Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Mar 2009, 15:54   #1
razi
Senior
 
razi
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
Filme biografice preferate

ca tot vorbeam prin alta parte care-i muzical care-i biografie de muzician...ce ziceti niste biografii frumoase
razi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2009, 00:00   #2
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Am avut mai de mult un trip cu biograficele si in general sunt foarte indulgenta cu ele. De multe ori, e suficient ca actorul din rolul principal sa faca treaba buna si restul se rezolva de la sine, pentru ca povestea aproape intodeauna are potential. Probabil si de asta filmele biografice in general, sunt uberpremiate.
Cateva pe care le-am iubit cu totul: Mar Adentro, Ed Wood, The Pianist, Amadeus, Persepolis, Frida
Cateva in care actorii s-au descurcat admirabil, chiar daca rezultatul final a fost so-so: La Vie en Rose, Milk, Monster,
Si altele care mi-au luat ochii: Elizabeth (cel din 98), Man on the Moon, Diarios de motocicleta, Marie Antoinette (pentru ca din punct de vedere vizual, e delicios), Der Untergang (care e poate, un pic prea hipercorect, dar se impune), Wir Kinder vom Bahnhof Zoo, Sid & Nancy (desi ultimele doua sunt mai mult "cult" si cam atat).
Nu-mi plac biograficele lui Oliver Stone, asa de all-American clichéd mai rar vezi, bleax.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2009, 00:03   #3
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
"Jesus of Nazareth" al lui Zefirelli. Tot biografic a fost.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2009, 00:24   #4
razi
Senior
 
razi
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
Exclamation

lista ta cam e si a mea, insa cum ziceam si la muzical imi plac biografiicele lu todd haynes, the libertine a fost dragut pentru j.depp si a fost facut si binisor, imi plac si-astea romantate gen quills - si ca tot am zis de quills opus lu shine - ce rol face omu asta si il duc si mai departe in the life and death of peter sellers...

ar mai fi..prea..cun care si-au depasit conditia de simple biografii, gen ale lu eisenstein, andrei rublievu, raging bull sau elephant man

chaplin iar a fost dragut

my left foot si in the name of the father cu daniel day lewis

the basketball diaries cu di caprio cand era el mic inainte sa se tampeasca cu titanicu noroc ca si-a revenit (as mentiona si total eclipse din motive pur subiective) si ca tot am ajuns la gay sa vb si de wilde cu un stephan fry superb

ar mai fi finding neverland ca e un regizor care stie ce inseamna frumos si poate par nebun dar mi-a placut si modigliani (iar motive pur subiective) plus obiective(joaca andy garcia genial)

ajungand si in istoria recenta mi-a alaturi de persepolisu mentionat de tine a fost si le scaphandre et le papillon

venind si mai aproape mi-a placut into the wild a lu neica sean penn chiar mai mult decat grizzly man a lu herzog.

si waltz with bashir a fost excelent

desi multe mai trec granita...tot..imi plac, a da si ca tot am vorbit pe unde pe aici de el, jcvd cu jean claude van-damme
razi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2009, 00:29   #5
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
La TV 1000 va fi curand saptamana filmelor biografice. Tocmai ce-am vazut un promo! Dar inca n-au spus cand.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2009, 00:33   #6
razi
Senior
 
razi
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
hehe de cand n-am mai vazut tv 1000, sa ne spui ce baga pe acolo
razi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2009, 00:54   #7
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by razi:
poate par nebun dar mi-a placut si modigliani (iar motive pur subiective) plus obiective(joaca andy garcia genial)

ajungand si in istoria recenta mi-a alaturi de persepolisu mentionat de tine a fost si le scaphandre et le papillon
credeam ca sunt singura persoana care n-a urat Modigliani imi place Modigliani in sine si mi-a placut si Garcia, cu toate ca au romantat pana la dumnezo.
Le Scaphandre et le papillon tot n-am apucat sa vad nici pana acum (nici Into the Wild), de Schnabbel am vazut in schimb Basquait la tv, candva de mult, dar nu mai tin minte aproape nimic, ar trebui sa-l revad.
Tot de mult la tv am prins si Immortal Beloved cu dragul de Gary Oldman, si pe asta ar trebui sa-l revad. Si Surviving Picasso a fost de cel putin doua ori pe ProTV.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2009, 01:09   #8
razi
Senior
 
razi
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
da da surviving picasso...eh si cu modigliani da au romantat pana la dumnezeu dar..a fost facut frumos, basquiat si eu l-am vazut acu prea mult timp cat sa mai pot spune ceva coerent despre el, imi aduc aminte fragmente si scene cu regele si hallelujah cantat pe fundal si cum nu-i prea pasa lui de arta in general si-o strica si pe a lui si pe a lu warhol
razi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2009, 11:29   #9
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Daca e sa scriem lista cu toate filmele inspirate din biografiile pictorilor poetilor,scriitorilor straini si romani,personalitati istorice,stiintifice... heee,cand ma intorc ,ca plec la serviciu. :cool:
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 00:14   #10
razi
Senior
 
razi
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
de ce nu? tot era plictiseala pe aici, mai mentionam caravaggio, hmm agony and ecstasy, lust for life...klimt
razi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 09:56   #11
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Klimt n-am reusit sa vad pana la capat si am incercat de mai multe ori, ceva pur si simplu nu se leaga.
Mi-ar placea sa se faca filme despre viata lui Jean Cocteau sau despre Egon Schiele.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 11:43   #12
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
daaa, mai ales ca schiele a trait asa putin. avea un talent extraordinar omul asta, chiar as vrea sa vad un film despre el. si despre bonnard si marthe. si despre morandi (ar iesi un film din ala static dar poetic, unu film la care majoritatea ar muri de plictiseala).
despre boris vian s-a facut vreun film?

de obicei, ca biografii, astea imi plac cele mai mult (sau mi-ar placea daca ar fi facute toate ca lumea) - pictori, scriitori, artisti in mare. vazut si placut: andrei rubliov, frida, the pianist, la vie en rose si mai sunt da acu astea-mi in minte ca le-a zis si miercuri. surviving picasso nu m-a incantat

cine-mi da si mie girl with a pearl earring? - daca nu l-am cautat de-am zapacit pe toate torentele si odeceurile.....
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 16:57   #13
razi
Senior
 
razi
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
eu as face film despre maria tanase, despre zaraza, si despre nichita stanescu
razi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 17:28   #14
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by razi:
despre zaraza

despre zavaidoc nu?

mihaela radulescu avea la un moment dat in plan sa faca o comedie romantica intitulata "zaraza". asta pe cand incepuse a patra facultate abandonata [ca si celelalte trei]: regia.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 17:28   #15
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
mi-ar placea sa se faca un film despre lucian blaga. nu stiu sa se fi facut.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 21:03   #16
razi
Senior
 
razi
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
zavaidoc se baga-n oala cu zaraza, ar mai fi interesant un film despre ceausesti dar facut cum trebuie
razi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2009, 15:57   #17
Wonka
Senior
 
Wonka
 
Join Date: Mar 2009
Location: Baia Mare
Posts: 77
Man on the Moon , mi se pare un biografic super, cu Jim Carrey in rolul principal si jucand foarte bn
Wonka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2009, 09:17   #18
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Mi-a placut Luther, filmul din 2003 cu Joseph Fiennes. Personalitatea lui Luther mi se pare fascinanta!
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2009, 13:07   #19
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"Savage Messiah"
"Mahler"

(Mä rog, Ken Russell avea o pasiune pentru biografii!)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2009, 00:43   #20
razi
Senior
 
razi
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
Control a lu Anton Corbijn - Ian Curtis de la joy divison si ca tot veni vb 24 hour party people ca-s multi pe acolo si last days a lu van sant desi nu e recomandare ca nu l-am vazut inca
razi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells