Păreri Joker

(2019)

Joker

R_Afc pe 24 Mai 2019 22:48
Oscar pentru Joaquin Phoenix
Mai sunt cinci luni până la premieră, dar am senzația că această prestație îi va aduce lui Joaquin Phoenix a patra nominalizare la Oscar. Sunt sigur că se va ridica la înălțimea lui Romero, Nicholson și Ledger.
DAMME pe 29 august 2019 21:23
la inaltimea lui Heath Ledger...? probabil ai fumat ceva.
Alex2sar pe 25 martie 2020 05:23
Uite ca a luat Oscarul si a facut din Joker ceva mult mai bun decat ceea ce a facut Ledger. Monumental ceea ce a facut Joaquin. Nu am crezut ca am sa apuc sa vad un asemenea film vreodata. Fara doar si poate o capodopera.
Meownes pe 03 Septembrie 2019 14:05
Jokermențial
Offfffffffff, De-ar trece mai repede timpul... :)))
ciprian_steaua_ultra pe 5 octombrie 2019 22:30
este irelevanta afirmatia ta
CosminTan pe 8 octombrie 2019 15:29
Care parte este "irelevanta"? Omu' a scris comentariul pe 3 septembrie!
alexandru.alex pe 04 Septembrie 2019 02:27
[Comentariu modificat - limbaj inadecvat] Cand vreodata o sa se ridice filmele marvel la semenea nivel?? niciodata!
mihai_5555 pe 13 Septembrie 2019 08:25
o să fie cel mai handicapat film de pe anul acesta..sunt convins :))
mihnea_aspru95 pe 18 septembrie 2019 03:58
handicapat de buuun :)))
dany6960 pe 01 Octombrie 2019 23:34
Ce fel de JOKER esti daca nu razi la propriile tale glume?
Ca exemplu imi vine in minte discutia de la inceputul filmului dintre Joker si negresa(Zazie Beetz):
"- Ce-ai facut, m-ai urmarit? Am crezut ca vei jefui banca.
- Am s-o jefuiesc maine, am si pistol."
Scena la care amicul nostru Joker nu schiteaza nici un zambet. Ma gandesc ca poate n-a fost poanta buna.
Zic sa trecem peste sa nu ne cramponam, ca vor urma 2 ore de neuitat. Asa si este.
Intr-un oras pe nume Gotham in care in fata bancii centrale sunt gropi precum pe drumurile din judetul Galati(cine e
de acolo cunoaste ce zic) avem un individ cu probleme la mansarda care rade isteric tot filmul(mai putin la glumele lui),
un primar, Thomas Wayne(tatal micutului BATMAN, care avea vreo 8-9 anisori in film; si pana se face el mare pe Joker
il scoate Dancila la pensie anticipat si adio confruntare), o negresa focoasa vecina de apartament cu… citeşte

doar_un_cinefil pe 4 octombrie 2019 22:59
nu ai nici o treaba cu filmele....esti praf.
makomomo pe 17 ianuarie 2020 15:37
americanii au pungile alea de carton fara manere...le iei in brate si le tii frumos in fiecare mana cate o punga, sprijinite de corp, de fiecare tatza, o punga pe dreapta,una pe stanga si gata...nu se rup pt ca le tii in bbrate...noi avem pungile cu manere din foitza de panza de paianjen,in care bagam 3-4 sticle de vin deodata sau 3-4 sticle de cola la 2,5l si...no coment.Cam atat...
mariu85 pe 02 Octombrie 2019 13:37
Mihai_555 ramai la filmele tale de 2 lei cu gagici sau poponari și cu glume de rahat și lasa lumea sa vada filme de calitate!
AlexHM164 pe 03 Octombrie 2019 08:39
CA PO DO PE RĂ MO NU MEN TA LĂ!!!!!!!!!!!!!!!!
alx2907 pe 03 Octombrie 2019 11:41
Joker
Un film foarte bun care merită văzut la cinema! Actorul Joaquin Phoenix își joacă foarte bine rolul și coloana sonoră formează un ambient perfect pentru subiect.
user-5cc4580083662 pe 03 Octombrie 2019 14:09
Un film cu adevarat genial...JOKER lui Joaquin Phoenix este prezentat diferit fata de cel al lui Heath Ledger fiind la inceputuri cand alterneaza pana isi va gasi calea, dar un joker cu adevarat ridicat la cote inalte. Este captivant si pentru legaturile pe care le creeaza cu Batman, legaturi pentru care trebuie sa cunosti cateva detalii sau sa fi vazut filmul Batman Begins pentru a intelege moartea parintilor lui Batman.
Per total este o capodopera de arta marca DC care da impresia ca vine puternic din spate cu filme din ce in ce mai bune in 'lupta' directa cu cei de la MARVEL

Method_Man pe 6 octombrie 2019 14:09
Nu este o capodopera marca DC, doar personajele au fost inspirate din DC, acesta nu este un film DisneyComics. Filmul a fost pus in productie cu colaborarea DC Films, unul dintre studiourile afiliate WB, dedicat producerii filmelor bazate pe caracterele DC Entertainment. Un fel de Supervisor al filmelor ce au la baza caractere din Universul DC. In CONCLUZIE, acest film nu are niciun fel de legatura cu realitatea Universului DC, nu se leaga in niciun fel de personajul lui Batman, precum nici de moartea parintilor sai. Nu are nicio legatura cu seria lui Christian Bale, care a respectat acelasi story line pe care Batman il reprezinta in Universul DC de zeci de ani incoace. Spoiler alert :In DC parintii lui Bruce nu au fost ucisi de un oarecare vandal deghizat in Joker, in timp ce Gotham-ul era devastat, iar ei chipurile fugeau de orori. Acest film are un scenariu propriu, independent si doar cei ce CUNOSC DETALIILE cu adevarat, ca sa te citez putin, vor intelege si diferentele. Numele Wayne, precum si orasul Gotham, Arkham Asylum, sunt doar simple caractere pe care scenaristii si producatorii le-au incorporat in aceasta magistrala productie INDEPENDENTA de Universul DC. De altfel, veti remarca ca filmul nu incepe cu sigla celor de la DC, precum nici filmele bazate pe caractere Marvel nu incep cu sigla celor de la Marvel, iar tu de aici ar fi trebuit sa-ti dai seama, prietene cinefil si cunoscator, cam care e treaba cu acest film, genial de altfel, asa cum l-ai numit. Aici cad de acord cu tine :) Una peste alta, filmul anului pana in prezent. Parerea mea.
uRage pe 30 ianuarie 2020 03:08
În plus filmul face parte din DCEU și e inspirat din comicul The Killing Joke. Inspirat nu adaptat!
Steve.R pe 03 Octombrie 2019 14:14
Un film cu adevărat artistic. Prestația actorului, genială!
Oana_S pe 04 Octombrie 2019 14:37
Joker: Povestea inceputului
1981 în Gotham City. Bogații devin din ce în ce mai bogați, iar săracii devin din ce în ce mai săraci. Gunoierii sunt în grevă, șobolanii mișună prin stivele de gunoaie, unele cartiere nu sunt altceva decât mahalale, iar Arthur Fleck, un clovn profesionist năpăstuit și un aspirant la comedia stand-up, stă în fața unei oglinzi, și-și machiază chipul alene. Încearcă să zâmbească, dar nu poate și își ridică colțurile gurii în sus, într-un rânjet care se întinde de la o ureche la alta. O lacrimă rebelă i se scurge neobservată pe obraz, întinzându-i fardul. Așa se naște Joker. Fără costum sau o explozie de efecte speciale. Doar un om. Un clovn trist. Read more:

AdriAdrianna98 pe 18 februarie 2020 19:14
superb începutul
Oana_S pe 19 februarie 2020 12:44
Multumesc. Filmul nu este pentru oricine, dar Joaquin Phoenix face un rol extraordinar. Un Oscar binemeritat. Mi-a placut foarte mult si discursul lui de acceptare. Este un om cu adevarat deosebit.
user-5a2d7f71e3cc0 pe 04 Octombrie 2019 15:13
Am ramas fara cuvinte , un film care nu este pentru toti cu mesaje multiple si intelese doar de unii dintre noi .
Merita vazut cred ca este cel mai bun film din ultimii ani

doar_un_cinefil pe 4 octombrie 2019 23:06
un film special, un alt actor care il joaca pe Joker extraordinar. Joaquin Phoenix este un actor care isi demonstreaza calitatea inca odata....personal mi-a placut foarte mult repezentatia din Gladiator.
makomomo pe 17 ianuarie 2020 15:28
Da omule,cum iti permiti sa pomenesti alt film, ai suparat un talpanist, ai grija :)
ciprian_steaua_ultra pe 04 Octombrie 2019 19:39
demult nu am mai vazut un film atat de bun..bravo Joaquin Pheonix
doar_un_cinefil pe 4 octombrie 2019 23:00
acum l-am vazut si eu la cinema....un film simplu...ridicat la cel mai inalt nivel
user-5d979a76c9771 pe 04 Octombrie 2019 22:18
Cel mai jalnic film văzut.
Părerea mea și a celor 99 de persoane din sala de cinema.
O sigura persoana a apreciat filmul dar clar are nevoie de alt dealer ????

mihnea_aspru95 pe 5 octombrie 2019 00:38
HaHa, ce varză stricată ai mâncat aseară?! cred că ai băut și prea multă zeamă de "varză":)
belora pe 10 ianuarie 2020 01:02
un gunoi d film1 pt ce a luat globul sau pl ce a luat nus! da nu e vina actorului daca scenariul e varza da ma rog nici el nu prea e JAocker sa fim sinceri,si eu rad mai bn ca el
MIRMIR78 pe 04 Octombrie 2019 22:29
Si inca ceva, ce am observat din ce in ce mai des: in 90% din scene se fumeaza mai ceva ca in reclamele la Camel!
user-5d97b229d1f8c pe 05 Octombrie 2019 00:05
Este cel mai bun film pe 2019 si cu siguranta o sa castige multe Oscaruri. Actorul care il interpreteaza pe Joker este genial,este fenomenal, parca esti in film acolo cu el.

Atentie!
Nu este un film pentru oricine, este un film psihologic si este pentru iubitorii de arta.

psycho_t1x pe 6 octombrie 2019 20:54
De acord.
clauion pe 22 octombrie 2019 16:08
@blackmore fuck off!!! Uita-te la Tom & Jerry!
user-5d986ad5c895c pe 05 Octombrie 2019 13:10
Prestatia actorului si coloana sonora intr-adevar total aparte!Filmul o mizerie bolnava pt oameni bolnavi psihic si care probabil tocmai ce au scapat din camasa de forta!Daca am ajuns sa dam asemenea note mari la asemenea filme de nebuni,directia oricum e gresita, dar acum nu face nimic altceva decat sa imi arate si mai mult treaba asta.A ajuns o asemenea mizerie de film sa primeaza nota de 9.3 sau cat are, la nivel de capodopere de arta precum Gladiatorul, Titanic si multe altele.Filme care efectiv te marcheaza si pe care ti le amintesti toata viata.Dezgustat!!!
psycho_t1x pe 6 octombrie 2019 21:17
Este trist sa vad ca inca exista oameni atat de naivi, lipsiti de empatie si de simtul realitatii, care din pacate, sunt cu succes papusile perfecte ale societatii din zilele noastre, si mai sunt si-n numar mare... dezolant.... infiorator. Stii macar ce reprezinta o boala psihica? Dar ignorant?
del_viola pe 24 noiembrie 2019 01:56
Eu cred ca pe langa ca esti bolnav psihic esti tu mizerabil asa ca om.
user-5d99933e6d371 pe 06 Octombrie 2019 10:22
o combinatie intre trei filme de top taxi driver, king of comedy si the six sense. cei care apreciaza filmele gen avengers vor fi dezamagiti. daca aveti sub 30 de ani nu va duceti ca nu o sa intelegeti si nu o sa va placa pt ca nu are nimeni superputeri. un scenariu interesant plin de realism cum nu am mai vazut de multi ani si nici nu credeam ca o sa mai faca americanii. pariez ca va castiga oscarul. problema e ca cei care apreciaza dramele reale( zici ca filmul este inspirat din fapte reale) nu se vor duce la acest film crezand ca e de fantezie sau actiune gen batman. foarte interesante comenturile.la extreme. era interesant daca se putea da like-uri la comenturi. oricum facand comparatie intre notele date pe imdb de americani si notele date de romani se vede gradul de cultura dintre noi si ei. cand e un film superficial gen avengers plin de desene animate noi dam note mai mari ca ei.
psycho_t1x pe 6 octombrie 2019 20:53
Comentariul este bun, insa, dupa cum i-am mai spus unui coleg de aici, nu mai subestimati cinefilii care savureaza un SF/etc. gen Avengers, personal imi plac ambele filme si nu numai. Nu sunt de acord cu acest tip de afirmatie.
blackmore pe 8 octombrie 2019 13:04
Nu are nimic din Taxi Driver.Ala a fost film asta e mizerie comerciala pt decervelati
user-59b17b352b1bb pe 06 Octombrie 2019 10:43
Cel mai prost film văzut vreodată! Nu recomand nimănui să-l vizioneze. Sau doar psihopaților! Nu mai dati banii pe filme cu indivizi dezumanizati fara scrupule. Traim deja in lumea asta mizera.. sa mai vedem si in filme o amplificare a lumii bolnave, mi se pare de-a dreptul grotesc. Imi pare rau ca nu m am uitat inainte pe recenzii, ca nu mai vedeam mizeria asta care iti da o stare de tristete profunda dupa ce il vezi.
del_viola pe 24 noiembrie 2019 01:54
Cred ca ai nevoie de un psiholog.
900adytza pe 06 Octombrie 2019 12:00
Pur și simplu wow...
De foarte mult timp nu am mai văzut un film atât de bun, rolul de Joker i se potrivește mănușă lui Joaquin Phoenix. La un moment dat chiar am empatizat cu el, mi-se pare tragic unde te poate duce o societate care este mai bolnava decât personajul principal... Per total trebuie văzut la cinema, chiar dacă tine destul de mult nici nu știi când trece timpul.
Ps: dacă esti adeptul filmelor John Wick, nu îl recomand:)

psycho_t1x pe 6 octombrie 2019 20:48
Comentariu bun, dar te puteai abtine de la "PS", nu are nici-o legatura.
belora pe 10 ianuarie 2020 00:59
I se potriveste o pl! E prea dramatic asta e si scenariul e de cacat! atat ca a atins cu uciderea parintilor lui Batman in rest e cacat gol filmul.
user-5a74a48447703 pe 06 Octombrie 2019 16:26
De mult nu am mai văzut o interpretare așa de bună. Joaquin Phoenix, un actor genial ! Este un film foarte emoționant, dar din păcate nu toată lumea îl va înțelege la adevărata lui valoare.
belora pe 10 ianuarie 2020 01:00
ce valoare parca e facut d mine si eu il faceam mai bun
boghiu_andrei pe 06 Octombrie 2019 18:52
:( Smile :)
Joker, o realizare cinematografică, o piesă artistică ieșită din mâna unui regizor care a fost ocupat în general cu filme de comedie? Nu știu sigur dacă filmul poate fi numit așa, dar știu că un actor pe nume Joaquin Phoenix, un actor care știe ce proiecte i se potrivesc, a predat o lecție de actorie.

Să povestim..
Filmul începe direct, te aruncă puternic în mintea lui Arthur, în lumea lui.. Încă de la începutul filmului simți acel gri în care el trăiește, în care se desfășoară. E un om trist, un om distrus, fără speranța, e un om bolnav...

Mai multe despre film nu o să scriu, nu vreau să dezvălui prea multe. O să mă concentrez pe unele situații. În special pe trei momente în care personajul dansează. Nu sunt spoilere, sunt situații care nu dezvăluie nimic foarte important pentru poveste. Poate par irelevante,… citeşte

Bonaventura pe 26 ianuarie 2020 18:33
Exact asa am gandit si eu ! Nota 9 pentru film, insa actorul... vai de capul meu ce prestatie... 10 fara nicio indoiala !
user-5d37771473f53 pe 06 Octombrie 2019 20:57
Nietzsche ar fi mândru de aceasta opera.
Un nihilism aprofundat, care definește pragul materializarii nebuniei, personajul principal realizând comedia prin prisma chaos-ul.

blackmore pe 8 octombrie 2019 13:08
asta e gluma anului :)
psycho_t1x pe 06 Octombrie 2019 21:26
Joker 2019 - un film de savurat
Scenariu deosebit, regie perfecta, interpretare EXCEPTIONALA.

NU ESTE BLOCKBUSTER, mediocritatea este in sala 2... no offence.

user-5d3da2289e218 pe 06 Octombrie 2019 22:26
Ce caută aici comentarii de măicuțe cucernice, oripilate de "mizeria" din film. Vi se pare că este ireală sau nu trebuie să apară în film. Lumea aceea dementă care-l aclamă e o realitate. Și pentru ei Bruce urmează să salveze orașul Gottam !? Ironie mai mare că asta e greu de imaginat. Binele este tot mai izolat și umanitatea e în colaps moral.
del_viola pe 24 noiembrie 2019 01:59
Tu faci parte dintre cretinii care se vaita de lumea de acum fata de cei din trecut ,este?Pune mana pe o carte de istorie si vezi ce iti iese.
user-5d9a60d998d0b pe 07 Octombrie 2019 01:01
In conditiile in care te supectezi de urme psihotice trebuie neapărat să mergi la acest film ca poate te regăsești si......in cazul in care esti un om normal si prețuiește timpul si banii NU ai ce cauta la o asa mizerie.
Rusine pentru nota exagerată data acestui film de tot rahatul...

del_viola pe 24 noiembrie 2019 02:00
Eu cred ca esti un vierme exagerat de prost."om normal" doamne fereste de asa idiot.
user-5d9a5e93a7ff9 pe 07 Octombrie 2019 01:28
O mizerie......o bătaie de joc...atat filmul cât și marketingul menit să păcălească consumatorii de buna credință.....postaci nenorociți lasă comentarii pro pentru a umple casieria mall-ului. (Mai bine vă las 30 de ron pe preș și plec fără a irosi 3 ore din viața).
draenor pe 7 octombrie 2019 01:44
consumatorule de buna credinta, ai avut un trailer la indemana din care iti faceai o idee cam despre ce o sa fie filmul.
aslak pe 15 noiembrie 2020 15:01
@Alex2sar - Fiecare are dreptul la opinie proprie, de aceea suntem in democratie. Daca omul are acea parere, cine esti tu sa-l jignesti? 9/10 pentru Joker.
draenor pe 07 Octombrie 2019 01:40
Personajul Joker este descris ca fiind un psihopat,criminal,sadic,etc.., ce poveste de origine credeati voi ca o sa vedeti in acest film? Daca vroiati bombe explozii si cat mai multa actiune ati gresit filmul. Iar daca va deranjeaza atat de mult o boala mintala, atunci problema e la voi.
Matrix pe 07 Octombrie 2019 14:13
Un film foarte bun. Impresionanta prestatia lui Joaquin Phoenix si coloana sonora. Intr-o cinematografie condusa de evrei acest film nu are nici cea mai mica sansa la Oscaruri. Uncut Gems va lua tot pentru ca este produs, regizat si jucat de evrei. Sper sa ma insel. Jos palaria domnule Joaquin Phoenix pentru un rol in care mai bine de 80% din timp nu ai fost vopsit si ti-am vazut toate trasaturile fetei (nu ca la ceilalti Jokeri pe care ii ridicati in slavi).
carmen_vesel pe 07 Octombrie 2019 19:18
Interpretare magistrala
Un film bun care ilustreaza darkside'ul vietii si al societatii, interpretat magistral de Joaquin Phoenix.
Film nota 8.5, Muzica 10, Actor 10+

user-59d3d116d2120 pe 07 Octombrie 2019 21:01
Un film pe care nu mulți îl vor simți, înțelege, aprecia...unul de EXCEPȚIE!
Prestația lui Joaquin Phoenix-monumentală.

blackmore pe 8 octombrie 2019 13:06
da e greu tare e inteles cam la fel de greu ca Tom si Jerry :)
Caktus pe 11 mai 2020 19:35
blackmore isi da cu parerea despre filme pe care nici macar nu le-a vazut. e un ratat
Altair2000 pe 08 Octombrie 2019 01:52
Mai da-va naibii cu "violenta" voastra. Sensibili mai sunteti. Cand va uitati la porcarii de filme unde isi scot ochii si efectiv, personajele sunt dimicate de fel de fel de "monstri", e ok, sunt superbe, sunt capodopere. Sunteti majoritatea dintre voi critici de film... halal critici... Uitati-va drecu' la Hanna Montana si lasati-ne pe noi, restul, sa apreciem un film bun.
blackmore pe 08 Octombrie 2019 13:00
O noua mizerie pentru decervelati made in U.S.A., deci nimic nou.
del_viola pe 24 noiembrie 2019 02:03
Al catelea coment inc are ne spui asta?Cred ca ai tu ceva probleme psihice si te ai regasit in personaj.Probabil ai fost abuzat de vreun unchi este?
Caktus pe 10 mai 2020 11:05
blackmore nici macar nu ai vazut filmul
user-5d8b491d8237a pe 08 Octombrie 2019 13:29
Joker este un film bun , de vazut la cinema cu o poveste diferită fata de ce stiam . Filmat intr-o maniera Portocaliu-albastră si muzica de nota 10. Filmul merita nota 8; 8,5
Flavet pe 08 Octombrie 2019 17:33
Exceptional
Fiind un mare fan al trilogiei The Dark Knight am fost oarecum sceptic inainte sa merg la cinema sa-l vizionez. Dar pot spune ca nu regret nici o secunda, Joaquin Phoenix joaca incredibil. Evolutia personajului este destul de lenta, dar spre final intra bine in pielea lui si as fi foarte curios daca va exista o continuare.
Am citit comentariile de mai sus si pot spune ca sunt foarte multi multi care nu au inteles mesajul filmului, dar probabil sunt acei oameni complet "normali" carora ideea filmului li s-a parut oribila chiar daca vad zilnic la stiri cazuri mai oribile si alea reprezinta realitatea. Fiecare cu parerea lui, dar pentru iubitorii genului este un film care nu trebuie ratat.
Toate stima si vizionare placuta.

superdepeche pe 08 Octombrie 2019 18:06
doamne fereste !
petarda ,praf ,monument de prostie !
Pe langa faptul ca acest actor este de o uratenie inimaginabila ,nu are nimic ,dar absolut nimic de a face cu acest rol.O interpretare de junior la academie ,nici un pic de implicare si ""feeling"" cu personajul. Z-E-R-O !!!

darkabe pe 8 octombrie 2019 20:56
Te rog sa nu te duci sa votezi la Alegerile Prezidentiale din noiembrie. Multumesc
belora pe 10 ianuarie 2020 01:07
ti dau dreptate e un cacat de fil si p actor desi i sta bine ca jocker nu prea i iese rolul nul prinde
Mrs.M pe 08 Octombrie 2019 20:49
Cand John Wick omoara 10 insi cu un creion,e super cool,nimeni nu e oripilat de violenta.Si sa nu ma intelegeti gresit,mi-au placut toate 3 filmele cu John Wick.Acum,apar tipii astia care sunt ofuscati din cale afara de faptul ca,Joker,filmul in sine ,incurajeaza violenta cand de fapt e contrariul si anume ,boala de care sufera personajul este reala si oamenii acestia trebuie ajutati sa nu ajunga sa se transforme cum a facut-o Arthur.In fine,astia suntem si cu asta defilam.Cat despre film,prestatia lui Joaquin,soundtrack-ul,regia,toate la superlativ.Cel mai bun film din ultimii ani care ti lasa o amprenta uriasa dupa vizionare si te pune serios pe ganduri.Asta daca esti putin deschis la minte si nu urmaresti tot cacatul pe care-l promoveaza presa.
user-59d7b8914811c pe 08 Octombrie 2019 20:50
Nu este nici o povete Joker este doar un psihopat/ucigas in serie ne ara.
Mai da-va naibii cu "violenta" voastra. Sensibili mai sunteti. Drama este excesiva. Nu este bun , seria Dark Night este mult mai buna dar aceata poveste de origine este spupida si nu seamana deloc cu un Joker si mai mult cu un claun.

lavvw pe 09 Octombrie 2019 11:42
Mai, dar oare contine mai multa violenta decat 12 ani se sclvie sau Patimile lui Iisus? Interesant.... Din comentarii nu iti poti da seama cine e cinefil cu o cultura solida cinematografica, cu un intelect dezvoltat si cine e fan Marvel/DC. Ramane sa vad filmul pt a emite o parere obiectiva.
mihnea_aspru95 pe 12 octombrie 2019 01:04
uită-te cel mai bine, și tragi tu concluzii (cum ai si zis). Dar eu zic că nu e deloc atât de sângeros sau violent precum s-a tot zis, damn, adică DA - ăsta chiar e un film serios, si nu credeam ca Todd Phillips dupa atatea comedii (putine reusite, si tot R-17) o sa reuseasca un asa film insane in care sala mai mult sta linistita si putin cam socata la ce asista, doar putine rasete sunt, e o faza amuzanta fix dupa o faza brutala, e NEBUN filmul, dar n-a avut atata sange, ca sa zic ce-au zis unii ca "glorifica violenta", mnuuu, au fost gen scene necesare (si putin sangeroase) si nimic gratuit, cum de exemplu a cam fost in Deadpool, unde acolo erau in unele faze doar ca sa fie, doar ca nimeni nu lua in serios acel film fiind o comedie-neagra, asta fiind cam serios si realist, se pare ca lumea e socata destul de mult. Filmul nu te distruge prin violenta fizică (sunt și faze de genu, dar nu multe, atat cat trebuie), ci prin cea psihică, e un film tulburător și imprevizibil, și in My Opinion iși merită laudele, iar Phoenix fix Oscarul (sa fie al doilea JoKer care-l primește)
user-5d9e0eca76e30 pe 09 Octombrie 2019 19:55
Început puțin greoi, dar un film foarte bine realizat,un Joker foarte bine jucat, probabil un intro pentru un film Batman vs Joker sau ceva de genul.
NU un joker la nivelul lui Heath, dar un 9/10 exact ca si nota pe care o dau filmului. Nu știu unde este așa zisa violență excesivă, o aiureală si o prostie, pentru câteva faze ceva mai dure,dar mult mai puține decât în mult mai multe alte filme.Daca nu ai habar despre istoria acestor personaje si despre rivalitatea dintre Batman si Joker,eu zic ca iti va fi cam greu sa înțelegi cu adevărat acest film,acest personaj si comportamentul său, dar nu ai cum sa nu apreciezi modul foarte foarte bun în care a fost jucat personajul foarte controversat, Joker.

alina_sim pe 09 Octombrie 2019 23:57
Primul gand dupa ce am vazut acest film a fost ca as dori sa uit ca l-am vazut... doar pentru a-l mai vedea si simti la aceeasi intensitate inca o data!
Phoenix alege roluri profunde, solicitante, pt care se transforma. Joker le depaseste pe toate. Nota 10. Un actor complet.
De vazut la cinema.

belora pe 10 ianuarie 2020 01:04
eu as vrera sa uit c l-am vazut. o mizerie! bn ca nam dat banii la cinema ca toti ceilalti
Mercedes17 pe 10 Octombrie 2019 06:37
Slab film, păcat de actori. Timp pierdut la Cinema.
Omoară 5 oameni, rade mult din cauza pastilelor si cam atat. Nimic special...

del_viola pe 24 noiembrie 2019 01:57
Hai ca totusi au fost si doua momente cu pac-pac cum iti place tie.
AdriAdrianna98 pe 18 februarie 2020 19:08
Moooor @del_viola ce bine ai zis-o :))))))))))))
user-5d9f468447dd3 pe 10 Octombrie 2019 18:18
Excelent film cu prestatia lui Joaquin aproape de perfectiune. Iar pt cel care comenteaza ca 'rade mult din cauza pastilelor' imi dau seama ca unora nu le place filmul pentru ca pur si simplu nu au inteles nimic si probabil asa nu le-au inteles pe multe altele. Tocmai de aceea exista si filme usurele care sa fie pentru toata lumea. Personajul sufera de afectare pseudobulbara, o boala neurologica( nu psihica) cat se poate de reala, de acolo e rasul.
Cipriandeblaj pe 11 Octombrie 2019 12:07
Un personaj ce a ieșit din umbră...
Se spune că în fiecare dintre noi sălășluiește un înger și un demon; că se dă mereu o luptă între bine și rău, între egocentrism și modestie.
În literatura orientală se vorbește despre cei doi câini din noi, unul bun și altul rău. Noi avem posibilitatea să-i hrănim sau societatea iar cel care va fi mai bine nutrit, acela ne va caracteriza, va conduce viața noastră.
Toți avem un posibil sfânt, înțelept și criminal, psihopat în noi, sămânța există...
Fiind un mare fan al trilogiei The Dark Knight (2005-2012) am fost să văd mult așteptatul Joker, lungmetrajul ce se prezenta a fi un film ce nu trebuia ratat. Cred că toți avem anumite așteptări, mai ales după ce citim o serie de cronici sau avem parte de anumite discuții pe o temă comună. Am încercat să merg la film fără a mi-l imagina, fără să cred că trebuie să… citeşte

jonny17 pe 13 octombrie 2019 21:47
Deci recunosti ca esti ciudat :))
Cipriandeblaj pe 28 decembrie 2019 16:28
Qui! :))
carsley pe 11 Octombrie 2019 16:04
Cei răniți rănesc.
Asta este una dintre regulile nescrise ale vieții și totodată poate un îndemn la cumpătare atunci când vine vorba de judecata unui comportament neadecvat, tot mai des întâlnit în ziua de azi.
"Joker" este (doar) o exacerbare a unor suferințe intrinseci, nu aprinde un dialog constructiv după vizionare, nu trimite către alte interpretări, este pur și simplu crud și trebuie consumat ca atare. Acesta este și principalul motiv pentru care a stârnit controverse, însă comportamentul lui Arthur trebuie privit ca un efect, ca o consecință nicidecum ca pe un manifest ținând cont de lipsa de discernământ a nevroticului.

user-59e51108ca4d8 pe 11 Octombrie 2019 18:50
Un film pe care l-as revedea de nenumărate ori. Actorul principal nota 10+
user-5da150e8c1e0e pe 12 Octombrie 2019 07:29
Un film de nota 10 dar eu personal ii acord un 7,violenta mult comentata si criticata este inexistenta ,Pheonix genial ca de obicei,criticii platiti de DC si au facut datoria ,adolescenti din Romania au ajuns la fel ca cei din America si in marea majoritate cred ca super eroii exista ,DC si Marvel din pacate au distrus cinematografia si asa ii dau perfecta dreptate lui Marrin Scorsese in legatura cu calitatea indoielnica a filmelor cu super eroi
mihnea_aspru95 pe 12 octombrie 2019 14:52
comentariu inutil, zici ca a fost regizat de M. Night Shyamalan :))
Caktus pe 14 mai 2020 17:26
Filmul nu are nicio legatura cu Jokerul DC
user-5d8c628a055ff pe 12 Octombrie 2019 15:33
Foarte bun,un altfel de film,personal m am saturat de filmele cu robotei pe care le uiti a doua zi.Un film care transmite multe sentimente.10
cezarika57 pe 12 Octombrie 2019 20:33
Am vazut filmul si pot sa spun ca este bun, dar nu la nivel de "wow !" . J. Phoenix joaca bine, dar filmul are multe momente statice. Iar teoria aia cu "filmul de arta " nu mai este valabila de prin anii '60, pentru ca cinematografia este o imensa uzina de facut bani. Daca un film are spectatori este bun. Daca nu, este un film prost.
Strategia de marketing l-a facut sa fie foarte controversat: "filmul trebuie interzis datorita vioentei excesive!" (este mai multa violenta la o coada la patrunjel) "filmul este inteles doar de o elita de destepti" (ca sa iti fie jena sa spui ca nu ai inteles-adica esti prost !)'' filmul este psihologic" (nimini nu stie sa defineasca termenul, dar suna foarte doct).
Din punctul meu de vedere are 7.5
mergeti sa il vedeti si sa alimentati controversele

Spiger_Iasi pe 13 Octombrie 2019 15:09
Filmul de artă.
Scenariu, rol perfect, mesaj, muzică și spectatori culți!! Ingrediente la un film epocal!! Probabil o să fie un film nominalizat la premiile Oscar din februarie 2020!Un film cu un puternic impact emoțional, un film psihologic si detalii din lumea reală! Vizionare cu tâlc!! Fiți deștepți!!
Go1 2 3 4