Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Jul 2003, 10:01   #1
Ping
Veteran
 
Ping
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 160
Louis de Funes

Am vazut aseara pe M6 Fantomas contra Scotland Yard. Cred ca l-am mai vazut de mult nu mai tin minte.

Oricum l-am revazut pe Loius de Funes si in saracia asta de comedii ( pe marele si micul ecran ) am savurat fiecare aparitie. Mascarile lui m-au facut sa rad mai mult decat prostelile lui Jim Carrey.

Am fost insa uimit si de calitatea mastilor gen F/X Efecte speciale avand in vedere ca filmul e din anii '60.

Pentru mine Loius de Funes este unul din cei mai mari comici si as vedea/revedea oricand filmele lui. Ar fi bine ca televiziunile noastre sa inceapa un ciclu Luis de Funes in locul indienelor.

Voua va place piticu' chelios ? Si care credeti ca e cel mai bun film al lui ?
Ping is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2003, 14:09   #2
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Piticul chelios a fost extrem de talentat, dar creatiile lor tin si de o epoca in care exista responsabilitatea si rusinea fata de ceea ce faci si lasi in urma. Azi, cand comici sunt Tom Green si gunoierii aia de pe MTV lucrurile astea nu conteaza.
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2003, 15:00   #3
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Louis e superb.Cred ca,langa Benny Hill(care,bine'ntzeles,e de o alta factura si un alt gen de comic),el e 'the master of comedy'.N-am mai vazut un film cu el de vreo trei ani,cum la fel n-am mai vazut alte comedii din '70 de mult timp.(am spus NU AM VAZUT,si nu neaparat 'nu s-au dat').Pe Antena dau dumineca niscai filme vechi interesante,dar le cam repeta.Ma intreb daca pe Kazaa sau p'alt'undeva gasesti asa ceva.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2003, 15:50   #4
patch4all
Veteran
 
patch4all
 
Join Date: Jan 2003
Location: by the chance
Posts: 150
Send a message via ICQ to patch4all
Cred ca Louis de Funes a fost cel mai mare comedian al francezilor. In aventurile lui Rabi Iacob cred ca a aratat adevarata masura a talentului sau.
__________________
Victims! aren't we all? (Lee)
patch4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2003, 11:45   #5
Holden
Junior
 
Holden
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 51
Mi-a placut foarte mult "Avarul" lui Moliere in interpretarea lui. Si, bineinteles, ciclul Jandarmilor.. si cate si mai cate. Era actorul pentru care o trageam pe mama la cinema, inainte si dupa 89.
Funes isi are locul lui pe randul in care stau confortabil Chaplin, Buster Keaton, Fernandel, Bourvil, Peter Sellers.
Holden is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2003, 21:22   #6
Irinutze
Novice
 
Irinutze
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1
DA :)

Sunt total de acord in legatura cu Louis de Funès!
Desi m-am nascut abia dupa moartea lui tin minte ca in copilarie nu ma dezlipea nimeni de TV atunci cand rula un film cu el.
Se promova complet alt umor pe vremea aceea, radeai cu lacrimi si asta nu pt. niste glume de doi bani, ci gratie interpretarii deosebite a lui de Funes si scenariului exceptional.
Apropos, duminica viitoare (26.10.2003) Antena 1 difuzeaza filmul cu Fantomas !
Pe Kazaa am cautat si eu si veti gasi genericele multor filme si chiar si cateva filme, dar care sunt cam greu de downloadat... :cry: eu tocmai cu asta ma lupt
Irinutze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2009, 19:11   #7
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Am văzut acum câteva zile L'homme orchestre şi Le grand restaurant. [Preferatul meu dintre filmele lui e Oscar. ]

Nu ştiu de ce, dar din majoritatea filmelor cu Louis de Funes recunosc măcar câteva secvenţe. Puţine le ştiu cap-coadă. Probabil că se uita mama la filme cu el şi eu eram prea mică şi nu aveam răbdare.

Îmi place mult... probabil şi pentru că are un alt fel de umor. Nu că îmi aduce un zâmbet, două pe chip... chiar râd cu poftă! Mă distrează foarte mult tot haosul căruia în cele din urmă îi face faţă. Tind să cred că filmele cu el ar merge folosite şi ca terapie.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.

Last edited by vave : 22 Aug 2009 at 19:13.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2009, 13:44   #8
Avalhon
Veteran
 
Avalhon
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 225
Mie cel mai mult mi-a placut in "La Folie des Grandeurs". O superba parodie dupa "Ruy Blas" de Victor Hugo. Si o spumoasa colaborare cu Gerard Oury, cu care de altfel nu era la prima.
Avalhon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2009, 21:36   #9
Midnite
Novice
 
Midnite
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5
Ehe, si uite cate filme am ratat eu cu el. Ii recunosc geniul in arta umorului, si ma dedic cu impatimire felului sau de a intretine publicul. Louis de Funes e printre actorii mei preferati!
Midnite is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2009, 14:09   #10
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Oscar e o piesa de teatru ecranizata. Fortat. Mai bine zis o piesa de teatru filmata. Nu mi-a placut . o actiune incalcita si trasa de par, deloc amuzanta pentru mine

Omul orchestra mi se pare clar cel mai tare film al maestrului "toujours mis en colere" . Faza cu povestile de adormit dansatoare e legendara.
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line

Last edited by Floydman : 27 Aug 2009 at 14:12.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2010, 09:05   #11
marius93
Veteran
 
marius93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 153
Un foarte mare comic francez. Imi plac foarte mult filmele lui.
marius93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2010, 12:54   #12
spriamarierose18
Junior
 
spriamarierose18
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 47
Oscar, L'homme orchestre, Le grand restaurant, seria Jandarmilor...si multe altele.
spriamarierose18 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2010, 17:35   #13
shogwon
Novice
 
shogwon
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 9
da

Un film catusi de putin bun

Last edited by shogwon : 09 Mar 2014 at 16:56.
shogwon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2010, 22:42   #14
cetateanu
Novice
 
cetateanu
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 14
Eu imi aduc aminte multe faze tari cu acest actor dar nu o sa pomenesc decat 2.Prima in ,,Mania grandorii '' film care l-am vazut la cinema , cand a aparut Louis de Funes cu palaria aia mare pe cap si a facut o grimasa s-a ras 10 minute.A doua in ,,AVARUL'' dupa Moliere cind se juca cu galbeni si isi dadea seama ca lipseste o moneda fara sa-i inumere doar din zgomotul produs ,cine a vazut filmul stie la ce ma refer.
cetateanu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2011, 13:16   #15
Manusa
Guru
 
Manusa
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 358
Este un actor minunat si cand ma uit la orice film in care apare nu pot sa nu rad. Mi-a placut mult seria Jandarmii, Le Grand Restaurant, Oscar .....
Manusa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells