Păreri Doi barbati pentru o moarte

(1969)

Doi barbati pentru o moarte

cosmin742000 pe 02 Septembrie 2016 13:32
Marele regizor român Gheorghe Naghi a împlinit, anul trecut, 78 de ani. Nu sunt nici mulţi, nici puţini, pentru că nu în ani se măsoară greutatea unui destin, ci în dureri şi bucurii. A avut parte de multe împliniri, după cum vom semnala, dar, în acest moment, îl macină două mari dureri. Una este pricinuită de pierderea, în urmă cu doi ani, a bunei sale soţii, Eugenia Naghi, iar a doua, de perpetuarea unei nedreptăţi comise de cenzura comunistă asupra unuia dintre cele mai tulburătoare filme ale sale: "Doi bărbaţi pentru o moarte". Scenariul: Sütõ András. Interzis imediat după premieră (în 1970), filmul nu a fost difuzat nici astăzi pe ecranele româneşti. Între timp, a rulat cu succes în Ungaria, Germania, Polonia, URSS şi chiar Cuba, obţinînd şi premii importante. Atunci poate că se justifica teama autorităţilor de a face o dezvăluire… citeşte
eduard_stratan pe 16 iunie 2022 11:25
balta67verde pe 10 Noiembrie 2018 14:14
Subiect istoric interesant, dar din pacate lipseste ceva. Filmul nu te captiveaza, nu "te prinde" . Prestatia lui Ilarion Ciobanu face cat tot filmul, restul mai slabut.
Maine, 11.11 ruleaza pe TVR 2. Am sa-l mai vizionez odata, poate ca-mi mai schimb parerea.

cezarika57 pe 03 Iulie 2018 13:07
O idee mai mult decat interesanta, care vine de la Suto Andras si Gheorghe Naghi. Un roman si un ungur care se unesc impotriva unui dusman comun si se sacrifica amandoi
horia_bc pe 13 Iunie 2014 17:53
linkuri pt. download
http://hitfile.net/MKOK/Doi barbati pentru o moarte (1969) TVRip.mp4.html
sau la:

Deceoare pe 07 Octombrie 2023 12:44
Un film despre perioada celui de al doilea război mondial cu acțiune undeva într-un sat din zona transilvaniei. Filmul este jucat într-o platitudine fără pic de acțiune care să te captiveze, să te atragă.
Vegetarian pe 16 Februarie 2014 05:07
Un film despre alungarea germanilor din Transilvania in zona Muresului , in al doilea razboi mondial . E un film alb negru

Amuzante secventele din prima parte a filmului = ``Asta e o vorba prosteasca . Un om cu scaun la cap nu ar trebui sa o rosteasca .! `` Demeter , unde doresti sa ispravim cu tine ?

Filmul acesta a fost difuzat online la TVR International in 15 feb 2014 . Putine filme sunt oferite de televiziuni , pe net gratis .

Vegetarian pe 3 martie 2017 19:19
Dusmanul iti spune CE TREBUIE sa faci . Prietenul iti spune ce AR TREBUI sa faci
Toni Patru pe 12 Octombrie 2007 16:24
Unde poate fi vazut?