Păreri Atonement

(2007)

Remușcare

elend pe 30 Decembrie 2007 00:12
Superb film!
De mult n-am mai vazut o drama romantica atat de profunda. 5 stele - fara discutii.

elend pe 30 Decembrie 2007 00:12
Superb film!

lucky_girl pe 14 Ianuarie 2008 18:51
Filmul este superb si merita premiul luat la Golden Globes pt. cea mai buna drama.
dnt pe 19 Ianuarie 2008 15:14
extraordinar de miscator! film inteligent, muzica de 6 stele!

ps: deturnarea fericirii celor doi a fost posibila nu numai datorita greselii nefericite facute de Briony, pe care vedem apoi ca incearca sa o ispaseasca (vinovatia ei este evidenta pentru toata lumea)... insa daca n-ar fi fost 'acel' razboi? ...cred ca n-am mai fi avut parte de aceasta dureroasa drama...

dana pe 19 Ianuarie 2008 21:18
este extraordinat filmul!james mcavoy este un actor complet,l-am "descoperit" urmarind Becoming Jane,o alta poveste la fel de tulburatoare de dragoste.
actorii sunt excelenti,iar interpretarea fetei de 13 ani e impecabila.un film excelent ce trebuie neaparat vazut.

Livia pe 21 Ianuarie 2008 16:37
un film regizat excelent.nici nu mai este loc de comentarii...
ionutz pe 07 Februarie 2008 19:37
un film de nota 10 superb
Laurentiu pe 08 Februarie 2008 09:58
Superb!
Desi nu intra in categoria filmelor mele preferate (personal prefer filmele unde eroul omoara tot in stanga si in dreapta, fie cu o spada fie cu un pistol si la sfarsit ramane cu fata :P), asta nu insemna ca nu pot aprecia o opera de arta cand vad una! Iar acest film este o opera de arta!
Se pot spune multe despre acest film, putine de rau, insa ceea ce m-a impresionat pe mine cel mai mult, este partea de razboi a filmului. Desi in film nu apare nici macar o singura lupta, pot sa zic ca este unul din filmele care prezinta cel mai bine realitatile crunte ale razboiului (vezi scena cu caii!). In tot filmul, inca de la inceput, perceputa doar ca o amenintare indepartata, umbra intunecata a razboiului care pluteste deasupra eroilor ca un topor, si care creste in intensitate pana atinge crudul climax!
Filmul este intr-adevar magnific si mi-a placut personal… citeşte

Tirdea pe 09 Februarie 2008 14:31
Un scenariu cam slab, foarte multe ruperi de actiune... Va fi un castigator de Oscar mincinos. In loc de "Atonement" mergea mult mai bine "Into the Wild" al lui Sean Penn. Mie unul nu mi-a placut "Atonement", dar recunosc ca este un film bun, excelent jucat si regizat, prefer insa "Michael Clayton" sau "There Will Be Blood".
Navi pe 09 Februarie 2008 20:55
Atonement este un film bun dar nu extraordinar. Seamana mult cu "The Notebook" care este mult mai bine realizat.
Oricum...vi-l recomand ! Are un final foarte frumos. Finalul face toti banii. ;-)

Dragomara pe 10 Februarie 2008 00:05
Ehh... dacã n-aº fi citit cartea acum vreo cãþiva ani aº fi dat filmului nota maximã, cred, pe când aºa îi dau un 3 pentru superficialitatea cu care au fost "tratate" problemele de suflet.
Alisa pe 11 Februarie 2008 17:13
E bunicel filmul, interpretarea si regizarea dupa parerea mea nu lasa nicun dubiu asupra profesionalismului. Dar povestea in sine e destul de 'slabuta'. Daca nu ar fi fost drama razboiului, pe care din pacate multi au resimtit-o, atunci probabil nici nu ar fi fost nominalizat la Oscar! In fine, patru stele, mai ales pt Keira care e superba! :)
matei pe 12 Februarie 2008 01:34
zarin petru pavel pe 14 Februarie 2008 18:44
trei premii oscar pt. cel mai bun film , cea mai buna col.sonora si cel mai bun scen. adaptat. asa va fi . va spun eu .
mimy pe 14 Februarie 2008 21:21
un film extraordinar...cum pot unii sa fie sa de orbi incat sa nu vada mesajul filmului.este adevarat ca filmul are intreruperi fiind povestit din doua puncte de vedere..dar asta face un film sa fie cu adevarat bun.un film superb,nu debeaba a castigat premmiul bafta pt cel mai bun fim..muzica de nota 10 actori..fara cuvinte..6 stele
Popeasca pe 17 Februarie 2008 14:48
sunt ceva clisee, evident cartea lui McEwan este mai buna dar peste toate acestea, filmul ramane unul de buna calitate.
desi nu ma omor dupa filmele "oscarizate", acesta iese oarecum din tipar.
merita vazut.

ana pe 17 Februarie 2008 14:50
superb
Gabriela Sirbu pe 18 Februarie 2008 12:11
In scad doua stelute deoarece:
1.mi s-a parut lungit nepermis in unele momente;
2.in loc sa vad trairile pline de remuscari ale ticaloasei(pe tot parcursu vietii ei), aceasta apare la finalul filmului povestidu-ne 5 minute - ca la prosti - ce s-a intimplat cu cei doi + ce generoasa a fost ea ca i-a facut nemuritori si fericiti in ultimul ei roman de succes.
Este un film de vazut(totusi)pentru idee si pentru ca este mult mai scurt decit pacientul englez.

mtraianc pe 10 iunie 2012 13:06
AI PERFECTA DREPTATE , si eu am scazut 2 puncte din acelasi motiv
Edi pe 18 Februarie 2008 17:38
"matei (Vizitator)

MesajTrimis: 12 Feb 2008 01:34
icon_star.gif
oameni buni, imi puteti explica si mie ce v-a placut la acest film? eu am vazut doar o inlantuire de poze siropoase - extrem de artificiale -, un scenariu execrabil - povestea nu se leaga de nici o culoare, niste actori la fel ca pozele si un subiect foarte bun - care apartine scriitorului McEwan - busit in cel mai jalnic mod posibil. dupa filmul asta, incep sa cred ca si "pacientul englez" mai seamana a film cu pretentii de arta. apropo, voi ce filme ati mai vazut la viata voastra? in comparatie cu ce vi s-a parut bun filmul asta? no offence."

Sunt in film momente in care acesta treneza,sunt si scene artificiale , dar la captolul imagine si punere in scena nu am mai vazut un film asa de dens de la "Calauza" lui Andrei Tarkovsky . Si inca ceva cred ca e un film care… citeşte

Mihai M. pe 18 Februarie 2008 18:24
A B S O L U T F A B U L O S !!!

N-am citit cartea,dar trebuie sa constat ca K.Knightley este la primul rol deosebit din cariera,iar J.McAvoy este formidabil! Sincer,i-as da Oscarul pentru cel mai bun film !...

zarin petru pavel pe 18 Februarie 2008 23:38
cel mai bun film , cel mai bun scenariul adptat si , fara dubii, cea mai buna coloana sonora . asa va castiga filmul premiile oscar.
ChemiklSmokeN pe 22 Februarie 2008 11:43
parerea mea despre acest film...hmmmm...un film extrem de bun dar unele parti de pe parcursul sau sunt foarte lungi si plictisitoare...mia amintit foarte mult de Cold Mountain...dar este pe departe mai bun c aacesta...este o poveste de dragoste frumoasa...dar jope wright putea sa se gandeasca mai bine la partea de final...zic eu...oricum mia facut imprsie buna filmul ;)
Cristi Giambasu pe 22 Februarie 2008 15:24
Daca ar exista 10 stele, filmului acesta i-as da 11.
:D

Andra pe 24 Februarie 2008 21:45
Mi-a placut prima parte a filmului, scenele de la castel. E bine inchegata aceasta parte din mai toate punctele devedere, imaginile sunt superbe, muzica e de calitate, actorii sunt buni, scenele si personajele au suficienta adancime psihologica si senzualitate. In cea de-a doua parte insa, povestea devine dezlanata si inutil de lunga, personajele devin subtiri din punct de vedere psihologic ca niste decupaje, muzica pare brusc prea dramatizata, scenele cheie sunt lipsite parca de forta si consistenta in timp ce alte scene par sa fie inserate fara nici un scop anume, filmul devine repetitiv si nu reuseste sa prinda suficient spectatorul. Este un film suficient de bine facut, avand in distributie doi, daca nu chiar trei actori categoric promitatori, insa care se pierde pe parcurs si care, dupa parerea mea, nu reuseste sa-si duca misiunea pana la capat.
Anda pe 25 Februarie 2008 00:48
K.Knightley e absolut minunata in acest rol iar filmul e bun merita macar un Oscar
irina pe 25 Februarie 2008 23:04
am plans cand am vazut filmul asta...pentru ca mi-am ratat 2 ore din viata cu el; o poveste atat d banala, un sfarsit atat d previzibil, un joc atat d fortat...mai rar. ma intreb c inseamna "film bun" pentru cei care il lauda..o apreciez p keira, however; superba femeie...si atat.
Panda pe 26 Februarie 2008 14:56
Cred ca e unul dintre filmele cu cele mai putine dialoguri pe care le-am vazut vreodata, exceptand vreun film mut. In afara de marturia vinovatei, de la sfarsit, in tot filmul nu este nici macar o scena cu vreun dialog profund, emotionant, care sa aiba ceva de transmis. De fapt, nici nu prea sunt conversatii in film. Dar probabil asta e singura modalitate prin care se poate justifica absurditatea situatiei, cand o fata de 13 ani, fie si ea de familie buna, este crezuta de toti adultii din jur si cand nici macar cea in cauza, Cecilia, nu incearca nici o clipa sa discute cu ea si accepta totul ca pe o mare fatalitate. Ah ce drama...
mimy pe 02 Martie 2008 11:18
superb film...chiar daca nu a castigat atatea oscaruri si premii pe cate ar fi meritat Atonement ramane un film magnific..
zain petru pavel pe 03 Martie 2008 19:06
se pare ca am gresit in legatura cu premiile oscar. a castigat doar pentru col. sonora .n-am avut nici o "remuscare" ca filmul a fost premiat la categoria mentionata dar e bun si filmul no country for old men .
corina pe 04 Martie 2008 21:21
Am vazut filmul si nu pot sa nu comentez. In primul rand nu am simtit iubirea puternica intre personajele principale ca sa fiu sincera nu am simtit mai nimic in filmul asta. Dupa doua ore nu m-am ales decat cu o durere de cap (si asta pt ca am stat foarte concentrata la film sa nu cumva sa scap ceva)
Sunt tare curioasa cum este cartea as fi tentata sa o cumpar dar am mai citi ceva scris de el si am zis ca aceea va fi prima si ultima carte de McEwan pe care o voi citi

claudiu-daniel-lugoj pe 18 mai 2009 18:56
deci ceva ceva tot tia placut recunoaste.
evaalbertina pe 12 Martie 2008 22:01
Nu este un film pentru publicul neavizat.
Este un film festivalier, facut special pentru a lua premii pentru regie, coloana sonora, s.a.
Mie nu mi-a starnit acest film nici o emotie.

ceridwena pe 02 Septembrie 2008 11:55
foarte bun filmul! foarte bune imaginile! foarte interesant sfarsitul..foarte trista ideea filmului. foarte multa suferinta
claudiu-daniel-lugoj pe 18 Mai 2009 19:01
claudiu-daniel lugoj
eu am vazut filmul si mi sa parut destul de bun pentru o drama.Cele doua actrite sunt magnifice joaca foarte bine,una peste alta cred ca e o reusita pentru cei ce ador sau le plac cit de cit si dramele.Si daca va uitati majoritatea filmelor ce cistiga oscaruri sunt drame.
danucu pe 27 Mai 2009 22:36
trebuie sa recunosc, ma asteptam la mai mult. actorii au jucat bine, costume frumoase, coloana sonora, dar... intriga... absurd!!!! m-am plictisit la un moment dat. l-am urmarit pana la final, dar... hmmm la cata reclama i s-a facut am fost dezamagita.
crazzy pe 29 iulie 2009 22:47
pt cei care nu stiu sa deosebeasca un film bun de un film,o drama...."normala" as putea spune,filmul poate parea intr-adevar plictisitor...insa cei care stiu sa aprecieze un film de exceptie.o regie mai mult decat buna,stiu ca "atonement"este un film de nota 10
isa pe 04 Iunie 2009 09:08
nu m-a impresionat prea tare. trebuie sa ai multa rabdare sa-l vezi...
crazzy pe 29 Iulie 2009 23:02
un film exceptional,cu o regie foarte buna.keyra a jucat asa cum stie ea...excelent. foarte potrivit rolul pentru ea,nu cred ca l-ar fi putut interpreta altcineva.desi nu se pune accent pe sentimentele lor,filmul pune intr-un plan secundar drama a doi tineri care nu isi pot impartasi deschis sentimentele unul fata de altul. dialogul redus scoate in evidenta regia care nu poate avea comentarii. atonement este un film care merita vazut,insa numai de cei care pot aprecia un film bun. un alt film exceptional in care keira knightley joaca extraordinar este "pride and prejudice"-un alt film foarte bun
laurik93 pe 28 August 2009 11:18
filmul asta e exceptional...mie una mia placut enorm...merita vazut
sebyelton pe 26 Decembrie 2009 16:20
Un film foarte bun, nici pe departe o capodopera! Daca vreti o parere obiectiva. Filmul este foarte reusit, insa parca prea il lauda unii. Daca vreti film de nota 10 Pearl Harbor 2001.
CoNi pe 16 februarie 2010 22:01
Sunt in totalitate de acord cu tine :)
So.aLone pe 3 ianuarie 2012 10:34
inca nu am vazut filmul de care zici u ca merita nota 10 ..dar te contrazic filmul acesta merita si el nota 10..un film de 10 trebuie sa fie unic in felul lui si acest film reuseste acest lucru.
alinko pe 10 Ianuarie 2010 22:02
cel mai prost film care la m vazut in viata mea si am vazut foarte multe
janeausten pe 16 martie 2010 00:49
inseamna ca ai trait degeaba... sorry
Extravaganza pe 6 iulie 2010 17:06
Ai dreptate..
Kanedel pe 17 Ianuarie 2010 10:50
L-am vazut si eu aseara,bun filmul,l-a salvat finalul,nu ma asteptam sa aiva un asemenea final.Ce nu mi-a placut,este ca treneaza parca prea mult actiunea, prea putine dialoguri.Ii dau 7 pentru final...parerea mea!
littleangel8910 pe 11 Februarie 2010 22:10
Regrete dincolo de trecerea timpului
Un film sincer, fara mari pretentii care aminteste inca o data cat de importante sunt legaturile unor oameni, vorbeste despre dragostea, suferintele si regretele acestora si mai ales reda cat de mult poate schimba o decizie infantila viata unor adulti!! Merita
andra16 pe 15 Martie 2010 20:15
e frumos filmu...si coloana sonora e superba...da e trist
Edbah pe 17 Martie 2010 09:30
E mult spus exceptional. Poate un film bun. Cu siguranta subiectul putea fi mult mai bine exploatat. Actiunii ii lipseste totusi o anumita cursivitate.
Say_Onutza pe 21 Martie 2010 14:30
Un film superb.Te lasa fara cuvinte si te face sa te gandesti la multe lucruri.............
aayana pe 23 Martie 2010 12:48
da
Mi-a plăcut din mai multe motive. În afară de accentul british din film, am descoperit-o pe Keira Knightley, o actriţă expresivă, dinamică şi convingătoare. Mai e nevoie să spun frumoasă?

Povestea poate părea simplă dar sunt sigură că neînţelegeri, răzbunări şi păreri de rău există şi-n viaţa de zi cu zi. Căinţă sau ispăşire? Da, numai că pentru asta este nevoie de timp.

Efectele sonore sunt incredibil de bine legate de evenimentele din film, toate au legătură între ele şi muzica este cireaşa de pe tort.

Finalul spune totul, dacă în viaţa de zi cu zi nu se întâmplă aşa cum visăm, o carte scrisă după multe altele şi considerată ca fiind prima şi ultima, dăruieşte fericirea unui cuplu.

Merită văzut!

goldenleaves pe 29 decembrie 2010 10:41
imi place comentariul tau e convingator ;)
So.aLone pe 26 iunie 2013 00:53
acest film merita mult mai mult decat 7/10..parerea mea
Scarlett14 pe 22 Aprilie 2010 08:36
Este cu siguranta unul dintre filmele mele preferate. E impresionant.
ramonikramo pe 25 Aprilie 2010 11:35
scena din biblioteca e....................o_O k sa nu mai spun de rochia verde :X:X:X:X
Final neprevazut, merita vizionat!

slick2110 pe 29 Aprilie 2010 17:14
A fost un film bunicel(nu o capodopera a cinematografiei,cum au sugerat unii) .Povestea mi s-a parut trasa de par.Briony era doar un copil cand a facut acuzatia respectiva nu isi dadea seama foarte bine ce consecinte vor fi.Cu toate astea a fost crucificata de toata lumea inclusiv de sora sa.Si la urma urmei a fost vorba de o condamnare la inchisoare pt un viol( Edmond Dantes din Contele de Monte Cristo care a petrecut in inchisoare mult mai multi ani a avut o atitudine mai "optimista") .Robbie dupa parerea mea,e un pampalau si a stricat tot filmul(mi-ar fi placat sa observ mai multa barbatie si curaj la el)...
madalinamercioiu pe 11 Mai 2010 19:35
Madalina
Am vazut si eu filmul putin.Este atat de trist,drama..............
Milla pe 28 Mai 2010 14:15
Ca imagine vizuală, această producție este absolut minunată, într-adevăr ajungi să te deplasezi mintal în perioadă în care se desfășoară subiectul filmului (perioada din preajma și din timpul celui de-al doilea război mondial). Filmul este o adaptare a romanului ”Atonement” al scriitorului britanic Ian McEwan, în care este relatată povestea lui Briony Tallis, o fetiță cu o imaginație debordantă, care la numai 13 ani reușește într-un mod complet nefericit să schimbe destinul surorii sale mai mari, Cecilia Tallis (Keira Knightley), atunci când îl acuză pe iubitul acesteia Robbie Turner (James McAvoy), de un viol pe care el nu l-a comis.