Păreri Frozen Ignat

(2018)

Cine a ucis Craciunul?

Crynick pe 06 Martie 2018 01:02
Eu asa ceva nu am vazut de mult.De fapt nici nu stiu ce sa cred.Probabil sa fie un monument absolut urias de prostie.Sau poate fi o capodopera a suprarealismului.

Am cautat recenzii pe net,nu am gasit niciunde.Asta desi a avut din ce am inteles o premiera de gala.

Urmeaza spoilere:

De ce momentele din prezent au fost alb-negru,iar cele din trecut in color ?

Prima jumate de film este despre intoarcerea unei femei,Ana,in satul natal,cu motivul ca bunicul ei,Mitu, a murit(Dorel Visan).El de fapt fusese ucis si asta se observa doar cand este dus spre groapa,pentru ca o alta batrana(Tatiana Iekel) observa capul lui spart.Doar in acel moment.Urmeaza o pseudo ancheta,care nu duce catre nicaieri.

Aflam ca Mitu,in copilarie,ca sa isi salveze tatal,a ucis cu toporul pe cineva,dar a fost vazut de alt copil.

Stanca,sotia… citeşte

rosix pe 27 Decembrie 2018 21:52
Film sangeros, exagerat, patetic
Film sangeros, exagerat, patetic, facut dupa mintea bolnava a lui Dinu Tanase (cica nu-i lasa Ceausescu sa faca film), care semneaza scenariul si regia.

Ideea principala nu e rea dar filmul este patetic si suprarealist, cu sange pe pereti, Crima nu e o simpla crima, e o baie de sange. Mortul nu e mort degeaba, e ars cu paiele pregatite pentru porc. Macelarul betziv nu injunghie o singura data.. injunghie de sute de ori, la gramada si omul si porcul... Nevasta criminalului, nu e o femeie cu frica lu Dumnezeu ci o criminala la randul ei care, face farmece si foloseste o cazma drept arma...

In rezumat: te doare bila de ce mai bese mintea regizorilor romani pe care nu-i lasa Ceausescu sa faca film.

Singura parte pozitiva, daca pot spune asa, e ca marii actori joaca foarte bine rolul personajelor in care au fost bagate.

De vazut - macar… citeşte

alexhard pe 18 Ianuarie 2022 00:17
Nu mi vine sa cred ca ati facut asa o greseala..Dorel Visan nu merita nici sa fie trecut in distributie?
eduard_stratan pe 30 Decembrie 2021 12:31
In decembrie 1988 vine seful si ne povesteste cum invatatoarea le-a spus copiilor ca Mos Craciun a murit, dar sa stea linistiti: cadourile o sa le primesca de la clasa muncitoare!