Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Nov 2004, 23:18   #1
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
CINEMAX

HBO lanseaza un nou program de film, clasic, se pare, insa nu stiu nici macar cand, sau ce fel de filme clasice vom vedea, sau daca mai dam inca 100 de mii la abonamentul TV pt cinemax.
daca stiti mai multe, fie pt ca lucrati le hbo, fie ca aveti vre-o cunostiinta/ruda care are mai multe detalii, impartasiti-le!
capitain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2004, 09:08   #2
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Comunicat de presa primit de la HBO Romania:

Budapesta, 19 noiembrie, 2004 - "Home Box Office Europa Centrala (HBO CE), lider in furnizarea de canale premium in Europa Centrala, va lansa un nou canal de film, CINEMAX, in primul trimestru al anului 2005" a anuntat Phil Roter, CEO (Chief Executive Officer) al HBO CE. Canalul va fi disponibil in Polonia, Ungaria, Republica Ceha, Republica Slovaca, Romania si Bulgaria.

Cinemax este canalul special creat pentru iubitorii de film. In timp ce HBO are cele mai mari filme, evenimente speciale sau seriale castigatoare ale unor prestigioase premii internationale, CINEMAX va veni cu o mai mare varietate de filme. Profilul general al CINEMAX este dat de filme apreciate de critica cu distributii impresionante, filme independente, precum si filme din intreaga lume, castigatoare ale unor festivaluri internationale. CINEMAX este conceput in asa fel, incat sa reprezinte complementul ideal pentru HBO, oferind abonatilor un spectru mai larg de alegeri.

"Dupa ce in 1991 am lansat in Europa Centrala HBO, suntem foarte incantati sa venim acum cu CINEMAX. Desi CINEMAX este special conceput pentru tarile din Europa Centrala in care ne desfasuram activitatea, este important de mentionat ca la baza canalului sta un concept de succes care, prin impachetarea cu HBO, si-a demonstrat deja eficienta in Asia si America Latina. Luand in calcul aceasta experienta, avem incredere in faptul ca CINEMAX va constitui complementul ideal pentru HBO." a declarat Phil Roter.

"Cinemax se va orienta catre filme de calitate cu intriga interesanta si actori mari, apreciati de toti iubitorii de film. Acest canal va avea o grila usor de retinut si prietenoasa, urmand un model care asigura oportunitati de vizionare bine definite, care urmaresc un tipar usor de identificat. In fiecare seara vom garanta un film deosebit, intre orele 20:00 si 22:00 (orele de maxima audienta). Abonatii CINEMAX vor putea alege dintr-o larga varietate de filme reprezentand genuri diferite si provenind din toata lumea. " " a adaugat Judit Minda, Vice President Programming al HBO CE.

Cinemax va avea ancore unice, tematice, pentru fiecare seara a saptamanii: sambata, Premiera de sambata si Instinct primar (Guilty Pleasures). Duminica, in cadrul Zonei Crepusculare, CINEMAX va difuza cele mai bune filme thriller, sci-fi sau de suspans (mister). Lunea este dedicata femeilor; sub numele Ce-si doresc femeile, CINEMAX va difuza filme pentru doamne, cu subiecte diverse si de genuri diferite. Martea, Zoom va oferi adevarate acrobatii de programming, menite sa atarga interesul iubitorilor de film catre regizori, actori si subiecte incitante. Miercurea, la Cinema fara Frontiere, vor fi filme din intreaga lume, non-conformiste, care au obtinut apreciarea criticii de film. Joia vom avea Clasic, adica cele mai mari filme din toate timpurile, iar vinerea este seara Cult: filme contemporane, avand subiecte care nu te pot lasa indiferent.

Cinemax va oferi continut de programe provenind de la cel putin 5 mari studiouri hollywoo-iene: Warner Brothers, Disney, Sony, MGM si Paramount. O mare parte dintre filmele prezentate pe canalul CINEMAX vor fi in premiera pe micul ecran. Doar cateva exemple:

Printre premierele de sâmbata, spectatorii vor putea vedea, de exemplu, "Evelyn" cu Pierce Brosnan, "The Matchstick Men" cu Nicolas Cage, "Hope Springs" cu Colin Firth, "A Man Apart" cu Vin Diesel.
La Clubul Cinemax de marti (Zoom) veti vedea, câte doua realizari ale unor mari regizori sau actori, cum ar fi Oliver Stone ("Salvador" si "Nixon") sau Sean Penn ("The Falcon and the Snowman" si "At Close Range"). Ziua de miercuri este dedicata cinematografului international si veti putea vedea filme aclamate în întreaga lume, cum ar fi "Solino" (Germania), "Purple Butterfly" (China), "Astronauts" (Spania) si "Minimal Stories" (Argentina).
În Zona crepusculara veti gasi SF-uri si filme de suspans ca "Species 3", "Pet Sematary", "Invasion of the Body Snatchers".
Lunea este dedicata comediilor si dramelor pentru femei si despre femei. Câteva exemple ar fi "Saving Jessica Lynch", "Holiday Heart", "She Is Having a Baby".
Dintre filmele clasice ale zilelor noastre, Cinemax va prezenta "Grease", "The Return of the Pink Panther", "The Adventures of Priscilla: Queen of the Desert".
Vinerea va fi ziua pentru subiecte de actualitate si nonconformiste: "The Trench", "Palookaville", "Dream With the Fishes" si "Baadassss!" Sâmbata, e vremea instinctului primar, cu filme ca "Disclosure", cu Michael Douglas si Demi Moore, "The Ranch", "Love Crimes".

Cinemax va avea continut de programe integral adaptate limbilor fiecarei tari. In In Romania si in Bulgaria, canalul va avea subtitrare. In celelalte tari, traducerea va fi voice-over. Canalul va difuza 18 ore in timpul saptamanii si 24 de ore in week-end.
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2004, 15:58   #3
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Da, interesant. Daca punem la socoteala si filmele foarte bune pe care ProCinema le mai transmite din cind in cind simbata seara, e clar ca vom avea de unde alege
Sper doar sa nu coste si asta cine stie cit....
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2004, 17:41   #4
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
uitandu-ma la numele catorva filme pe care or sa le difuzeze, trebuie sa recunosc ca nu sunt prea impresionat.in fine, vom vedea.
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2004, 18:14   #5
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
pe cinemax.com e programul din state, iar filmele nu sunt cine stie ce...
capitain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2004, 20:05   #6
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Am citit si eu articolul din revista HBO. Ce pot spune, promit mult ei, la fel ca PRO Cinema-ul la inceput, hopefully ei incep un pic mai slab si merg spre bine si nu ca PRo Cinema-ul care se vede ca e al pro tv-ului (985349857897 de reclame, parca e Pro7 la care ma uitam si cand erau pauze ma uitam dracu la altceva ca la ei tineau pauzele 15 minute)
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2004, 21:52   #7
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
da.bine.procinema-ul e foarte slab in materie de filme.dar cel putin au dat f. putine filme bune si seriale cat de cat ok.sopranos si monk ies in prim plan.pentru un post romanesc e mai mult decat pot sa cer.
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2004, 23:56   #8
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Da, ai dreptate in legatura cu serialele si totusi ma deranjeaza mai mult faptul ca i s-a facut si i se face in continuare foarte multa reclama desi produsul nu se ridica la nivelul reclamei. Alta mare problema la pro cinema reprezinta reclamele, dar aici vorbeam despre cinemax
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2005, 19:51   #9
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Teoretic ar fi trebuit sa-l vedem de miercuri, 16 februarie. Eu n-am reusit sa-l prind, voi il prindeti?
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2005, 21:20   #10
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
nope. ar trebui sa-l prindem just like that? nu e cu plata? sau prima doza e gratis?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2005, 21:54   #11
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Habar n-am. Presupun ca e ca AXN-ul pe care nu-l platesc. Adica platesc HBO-ul si o data cu el vine si AXN-ul.
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2005, 00:14   #12
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
captain my captain..
cinemaxx.
deci care e chestia? asta e o subdiviziune hbo sau cum?
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2005, 00:17   #13
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Da, ca AXN-ul.
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2005, 09:56   #14
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Originally Posted by obvious:
captain my captain..

-Keating


Vreau si eu sa stiu daca e cineva care chiar are cinemax :huh: Momentan vad ca nimeni n-are si habar n-am cum se prinde.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2005, 10:27   #15
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Originally Posted by ogto:
Originally Posted by obvious:
captain my captain..

-Keating

Walt Whitman...
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2005, 11:25   #16
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Originally Posted by europe_east:
Originally Posted by ogto:
Originally Posted by obvious:
captain my captain..

-Keating

Walt Whitman...

De fapt, e R. Williams...
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2005, 13:33   #17
yorks6
Novice
 
yorks6
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 22
Cinemax nu va fi prin cablu prea curand .... este pentru retelele DTH . Nu stiu daca a aparut la DigyTv ... de la RCS
yorks6 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2005, 14:36   #18
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Poftim? :huh:
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2005, 20:21   #19
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
da, numai bun de bãgat la pachetele digiTv si ppv care vor apãrea;
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2005, 20:24   #20
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Ok, ppv stiu ce e, dar digiTV?
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells