Păreri A Nightmare on Elm Street

Coșmar pe Elm Street

Dragos.87 pe 03 Martie 2017 22:54
Desi nu e ca cel din '84,e totusi un remake bun la ce remake-uri se fac in ziua de azi.Un horror-thriller care reuseste sa te tina in suspans mediu desi lipsesc fazele care sa te sperie.Un Freddy foarte ramolit care nici macar nu te sperie foarte mult si e clar ca nu ajunge nici macar la jumatate pe clasicul Freddy!
AdriAdrianna98 pe 12 Martie 2016 23:55
Slab spre deosebire de original, dezamagitor de slab. Are cateva momente bune si alea sunt cele preluate din original. IN NICIUN CAZ NU-L ALEGETI IN LOCUL ORIGINALULUI!
felician_nita pe 06 Aprilie 2015 01:27
cam slabut
multe elemente nu se leaga si nu au sens...cum pl# aia inloc sa dea muzica la maxim sa alerge si ei etc...ei vorbesc de culori..?si discutile cu parinti sunt foarte ciudate...
6Patronul9 pe 30 Octombrie 2018 15:41
Un remake prost facut si de care nu avea nimeni nevoie.La valoarea interpretarii lui Robert Englund nu se va mai ridica nici un alt actor.Rolul de Freddy Krueger este pur si simplu al lui.
andystarx pe 09 Februarie 2017 18:28
Ii acord un 5 cu indulgenta pentru efectele sale,dar este un remake slaba ! Nici nu se compara cu originalele !
Mr.Halloween pe 12 Mai 2015 12:07
Un remake slab, nu ajunge la calitatea originalului.
tatucu_alin pe 16 Noiembrie 2014 15:15
Consider ca acesta e un remake ieftin si total inutil.Seamana exagerat de mult cu originalul si e lung si te plictiseste la un moment dat.Nu trebuia sa se faca filmul asta.
MikkaelWolfganger pe 23 Ianuarie 2013 21:30
In filmul asta povestea lipseste aproape pe toata durata sa, iar cand apare este extrem de puerila.Jocul actoricesc este slab.Un film plicitisitor , bazat doar pe kill-uri, elementul de groaza este aproape inexistent.
.fleer pe 18 Noiembrie 2011 22:48
Foarte bun filmul lam vazut acum 2 ani , dar mai vreau sal vad si acum in 2012 :D
Sorin87 pe 06 Octombrie 2011 20:54
A Nightmare on Elm Street
Este interesant pentru ca de aceasta data dezvaluie originea, inceputul, cum a fost Fredy inainte, cu ce se ocupa, ce l-a impins sa faca ceea ce a facut.
into_the_labyrinth pe 23 Iulie 2011 20:23
În general, nu sunt un fan al remake-urilor şi al adaptărilor diverselor filme (lucru practicat ”la greu” în prezent), mulţumindu-mă cu originalul, dar trebuie să spun că Nightmare on the Elm Street 2010 este o variantă decentă a seriei originale, care te lasă să o vizionezi şi să o savurezi fără să ai impresia că ”cineva te obligă să faci acest lucru” (nicio aluzie la Freddy Krueger, n.n. :D). Script-ul e destul de fidel, interpretarea şi regia bune, merită văzut, atât de fanii vechi ai seriei, cât şi de cei care iau pt. prima dată contact cu subiectul. Singurul meu regret e că nu l-am mai văzut pe Robert Englund în rolul Freddy (varianta modernă a acestuia nu prea m-a impresionat)... (dar am avut ca bonus scena incendierii personajului).
cezarika21 pe 5 martie 2016 19:45
Un comentariu bun. Ai de la mine un plus.
into_the_labyrinth pe 5 martie 2016 22:39
Mulţumesc. Nu ştiu cu certitudine dacă la o revizionare mi-aş păstra impresiile, dar atunci când l-am văzut cam asta am simţit nevoia să spun.
Vorador pe 12 Ianuarie 2011 01:05
Never sleep again
Un horror bunicel in mare parte, interesanta povestea cu trecutul lui Freddy si destul de bine realizata,dar filmul este mai slab decat originalul(cel realizat de Wes Craven).Singura diferenta este ca au incercat sa detalieze mai mult trecutul lui Fred Krueger,dar nu este la fel de scary ca cel vechi.
cetateanu pe 03 Noiembrie 2010 19:53
Acest remake după ideea originală a lui Wes Craven chiar a fost un coşmar. Filmul este atât de previzibil, încât îţi dai seama cum stă treaba chiar dacă nu ai văzut originalul. Scenariul este lipsit de orice urmă de originalitate iar Frddy Krugger se aseamănă mai degrabă cu un grinch pârlit în timp ce cobora pe un horn sau în cel mai fericit caz cu Mason Verger ( acel tip care la sugestia lui dr Lector şi-a tăiat faţa şi a dat-o la câini ) din Hannibal. Nimic nu e de speriat în acest film probabil şi datorită faptului că toate scenele în care Freddy apare sunt copiate aproape cadru cu cadru, dar fără a reuşi să redea un pic de teroare.

Pe scurt filmul ne prezintă câteva crime dubioase ce se petrec într-un orăşel. Victimele sunt nişte adolescenţi care aparent nu au nimic în comun, ucişi în somn de un tip ars pe faţă cu nişte gheare… citeşte

lariss14 pe 06 Septembrie 2010 01:31
eh...
eh... povestea in sine este interesanta filmul bun dar... nu este la fel de infricosator ca celelalte... deja... fazele sunt previzibile.... iar bietul Freddy nu e deloc asa cum ar fi trebuit sa fie si de cand a ajuns gradinar??
daddyxtc pe 18 Iulie 2010 10:04
putea fi mai bun
In primul rand vreau sa mentionez ca nu exista termen de comparatie intre Freddy cel vechi si cel nou. Freddy cel vechi, Robert Englund, a jucat magnific in cele 7 serii. I s-a potrivit rolul ca o manusa (cu cutite). In schimb Freddy cel nou nu surprinde cu nimic si este extrem de sters si banal.
In rest filmul este destul de tensionat, fazele scary alternand la cate 5-10 minute, reusind sa aiba efect mai mare, fiindca l-am vazut lsi a cinema.
*nu stiu cu ce ar mai putea impresiona asa mult un film film horror in ziua de azi. Tot efectul il da sunetul in sincron cate de cat cu imaginea.

EugenLaurentiu pe 25 Mai 2010 21:32
sa speram ca e ceva de capu` lui !!! o sa ma uit la el destul de curand , sper sa nu pierd timpu`
viorellll pe 23 Mai 2010 21:45
s c
din trailer pare prost rau filmu asta , nashpa k se fac numai filme proaste
Alex4Fun90 pe 10 Mai 2010 22:55
Curios
De ce sunt 2 date ? Ori pe 21 ori pe 28 apare ? Si as mai vrea sa stiu daca are vreo interdictie la varsta . Mersi anticipat
ciuci pe 22 Aprilie 2010 20:04
x
nu o sa fie cine stie ce filmul asta daca e sa il comparam cu originalul
in primul rand nu mai joaca robert englund si el facea tot jocul
in al doilea rand ce e cu vocea de popo handicapat a lui JAH???
o sa fie cam penal..
m-am saturat de ramake-uri...vreau putina originalitate

amalius2000 pe 01 Martie 2010 01:34
oare cate filme or sa mai iasa cu Elm Street......
alex43497 pe 21 Mai 2015 21:55
cred ca e cel mai plictisitor/tampit remake pe care l-am vazut vreodata.
puffulette pe 17 Martie 2013 16:16
Nici filmul din '84 nu a fost prea horror, dar nici nu se compara cu acest remake care este destul de plictisitor, cu efecte speciale care ii ia tot farmecul si joc actoricesc destul de slab.. nu prea mi-a placut :|
savvy pe 13 Martie 2011 22:33
ok....not
cineva mai sus spune k acest film e un reboot....e un rebut mai degraba....reactionez destul de bine la in film de groaza q adevarat bun (adik ma sperie)...da asta in afara de cateva scene destul de bine jucate e drept....a parut a fi un film facut in graba....si fara buget...
chrissT pe 03 Ianuarie 2011 09:36
nu prea a fost cine stie ce acest remake, ma asteptam la ceva mai bun, insa... : )
efectele sunt misto, mai ales cele sonore care intr-unele momente iti dau fiori, insa filmul in sine, cam lasa de dorit : D

gothbeast666 pe 17 Octombrie 2010 22:16
Ce trist!
O să postez review-ul meu de pe imdb, pt că l-am scris imediat cum am ajuns de la cinema şi exprimă exact ceea ce simt faţă de această porcărie care are pretenţia de fi remake sau continuare (?, pt că încă nu mi-am dat seama).
Well, I just came from the cinema and I must say I am really disappointed... The director did not come with anything new... All the things happening, even the lines are the same as in the other parts.. All he did was just take the good scenes out of the others and mix them together. And something that I never expected...Freddy is not Freddy anymore, because he's not played by Robert Englund anymore... So the result is a more wise-effect slasher but with no story and absolutely no idea whatsoever, not to mention the cast... It's not a remake and it's not a sequel.. It's just a marketing strategy.. 3 out of 10, just because I feel nostalgic.. I… citeşte

LavyBogdy pe 16 Octombrie 2010 19:45
Ma asteptam la mai mult horror iar prestatia actorilor a cam lasat de dorit.In schimb nota 10 regizorului pentru imaginatie.
angelicusra pe 06 Octombrie 2010 06:54
alex
foarte buna ideea din film si povestea insusi foarte reusita
alvinsimontheodore10 pe 01 Iulie 2010 23:23
Eu am 11 ani si m-am uitat de 3 ori la el...pfff, prima data mi-a sa rit frica din mine zau asa, dar a doua oara m-am cam linistit.
anda_nicole_16 pe 21 Iunie 2010 17:02
Foarte bun, ca si celelalte parti, insa nimeni nu il poate inlocui pe adevaratul Freddy Kruger!!
boggy_by pe 23 Mai 2010 17:41
varza
E penibil rau filmu, are niste faze de iti para rau k ti-ai perdut timpu, mai ales asta care apare acu presimt k e mai rau....
Beliblis pe 09 Mai 2010 20:44
Traducere afis
daca tot au inceput sa traduca titlul filmului de ce l-au tradus numai pe jumatate?
luciivan pe 23 Februarie 2011 21:38
Frumusel film insa nu se ridica la nivelul celor vechi...pe vremea aia il vedeam pe Freddy un erou... era cam ceea ce vroiam sa ma fac cand voi fi mare. astept filmul asta de prea mult timp.....si sincer .....e ste o copie fidela a primului film ...cu mici exceptii...E un personaj carora tuturor amatorilor de gen ne place (chiar daca este un criminal cu sange rece ) Personal mia placut si in Freddy vs Jason.
oana29 pe 10 Aprilie 2010 12:31
am vazut seria veche a filmului si mi-a placut :)
o sa ma uit si la asta, sper sa fie bun, mai ales ca joaca un actor din twilight lol

alialiali23 pe 28 Martie 2011 17:28
vai de mine
am 11 ani si lam vazut pe internet mia placut doar ca ma bagat in sperieti
Blu3sky pe 14 Iunie 2010 21:53
Jackie Earle Haley a fost perfect pt rolul lui Fred Krueger. l-am mai vazut intr-un film mai demult si are "stofa" de psihopat/pedofil/bad guy. Cat despre film chiar merita.. mi-a placut si il recomand. nu inteleg de ce atatea pareri negative dsp el. fata de alte filme de groaza din ultimii 2-3 ani .. a fost printre cele mai reusite
norww3 pe 27 Mai 2010 15:16
Vine Freddy vineeeeee
Cald..toropeala..te ia un somnic de ala dulce..si vine Freddy...vineeeee...vineeee...SOMN USOR :)
otonis pe 05 Mai 2010 21:52
DEZAMAGITOR !
Ma asteptam la MULT mai mult. Sincer sa fiu, sunt dezamagit. Astept sa-l revad ptr. o a doua impresie, si apoi decid daca merita sau nu un loc in colectia mea. :(

Later edit on 27 sep. 2010
Chiar nu are NIMIC captivant acest remake. Actorul care a interpretat rolul lui Freddy nu are nici macar 0,01 % din talentul lui Robert Englund. Dac'ar fi sa-i dau o nota personala, ar fi 1, ptr. ca si-au batut joc prin incompetenta de un icon.

darkbone pe 19 Iunie 2011 10:01
bun de halloween
e foarte bun.mai bun decat primul....parerea mea.i-mi place
dorianjazz pe 13 Ianuarie 2010 18:20
remakeul de la friday the 13th asta din 2009 e cam slabut in opinia mea
sper sa le iasa ceva mai bun cu nightmare on elm street.............Jackie Earle Haley e un actor bun......sper sa nu-si faca de ras numele si mai ales numele filmului

EternalWinter pe 12 Octombrie 2009 09:31
.......
Am vazut toata seria nightmare on elm street de multe ori si dupa mine toate sunt capodopere,filmul acesta o sa fie un film de nota 10 dupa mine dar vocea lui kruger si fata lui il cam strica,vreau sa spun ca un nightmare on elm street fara Robert Englund nu este nightmare on elm street,dar asta ramane de vazut.
trustme pe 4 mai 2010 00:53
Filmul este SUB 18 ANI si o sa ruleze la hollywood multiplex, si cei care nu au 18 ani nu pot intra ,,,
floryn1987 pe 30 Ianuarie 2024 00:28
Film slab....nu vă pierdeți timpul cu așa prostie de film
user-63b02ad8a0ee8 pe 10 August 2023 23:49
Umbra palidă și decolorată a unui film bun....bun....bun.....Un Freddy Kruger luat parcă de la un magazin Second-Hand, nu doar costumul,ci și actorul = convingător doar 25 % ...... Dacă in rolul masculin principal era Paul Dano....vorbeam altcumva....altceva.......
anonymous.60416fe8ceca4 pe 07 Octombrie 2011 19:57
Salbaticul pe 19 Septembrie 2020 23:30
50 caractere,50 caractere,50 caractere,50 caractere,nici nu este horror=3.
bainca pe 12 Februarie 2018 03:56
nota 9 bun si iar bun
foarte interesant filmul , chiar daca este un remake , ideea foarte buna si actiunea de asemena , pentru asta merita un 9 , a fost un film bun , nu sunt fana oricum filme vechi s, se mai si gasesc foarte greu
DiCaprio21 pe 20 Aprilie 2014 23:01
un film foarte bun. te tine cu adevarat in suspans de la inceput pana la finalul acestuia! merita vazut!
Infinity pe 25 August 2013 19:02
A Nightmare on Elm Street (2010)
Nu am vazut originalul (cel din anii' 80) ca sa pot face o comparatie intre ele. Acesta are cateva efecte bune si poate si cateva faze de tresarit. Ideea mi-a placut mai mult de la film, pentru ca nu o intalnesti in filmele clasice de groaza. Merita o sansa.
Miiku pe 18 Mai 2013 15:03
I`am dat 8 pentru ca imi place mult ideea filmului. Dar nu`mi place noul Freddy.. imi placea mai mult de cel vechi..
ionutzalyn pe 01 Ianuarie 2013 21:29
un film bun cu actori buni dar speram sa fie ceva mai bub pentru ca mam plictisit teribil.
Tyybi1 pe 05 Septembrie 2012 11:21
Nu se compara cu legendarul film "Freddy" , nu ca acesta nu ar fi chiar asa de prost. Cu toate astea, filmul.merita vazut.
Go 1 2 3 4