Păreri Birth

(2004)

Amintiri readuse la viață

into_the_labyrinth pe 12 Aprilie 2010 18:39
Precizez (este necesar) ca imi place Nicole Kidman si agreez paranormalul. Dar acest film este, cred, cel mai SLAB pe care l-am vazut vreodata!! Nu are forta, nu are idee, nu are nimic!!! Dialogurile sunt stupide, previzibile, lipsite de continut, penibile. Iar pustiul joaca la un nivel cel mult de amator (k sa nu zic figurant), Isabelle Fuhrman sau Dakota Blue Richards (dintre fete) ii dau oricand clasa! N-am dat in viata mea o stea unui film! :(
ciubi pe 05 Februarie 2007 22:44
Beton film, te pune pe ginduri...
andreea pe 27 Decembrie 2006 21:15
mi-a placut mult de tot filmul,
nicole a jucat foarte bine,
un final deosebit....

Matrix pe 08 Septembrie 2005 14:19
Dupa parerea mea Nicole Kidman e actrita momentului.
Cu un look nou abordeaza inca un rol dificil si este absolut fantastica (vezi scena de la spectacol).
Scenariul este interesant iar realizarea de exceptie.
Un film care merita vazut.

gheryss_gheryss pe 22 ianuarie 2014 14:37
Intr-adevar este o actrita exceptionala nimic de zis dar . nu mi-a placut ideia Regizorului cu Cameron si cu nicol Kidman sarutul Replicile ai facut dragoste cu o fata el tu ai fost prima ce replici sunt astea bate putin spre O Pedofilie Obsedanta parerea mea
Edwarzinha pe 25 Februarie 2011 15:42
Ceea ce parea doar un detaliu.
Filmul acesta este intradevar,obigatoriu de vazut.Actiunea decurge imprevizibil,ceea ce este desigur un lucru bun.Nicole Kidman este impecabila,nu am ce sa-i reprosez.
Iar in legatura cu cei care au notat cu 1-2 stele,inseamna ca nu au inteles filmul.
Caci filmul testeaza cel mai mult atentia si ingeniozitatea spiritului uman.
Prima scena in care este vazut minul Sean este cea in care Clara ingroapa scrisorile.
Apoi,un alt indiciu pretios este atunci cand Clra vine acasa la Saune si-i spune '''Vezi cat de murdare sunt mainile mele?Du-ma sa ma spal?''
Apoi,aflam ca Seaun ii daduse scrisorile de la Anna lui Clara si un ultim indiciu ar fi cand,printre multele scrisori se disting poze.
AIci,conteaza cine a inteles filmul.
Seaun cel mic a vazut-o pe Clara ingropans scrisorile,apoi dupa ce a plecat le-a desgropat,le-a citit,si s-a indragostit de Anna… citeşte

wildinthecountry pe 10 aprilie 2014 06:58
E interesant ce zici tu si as fi de acord cu teoria ta cu o singura exceptie( intrebare):de unde stia micul Sean... De locul unde a murit Sean , sotul Annei???
Beea23 pe 17 Martie 2010 18:56
Sicer, mi se pare un film foarte prost. Povestea e interesanta, dar atat. Nu este deloc captivanta, si totul se intampla mult prea incet, ceea ce il face foaret plictisitor.
adeea_deea27 pe 22 Februarie 2010 12:15
Dezamagitor....ma asteptam sa fie altfel, dar se pare ca m-am inselat:( nu-l recomand
Get0dac pe 26 Februarie 2013 13:48
Posibil spoiler
Deci faza cu pustiu de 10 ani care intra dezbracat in cada langa Nicole Kidman....goala si ea.......m-a dat pe spate. M-a dat pe spate atat de rau incat sarutul de peste 10 minute nu m-a mai surprins cu nimic. Nu stiu ori regizorul s-a scrantit...ori eu sunt un retrograd taliban. Scenariul acestui film e atat de suprarealist incat chiar daca ai crede in reincarnare, nu ai putea crede in povestea prezentata. Din punctul meu de vedere, Nicole Kidman face un rol magistral, intr-un film cu pretentii mult prea mari fata de ceea ce este cu adevarat.
Mastragaci pe 28 Decembrie 2010 13:39
pentru mine e filmu asta e o capodopera. trebuie vazut.
gheryss_gheryss pe 22 ianuarie 2014 14:35
Dc ca are elemente de Pedofilie in film ?..
andystarx pe 21 Noiembrie 2015 18:30
Un film intersant ca scenariu dar a lasat de dorit mai ales finalul extrem de slabut ,il recomand o data pentru a fi vazut dar cam atat ,sub asteptari un 6 !
MNarcis pe 05 Noiembrie 2011 12:43
Mi-a placut acest film, are un subiect interesant care m-a atras ca un magnet sa il vad si dupa parerea mea merita vizionat acest film!
xerses pe 14 Septembrie 2011 17:07
Cu un subiect extrem de ciudat, filmul a iscat ceva controverse la vremea lansarii lui.
Mie insa mi-a placut ideea filmului.

cosmin_kedii pe 07 Martie 2013 14:36
Într-adevăr minunat scenariul este foarte original, plin de surprize și revelații , pe tot parcursul filmului, ne întrebăm dacă reîncarnarea este posibilă sau nu
mongolarix pe 02 Ianuarie 2011 14:42
excelent
into_the_labyrinth cu siguranta nu ai nici o legatura cu arta filmului...la fel de bine cum filmul nu merita nota asta atat de mica si in orice caz filmul se incadreaza si in genul Mystery, filmul in sine este o capodopera cu un sfarsit interpretabil un film de nota 10
ma intreb unii chiar nu au ce face ?daca mintea voastra ingusta nu a reactionat la capodopera asta nu inseamna ca filmul e dezamagitor sau bla bla..

Film - Birth

Birth