Păreri Atonement

(2007)

Remușcare

aayana pe 23 Martie 2010 12:48
da
Mi-a plăcut din mai multe motive. În afară de accentul british din film, am descoperit-o pe Keira Knightley, o actriţă expresivă, dinamică şi convingătoare. Mai e nevoie să spun frumoasă?

Povestea poate părea simplă dar sunt sigură că neînţelegeri, răzbunări şi păreri de rău există şi-n viaţa de zi cu zi. Căinţă sau ispăşire? Da, numai că pentru asta este nevoie de timp.

Efectele sonore sunt incredibil de bine legate de evenimentele din film, toate au legătură între ele şi muzica este cireaşa de pe tort.

Finalul spune totul, dacă în viaţa de zi cu zi nu se întâmplă aşa cum visăm, o carte scrisă după multe altele şi considerată ca fiind prima şi ultima, dăruieşte fericirea unui cuplu.

Merită văzut!

goldenleaves pe 29 decembrie 2010 10:41
imi place comentariul tau e convingator ;)
So.aLone pe 26 iunie 2013 00:53
acest film merita mult mai mult decat 7/10..parerea mea
Say_Onutza pe 21 Martie 2010 14:30
Un film superb.Te lasa fara cuvinte si te face sa te gandesti la multe lucruri.............
mimy pe 02 Martie 2008 11:18
superb film...chiar daca nu a castigat atatea oscaruri si premii pe cate ar fi meritat Atonement ramane un film magnific..
sebyelton pe 26 Decembrie 2009 16:20
Un film foarte bun, nici pe departe o capodopera! Daca vreti o parere obiectiva. Filmul este foarte reusit, insa parca prea il lauda unii. Daca vreti film de nota 10 Pearl Harbor 2001.
CoNi pe 16 februarie 2010 22:01
Sunt in totalitate de acord cu tine :)
So.aLone pe 3 ianuarie 2012 10:34
inca nu am vazut filmul de care zici u ca merita nota 10 ..dar te contrazic filmul acesta merita si el nota 10..un film de 10 trebuie sa fie unic in felul lui si acest film reuseste acest lucru.
ramonikramo pe 25 Aprilie 2010 11:35
scena din biblioteca e....................o_O k sa nu mai spun de rochia verde :X:X:X:X
Final neprevazut, merita vizionat!

ceridwena pe 02 Septembrie 2008 11:55
foarte bun filmul! foarte bune imaginile! foarte interesant sfarsitul..foarte trista ideea filmului. foarte multa suferinta
Andra pe 24 Februarie 2008 21:45
Mi-a placut prima parte a filmului, scenele de la castel. E bine inchegata aceasta parte din mai toate punctele devedere, imaginile sunt superbe, muzica e de calitate, actorii sunt buni, scenele si personajele au suficienta adancime psihologica si senzualitate. In cea de-a doua parte insa, povestea devine dezlanata si inutil de lunga, personajele devin subtiri din punct de vedere psihologic ca niste decupaje, muzica pare brusc prea dramatizata, scenele cheie sunt lipsite parca de forta si consistenta in timp ce alte scene par sa fie inserate fara nici un scop anume, filmul devine repetitiv si nu reuseste sa prinda suficient spectatorul. Este un film suficient de bine facut, avand in distributie doi, daca nu chiar trei actori categoric promitatori, insa care se pierde pe parcurs si care, dupa parerea mea, nu reuseste sa-si duca misiunea pana la capat.
Panda pe 26 Februarie 2008 14:56
Cred ca e unul dintre filmele cu cele mai putine dialoguri pe care le-am vazut vreodata, exceptand vreun film mut. In afara de marturia vinovatei, de la sfarsit, in tot filmul nu este nici macar o scena cu vreun dialog profund, emotionant, care sa aiba ceva de transmis. De fapt, nici nu prea sunt conversatii in film. Dar probabil asta e singura modalitate prin care se poate justifica absurditatea situatiei, cand o fata de 13 ani, fie si ea de familie buna, este crezuta de toti adultii din jur si cand nici macar cea in cauza, Cecilia, nu incearca nici o clipa sa discute cu ea si accepta totul ca pe o mare fatalitate. Ah ce drama...
evaalbertina pe 12 Martie 2008 22:01
Nu este un film pentru publicul neavizat.
Este un film festivalier, facut special pentru a lua premii pentru regie, coloana sonora, s.a.
Mie nu mi-a starnit acest film nici o emotie.

irina pe 25 Februarie 2008 23:04
am plans cand am vazut filmul asta...pentru ca mi-am ratat 2 ore din viata cu el; o poveste atat d banala, un sfarsit atat d previzibil, un joc atat d fortat...mai rar. ma intreb c inseamna "film bun" pentru cei care il lauda..o apreciez p keira, however; superba femeie...si atat.
corina pe 04 Martie 2008 21:21
Am vazut filmul si nu pot sa nu comentez. In primul rand nu am simtit iubirea puternica intre personajele principale ca sa fiu sincera nu am simtit mai nimic in filmul asta. Dupa doua ore nu m-am ales decat cu o durere de cap (si asta pt ca am stat foarte concentrata la film sa nu cumva sa scap ceva)
Sunt tare curioasa cum este cartea as fi tentata sa o cumpar dar am mai citi ceva scris de el si am zis ca aceea va fi prima si ultima carte de McEwan pe care o voi citi

claudiu-daniel-lugoj pe 18 mai 2009 18:56
deci ceva ceva tot tia placut recunoaste.
zarin petru pavel pe 18 Februarie 2008 23:38
cel mai bun film , cel mai bun scenariul adptat si , fara dubii, cea mai buna coloana sonora . asa va castiga filmul premiile oscar.
andra16 pe 15 Martie 2010 20:15
e frumos filmu...si coloana sonora e superba...da e trist
dana pe 19 Ianuarie 2008 21:18
este extraordinat filmul!james mcavoy este un actor complet,l-am "descoperit" urmarind Becoming Jane,o alta poveste la fel de tulburatoare de dragoste.
actorii sunt excelenti,iar interpretarea fetei de 13 ani e impecabila.un film excelent ce trebuie neaparat vazut.

Scarlett14 pe 22 Aprilie 2010 08:36
Este cu siguranta unul dintre filmele mele preferate. E impresionant.
Anda pe 25 Februarie 2008 00:48
K.Knightley e absolut minunata in acest rol iar filmul e bun merita macar un Oscar
littleangel8910 pe 11 Februarie 2010 22:10
Regrete dincolo de trecerea timpului
Un film sincer, fara mari pretentii care aminteste inca o data cat de importante sunt legaturile unor oameni, vorbeste despre dragostea, suferintele si regretele acestora si mai ales reda cat de mult poate schimba o decizie infantila viata unor adulti!! Merita
Gabriela Sirbu pe 18 Februarie 2008 12:11
In scad doua stelute deoarece:
1.mi s-a parut lungit nepermis in unele momente;
2.in loc sa vad trairile pline de remuscari ale ticaloasei(pe tot parcursu vietii ei), aceasta apare la finalul filmului povestidu-ne 5 minute - ca la prosti - ce s-a intimplat cu cei doi + ce generoasa a fost ea ca i-a facut nemuritori si fericiti in ultimul ei roman de succes.
Este un film de vazut(totusi)pentru idee si pentru ca este mult mai scurt decit pacientul englez.

mtraianc pe 10 iunie 2012 13:06
AI PERFECTA DREPTATE , si eu am scazut 2 puncte din acelasi motiv
laurik93 pe 28 August 2009 11:18
filmul asta e exceptional...mie una mia placut enorm...merita vazut
crazzy pe 29 Iulie 2009 23:02
un film exceptional,cu o regie foarte buna.keyra a jucat asa cum stie ea...excelent. foarte potrivit rolul pentru ea,nu cred ca l-ar fi putut interpreta altcineva.desi nu se pune accent pe sentimentele lor,filmul pune intr-un plan secundar drama a doi tineri care nu isi pot impartasi deschis sentimentele unul fata de altul. dialogul redus scoate in evidenta regia care nu poate avea comentarii. atonement este un film care merita vazut,insa numai de cei care pot aprecia un film bun. un alt film exceptional in care keira knightley joaca extraordinar este "pride and prejudice"-un alt film foarte bun
slick2110 pe 29 Aprilie 2010 17:14
A fost un film bunicel(nu o capodopera a cinematografiei,cum au sugerat unii) .Povestea mi s-a parut trasa de par.Briony era doar un copil cand a facut acuzatia respectiva nu isi dadea seama foarte bine ce consecinte vor fi.Cu toate astea a fost crucificata de toata lumea inclusiv de sora sa.Si la urma urmei a fost vorba de o condamnare la inchisoare pt un viol( Edmond Dantes din Contele de Monte Cristo care a petrecut in inchisoare mult mai multi ani a avut o atitudine mai "optimista") .Robbie dupa parerea mea,e un pampalau si a stricat tot filmul(mi-ar fi placat sa observ mai multa barbatie si curaj la el)...
psihologu pe 14 August 2010 13:06
Ok
În spatele povestirii, această morală dacă vreți, a urmărilor unei minciuni rămâne pentru mine cel puțin ca marea lecție a acestei pelicule impresionante. Minciuna distruge în ultimă instanță nu dor pe cei împotriva cărora s-a mințit ci și viața mincinosului. Și ca un făcut, în timp ce viața nedreptătțiților este scurtă, mincinosul trăiește o viață lungă, cu o povoară a conștiinței de care nu poate scăpa. Bătrâna Briony începuse acest al douăzecișiunulea roman al ei și ultimul, în timpul școlii de surori medicale…. și nu fusese în stare să-l termine decât acum, înainte de moarte! Să trăiești o viață întreagă sub povoara păcatului și a ceea ce a cauzat acesta în alții, fără să-ți poți cere iertare: iată o urmare teribilă a unei faceri de rău. În ultimă instanță, dincolo de povestire, acesta este un film despre… citeşte
dido pe 27 Iulie 2010 22:36
De vazut!
Filmul curge ca o apa,cu meandre,cu usoare tulburari si incretiri ale suprafetei apei,cand limpede si fosnitor,cand intunecat si tunator...cu zbuciumarile adancurilor abia banuite...face parte din categoria inventata de mine:,,Feerie vizuala,audio si mied pentru simtaminte..."De vazut!
ionutzoo7 pe 24 noiembrie 2012 18:53
Ce ai mai inclus in categoria aia?
deea9595 pe 10 Iulie 2010 19:12
un film foarte frumos si extrem de emotionant:)
daca uneori in viata reala finalurile nu pot fi fericite,o carte poate darui fericirea de care au nevoie doi indragostiti...

Mihai M. pe 18 Februarie 2008 18:24
A B S O L U T F A B U L O S !!!

N-am citit cartea,dar trebuie sa constat ca K.Knightley este la primul rol deosebit din cariera,iar J.McAvoy este formidabil! Sincer,i-as da Oscarul pentru cel mai bun film !...

madalinamercioiu pe 11 Mai 2010 19:35
Madalina
Am vazut si eu filmul putin.Este atat de trist,drama..............
mariuszmeu pe 31 Octombrie 2010 20:26
dezamagire, o drama - drama
am dat 2 , nu prin prisma calitatii actoriei sau regiei sau altceva , ci prin prisma ideii pe care o transpune , o idee - falsa ( ? ) , una opusa celor cu care suntem crescuti , care demonstreaza ce am ajuns , in calitate de rasa predominanta : suntem animale de prada . o idee reala , palpabila , care ne marcheaza . in definitiv , nu stiu de ce nu ne invata parintii , educatorii ca nu e bine sa fii impartial , obiectiv , corect , cinstit , impaciuitor si sa nu parasti , cand lumea face o virtute din fiecare din aceste " defecte" (?)
isa pe 04 Iunie 2009 09:08
nu m-a impresionat prea tare. trebuie sa ai multa rabdare sa-l vezi...
MrHolmes pe 02 Ianuarie 2013 23:06
Remuscare degeaba
Dupa prostia pe care a facut-o, mai avea remuscari... FOarte bun filmul, o poveste despre vieti distruse datorita infantilismului.
MNarcis pe 03 Decembrie 2012 21:14
Un film bun care are cate putin din toate (mai putin comedie sau horror dar intelegeti ce vreau sa zic). Filmul este o drama emotionanta, destul de imprevizibil, captivant, iar finalul este foarte bun, inselator si spectaculos, nu ati putea ghici un asa final oricat de multe filme ati avea vizionate la activ (doar daca ati fi facut parte din staff-ul de producere al filmului), un film bun care merita vazut!
rocsynicole pe 01 Iulie 2012 01:04
Este redata impresionant ideea ca regretele ne schimba viata in totalitate. Un film care transpune perfect o drama psihologica ce porneste din copilarie, vinovatia unei fapte aparent infantile, care schimba 3 destine. Obligatoriu de vazut!
mtraianc pe 10 Iunie 2012 13:04
F B
merita vazut , este un film de dragoste , dar mai ales,, DRAMA ,,
margott pe 16 Mai 2012 22:33
Nu-i cel mai frumos film de dragoste pe care l-am vazut, insa mi-a placut viziunea regizorului asupra subiectului si modul in care l-a transpus pe ecran. Un film trist, poetic, cu cateva imagini/cadre superbe (Cecilia citind o scrisoare de la Robbie la malul marii pe un fundal de un albastru superb, Robbie - soldat intr-un lan de maci, secventa de final cu cei doi indragostiti pe mal). McAvoy are o fizionomie perfecta pentru roluri romantice.
xerses pe 22 Ianuarie 2012 22:39
Impresionanat povestea.Filmul mi-a placut, si la fel de mult si modul in care actorii au performat.
So.aLone pe 03 Ianuarie 2012 10:41
Wow..
Chiar nu credeam ca o sa se termine in felul acesta,dar MA ma surprins placut.Chiar ma tot gandesk dc naiba imi plac asa de mult dramele si intr-un fel urasc lucrul asta,as vrea sa vizionez mai multe comedii,sa rad alea alea dar la sfarsitul unei comedi ma simt foarte ciudat,intr-un fel cam gol,ca si cum nu as fi vazut nici un film...si de aceea iubeskk!! dramele,la sfarsitul filmmelor chiar daca se termina prost majoritatea,nu iti pare rau ca ai vazut acea drama si parca ai mai viziona inca una.
danyx493 pe 06 August 2010 18:24
Un film foarte bun cu o coloana sonora deosebita ce prezinta o poveste de dragoste , imbinata pe alocuri cu haosul si dramatismul razboiului....de asemenea filmul transmite si un mesaj, acela ca uneori din disperare, razbunare sau pur si simplu din invidie facem lucruri pentru care, ulterior, ne e o cumplita jena si ne e teama sa dam piept cu acea realitate cruda pe care am creat-o doar din rautate....cate despre sfarsit, nu ma asteptam la un final dramatic!
dream pe 27 Iulie 2010 22:18
un film ca o poezie
Un film deosebit care impresioneaza atat prin scenariul bine structurat, cat si vizual, prin alternarea scenelor de razboi cu momentele de reverie din gradinile englezesti, prin tehnica flashback-ului folosita in mod ingenios si printr-un final de poveste care ia toata lumea prin surprindere.
someone_who_dares pe 26 Iulie 2010 13:31
Mi-a placut ideea sciitoarei de la sfarsit...Sa le dea sfarsitul pe care il meritau de fapt...:)
Mihai2508 pe 30 Iunie 2010 19:39
este un film frumos care a castigat premii dar e un pic trist
roxykim pe 09 Iunie 2010 18:03
Un film foarte, foarte bun, emotionant, dar nu chiar o capodopera. Trei actori buni care promit si mai mult, dar ceva i-a mai lipsit filmului pentru a fi de nota 10. Keira Knightley este superba, mai ales in acea rochie verde.
ana pe 17 Februarie 2008 14:50
superb
Popeasca pe 17 Februarie 2008 14:48
sunt ceva clisee, evident cartea lui McEwan este mai buna dar peste toate acestea, filmul ramane unul de buna calitate.
desi nu ma omor dupa filmele "oscarizate", acesta iese oarecum din tipar.
merita vazut.

mimy pe 14 Februarie 2008 21:21
un film extraordinar...cum pot unii sa fie sa de orbi incat sa nu vada mesajul filmului.este adevarat ca filmul are intreruperi fiind povestit din doua puncte de vedere..dar asta face un film sa fie cu adevarat bun.un film superb,nu debeaba a castigat premmiul bafta pt cel mai bun fim..muzica de nota 10 actori..fara cuvinte..6 stele
zarin petru pavel pe 14 Februarie 2008 18:44
trei premii oscar pt. cel mai bun film , cea mai buna col.sonora si cel mai bun scen. adaptat. asa va fi . va spun eu .
benhack pe 27 Februarie 2024 00:38
Excepțional! Oricând îl revăd cu mare plăcere și satisfacție.
user-658c38dbaf922 pe 12 Februarie 2024 17:26
Este de- a dreptul superb!!! Scenariu, poveste, actori, impecabil! Recomand deși e tristuț....
crome pe 27 Iulie 2023 18:01
O poezie de film ,o poveste trista de iubire ,imaginea este superba cu niște cadre absolut superbe cu doi actori f . talentați în rolurile principale,i-am dat 9 ca și film obligatoriu de văzut.
Smrs pe 20 Februarie 2022 23:06
Un film bun, emoționant despre o dragoste neîmplinită, dar care nu atinge dramatismul altora din această nișă: Dear John, If Only, etc. Desfășurarea filmului e puțin întortocheată și reduce din impactul pe care trebuia să-l aibă pentru cinefil și doar autocritica din final a Brioney aduce un plus pe plan emoțional. Suficient pentru nota 8.
user-61d4ad78750c0 pe 04 Ianuarie 2022 22:35
Este un film cu urcușuri și coborâșuri , misterios și poate ciudat sau greu de înțeles ,e drept sunt scene dese de plictiseala dar are și părțile lui bune,este un fel de carte cu două tăișuri,daca nu ai chef sau răbdarea de vizionat un film sau ești cu gândul in alta parte,nu îl vei înțelege ,este o dramă diferita ,merită văzut doar dacă ești limpede.
burg_carmen_mariana pe 04 Decembrie 2021 21:57
Un film foarte frumos, într-adevăr trist, dar minunat! Mi-a plăcut mult, mult, mult....O poveste impresionantă, văzută de cinci ori! Voi cauta cartea! ❤