Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Aug 2011, 10:41   #3821
NightChild
Veteran
 
NightChild
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 219
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides (2011) 8/10 --- am ramas putin dezamagit, ma asteptam la mai mult.
NightChild is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2011, 12:14   #3822
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Hangover Secundul - Nota 7 (se putea si mai bine)
Vacarii si Aspiratoarele aka Cowboys & Aliens - Nota 5 (cu indulgenta)
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2011, 11:15   #3823
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
''Life during wartime ''-2009 - Todd Solondz .Atita chef de viata si veselie ca-n filmele lui Solondz rar mai vezi
Nici ''Life during wartime '' nu face exceptie :o familie reusita unde tatal este violator de baieti aflat la pirnaie ;o sora depresiva si paranoica maritata cu un drogat pervers este inca bintuita de fostele relatii ratate .Mai adaugam si un pustiulica care crede ca ta-su a murit in mod eroic dar afla apoi ca acesta se afla la bulau . Ma-sa incearca sa-si refaca viata alaturi de un nene mai in virsta .
Relatii umane imbirligate la greu.
8/10


http://www.youtube.com/watch?v=vdKkqU73CoU
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2011, 14:30   #3824
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Breakfast at Tiffany's 9/10
Este imposibil ca o fata sa nu iubeasca Breakfast at Tiffany's, celebrul film care i-a adus pe ecrane pe carismatica si dulcica Audrey Hepburn si pe fermecatorul George Peppard.
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Aug 2011, 16:53   #3825
spriamarierose18
Junior
 
spriamarierose18
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 47
Originally Posted by rvn:
"ultimul tangou la paris"
nu putea fi mai potrivit pentru vizionare intr-o dupa-amiaza de duminica, decat un film special si controversat, asa ca m-am lasat "sedusa" de tentatia de a ma relaxa pe canapeaua din sufragerie,curioasa sa vad de ce a fost atat de hulit,cenzurat dar si iubit,la vremea lui, acest film lui Bertolucci.
nu cred ca am mai auzit vreodata ca cineva sa aiba asemenea reactii de "durere" ca i-a murit consoarta,dar n-are a face,italianul si-a imaginat ca da si multe altele pe langa.si ce si-a inchipuit el n-a fost rau deloc,poate doar avangardist,daca tinem cont ca ne aflam la inceputul anilor 70 cu lansarea lui pe ecrane,dar ceea ce mi se pare mie interesant, este faptul ca,dincolo de banalitatea intamplarii si desuetitudine,"ultimul tangou la paris" emana acel "parfum frantuzesc" autentic,un amestec de miresme speciale pentru acest gen de film:melodrama,erotism, voyeurism,muzica buna,imagini superbe ale orasului,lucruri pe care cu greu le mai vedem la romance-urile actuale,decat poate,intr-un mod brutal de explicit si fad.
dincolo de toata ciudatenia intalnirii dintre ei,Paul,americanul de varsta mijlocie indurerat de sinuciderea nevestei si Jeanne,o foarte tanara actrita aspiranta, incep o relatie pasionala,intr-un apartament inchiriat,fara macar sa-si cunoasca numele,din dorinta barbatului misterios,care e urmata fara prejudecati de fata,dar ceea ce se petrece intre ei in timpul scenelor de dragoste si a confesiunilor pre sau post partidelor erotice,fac din lucrul acesta o inutilitate.
isi consuma pasiunea in scene de o senzualitate foarte bine transmisa,expresiva.chiar daca nuditatea nu ne doboara prin expunerea frontala a ei,decat cu mici exceptii in cazul femeii,protagonistii, si imbracati,reusesc sa fie credibili,sa emane un erotism puternic si vulgar,dar emotionant,lasand loc fanteziei noastre sa "zburde".nici n-ar avea cum altfel.alegerea lui Bertolucci a fost cum nu se poate mai buna:Marlon Brando,sex-simbolul masculin adulat al anilor '60 si o actrita debutanta, Maria Schneider,care si-a gasit consacrarea cu acest rol.
foarte frumoasa si naturala,Maria a cochetat cu postura de femeie frivola cu mult talent.n-a fost deloc inhibata de ce ceea ce trebuia sa joace si nici de partenerul ei mult mai experimentat.
la celebra scena a untului,mi-am pus o mica intrebare:oare a fost premeditare sau ceva improvizat pe moment? caci daca nu,ma gandesc ce se intampla daca el cerea sa-i aduca din frigider mustarul,mierea sau poate sosul de ardei iute...
in fine,cum toate dramele au un sfarsit urat,era firesc ca unul dintre ei sa moara.de data asta a fost Marlonul si noroc cu secventa finala cand am vazut pistolul,caci altfel, aveam impresia ca s-a spart un balon.
Attachment 1464
p.s.poate se milostiveste careva sa puna o captura din film chiar cu secventa amintita de mine.
ar merita.posteriorul lui Brando arata fantastic de bine chiar si in pantaloni!
Nu uita ca majoritatea membrilor Cinemagia sunt minori si nu au voie sa vizioneze posteriorul lui Marlon. Mai ales ca in scena aceea, o pune pe ea sa rosteasca ceva ce pe mine m-a socat negativ pentru multi ani de atunci si de acum incolo. Finalul, mi s-a parut extraordinar si m-a lasat fara grai. O crima perfecta, chiar nepremeditata, tot crima se numeste, mai ales cand iti pregatesti discursul pe care-l vei servi politiei...
Un film marca Bertolucci, simplu si complicat in acelasi timp, cu trairi instinctuale de moment, dar care au in spate trairi complicate din cotidianul uitat la usa apartamentului, apartament care a devenit o lume paralela, un refugiu unde totul e posibil...
spriamarierose18 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Aug 2011, 21:39   #3826
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
2 Fast 2 Furious (2003) - revazut 6/10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2011, 11:57   #3827
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Doua japonezarii :
Nobody Knows -2004 -Hirokazu Koreeda - niste copii abandonati de mama lor reusesc sa-si duca viata fara a fi deconspirati de vecini 8/10
http://www.youtube.com/watch?v=gCh0IbMH15w

Cold Fish -2010 -Shion Sono - o ciudatetie de film cu sex si singe la greu .Rar am vazut un personaj mai neverosimil (dar fascinant ) precum cel al bosorogului ucigas in serie cu apucaturi hedoniste ,masina Ferrari ,gagicute la gramada ,libidou de priapic si lipsa totala de moralitate .
Nici iubita lui nu e mai prejos si impreuna reusesc sa-ti ridice parul pe sira spinarii.Daca regizorul nu sarea calul (prea mult singe,prea pe fata ) filmul putea fi chiar unul mare .Asa este doar interesant . 7.5/10
Creepy

http://www.youtube.com/watch?v=HmQPIBNPFBE
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2011, 12:41   #3828
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by bremen1980:
Daca regizorul nu sarea calul (prea mult singe,prea pe fata ) filmul putea fi chiar unul mare.
Filmul mare a lui Shion Sono e Love Exposure
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2011, 17:49   #3829
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Dolores Claiborne"-1995
"daca vrei sa afli cum a fost viata unui om,priveste-i mainile".
...spune Kathy Bates la un moment dat ,actrita care face un rol senzational in acest film si imediat dupa replica ei avem ocazia sa i le privim intr-un prim plan.privindu-le,ne dam seama cat de adevarat este.mainile lui Dolores poarta urmele adanci ale muncii ca menajera:degete deformate,umflate de la degeraturi si reumatism, cu unghii si piele care arata cate ore a petrecut cu ele in apa rece sau calda si in dezinfectant,caci stapana casei in care lucra era o tirana aroganta si fara pic de omenie,de parca singura ei placere era sa calce in picioare si sa umileasca de la inaltimea averii de care dispunea sotul ei.
rar mi-a fost dat sa vad un film cu atata incarcatura dramatica si cu o tema veche si actuala in acelasi timp: conditia sociala a femeii,abuzurile fizice si psihice pe care este capabila sa le suporte in numele casatoriei si puterea surprinzatoare de a se salva impreuna cu copilul ei.
personalitatea acestei Dolores Claiborne,deloc instruita,dar dotata de la natura cu inteligenta,instinct de supravietuire si forta fizica,m-a fascinat si mi-a facut inca o data dovada ca femeile,atunci cand vor, „pot sa fie ticaloase”,atat cat sa le arate barbatilor ca ii pot depasi,domina,daca acestia le subestimeaza capacitatile de a riposta pentru a-si apara demnitatea si viata.
cartea de vizita a filmului contine nume care nu mai au nevoie de prezentare: Tony Gilroy autorul scenariului adaptat dupa cartea lui Stephen King,Taylor Hackford, regizorul binecunoscutului „Devill’s advocate” si alti patru actori extraordinari in roluri secundare:Cristopher Plummer,inspectorul de politie,obsedat toata viata de singurul caz de crima nerezolvat in cariera sa(iata si un cliseu!),Jennifer Jason-Leigh,fiica dezechilibrata psihic din cauza celor intamplate in familia lor in urma cu 20 de ani,David Strathairn,sotul alcoolic si pedofil si Judy Parfitt,femeia bogata impreuna cu care Kathy Bates ne face o demontratie despre cum ajung femeile sa devina unite pe viata,indiferent de statutul social, din cauza aceluiasi „dusman”:barbatul.
contrastul dintre frumusetea locurilor unde se petrece actiunea si viata chinuita si destinul tragic al familiei St.George, este izbitor.operatorul a surprins imagini coplesitoare ale cerului in diverse momente diune si nocturne, iar faptul ca intr-un ademenea decor natural incantator, in casuta saracacioasa dar cocheta a unei familii obisnuite , un tata abuzeaza fizic si sexual de sotie si fiica,ne arata cat de frumoasa poate fi cealalta natura,cea umana, la exterior si cat de gaunoasa si urata la interior si invers.sub aripa ocrotitoare a eclipsei de soare,Dolores isi face singura dreptate, ajutata si de astre, care,parca n-au mai suportat nici ele, ca frumusetea momentului alinierii lor, sa fie patata de un „monstru”si de faptele lui.
nota mea este maxima de data acesta, mai ales pentru Kathy Bates, pe care daca inca n-o cunoasteti ca actrita, va garantez ca ati pierdut ingrozitor....

Last edited by rvn : 27 Aug 2011 at 18:00.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2011, 18:00   #3830
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by Twinsen:
Originally Posted by bremen1980:
Daca regizorul nu sarea calul (prea mult singe,prea pe fata ) filmul putea fi chiar unul mare.
Filmul mare a lui Shion Sono e Love Exposure
Multam .E pe lista de turmentat.

Revazut la tv cu placere High Fidelity .Ma irita faptul ca actori /actrite care ti-au placut in unele filme au ''murit ''din punct de vedere cinematografic .Daca te uiti pe imdb vezi ca ei mai joaca in alte zeci de filme dar parca in nimic remarcabil .Asa s-a intimplat cu tipa asta din film :Iben Hjejle sau cu Sean Young ,cu Maria Bonnevie ,cu Laura Harring ,cu Liv Tyler
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2011, 23:47   #3831
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by rvn:
Dolores Claiborne"-1995
"daca vrei sa afli cum a fost viata unui om,priveste-i mainile".
...spune Kathy Bates la un moment dat ,actrita care face un rol senzational in acest film si imediat dupa replica ei avem ocazia sa i le privim intr-un prim plan.privindu-le,ne dam seama cat de adevarat este.mainile lui Dolores poarta urmele adanci ale muncii ca menajera:degete deformate,umflate de la degeraturi si reumatism, cu unghii si piele care arata cate ore a petrecut cu ele in apa rece sau calda si in dezinfectant,caci stapana casei in care lucra era o tirana aroganta si fara pic de omenie,de parca singura ei placere era sa calce in picioare si sa umileasca de la inaltimea averii de care dispunea sotul ei.
rar mi-a fost dat sa vad un film cu atata incarcatura dramatica si cu o tema veche si actuala in acelasi timp: conditia sociala a femeii,abuzurile fizice si psihice pe care este capabila sa le suporte in numele casatoriei si puterea surprinzatoare de a se salva impreuna cu copilul ei.
personalitatea acestei Dolores Claiborne,deloc instruita,dar dotata de la natura cu inteligenta,instinct de supravietuire si forta fizica,m-a fascinat si mi-a facut inca o data dovada ca femeile,atunci cand vor, „pot sa fie ticaloase”,atat cat sa le arate barbatilor ca ii pot depasi,domina,daca acestia le subestimeaza capacitatile de a riposta pentru a-si apara demnitatea si viata.
cartea de vizita a filmului contine nume care nu mai au nevoie de prezentare: Tony Gilroy autorul scenariului adaptat dupa cartea lui Stephen King,Taylor Hackford, regizorul binecunoscutului „Devill’s advocate” si alti patru actori extraordinari in roluri secundare:Cristopher Plummer,inspectorul de politie,obsedat toata viata de singurul caz de crima nerezolvat in cariera sa(iata si un cliseu!),Jennifer Jason-Leigh,fiica dezechilibrata psihic din cauza celor intamplate in familia lor in urma cu 20 de ani,David Strathairn,sotul alcoolic si pedofil si Judy Parfitt,femeia bogata impreuna cu care Kathy Bates ne face o demontratie despre cum ajung femeile sa devina unite pe viata,indiferent de statutul social, din cauza aceluiasi „dusman”:barbatul.
contrastul dintre frumusetea locurilor unde se petrece actiunea si viata chinuita si destinul tragic al familiei St.George, este izbitor.operatorul a surprins imagini coplesitoare ale cerului in diverse momente diune si nocturne, iar faptul ca intr-un ademenea decor natural incantator, in casuta saracacioasa dar cocheta a unei familii obisnuite , un tata abuzeaza fizic si sexual de sotie si fiica,ne arata cat de frumoasa poate fi cealalta natura,cea umana, la exterior si cat de gaunoasa si urata la interior si invers.sub aripa ocrotitoare a eclipsei de soare,Dolores isi face singura dreptate, ajutata si de astre, care,parca n-au mai suportat nici ele, ca frumusetea momentului alinierii lor, sa fie patata de un „monstru”si de faptele lui.
nota mea este maxima de data acesta, mai ales pentru Kathy Bates, pe care daca inca n-o cunoasteti ca actrita, va garantez ca ati pierdut ingrozitor....

Din ce-ai scris aici cred ca ti-a placut mai mult decat mi-a placut mie.
In orice caz,ma bucur ca nu numai eu cred ca acest film e sever de subapreciat!
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2011, 12:15   #3832
ama88
Novice
 
ama88
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1
Horrible Boses
ama88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2011, 14:42   #3833
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Din ce-ai scris aici cred ca ti-a placut mai mult decat mi-a placut mie.
In orice caz,ma bucur ca nu numai eu cred ca acest film e sever de subapreciat!
sigur,filmul are calitati artistice care pot fi apreciate de cunoscatori si de iubitorii genului,inclusiv de catre cei care iubesc cartile lui Stephen King.mie mi-a placut mult imaginea si modul cum regizorul a imbinat lin secventele cu actiune din trecut cu cele unde actiunea era la momentul prezent. era ca si cum personajele carora le reveneau din memorie acele flash-uri se uitau la un tablou "viu".
apoi,imaginea este superba.din cate stiu, locurile unde s-a filmat sunt situate in Canada.probabil undeva la ocean.inspirata alegere, mai ales ca deliciul vizual al filmului consta in eclipsa de soare....

Last edited by rvn : 28 Aug 2011 at 14:46.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2011, 14:59   #3834
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Din ce-ai scris aici cred ca ti-a placut mai mult decat mi-a placut mie.
In orice caz,ma bucur ca nu numai eu cred ca acest film e sever de subapreciat!
sigur,filmul are calitati artistice care pot fi apreciate de cunoscatori si de iubitorii genului,inclusiv de catre cei care iubesc cartile lui Stephen King.mie mi-a placut mult imaginea si modul cum regizorul a imbinat lin secventele cu actiune din trecut cu cele unde actiunea era la momentul prezent. era ca si cum personajele carora le reveneau din memorie acele flash-uri se uitau la un tablou "viu".
apoi,imaginea este superba.din cate stiu, locurile unde s-a filmat sunt situate in Canada.probabil undeva la ocean.inspirata alegere, mai ales ca deliciul vizual al filmului consta in eclipsa de soare....

Absolut extraordinara acea scena in timpul eclipsei de soare.Foarte bine realizata,fiind parca si diabolica si dramatica in acelasi timp.As zice ca e si destul de unicata pentru ca nu-mi aduc aminte sa fi vazut ceva asemanator in alt film.Cat despre flash-uri,acestea au fost editate foarte bine pentru ca nu incurca spectatorul facand o paralela echilibrata intre trecut si prezent.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2011, 09:44   #3835
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
7/10 Klass -2007
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2011, 18:32   #3836
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Captain America: The First Avenger
7/10
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2011, 16:20   #3837
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Friends with Benefits 6/10
Desi este reluata ideea din No Strings Attached, Friends with Benefits mi s-a parut mai bun decat oribilul, din toate punctele de vedere, film cu Ashton si Portman.
Protagonistii sunt superba Mila Kunis si Justin Timberlake, chimia dintre cei doi fiind indiscutabil mult mai buna. Mila este incredibil de frumoasa si, desi inainte nu prea o aveam la suflet, mi-a devenit simpatica si parca joaca si mai bine. Justin nu este un actor atat de prost cum afirma unii, punandu-i aceasta eticheta desi n-au vazut, inca, filmul sau fiindca prejudecatile isi spun, inca o data, cuvantul.
Sunt destule poate bune in film, scene de sex din abundenta si avem ocazia sa admiram partile dorsale ale celor doi protagonisti, ambele foarte sexoase si lucrate.
In film mai apar si Emma Stone, Andy Samberg, dar si Woody Harrelson care joaca rolul unui gay si pe care il puteti urmari intr-o scena care, cu siguranta, va va aminti de White Men Can't Jump.
Nu-mi place absolut deloc posterul filmului. Sunt convinsa ca puteau fi mult mai inspirati si creativi.
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2011, 12:19   #3838
Gebeleizis
Guru
 
Gebeleizis
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 640
Na Igre 2 un film rusesc in genul Gamer cu Gerard Butler, dar mai bun.
6.5/10.
Gebeleizis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2011, 10:17   #3839
DragonMaster
Junior
 
DragonMaster
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 63
Cel mai recent vizionat film.

Even the Rain-este un film spaniol care mi-a placut foarte mult si pe care as dori sa il recomand.Nota mea este 8/10.
DragonMaster is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2011, 16:57   #3840
Alexandru93
Novice
 
Alexandru93
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1
Originally Posted by Gaandalf:
Originally Posted by Twinsen:
Dap, e mult prea evident cat de original e. Siworae iti spune ceva?
aoleu ce urat! ... cat de urat! ...copiatu' filmelor de groaza de la asiatici nu a fost de ajuns ... o dam in romante acum ...
m-ai cam lasat asa ... :shock:

dar asiaticii fac filme bune,cel putin au niste idei chiar bune.
Alexandru93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells