Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Nov 2008, 22:26   #1
Bogdan.Andro
Veteran
 
Bogdan.Andro
 
Join Date: Oct 2008
Location: BucureÅŸti
Posts: 19
(Primele) amintiri despre filme

...

Last edited by Bogdan.Andro : 02 Feb 2011 at 14:55.
Bogdan.Andro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2008, 23:02   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Päi era-n 1963, aveam trei ani, bona mä luase la ea acasä (pe Vasile Lascär, într-o casä din spatele spitalului Cantacuzino, unde la parter s-a fäcut mai târziu o policlinicä, mä uit la ea si-acum cu nostalgie), si a venit fiica ei cu bilete la Scala. N-au mai avut timp sä mä ducä acasä, asa cä m-a luat cu ele. Tin minte cum fugeam toti trei pe Maria Rosetti, sä ajungem la timp. Am ajuns în timpul jurnalului, si au fost unele discutii cu femeia de la bilete, dar au convins-o sä mä primeascä si pe mine (tin minte replicile: "Copiii n-au voie-n salä", "Si ästa ce-i, ästa nu-i copil?"). Rula "Don't Give up the Ship" ("A dispärut o navä"), cu Jerry Lewis. Tin minte din el un singur cadru: când Jerry e mic, în baie, si o strigä pe maicä-sa... (Si un cadru din vorspanul de la "în curând": într-un tunel cade un bolovan din zid, si un tip îl ridicä la loc, în timp ce-n lungul liniei se vede trenul venind.)

Peste câteva zile, aflând cä-s un spectator disciplinat, tata m-a dus la "The 3 Worlds of Gulliver" ("Cälätoriile lui Gulliver"), la Central (în coltul de pe bulevard al Cercului Militar). Din ästa am retinut mult mai multe momente, si mai ales secventa cÃ*nd regele din Brobdingnag îsi trezea din somn toti curtenii (nu întelegem de ce tot bäteau la usi si mergeau mai departe!), si fuga uriasilor dupä Glumdalclitch, la sfârsit, cu incendierea fânetei (credeam cä de-aia s-a terminat filmul, cä a ars iarba).

Iar în duminica urmätoare, la Doina (vis-Ã*-vis de B.N.R.), "Cippolino", "Sticletele" si alte câteva filme de animatie.

...si cu asta, am intrat în pâine. Westernuri, capä si spadä, detectivi... Winnetou, Pardaillan, Jean Marais... si, în fiecare duminicä, animatele de la Doina.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2008, 23:07   #3
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
heh...
eu aº filma, cu o camerã camuflatã, prim planuri cu figurile copiiilor în timp ce urmãresc filme la cinema...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2008, 01:13   #4
Se7en
Veteran
 
Se7en
 
Join Date: Apr 2008
Location: Capalnitza
Posts: 211
@Proletar
kinky

@ Pitbull
Parca e copilaria lui Sartre varianta cineasta.
Se7en is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2008, 01:36   #5
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Sä nu mä compari cucurvetele äla!
Te rog foarte important!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2008, 10:53   #6
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
primele amintiri legate de film sunt fragmentare...bunica-mea incerca sa il determine pe unchi-miu (unul din fiii ei) sa "ma ia si pe mine la film" cred ca era vorba de Razboiul stelelor sau de Imperiul Contraataca. Nu m-a luat...cred ca aveam in jur de 4 ani...l-am vazut parca un an mai incolo...

tot din perioada aia imi amintesc ca ma ducea tata la Cinema Doina, la desene animate...

cu mama imi amintesc ca am fost la doua filme, copil fiind...m-a dus la Micul Lord si la Toate mi se-ntampla numai mie, cu Bud Spencer , ambele la fostul cinema Miorita (actualmente Europa) , :lol:

cu bunica am fost la un film care parca se chema "Atentie la pana de vultur" , tot cu Bud Spencer... :hmm:


alta amintire e legata de imaginea generala care mi-a fost creeata despre cinematograf... era "no-no" daca voiam sa ma duc singur. in general cinematografele de cartier ante '89 erau cotate de parinti ca super-dubioase, pline de golani, aglomerari de jeg si coji de seminte (de fapt asa si erau - e.g. Cinema Melodia , un fel de cinematograf al copilariei mele), nu aveam voie sa ma apropii de ele decat insotit de parinti/bunici :lol:

in perioada '84-'88 un film la Scala sau Patria, duminica seara, cu ambii parinti, urmat de mersul la un restaurant din centru, sau la Cofetaria Casata la Profiterol, era un adevarat eveniment pt mine...
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2008, 11:08   #7
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
bunica-mea a lucrat toata viata ca si casiera la cinematograful oraselului meu natal...asta imediat dupa razboi, pana prin anii 70.
iar noi locuiam intr-o casa aflata chiar peste drum de cinematograf...erau cam 15 metri distanta.
de pe geam vedeam casetele alea mari, cu afisele luminate de neon.
inca nu stiu care a fost primul film vazut, trebuie sa ma gandesc bine...
insa imi aduc aminte cum ma cuprindea groaza la intrare...era o asa aglomeratie si inghesuiala, incat eu, mic fiind, eram stalcit de multime...bineinteles, la filmele indiene..
bineinteles, in ultimele randuri ale salii se adunau smecherii, care, la fiecare scena vag erotica de pe ecran, urlau "Pensionarii cu fatza la perete!"
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2008, 00:24   #8
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Vad ca vorbesti de cinema din Valcea dar totusi ai locatie Bucuresti ... ?
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2008, 07:27   #9
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
primele amintiri...

aveam un unchi care venea in vizita pe la noi si mereu aducea VCR-ul si niscaiva filme...desigur n-am cum sa uit primele filme vazute

Burned at the Stake (horror desigur ) - tin minte ca vreo cateva zile mi-a fost teama sa raman singur pe acasa

Predator, cateva Bruce Lee...ce smecher eram ca il vazusem pe 'Brusli' (nici nu stiam cum se scrie)

tin minte prima comedie vazuta: Scurt Circuit ('86) si primele filme care m-au dat pe spate rau de tot: Fantastic Voyage si Soylent Green
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2008, 11:41   #10
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Primul film pe care l-am vazut a fost "Hamlet". Din intamplare... mai bine nu s-ar fi intamplat! Era in 1973, aveam 5 ani si parintii mei voiau sa-l vada pe Laurence Olivier in Hamlet. Cum nu aveau cu cine sa ma lase acasa, m-au luat cu ei! Tin minte o faza de pomina pe care nu o s-o uit toata viata mea: cand a aparut pe ecran fantoma si a inceput sa vorbeasca cu un glas ca de pe cealalta lume m-am speriat atat de tare si am inceput sa urlu ca o sirena care nu poate fi oprita. Am ridicat in picioare toti spectatorii care i-au injurat pe parintii mei ca au adus copilul la un asemenea film nepotrivit pentru mine la varsta aia si uite asa m-am lecuit de cinema pentru o buna bucata de vreme. :sick:
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2008, 12:02   #11
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
bine ca ti-ai revenit
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2008, 12:12   #12
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Multa vreme mi-a fost frica sa mai intru intr-o sala de cinema intunecoasa!
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2008, 13:08   #13
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...=asc&sta rt=0
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2008, 14:07   #14
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, e topic tangent cu ästa (dar nu identic).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2008, 15:20   #15
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Primul film de care imi amintesc ca l`am vazut la cinema a fost unul cu Cristofor Columb,dar habar nu am care o fi acel film.In rest despre filme vazute pe video sau la teve am scris in topicul celalalt.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2008, 15:50   #16
Holden
Junior
 
Holden
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 51
Primul film la cinematograf - Cartea junglei la Doina/Bucuresti. Isi mai aminteste cineva de Calutul cocosat?
Holden is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2010, 01:26   #17
fresie
Pasărea Phoenix
 
fresie
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,371
Primul film pe care ar fi trebuit sa il vad la cinematograf a fost Dumbrava minunata (1980), de la care bunica a fost nevoita sa plece cu tot cu mine pentru ca atunci cand s-au stins luminile m-am speriat si am inceput sa tip.
fresie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2010, 10:28   #18
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Imi aduc aminte la ca vazusem la cinema Idila pentru o piatra pretioasa cu Douglas si Turner, la inceputul anilor '90. Aveam vreo 5 ani cred. Si-mi aduc aminte de primul film vazut prin intermediul revolutionarei televeziuni prin cablu: Laguna albastra pe canalul nemtesc SAT1.
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2010, 15:52   #19
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
Originally Posted by fresie:
Dumbrava minunata (1980),


...si Leon la Tv la varsta de 9-10 ani
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:41.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells