Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Aug 2006, 11:17   #4941
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
da, s-a updatat
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 05 Aug 2006, 12:56   #4942
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Hard Candy - 8/10. Saw anyone? E primul film care mi-a sarit in minte cam pe la mijloc, cand actiunea a inceput sa se imbine spre a avea logica. Nu chiar acelasi lucru dar aceeasi idee de baza. Si tot merita vazut, badly...Jocul actorilor este foarte bun si foarte real...cuprinde aceeasi panica ca si in Saw...si aceleasi stagii: lupta pentru supravietuire, negare, implorare pentru supravieturie si ultimul: confesiunea. Momentele de tensiune cam se gasesc in tot filmul...ceea ce e bine pentru acest gen de film.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 05 Aug 2006, 14:07   #4943
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Hard Candy vrea sa fie mai mult decat poate.6/10
st3fan is offline   sendpm.gif
Old 05 Aug 2006, 17:58   #4944
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Escape from Alcatraz 8.5/10 - f bun film . Shawshank Redemption a luat vreo cateva faze din el .Totushi Clint Eastwood cred ca putea sa faca mai mult in acest film.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   sendpm.gif
Old 06 Aug 2006, 17:16   #4945
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Sleepy Hollow - 8/10. Precum stiti, aceasta capodopera vizuala e un Burton...si ca la orice Burton suntem placut surprinsi si mai tarziu si multumiti de imagine si imaginaþia pe care o dezvolta Burton. Povestea fiind dintr-o alta vreme...una nu foarte indepartata (sfarsitul sec. XVIII)...filmul poate trece usor ca fiind alb-negru, dar lucrurile marunte ca flacarile, pasarea, sangele sau simbolurile vrajitoresti sa iasa mai mult in evidenta e un plus mare la capitolul imagine si atmosfera (care e extraordinara si care a si castigat un Oscar). Si aici avem o interpretare excelenta din partea lui Johnny Depp care nici aici nu trebuie ratata...omul asta nu inceteaza sa impresioneze prin diversitatea lui. Filmul e o combinatie intre horror si fantezie care rar se mai fabrica si care trebuie vizionata.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 06 Aug 2006, 21:01   #4946
Ru
Novice
 
Ru
 
Join Date: Aug 2006
Location: Constanta
Posts: 20
Send a message via MSN to Ru Send a message via Yahoo to Ru
Hoodwinked cam nota 9/10 este o comedie dar nu destul de buna ca Ice Age dar oricum imi place.
Ru is offline   sendpm.gif
Old 06 Aug 2006, 22:50   #4947
Fgxf
Junior
 
Fgxf
 
Join Date: Jul 2006
Location: Timisoara
Posts: 48
Jeux d'enfants... pf... demn it, Marion Cotillard did it again... :oops: (*)

stie careva de unde pot lua soundtrackul? sau daca-l are cineva :? ...
__________________
Words of a ...becoming rastaman
_____________________________________
http://i32.photobucket.com/albums/d11/Fgxf/b4_657.gif
Fgxf is offline   sendpm.gif
Old 07 Aug 2006, 00:37   #4948
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
over the hedge 7.5/10 amusing - partly

potc2-dead man's chest 7.8/10 - mey slabut decat primul, pe alocuri labarit (se dau aia in roata aka fugarirea/lupta in padure - o vesnicie), dar cu reminescente ale sarmului primei parti

ong-bak 3.6/10 - eh, nu neaparat de vazut - cafteli imbracate in haina nationala tailandeza, usor propagandistic. structura narativa tipica hero's journey, asa ca nu va asteptati la ceva deosebit, exotic etc. foarte interesant si, daca se incumeta careva sa-l vada, de observat sunetul. incredibile sunetele loviturilor date/primite. cu iz comic.
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   sendpm.gif
Old 07 Aug 2006, 13:40   #4949
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
revederi
1. the birds 5/5
mda
unu din hitchcockurile mele favorite
ireprosabil groundbreaking, etc
2. starship troopers 4/5
asta da underrated movie
loved it
3. creep 3/5
utterly thrilling&entertaining
gen film mic fara multe de zis da le zice/arata/face foarte bine
pure non-guilty pleasure
franbka potente care vrea sa i-o infiga george clooney...
t5he creeep
4. 2001: an ANAL APOTHEOZIS 1/5
cred ca daca exista lipsa de bashini si fumuri in lumea asta asa ar fi fost pe drept redenumita oboseala spatiala a lu stanl;ey kubrick
ma umplut de pliktis ura si am tot adormit
tehnik superb si avantgardist (pentru acele dark ageuri in care filmele se3 faceau ca filme nu ca jocuri der rahat pe pc)
cu un design deti pica fazta
DAR
oribil si neskuzabil de luuuuuuuuuuuuuuuuung (cika faza cu osu cut to nava cosmik e cele mai lung flash forward din istoria umanitatii si ca tine 4 milioane de ani dar nu inteleg de de filmu tre sa tina o etenitate)
voma, jeg, bashina, etc
la inmceput topaie oamenii aia in costume de mainuta vreao 12 miliaone de ani si dupa e o labareala cu nave cosmice si valurile dunarii care tine vreun alt miliard de ani si dupa tot asa si nU SE INTAMPLA ABSOLUT NIMIK
faza de poarta stelara/trip ar fi un film de vazut pentru iubitorii de tripuri vizuale care se misca la viteza diareeeeeeei prin vid
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 07 Aug 2006, 14:20   #4950
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Korben, cand ne incanti cu un review la ceva de Tarkovsky? Ca astea de la Citizen Kane si 2001 m-au facut curios.
Cazeemeer is offline   sendpm.gif
Old 08 Aug 2006, 02:01   #4951
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
LA HAINE
La generic ma intrebam: sigur 1995 si nu 2005?
Cassel e baza, iar Hubert este o surpiza extrem de placuta
9/10

BATTLE ROYALE
Tulburator si nu prea. Aerul de farsa care inconjoara filmul se transforma deseori in bascalie de neam prost. Iar acea intentie de a hiperboliza totul pare dusa mult prea departe. dar extrem de infricosator.
8/10

THE APARTMENT
Tema principala reluata din Sunset Blvd., individul mediu (mai degraba mediocru) nevoit sa aleaga intre fericire spirituala si materiala. Amuzant si trist. Excelent jucat, o mana aproape invizibila a regizorului. Satira excelenta, perfect jucata
10/10
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   sendpm.gif
Old 08 Aug 2006, 07:53   #4952
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Cazeemeer:
Korben, cand ne incanti cu un review la ceva de Tarkovsky? Ca astea de la Citizen Kane si 2001 m-au facut curios.

dar cine-si doreste asha cva?! :shock: (btw, eu nu l-am vazut p ala la 'citizen' si n-am timp s-o caut...)
junele nervos k n-are argumente, are afecte.
si nici asta n-ar fi rau, dk aceste afecte n-ar fi atit d isterice & d unbalanced & d ungrounded...
kiar si cind o nimereste (vezi 'pasarile'), u can't shake off the feeling k a fost o intimplare :lol:
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 08 Aug 2006, 10:08   #4953
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
Hard Candy (2005) nota 9/10.Un film excelent plin de suspans.Ellen Page face un rol mare,cu siguranta ca o sa mai auzim de ea.Un fotograf se intalneste cu o fata de 14 ani cunoscuta pe internet, dar rolurile se schimba si el devine victima.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   sendpm.gif
Old 08 Aug 2006, 12:09   #4954
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Originally Posted by KORBEN:
tehnik superb [...] DAR oribil
:?
st3fan is offline   sendpm.gif
Old 08 Aug 2006, 19:56   #4955
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
Scary Movie 4

Mai bun decat 2 si 3 (nu prea era greu), dar mai slab decat 1 (era cam greu). La faza cand vorbesc in japoneza cred ca 3 persoane am ras in toata sala. Not great, not bad either. macar n-am platit biletul
6.5/10
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   sendpm.gif
Old 08 Aug 2006, 21:08   #4956
chihiro
Novice
 
chihiro
 
Join Date: Jun 2006
Location: dej
Posts: 6
Send a message via MSN to chihiro Send a message via Yahoo to chihiro
Che Ne Sara di Noi
un film despre...growing up, despre o calatorie, de fapt CALATORIA, care ar trebui sa le dea unor 3 tineri raspunsul la intrebarea "che ne sara di noi?"
simpatic filmul, imi aduce putin aminte de y tu mama tambien.
chihiro is offline   sendpm.gif
Old 08 Aug 2006, 22:26   #4957
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by Alex Leo Serban:
Originally Posted by Cazeemeer:
Korben, cand ne incanti cu un review la ceva de Tarkovsky? Ca astea de la Citizen Kane si 2001 m-au facut curios.

dar cine-si doreste asha cva?! :shock: (btw, eu nu l-am vazut p ala la 'citizen' si n-am timp s-o caut...)
junele nervos k n-are argumente, are afecte.
si nici asta n-ar fi rau, dk aceste afecte n-ar fi atit d isterice & d unbalanced & d ungrounded...
kiar si cind o nimereste (vezi 'pasarile'), u can't shake off the feeling k a fost o intimplare :lol:
Pai tocmai de-asta vreau review-uri in continuare. E ca si placerea de a vedea filme evident proaste si de a-ti bate joc de ele. Cati alti oameni pe forumul asta se pun sa atace (si folosind toilet humor, inca) filme care au schimbat istoria cinematografiei?
Cazeemeer is offline   sendpm.gif
Old 09 Aug 2006, 08:13   #4958
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ah ok, sure, n-am nimic imp. sa fie criticate orice capodopere - dar cu argumente! si i'm afraid k the afore-mentioned 'toilet humor' is not the best way: e k situatia in care niste perfecti filistini rid larg in fatza unor tablouri abstracte, sau picassouri, sau whatever... the idea k they simply don't get it nici nu l trece prin minte :lol: sau k situatia in care, in lipsa d argumente, cineva cu care polemizezi t injura, t scuipa si-ti trage si 2 pereki d palme.
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 09 Aug 2006, 09:14   #4959
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Excalibur 7.5/10 - Filmul e bun , dar m-au enervat actorii.Cred ca daca s-ar face acelashi film cu nishte actori buni de azi ar fi mai interesant shi mai placut de urmarit.Nu zic ca actorii au jucat prost , ci doar ca au jucat in stilul vechi.Pot sa spun ca asta nou , King Arthur e mai bun shi mi-a placut mai mult.


A 25 - a ora 8.5/10 - M-a impresionat enorm finalul shi muzica shi desigur Edward Norton care are un viitor mare in fatza. In rest filmul destul de monoton.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   sendpm.gif
Old 09 Aug 2006, 09:44   #4960
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
nu m-am gandit niciodata ca 25th hour ar putea impresiona prin final, mai ales ca monologul lui norton din oglinda cam eclipseaza tot ce se poate ecplisa...
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:50.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells