Păreri Bu sehir arkandan gelecek

(2017)

Inima orașului

suporterU pe 03 Decembrie 2022 18:36
Bu sehir arkandan gelecek (2017) - Inima orașului
Scenariștii turci au o sursă inepuizabilă de inspiratie: poveștile celor 1001 nopți ale Seherezadei. Acest serial pare o poveste a lui Sindbab marinarul transpusă în zilele noastre. Un marinar sărac se îndragosteste de fiica unui bogat interlop. Film bine realizat, cu momente emoționante ce alternează cu umor fin, la fel ca alte seriale turcești. Le apreciez în mod deosebit deoarece sînt mult peste producțiile “made in USA”. Am văzut doar începutul și m-a impresionat dragostea lui Asli pentru marinarul Ali Smith. E îndrăgostită la culme de iubitul prietenei sale. Oare cum va evolua acest sentiment ?
suporterU pe 4 decembrie 2022 21:00
Am mai văzut un episod din acest frumos serial. Deja se poate ghici continuarea însă asta nu înseamnă că trebuie să-l abandonăm. M-a impresionat mult scena în care Asli se ocupă de Ali Smith cînd acesta vine beat turtă acasă. E o scenă / din alte filme : “Kuzgun” sau “Doctorul minune”. Cu toate acestea, scena e foarte frumoasă și emoționantă ! Dragostea dintre Derin și Ali nu mă convinge. Ea e o răsfățată care a găsit pe stradă un cățeluș și îl îndrăgește doar așa din milă. Pentru ea e ceva inedit, nu văd sentimentul sincer deși scenaristul vrea să ne arate altceva. În schimb, Asli are un sentiment profund pentru marinar; pentru ea, e probabil prima iubire. o trăieste “arzînd” însă e nevoită să-și ascundă iubirea pentru a nu-și trăda prietena. Mă întreb iarăși: oare cum va continua aventura ?
suporterU pe 18 ianuarie 2023 16:21
Văd că nimeni nu comentează la acest serial. Am mai văzut ceva episode. Ițele se încurcă rău de tot. Motive: minciuna, lipsa de comunicare și “karma”. Ticăloșia interlopilor pare a nu avea limite. Ali Smith e îndrăgostit lulea de Derin însă după părerea mea “nebuna” Asli este cea care-l iubește cu adevărat !