Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Feb 2013, 20:54   #1
gheorghe_preda
Novice
 
gheorghe_preda
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 2
despre critica de gasca.

O vreme am citit cronicile lui Andrei Gorzo din Dilema cu relativ interes. Omul parea cel putin destept in crisparea lui de a valoriza doar filmele care se supuneau desuetului canon neorealist.

Ce daca filmului romanesc contemporan in mizerabilismului lui recicla glorios si fara vreo jena neorelismul italian trecut prin creuzetul noului val francez, reinventat si bagatelizat de Dogma 95.

Mai nou insa, nu-mi mai permit sa pierd timpul si sa citesc aceleasi glorificari ale lui Bazin facute parca de un marxist retard care il citeaza pe Marx la nesfirsit, fara sa-l citeasca.

Inainte de a citi vreun text scris in Dilema sau oriunde altundeva de Gorzo, planez deasupra lui, cumva intr-un desant tematic, sa vad daca in el apare numele lui Cristi Puiu.

Regizor de o mediocritate crasa si indragostita de sine pina la extaz, el este pentru Gorzo obiectul festish, adoratia deloc secreta, farul calauzitor in materie de stil.

Pus pe un piedestal cu sfiala si reverenta, cum doar un coreean de nord iubitor de film l-ar pune pe Kim Jong Il, se stie, regizor de succes in tara lui comunista, prin armele caruia au trecut mai mult de 50 de productii.

Filmele lui Puiu care ar plictisi pina si un calugar zen in asteptarea iluminarii, sint pentru criticul de la Dilema poarta catre o gradina a placerilor cinefila prin care desigur ar trebui sa treaca orice regizor roman daca ar vrea sa fie considerat o entitate cit de cit respectabila..

Ca atata intelege naivul critic nu e de condamnat. Pina la urma nici pe Florin Piersic nu poti sa te superi cind iti povesteste a mia oara cum l-a urmarit ursul la o filmare cind tu l-ai intrebat cu totul altceva.

Mai nou insa cu Puiu sint comparati regizori mari ai lumii care in limitarea lor sarmanii, nu au inteles la dracu, lectia lui Bazin de acum 1250 de ani conform careia in cinema geniu = realism = felie de viata filmata in unghiuri fixe, fara inspiratie si vreun talent.

Vezi numerele de acum citeva saptamani ale revistei Dilema unde e vorba nici mai mult nici mai putin decit de Bela Tarr.

Eu ma intreb daca admiratia asta de un erotism difuz a lui Gorzo e o incremenire nefasta intr-un proiect teoretizant care nu mai are demult legatura cu stilistica filmului contemporan, sau e doar rasplata fata de regizorii apartinind unui curent desuet din filmul romanesc, care te-au intronat, poate meritat, ca sef al criticii de gasca, aripa intelectuala.
gheorghe_preda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2013, 23:59   #2
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
Gorzo a mai fost balacarit pe aici, cel putin eu m-am straduit, pentru aceleasi motive. Articolele le mai aduce din condei, dar cartea scrisa de el, "lucruri etc." e slaba rau. Pe scurt, e un penibil si eu nu citesc nimic de el, doar daca trece la rubrica "timpul probabil". N-am timp de clovni indragostiti.
Cristi Puiu, un amarastean cu o mie de spectatori per film, e si ala vai de izmenele lui. Dobitocul s-a distribuit pe sine in Aurica, haha ce-am mai ras. Nu mai pacaleste pe nimeni cu loazbele lui, i-au zis si aia la festival, "hai ba, ush acasa"...
Realism, neorealism, minimalism, n-are importanta, toate sunt valabile ca metoda de lucru. Filmele sunt proaste nu curentul.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2013, 00:28   #3
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Toata lumea a auzit de djinjis, pe cand amarasteanul ala de Puiu traieste in obscuritatea unor premii la Cannes si Berlin. Saracul de el.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2013, 00:44   #4
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
Afirmatia ta este irelevanta. Dupa cum vad, esti la nivelul de "poze cu ifonu". Poate alta data.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2013, 02:03   #5
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Nivelul ala in ce se masoara, in volti, in decibeli virtuali? Nu-ti plac filmele lui Puiu? Nici mie, dar ghinon, altora le plac. Un atac la persoana si nu la creatia artistica a unui om, denota de obicei frustrare, invidie si submineaza pana si obiectiile valide pe care le poti avea.

De exemplu Gheorghe aduce si niste argumente acolo dar tonul general a mesajului e atat de frustrat ("marxist retard", "admiratia asta de un erotism difuz") incat impresia care ramane e doar ca Gorzo ala trebuie sa fie un tip important, de vreme ce autorul mesajului e asa preocupat sa-l sape.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2013, 02:46   #6
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by gheorghe_preda:
....

sunt de acord cu opinia ta gheorghe_preda. si eu am observat acelasi lucru. nu-i cronica in care gorzo sa nu-l mentioneze pe bazin si pe asa-zisul lui discipol, consternantul cristi puiu. ai crede ca tipul n-a mai citit nimic altceva in afara de Qu'est-ce que le cinema?, si nu poate distinge dincolo de minimalismul lui puiu. am vrut sa ma abonez la Dilema online, dar n-am putut trece peste faptul ca astia nu pot gasi pe cineva mai acatarii la sectiunea film.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2013, 18:12   #7
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
Epitetele mele il vizeaza pe Puiu' ca regizor. Iar daca o sa spun ca face filme stupide nu cred ca o sa se inteleaga ca el, ca om, e o inteligenta. Intelegi Twixsen? Dai in unul, o ia si celalalt. Si artistul si omul, respectiv si artista si dolarii' si ardelenii'.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2013, 13:15   #8
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Nu va agitati, Twinsen lupta pentru Puiu si Mungiu ca japonezii aia ramasi prin junglele din Extremul Orient la 15 ani dupa capitulare

Originally Posted by Twinsen:
Toata lumea a auzit de djinjis, pe cand amarasteanul ala de Puiu traieste in obscuritatea unor premii la Cannes si Berlin. Saracul de el.

"Argumentul" asta e nepretuit. Dupa logica asta, orice film care a luat vreodata un premiu la Cannes este o capodopera

P.S. Mi se pare fascinant sa constat ca mai sunt cinefili care citesc cronicile lui Gorzo, fie si in diagonala.

Last edited by Optimvs : 02 Mar 2013 at 13:21.
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2013, 13:33   #9
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by gheorghe_preda:
Vezi numerele de acum citeva saptamani ale revistei Dilema unde e vorba nici mai mult nici mai putin decit de Bela Tarr.

Mi-au placut cele doua articole, dar mi s-a parut extrem de enervanta prezenta numelui "Puiu" printre Tarr, Tarkovski, Antonioni, Angelopoulos. Nu pot sa inteleg obsesia asta a lui Gorzo fata de un regizor care inca mai are o gramada de dovedit. Nu vreau sa intru in filmele lui Puiu, s-a mai discutat despre asta in mai multe parti, inclusiv in linkul dat de djinjis. Era o perioada cand citeam cronicile lui din Dilema veche, dar m-am lasat de ceva timp, nu neaparat pentru ca are obsesia asta de a-l aminti pe Puiu cand ti-e lumea mai draga, ci si pentru ca de multe ori imi pare ca nu are mare lucru de zis despre un film si nu face decat sa rezume actiunea intr-un limbaj putin rigid. Mi se pare ca in textele lui lipseste emotia, ca totul e facut robotic, ca si cum el trebuie sa scrie doar pentru ca trebuie si nu pentru ca vrea... ceea ce s-ar putea sa fie destul de aproape de adevar, cel putin vizand textele din Dilema.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2013, 14:18   #10
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
apropo, mai scrie cineva pe undeva despre de film in romaneste, online sau pe hartie? ma refer la critica de film serioasa, profesionala, nu la ziaristica sau bloguri de adolescenti entuziasti.
imi inchipui ca gorzo nu e singurul critic in viata. unde activeaza ceilalti?
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2013, 14:49   #11
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Nu stiu daca-i ceea ce cauti, dar eu mai arunc un ochi pe-aici, il mai citesc si pe nenea asta, just to name a few..

Ah, si sa nu-l uitam pe Pit.

Last edited by omudindulap : 02 Mar 2013 at 14:52.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2013, 15:27   #12
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by omudindulap:
Nu stiu daca-i ceea ce cauti, dar eu mai arunc un ochi pe-aici, il mai citesc si pe nenea asta, just to name a few..

pa astia ii stiu. ii mai vizitez.
cinesseur (daca facem abstractie de numele pompieristic) e unul dintre blogurile bune.
pe liternet trebuie sa cauti si sa alegi mereu bobul de neghina, pentru ca se scrie la gramada, la intamplare, nestructurat, si unele cronici bune, dar putine, se pierd printre productiile literatilor sau ziaristilor. primii pretind ca filmul e tot o opera literara, si scriu despre el ca atare, iar cei de-al doilea il trateaza ca pe un fapt de actualitate, despre care se poate scrie un articol sau un reportaj. nici unii nici altii nu prea au de-a face cu critica de film.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2013, 20:31   #13
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Si MinRep are un blog fain: http://poisonwhiskey.blogspot.ro/
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2013, 21:25   #14
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Originally Posted by Mercutio:
ma refer la critica de film serioasa, profesionala, nu la ziaristica sau bloguri de adolescenti entuziasti.
imi inchipui ca gorzo nu e singurul critic in viata. unde activeaza ceilalti?


Aha, deci Gorzo se incadreaza dupa tine la "critica de film serioasa, profesionala"

Curtea este luminata.
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2013, 21:56   #15
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
of, nu inteleg de ce cinemagia devine uneori un camp de lupta deja pierduta, intre unii care invie ca vampirii si userii cu mintea fixata bine in cuie, care ar putea sa nu-si mai piarda timp si energie pretioase, punand botu' la diversiuni mai clare ca lumina zilei.
ghinionul nostru ca al miilea topic despre critica romana de film a fost deschis in sectiunea aceasta. moderatorul ei este de regula, inexistent.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2013, 01:53   #16
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Sau, mai simplu spus: "cel mai banal lucru pe care-l poate face o persoana care are opinii, dar nu are argumente, este sa pozeze in victima"
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2013, 02:43   #17
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by rvn:
of, nu inteleg de ce cinemagia devine uneori un camp de lupta deja pierduta, intre unii care invie ca vampirii si userii cu mintea fixata bine in cuie, care ar putea sa nu-si mai piarda timp si energie pretioase, punand botu' la diversiuni mai clare ca lumina zilei.
ghinionul nostru ca al miilea topic despre critica romana de film a fost deschis in sectiunea aceasta. moderatorul ei este de regula, inexistent.

poate userii respectivi apreciaza diversiunile. why not? si asa nu se intampla nimic spectaculos pe aici. dar care ar diversiunea in cazul de fata? nu vrei sa ne-o dezvalui si noua, miss marple?
pana acuma a fost criticat gorzo. ei si? n-a mai fost criticat? eu am facut-o de mai multe ori, nu e prima data. omul scrie uitandu-se in oglinda, cum spunea cineva. e pedant si partinitor. subiectul e cat se poate de serios, unul dintre ziarele importante de opinie in domeniul culturii ii publica cronicile, care au devenit un soi bolero, variatiuni pe aceasi tema. aproape toate filmele, romanesti sau straine, in afara de cele de la hollywood (ar fi chiar culmea), sunt puse in raport cu moartea domnului lazarescu. iti vine sa te-apuci sa citesti libertatea.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2013, 11:21   #18
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Liviu-:
Nu pot sa inteleg obsesia asta a lui Gorzo fata de un regizor care inca mai are o gramada de dovedit.
Senzatia mea, de fiecare data cand dadeam peste referinte la Puiu in articolele lui (btw, nu si-a si motto-izat cartulia cu un citat din Puiu? sau am visat eu, ca nu am cartea, am frunzarit-o odata in biblioteca CUIVA) e ca are legatura cu conflictul ala dintre ei din urma cu vreo doi ani, cand Puiu i-a tras-o-n barba (cum se exprimase userul Keepwalking) intr-un interviu lui Gorzo, si ultimul a sarit si el si a dat l-a randu-i cat a putut si el in subsolul rezervat comentariilor din pagina in care era publicata diatriba ilustrului regizor roman. Si, nu stiu, de atunci, senzatia mea e ca Gorzo ori incearca sa-i reintre in gratii (mai mult sau mai putin constient), mentionandu-i numele ad nauseaum, ori incearca cu prea mult zel sa demonstreze cat de rece si obiectiv si matur este, si ca nu are probleme in discrimina personalitatea profesionala a enitatii numite CP de ce-a civila.
Originally Posted by gheorghe_preda:
Vezi numerele de acum citeva saptamani ale revistei Dilema unde e vorba nici mai mult nici mai putin decit de Bela Tarr.
Originally Posted by Liviu-:
Mi-au placut cele doua articole
Le-am citit cu sufletul la gura. Una dintre cele mai placute surprize de selectie a temei de analiza a lui Gorzo din ultimii ani.
Originally Posted by Liviu-:
nu face decat sa rezume actiunea intr-un limbaj putin rigid
Inlocuieste "rezume" cu "descrie", elimina "rigid"-ul, si ai numit un mod valid de a face critica de film. O "descoperire" recenta de-a mea. Un mod care s-ar putea sa fie legitim cu preeminenta fata de tocitului si traditionalului mestesug de a extrage "sensuri" (mesaje) simptomatico-implicite. (vorba acuzatului: mintile lenese si grosolane se uita intr-o opera de arta dupa mesaje pentru ca nu stiu dupa ce altceva sa se uite. -- Cf. "Despre stilul filmului The Hurt Locker")
Originally Posted by Mercutio:
apropo, mai scrie cineva pe undeva despre de film in romaneste, online sau pe hartie? ma refer la critica de film serioasa, profesionala, nu la ziaristica sau bloguri de adolescenti entuziasti.
De ce nu-i citesti pe straini? (anglo-francofoni) Poate doar pentru ca astia nu se ocupa de cinemaul romanesc. Sau mai bine zis: de ce mai citesti de fel critica? Nu mai degraba citesti teorie academica serioasa din carti? Sau: nu mai bine nu mai citesti nimic si gandesti cu capul tau? Serios intreb, nu e insinuare retorica impunatoare. Si pe mine ma macina care-i raspunsul corect la intrebarile astea.
Originally Posted by Mercutio:
imi inchipui ca gorzo nu e singurul critic in viata. unde activeaza ceilalti?
Am facut un rapid tur de orizont complet al plaiului national cu un teodolit de acuitate astronomica si am ajuns la concluzia ca nu, nu mai e nimeni. Nimeni care sa se compare cu Gorzo. Cel putin ca anvergura tehnica, a ambitiei, fara a judeca inca valoric produsul finit al travaliului sau. Tipul asta face cercetare, daca nu ma-nsel. For fuck sake, de bine de rau, tocmai a scos o carte de critica cu puternice valente teoretice. Cine a mai indraznit asa ceva in Romanistan?
Originally Posted by Mercutio:
cinesseur (daca facem abstractie de numele pompieristic) e unul dintre blogurile bune.
Pompieristic. HA! Asta nu-i termenul lui Gorzo?
Pasabilul (prietenii stiu de ce) blogger cinesseur e simpatic, insa are o retorica atat de chinuit-aristocratica incat iti zgarie retina; ii poti vedea sudoarea cum transpare printre randuri; parca are ceva din complexul de inferioritate al provincialului (sau al evreului lol) care face supra-eforturi sa se afirme. Provincial - nu in sens geografic, ci geointelectual, daca pot sa zic asa. E clar ca tipul vine pe filiera profana, nu-i un intelectual pursange. Eu il mai consult sa vad ce neologisme interesante mai tranteste. Ah, si pentru monumentalele si esentialele rubrici precum "all good peple read good books", "ora exacta", "usile, usile..." lol.

PS: Nu e o coincidenta faptul ca rantul initiatorului vine imdeiat dupa ce Gorzo a scris despre Pozitia (intra-uterina? - ce titlu tampit lol) Copilului si a refuzat sa-l inscrie pe domnul Netzer pe orbita magisteriala Puiu-Mungiu-Porumboiu-Muntean, nu?
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”

Last edited by Federico : 03 Mar 2013 at 11:27.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2013, 11:49   #19
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Federico:
de ce mai citesti de fel critica? Nu mai degraba citesti teorie academica serioasa din carti? Sau: nu mai bine nu mai citesti nimic si gandesti cu capul tau? Serios intreb, nu e insinuare retorica impunatoare. Si pe mine ma macina care-i raspunsul corect la intrebarile astea.
Eu ma uit la un film si ma gandesc "cu capul meu" la el. Apoi citesc ce au scris altii despre el, atat critici profesionisti cat si oameni obisnuiti. Compar ce am gandit eu cu ce au gandit altii, nu pentru a gasi o iluzorie interpretare "corecta", ci pentru a-mi deschide orizonturile. In plus citind parerile altora despre un film poti sa o iei pe diverse tangente, atat cinematografice cat si de cultura generala. De exemplu daca esti german si vezi Dupa Dealuri, citind despre el poti sa urmezi alte recomandari privind filme romanesti bune, sau poti sa citesti mai mult despre experiente monastice ortodoxe etc.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2013, 12:19   #20
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Mercutio:
omul scrie uitandu-se in oglinda, cum spunea cineva
Yup, mi-aduc aminte faza. Stii care-i partea tare? Ca Gorzo chiar a confirmat asta in mega-interviul din Film Menu de acum cateva luni. Parca chiar zicea ceva de senzatia unei excitatii difuz-erotice cand ii pica fisa in privinta unui termen smecher.

@Twinsen: revin mai tarziu.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:25.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells