Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

View Poll Results: Sunt relevante notele de pe IMDB pt. filme?
DA? 14 42.42%
NU? 19 57.58%
Voters: 33. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Jun 2004, 01:58   #1
mihai770
Veteran
 
mihai770
 
Join Date: Apr 2004
Location: peste tot shi nicaieri
Posts: 186
Send a message via Yahoo to mihai770
Sunt relevante notele de pe IMDB pt. filme?

Ce ziceti, sunt relevante?
Adica, am vazut foarte multe filme de nota mare pe imdb shi, cand m-am uitat la ele...nashpa...

Exemplele sunt foarte foarte multe, shi nu mi le mai aduc aminte...va zis doar de The Blue Butterfly care are nota 6 pe imdb, shi eu..damn....nu pot sa dau mai mult de 4...PAREREA MEA.
__________________
vizionare placuta...
mihai770 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2004, 01:59   #2
mihai770
Veteran
 
mihai770
 
Join Date: Apr 2004
Location: peste tot shi nicaieri
Posts: 186
Send a message via Yahoo to mihai770
Re: Sunt relevante notele de pe IMDB pt. filme?

Originally Posted by mihai770:
Ce ziceti, sunt relevante?
Adica, am vazut foarte multe filme de nota mare pe imdb shi, cand m-am uitat la ele...nashpa...
Bineinteles ca se intampla shi invers!
__________________
vizionare placuta...
mihai770 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2004, 08:39   #3
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Re: Sunt relevante notele de pe IMDB pt. filme?

Originally Posted by mihai770:
Ce ziceti, sunt relevante?

Nu prea...

Bine, in topul ala 250 se gasesc cateva exemplare de filme bune, dar lipsesc multe si multe filme bune a note mici. Oricum, mai relevant e topul IMDb decat topul CineMagia (Matrix 2 pe primul loc, sa fim seriosi - ).
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2004, 08:39   #4
theo
Guru
 
theo
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 406
Re: Sunt relevante notele de pe IMDB pt. filme?

Originally Posted by mihai770:
Exemplele sunt foarte foarte multe, shi nu mi le mai aduc aminte...va zis doar de The Blue Butterfly care are nota 6 pe imdb, shi eu..damn....nu pot sa dau mai mult de 4...PAREREA MEA.

Sunt relevante in masura in care gusturile tale coincid cu cele ale majoritatii celor care voteaza. Cel mai bun exemplu este chiar The Blue Butterfly, care mie mi-a placut. Bineinteles ca nici gusturile mele nu sunt etalon, mai ales ca in acest caz sunt subiectiva, William Hurt fiind actorul meu preferat...
theo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2004, 09:36   #5
onutza_
Senior
 
onutza_
 
Join Date: Jun 2004
Location: Iasi/Bacau
Posts: 110
Send a message via Yahoo to onutza_
In masura in care gusturile coincid dar e bine sa te uiti si cate voturi are filmul respectiv. De exemplu un film de care au auzit 5 oameni din care la 4 le-a placut ca erau ei mai sonati are toate sansele sa fie bine cotat.
Personal imi place mai mult baza de date de pe yahoo (cu toate ca imdb e mai completa) - ce nu gasesc acolo caut pe imdb. Aceeasi poveste.
Ceea ce e de la sine inteles e ca notele alea reprezinta de cele mai multe ori (si presupunand ca sunt mai multe sute de voturi) gusturile marelui public poate chiar cat de comercial este filmul respectiv.
__________________
All is fair in love and war...
onutza_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2004, 10:19   #6
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Doua cuvinte: NU
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2004, 10:43   #7
theo
Guru
 
theo
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 406
Originally Posted by onutza_:
In masura in care gusturile coincid dar e bine sa te uiti si cate voturi are filmul respectiv. De exemplu un film de care au auzit 5 oameni din care la 4 le-a placut ca erau ei mai sonati are toate sansele sa fie bine cotat.

De acord. De adaugat ca cei care voteaza nu sunt neparat niste avizati in materie de film, ci simpli useri inregistrati. In schimb review-urile sunt in mai mare masura scrise de spectatori avizati, carora li se acorda si calificative (banui ca aici functioneaza o oarecare cenzura, care in acest caz este chiar utila). Sincer, mi-ar face placere sa citesc astfel de comentarii si pe Cinemagia.
theo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2004, 11:17   #8
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Daca stii la ce trebuie sa te uiti e folositor. Plus, deobicei stiu, in functie de genul de film si de nota pe care o are, cam care e valoarea reala respectiv aprecierea mea.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2004, 13:11   #9
onutza_
Senior
 
onutza_
 
Join Date: Jun 2004
Location: Iasi/Bacau
Posts: 110
Send a message via Yahoo to onutza_
Quote:
In schimb review-urile sunt in mai mare masura scrise de spectatori avizati, carora li se acorda si calificative (banui ca aici functioneaza o oarecare cenzura, care in acest caz este chiar utila). Sincer, mi-ar face placere sa citesc astfel de comentarii si pe Cinemagia.

Exista ceva de genul doar ca baza de date de aici e cam goala saracuta (se mai iarta avand in vedere ca e si foarte tanara).
__________________
All is fair in love and war...
onutza_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2004, 17:46   #10
zeri
Novice
 
zeri
 
Join Date: May 2004
Location: Bucuresti
Posts: 5
Send a message via ICQ to zeri Send a message via Yahoo to zeri
Eu de obicei fac media intre nota de pe IMDB si cea de pe www.rottentomatoes.com.

Mie de multe ori mi s-a intamplat invers...un film cotat foarte prost sa mi se para chiar foarte bun.
zeri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2004, 18:46   #11
Danica
Guru
 
Danica
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 304
in caz ca nu shtiati notele de pe imdb sunt date de userii imdb boards...daca va uitati putin pe ele ..va lamuriti.... :hmm:
__________________
...........................................
Danica is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2004, 18:59   #12
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Nu sunt atat de relevante notele de pe IMDB incat sa nu te duci la un film pt ca acolo are nota 5... Foarte multe sunt underrated acolo. Insa mai degraba ma iau dupa reviews decat dupa note.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2004, 19:59   #13
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Notele acelea nu prea conteza... Acolo vreo 20% sunt idioti care voteaza ca prostii. Dar cand un film are 2, e clar ca e prost, iar cand un film are 8.5, trebuie sa fie ceva de capul lui. Punctajele de pe IMDB sunt bune ca punct de referinta, sa-ti faci o idee vaga...
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2004, 20:52   #14
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
"spartanul", acum pe ecrane la noi, are 7.5.......(p.s. si e doar un exemplu de mega-voma)
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2004, 22:14   #15
mihai770
Veteran
 
mihai770
 
Join Date: Apr 2004
Location: peste tot shi nicaieri
Posts: 186
Send a message via Yahoo to mihai770
Oricum notele de pe imdb nu sunt ele foarte concludente, dar cert este ca cele de pe cinemagia chiar nu sunt (fara suparare)...oricum pe cinemagia sunt ff putine voturi pentru un film shi se intelege.

Am obs. ca filmele vechi au nota mare pe imbd: Casablanca 8.7(1942) (nu l-am vazut inca), Citizen Kane(8.6), Rear Window (1954)...ciudat :hmm:

Aaa...apropo: Asfalt Tango (nota 7.6), Operatiunea Monstrul 9.3 ( ), Filantropica 8.6, Senatorul Melcilor 7.6, etc...AR TREBUI SA FIN MANDRI, nu???Oricum voturile cred ca sunt date numai de romani din tara sau din diaspora...
__________________
vizionare placuta...
mihai770 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2004, 22:48   #16
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Din filmele romanesti nu multe au 1000 de voturi.
Si nu pentru ca sunt vechi filmele alea ci pentru ca sunt bune (in general)...
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2004, 22:52   #17
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
http://www.imdb.com/title/tt0409396/
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2004, 07:40   #18
Scorpion
Senior
 
Scorpion
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 83
Intru de foarta multa vreme pe imdb si nota de acolo conteaza foarte mult in decizia de a vedea un film la cinema sau nu. Sunt totusi relevante daca au votat cel putin 1000-2000 de persoane.

Sunt multe filme care au note mari (8-9) dar care au doar 5-6 voturi . In acest caz acea nota e total irelevanta.

Deasemenea am observat ca nota scade putin pe masura ce trece timpul. Asta cred ca se datoreaza faptului ca in primele zile filmul e vazut in principal de fani care ii dau note f mari.
Scorpion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2004, 02:01   #19
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
A se observa ca Spider-Man 2 are 8.5 la IMDB... Daca filmul asta nu e o capodopera, dupa faza asta clar nu voi mai lua in considerare notele de acolo! Adica, ce dracu?! Spider-Man 2 la acelasi nivel cu The Usual Suspects, North by Northwest, The Silence of the Lambs, Vertigo, Fight Club etc. ?! I don't think so...

Abia astept sa vad Spider-Man 2 dupa faza asta.

Daca tot vorbim de note, uitati-va acum pe top-ul IMDB 250, ce chestie misto au facut, cica: For this top 250, only votes from regular voters are considered. Si acum LOTR: TTT si FOTR sunt pe 8 si 9 in conditiile in care inainte de regula asta erau pe 4 si 5...[/url]
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2004, 02:55   #20
M_olecula
Guru
 
M_olecula
 
Join Date: Jun 2004
Location: Bucuresti
Posts: 351
Si pe mine m-a facut curios acest vot al americanilor care incep sa cred ca nu au gusturi in materie de filme ! D-abea astept sa vad filmul !!
M_olecula is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:21.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells