Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Jan 2012, 21:53   #4101
MadalinaGabriela
Junior
 
MadalinaGabriela
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 36
Originally Posted by buticut:
The Girl with the Dragon Tattoo - awesome!
Fascinant, intens si bine jucat. In sfarsit Fincher a facut un film care sa ma lase pe deplin satisfacuta, ca de la Zodiac incoace mi se parea ca tot in jos merge. Principala mea problema cu el era ca desi executia filmelor era splendida, ma lasau rece, nereusind sa ma conectez cu vreun personaj. Nu si in cazul asta, cu toata 'antisocialitatea' ei, Lisbeth won me over <3. Coloana sonora si imaginea sunt A+!

And for the love of God....

It's JOHNNY DEPP
J-O-H-N-N-Y-D-E-P-P
Johnny Depp
JOHNNY DEPP

Ok, acum parca exagerezi, sa stii ca realizez si eu cand gresesc, imi pare rau ca i-am cam pocit numele bietului om, dar nu prea ma intereseaza de persoana lui, in orice caz macar sa-i retin numele. Si nu il suport pe Johnny Depp pentru un motiv cam superficial: imi este antipatica figura lui. Nu ii apreciez nici jocul actoricesc in general, mi se pare ca a fost prea mediatizat personajul din Piratii.. aa si nu in ultimul rand, se cam da in spectacol.

Scuze pentru off topic, revin acum.
Am vazut ieri vreo patru filme:
Carnage
Un film.. simpatic, nu e prost dar nici bun. poate plotul nu avea destul potential, umor de calitate, actori foarte buni insa.. nu am nimic in legatura cu asemenarea filmului cu o piesa de teatru dar pur si simplu actori nu pot face totul.
6/10
Le concert
Un film memorabil, foarte frumos construit, muzica foarte buna si are cateva momente foarte savuroase pline de haz. M-au deranjat insa unele clisee si un picut finalul, parca prea prea perefctiunea muzicala fara nici o repetitie.
9/10
Cheri
Destul de bun, dar cam atat..
Water for elephants
Aveam asteptari poate prea mari pentru un film care s-a dovedit a fi mediocru. Pattinson a jucat acceptabil, insa parca mai bine la intruchipat pe Dali. Sunt inca de parere ca nu e un actor prost, insa a ajuns sa-l dezavantajeze legatura cu Twilight.
7/10

Last edited by MadalinaGabriela : 12 Jan 2012 at 21:56.
MadalinaGabriela is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2012, 22:32   #4102
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by anaemona:
Originally Posted by buticut:
E simplu: John + ny.

http://www.youtube.com/watch?v=2UbtcmjfKa8


Ultimul meu film e Carnage, dar n-am nimic de spus despre el, nu m-a atins in nici un fel. Actorii interpreteaza impecabil dar dupa mine nu au ce. E un motiv pentru care exista teatru si exista film, in fine, nu pricep eu poate ce arta e aia sa filmezi intr-o singura camera si apoi sa montezi. Mi-am amintit ca si Chamb mi-a spus ca-s insensibila asa ca nu ma mir.

Peng .
Cred ca filmele 'de camera' functioneaza cel mai bine atunci cand se sugereaza ca 'afara' se intampla ceva groaznic/de proportii colosale, fiindca se poate intrebuinta foarte bine puterea sugestiei, prin faptul ca vezi o tragedie din prisma unui microcosmos, imaginandu-ti doar ce se intampla afara sau auzind sunete, fara a vedea nimic. Mie mi-a placut Carnage mai mult decat ti-a placut tie , desi e un film care putea fi regizat cam de oricine, nu prea gasesti in el trademarks-urile lui Polanski. Oricum e un experiment interesant, chiar daca e evidenta provenienta lui dintr-un alt mediu. Asa e si cu artele astea, la fel cum ce da bine in carte poate fi nepotrivit intr-un film, asa si ce se potriveste pe o scena poate sa nu aiba acelasi efect intr-o pelicula.

Madalina, you must be new here . E un obicei de-al meu sa intervin cand cineva ii poceste numele. Daca nu esti sigura de numele lui, mai bine nu-l scrii sau bagi repede un Google, ca te corecteaza el. Nu inteleg ce vina are el cu mediatizarea personajelor - datorita oamenilor en masse se mediatizeaza, nu datorita unei singure persoane. Ar fi culmea sa-i bagam de vina faptul ca e prea bun si ca de asta lumea il vorbeste. Nu inteleg nici cum poate cineva care in general sta departe de paparazzi sa se dea in spectacol. A avut si el vreo 3 'incidente' anul trecut, ceea ce pentru multe vedete e media pe luna. Subiect inchis, ca o dam prea tare in off topic.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2012, 22:56   #4103
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
The girl with the dragon tattoo

A trecut ceva timp de cand am vazut trilogia suedeza ca sa fac o comparatie la sange intre primul si adaptarea lui Fincher insa din ce-mi aduc aminte nu par sa fie prea multe diferente intre ele.Filmul e competent realizat,cum sunt toate filmele sale de altfel,insa nu prea m-a impresionat imaginea,poate si din cauza ca sala in care l-am vazut nu reda in digital si se vedea usor incetosat.Coloana sonora a lui Trent Reznor e alta buba care nu mi-a placut mai deloc,ba chiar mi s-a parut nepotrivita de-a lungul filmului nereusind sa adauge ceva in scenele mai tensionate.
Un minus pe care-l are adaptarea asta fata de cea suedeza este lipsa de atmosfera insa un plus este finalul care e mult mai fluid si potrivit decat celalalt care e destul de grabit si ieftin.Rooney Mara e convingatoare si rolul sau e cam la egalitate cu cel al lui Noomi Rapace care ar fi trebuit nominalizata la Oscar dar probabil ca Academia n-o s-o ignore si pe Rooney de data asta.Per total e un film solid dar destul de distant as zice, iar faptul ca a fost facuta aceasta adaptare in limba engleza e totusi cam inutila in afara de motivele economice.Ambele adaptari au avantajele si dezavantajele lor si sunt cam la egalitate dupa parerea mea dar totusi nu pot sa le bag la microscop pentru ca nu am citit cartile.

7.5/10
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 12 Jan 2012 at 23:22.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2012, 23:14   #4104
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
Originally Posted by MadalinaGabriela:
se cam da in spectacol.

Johnny Depp on Regis and Kathie Lee in 1993
Johnny Depp 1988
"Cry Baby" - Johnny Depp behind the scenes interviews
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2012, 23:27   #4105
MadalinaGabriela
Junior
 
MadalinaGabriela
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 36
Originally Posted by klaudya_e:


Tine cont ca toate cele trei interviuri sunt de cel putin15 ani, cand cariera lui inca nu era la apogeu.
MadalinaGabriela is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2012, 23:32   #4106
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
eram sigura ca asta o sa raspunzi. cauta si interviuri mai noi sa vezi ca nu s-a schimbat. Johnny Depp RANGO interview sau Johnny Depp Interview-Fear&Loathing Las Vegas si multe altele
P.S. nu mai citata tot mesajul ca se intelege cui raspunzi

Last edited by klaudya_e : 12 Jan 2012 at 23:34.
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2012, 23:37   #4107
MadalinaGabriela
Junior
 
MadalinaGabriela
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 36
Poate maine Nu stiu daca poate cineva sa-mi schimbe parerea.. oricum ma pun acum sa ma pun sa ma uit la Whats Eating Gilbert Grape, spre rusinea mea inca nu l-am vazut
MadalinaGabriela is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2012, 23:43   #4108
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
eu nu incercam sa-ti schimb parerea. faptul ca ti se pare antipatic mi se pare ceva normal. insa multi il considera arogant din cauza rolurilor pe care le-a avut(si asta mi se pare ciudat). in What's Eating Gilbert Grape DiCaprio e "vedeta".

si daca tot sunt off topic sa spun ceva si despre ultimul film vazut: Sideways (2004)
e al doilea film regizat de Alexander Payne pe care il vad, primul fiind About Schmidt (2002). de data asta Paul Giamatti e actorul care sustine filmul, la fel cum Jack Nicholson o facea in About Schmidt. e o comedie/drama care nu are cum sa te lase indiferent, mai ales daca esti un iubitor de vin

Last edited by klaudya_e : 12 Jan 2012 at 23:58.
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2012, 23:53   #4109
MadalinaGabriela
Junior
 
MadalinaGabriela
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 36
Nu, nu are nici o treaba filmele in care a jucat sau personajele pe care le-a interpretat, e ceva la el, ca om, ca infatisare ,poate ca stil.
MadalinaGabriela is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2012, 08:00   #4110
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Taste Of Cherry(1997) al lui Kiarostami.Se putea si mai bine.Prea contemplativ,iar sfarsitul,desi e neasteptat,e foarte enervant. 7/10
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2012, 22:39   #4111
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Meek's cutoff

E al doilea film de Kelly Reichardt si pot sa zic ca nu imi place stilul ei.Meek's cutoff e incet,fara intensitate si fara un rost anume.Tipa asta cred ca ar filma si o soparla in timp ce trece strada,chiar daca dureaza o zi intreaga.Filmul e ca o reconstituire a perioadei dintr-un documentar de la Discovery Channel doar ca dureaza prea mult.Dupa o perioada, personajele dadeau semne ca sufera intr-un fel de sindromul Stockholm ca prea il aparau pe indianul ala care chipurile ii ducea spre apa.O mare abureala,semi interesanta.

5-6/10
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 14:11   #4112
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Before sunrise
This must be the most overrated movie ever made!
Un film pe care-l detest cu patima si sinceritate.
Toate dialogurile alea ce vor sa para naturale si care imi toarna caldari de clisee la fiecare intorsatura a discutiei (cinci minute cu o vrajitoare care ii indruga dragalasenii ei si el care -i spune "ti-a spus ce a vrut sa auzi" - nice job, Sherlock), toate pretiozitatile alea rostite de ea cu ochii dati peste cap intr-un simulacru al emotiei sincere, toata mimica aia de dat din brate a craiului de-a dreptul detestabila. Sa te pisicesti natural nu insemna sa fii naturala. Sa mijesti ochii de pudel nu inseamna sa fii seducator. Romantismul in era superficialitatii.

"Simt cum traim un vis" zice el, cocotat pe un zid intr-o poza de brosura turistica.
"Simt cum timpul asta e doar al nostru, e creatia noastra, noi l-am facut. Eu traiesc in visul tau si tu traiesti in visul meu, asa simt acum" zice ea ca raspuns.
Cat de penibil!

Muzicantii aia ambulanti care intervin fix in varful concluziei "Oh right, no plans, no projections, let's make this night our night" si care devoaleaza mecanismul mincinos si putred din creierul cinemaului.
Imi pare rau, dar eu nu mai pot fi mintit cu din astea, nu pentru scheme din astea ma uit eu la filme.

Nota: 2/10
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 14:46   #4113
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
J. Edgar -5/10

Mesajul e foarte simplist, povestea e statica (si nu in sensul bun), mai salveaza personajul ceva din film pe ici pe colo (cum aveau ei mania imbracamintii -aproape un fetis asa, incertitudinea sexuala). Nu inteleg de ce a luat mai bine de 2 ore. Abia avea cu ce sa umple 1 ora si jumatate.

Mai bine ma duceam la proteste la universitate.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 15:00   #4114
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Mi-ai taiat de tot cheful de a merge sa-l vad Aniela.
Acum l-au bagat la cinema in premiera si ma gandeam daca sa-l vad sau nu,dar acum m-ai convins.Eventual il vad acasa.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 15:04   #4115
CristiEu
Novice
 
CristiEu
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1
Poulet aux prunes (Chicken with plums)

Am revazut de curand Persepolis, de Vincent Paronnaud si Marjane Satrapi si mi-a placut chiar mai mult ca prima oara. Am inteles ca pe 10 februarie are loc premiera unui nou film regizat de cei doi: Poulet aux prunes. Mai multe informatii, aici: http://www.facebook.com/pages/Iubire...92162780832918
CristiEu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2012, 22:08   #4116
loud.rocks
Guru
 
loud.rocks
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 302
@varu (ca sa nu dau quote la chestia aia lunga):

L-am vazut si eu relativ recent. Este unul din filmele la care mi-a intrat in cap ca sunt bune, si pe care il consideram bun inca dinainte sa-l vad . M-a dezamagit intr-un fel, adica a fost doar bun si nu genial cum credeam eu ca o sa fie.
Ce m-a enervat a fost personajul lui Ethan Hawke si felul in care l-a jucat, mare parte din replicile in care filosofa porcarii; nu a fost deloc un film atat de romantic, mai degraba o combinatie de 24 de ore cu cateva momente bune.
Mi-a placut in schimb foarte mult Julie, si o parte din scene (cea din restaurant, cea cu poezia..)

Sper sa vad cat mai repede si Before Sunset, si o sa-ncerc sa-mi fac dupa aceea o parere mai concreta despre cele doua filme. Chiar ma gandesc sa revad si Before Sunrise, inca cred ca problema a fost la mine.
loud.rocks is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2012, 10:23   #4117
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Eventual il vad acasa.

Incurajez puternic vazutul filmului acasa. Asa il mai poti opri, mai plimbi cainele, mai postezi pe facebook, te mai uiti la 30 de minute de film...
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2012, 15:40   #4118
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
Ohh, my Kokoschka! :((

Carnage, Roman Polanski, 2011

Reilly, Foster, Waltz și Winslet, într-un cvartet social în care măștile citadine devin transparente, dezvăluind astfel, cu ironie, replici tăioase și un umor spre burlesc, breșele logicii burgheze. Deși totul se petrece într-un cadru claustrat, Orașul se simte. Iar prin Oraș ințeleg acel cuplu sociabilitate-subiectivitate sau, în limbajul lui Richard Senneth, o dialectica între flexibilitate si indiferența. În orice caz, departe de a avea gravitatea unei meditații, piesa Le Dieu du Carnage (Yasmin Reza) este transpusă de Polanski cu o lejeritate ce-l apropie foarte mult de o șaradă Allen-ească.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2012, 10:32   #4119
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Revazut aseara un pic din ''Ramasitele zilei '' .Mortala faza in care Anthony Hopkins incearca sa-i faca educatie sexuala lui Hugh Grant :
http://www.evtv1.com/player.aspx?itemnum=7319
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2012, 09:53   #4120
zuzaky76
Novice
 
zuzaky76
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 2
Din ce am vazut eu pana acum , tot citind rewiu-uri pe acest site , este ca l-a nimeni nu le-a placut nici un film , si fiecare ii spune celuilalt sa scrie corect!!! Asta demonstreaza in continuare ca nu avem clasa, suntem in continuare romani si nu ne dezvoltam deloc
zuzaky76 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:59.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells