Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Jan 2011, 12:19   #41
psihologu
Senior
 
psihologu
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 100
sau poate unele au dizabilitati si cinematografele noastre ( marea majoritate ) nu corespund normelor...
__________________
DVM QVOD NOS IVNGIT IVNGAT, NIHIL IMPOSSIBLIS ERIT
psihologu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2011, 17:50   #42
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by y7ro:
Efectele spaciale sunt aproape inexistente ... asta daca nu aveam eu ochelarii defecti

Ochelarii erau buni, perceptia e problema.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2011, 09:06   #43
rc-st.
Senior
 
rc-st.
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 91
a avut incasari de 320 milioane pana la urma
eu unul nu l-am vazut pt ca am incercat sa castig un bilet la un concurs pe facebook lansat de un site stupid cineforum si dupa ce am asteptat vreo 2 saptamani si m-am inregistrat in concurs cu toti userii de mama, etc, am aflat ca nu au fost decat vreo 20 de participanti, restul de 1980, printre care si eu, nu am participat la concurs ca nu-s ce trebuia sa facem, desi nu ne spusese nimeni
in fata acestui dezgust + lipsa de bani + stie careva daca IMax e pe Orange miercuri?!? = nu m-am dus la film
chiar si asa, nu voi recunoaste niciodata ca am facut o predictie gresita si voi urmarii box office-ul acestui film pana la sfarsitul timpului cand il va depasi probabil pe prostia aia de avatar, chiar de-ar fi sa raman singur pe planeta si sa imi tai singur bilet la cinema + prajit popcorn!!! (ceva gen ratarea aia de ... film cu will smith cand era el singur cu un catel... i am legenda parca )
rc-st. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2011, 01:04   #44
lazar90
Novice
 
lazar90
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 3
o micțiune dificilă...
lazar90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2011, 00:46   #45
trups
Junior
 
trups
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 33
mda, muzica a fost peste nivelul filmului
trups is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2011, 15:47   #46
Claudio06
Novice
 
Claudio06
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 10
Filmu asta m-a dezamagit foarte mult, din trailer parea super tare asa ca am fugit repede la IMAX sa il vad, dar surpriza a fost primu film la care am adormit in sala
Claudio06 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2011, 17:18   #47
Hattifnatt
Junior
 
Hattifnatt
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 55
Vazut si eu. Filmul nu e chiar o catastrofa... dar hai sa zic ca mi s-a parut mediocru sub toate aspectele. Partea vizuala mi s-a parut cam lipsita de feeling, ca si "Alice in Wonderland".
Hattifnatt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2011, 15:56   #48
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Pe mine, nefiind fan anume al originalului, m-a iritat putin Legacy, desi mi-a placut cum arata. Dialogul si personajele mai putin.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2011, 20:52   #49
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
L-am vazut in varianta 3D si mi s-a parut foarte bun .. mai ales coloana sonora .. pff mind blowing ..
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 May 2011, 23:47   #50
Gebeleizis
Guru
 
Gebeleizis
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 640
Lasand la o parte efectele speciale, este un film slabut. Chiar mediocru as indrazni sa spun.
Gebeleizis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2011, 15:45   #51
Sorin87
Guru
 
Sorin87
 
Join Date: May 2011
Posts: 730
Armele din film si masinariile sunt ceva nou, jocul care prinde realitate, dimensiunile paralele si civilizatiile create de regizor sunt un motiv bun.
Sorin87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2011, 09:52   #52
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
E un film mediocru in care marketingul joaca un rol important.Iar personajul principal nu imi place deloc.
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2011, 19:33   #53
loud.rocks
Guru
 
loud.rocks
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 302
Originally Posted by danonino:
Efectele speciale sunt fabuloase, muzica e foarte buna, tipele sunt senzationale, in special the good girl.

Referitor la partea cu "tipele sunt senzationale" ()... ce-are a face asta cu calitatea unui film?Muzica sau efectele intr-un film sunt zero daca nu au un scenariu in spate, sau macar o prestatie actoriceasca/regizorala pe masura.

Sa fim seriosi, daca si pe astfel de criterii se mai clasifica filmele... Nu prea poti recomanda pe un forum de "cinefili" (mai mult sau mai putin) un film doar pentru ca "tipele sunt senzationale, in special the good girl."; sau poti, dar nu cu o reactie gen "WTF", si fara o precizare serioasa asupra calitatii filmului inainte - asta sa zicem ca ai facut.

Last edited by loud.rocks : 21 May 2011 at 19:36.
loud.rocks is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2011, 22:05   #54
loud.rocks
Guru
 
loud.rocks
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 302
Eu n-am vazut filmul. Mie mi-a sarit in ochi chestia cu tipele senzationale, adica chiar nu pot sa inteleg de ce ai pomeni de acest lucru cand recomanzi un film (e doar parerea mea, sper ca nu te-a indignat prea tare, dar chiar si ca o chestie generala mi se pare aiurea..).

Piratii din Caraibe are un fan-base foarte mare printre cei care nu prea urmaresc filme, adica aceia care vad un film-doua pe saptamana maxim, si asta de obicei la cinema cu prietenii (si acelea sunt filme gen Fast and Furious, Harry Potter, Lord of the Rings etc.), iar restul considera franciza una ok - si asta mai mult pentru Johnny Depp.

Eu n-am vazut niciun film din serie (poor me, dar nu prea sunt genul meu de filme; nu prea urmaresc filme comerciale), dar nu cred ca poti sintetiza tot scenariul intr-o afirmatie gen "blesteme ce se adeveresc, inima care bate in nisip". Si oricum filmul nici nu-si propune sa aiba cine stie ce scenariu, e doar un film facut pentru a place la public si pentru a scoate cat mai multi bani din el.

Iar legat de chestia ca de ce se ia lumea de Tron si nu de Pirati, pai in primul rand Piratii din Caraibe s-a lansat oficial de doar cateva zile, si foarte putini au apucat sa-l vada.. Iar de Tron se ia lumea deoarece nu prezinta nimic in afara de efectele speciale si coloana sonora (asta din ce am citit eu prin comentarii, review-uri).
Am vrut si eu sa-l urmaresc, pentru ca joaca Jeff Bridges, dar totusi nu cred ca am s-o fac.
loud.rocks is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2011, 23:26   #55
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
La capitolul Piratii vs Tron (adaug doar pentru Pirati ca Tron n-am vazut):

1. Acting-ul e mai mult decat decent aici. Johnny Depp e foarte bun, a creat un personaj unic, interesant si foarte amuzant. Restul sunt si ei macar decenti, Geoffrey Rush avand chiar un plus.

2. Efectele sunt bune si aici, alta mancare de peste, dar e bine realizat vizual. Poate chiar mai placut ochiului datorita peisajelor si altor chestii de genul.

3. Povestea e amuzanta.

4. Sountrack-ul e misto.

Vad ca la scenariu tot n-ai trecut de acel rezumat la plesneala (odiseea spatiala e despre niste nave care plutesc in spatiu, calauza e despre 3 barbati plecati la picnic etc.). Genul asta de rezumat spune mai multe despre ala care rezuma decat despre film. Si daca tot vorbim de scenarii inteligente si rezumate de astea, razboiul stelelor e despre niste oameni care se bat cu lanterne, nu? Oricum de scenariu inteligent nu se pune problema...

loud.rocks a rezumat destul de bine de ce nu se iau unii de film. Altii, insa, care cunosc mai bine meserie, se cam iau...destul de urat chiar: http://www.rottentomatoes.com/m/pira...tranger_tides/

Si eu am sa ma duc saptamana asta sa-l vad, asa... la o iesire cu prietenii. Asteptarile mele sunt la pamant si ma gandesc ca o sa fiu singurul nemultumit,. asa cum s-a intamplat si cu Sucker Punch, doar ca ala chiar a fost praf. Ah da, de fapt si asta poate fi caracterizat la fix prin "Efectele speciale sunt fabuloase, muzica e foarte buna, tipele sunt senzationale, in special the good girl.", doar ca e "girls". nu "girl", iar muzica nu e chiar foarte tare. In schimb probabil e mult mai misto regia decat la Tron.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2011, 00:18   #56
loud.rocks
Guru
 
loud.rocks
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 302
Eu chiar am de gand sa vad toate cele trei filme, asta cand voi avea chef de ceva mai light. Si sunt aproape sigur ca o sa-mi placa, Johnny Depp imi place foarte mult, Geoffrey Rush la fel; nu ma astept sa fie un film bun, ci unul "fain".
loud.rocks is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2011, 16:23   #57
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Cu siguranta personajul Jack Sparrow nu ar avea niciodata farmecul pe care il ofera Johnny Depp, daca ar fi jucat de un alt actor.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2011, 21:30   #58
Vorador
Junior
 
Vorador
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 51
Primul a fost mai bun,chiar daca are efecte mai slabe
Vorador is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:41.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells