Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Nov 2006, 04:25   #201
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
Originally Posted by Neuptolem:
"Stay" scris de David Benioff (25th Hour).
Ryan Gosling patrunde in pielea personajului de-a dreptul riscant...
stii ce e de-a dreptul riscant?
sa lansezi o replica gen asta
astept cu anticipatiune ceva gan
"steven seagal patrunde de-a dreptul riscant in submarinul asediat"
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2006, 04:32   #202
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
bad santa 5/5
:love: :shock: :love: :w00t:
Mda, pentru toti cei care n-o dau in benga cumparaturilor si a globulezelor si a beculetzelor…
Zigoff, mare fan al sexului anal cu grase (vezi si Crumb) da de pamant (dar nu prea tare pentru ca la final exsta ceva destul de dragalas cat sa strice unora filmul) cu craciunu si il pune de billy bob sa faca pe mos cracila alcoolist si efemeiat.
Si mai baga un midget negru si o nanie de copil retard si pe gagica din gilmour girls (ma-asa lu aia din sin city) si o bunica cu o singura replica (sa va fac niste sandvisuri?)
Rezultatul e sky high, santa vomita, o asiatica scarbita omoara un negru cu masina in timp ce piticul se uita, seifuri sunt sparte, elefantei roz sunt patati de sange, se bea mult si se face sex in lokuri publice
Minunat, mai ales ecventa in care santa este mitraliat de politie in mijloc de suburbie.
It’s the season to the jolly
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2006, 04:37   #203
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
the abonimable dr phibes 5/5
:love: :love: :love: :love: :love: :love:
Superb si sublim, ca majoritatea filmelor cu Vincent Price, doar ca este al 100-lea si deci mai sublim decat de obicei.
Povestea unui dement care razbuna moartea sotuiei macelarind echipa de noua chirurgi care au operat-o dar n-au salvat-o de la moarte.
Stilistic absolut naucitor, undeva intre cremaster-uri si muzicalurile pe care nu le-a scris nimeni vreodata, un touch de saw avant la lettre si ceva victorian(desi se petrece in 1926)
De vazut si revazut
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2006, 10:58   #204
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
El laberinto del fauno

"El laberinto del fauno" al mexicanului Guillermo del Toro ("El espinazo del diablo", "Hellboy")! Doua ore n-am fost in stare sa-mi dezlipesc ochii de ecranul calculatorului, datorita acestui basm intunecat si brutal, combinatie de film politic si "cuento de hadas" (poveste cu zane), in care Ofelia (Ivana Baquero), o fata pasionata de cartile de povesti, devine ea insasi personaj de basm cand intra in "labirintul faunului", unde afla ca ar putea fi printesa unui regat fermecat.

Pentru a se convinge ca viata printre muritori nu i-a corupt esenta magica, Faunul ii da trei sarcini, ceea ce o arunca pe Ofelia intr-o lume vrajita, populata de personaje grotesti (decoruri inspirate din Goya). Del Toro combina basmul si istoria, pentru ca in viata reala Ofelia este fiica vitrega a capitanului fascist Vidal (Sergi Lopez), un sadic obsedat de o Spanie franchista, adevaratul monstru al filmului. Mama Ofeliei, Carmen, este Ariadna Gil ("Obra Maestra"), alt personaj f. important, razvratita Mercedes, fiind interpretat de Maribel Verdu (Luisa din "Y tu mama tambien").

Multa violenta (un om impuscat in obraz, se vede cum sangale ii invadeaza ochiul, un cutit care taie un obraz, creand un zambet exagerat, grotesc, un fel de "The Black Dahlia" a la Guillermo del Toro), o muzica extraordinara. Super! Un film neaparat de vazut in cinema, decorurile sunt prea misto ca sa fie inghestuite pe 17''
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2006, 20:44   #205
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Pirates of the Caribbean - Dead Man's Chest - 8/10. Prea multi l-au vazut (sau comentat) ca sa zic ceva nou sau diferit. Asa ca zic doar ce cred eu despre el. Mi-a placut (surprinzator, nu?)...e filmul perfect pentru zilele de vara (si nu s-a schimbat chiar daca e noiembrie), chiar si acuma am simtit caldura acelor locuri (chiar daca nu sunt sigur ca sunt chiar Insulele Caraibe), emotia si aventura. Da, pentru asta e facut filmul, pentru aventura...si pentru poveste. Efectele speciale sunt pe masura asteptarilor la fel ca si Johnny Depp. Nu m-a plictisit cu toate ca sunt unele faze putin lungite. Astept si partea a treia...si vad ca in 3 nu sunt personaje noi fata de 1 si 2...deci o sa fim atenti numai la poveste, actiune si aventura. Sper sa nu dezamageasca.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2006, 10:03   #206
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Re: El laberinto del fauno

Originally Posted by StefanDo:
"El laberinto del fauno" al mexicanului Guillermo del Toro ("El espinazo del diablo", "Hellboy")! Doua ore n-am fost in stare sa-mi dezlipesc ochii de ecranul calculatorului, datorita acestui basm intunecat si brutal, combinatie de film politic si "cuento de hadas" (poveste cu zane), in care Ofelia (Ivana Baquero), o fata pasionata de cartile de povesti, devine ea insasi personaj de basm cand intra in "labirintul faunului", unde afla ca ar putea fi printesa unui regat fermecat.

Pentru a se convinge ca viata printre muritori nu i-a corupt esenta magica, Faunul ii da trei sarcini, ceea ce o arunca pe Ofelia intr-o lume vrajita, populata de personaje grotesti (decoruri inspirate din Goya). Del Toro combina basmul si istoria, pentru ca in viata reala Ofelia este fiica vitrega a capitanului fascist Vidal (Sergi Lopez), un sadic obsedat de o Spanie franchista, adevaratul monstru al filmului. Mama Ofeliei, Carmen, este Ariadna Gil ("Obra Maestra"), alt personaj f. important, razvratita Mercedes, fiind interpretat de Maribel Verdu (Luisa din "Y tu mama tambien").

Multa violenta (un om impuscat in obraz, se vede cum sangale ii invadeaza ochiul, un cutit care taie un obraz, creand un zambet exagerat, grotesc, un fel de "The Black Dahlia" a la Guillermo del Toro), o muzica extraordinara. Super! Un film neaparat de vazut in cinema, decorurile sunt prea misto ca sa fie inghestuite pe 17''

Bine ca povestesti filmul, coaie..

Oricum, filmul e super, as scrie si eu despre el, dar dupa cele de mai sus..
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2006, 13:30   #207
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Las'ca se intampla suficient de multe chestii in film ca ceea ce am zis sa fie nesemnificativ in comparatie cu intregul...

Acum a aparut in "anumite locuri" si ultimul film al lui Tom Tykwer ("Lola Rennt"), "Perfume: The Story of a Murderer", dupa romanul lui Patrick Suskind. Un roman extrem de greu de ecranizat, despre un "parfumeur" de geniu, obsedat sa creeze parfumul "total", pentru care si ucide. Inainte de Tykwer (si Scorsese, Milos Forman sau Ridley Scott), scenariul i s-a propus lui Stanley Kubrick, care a considerat ca povestea maestrului Grenouille este "de neecranizat". Miza mare, nu?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2006, 13:50   #208
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
On the waterfront 8/10 - Intotdeauna sunt mai indulgent la filmele care se cred ca ar fi bune deshi pt mine acest film poate nu ar fi de 8.Totushi pt un film vechi trebuie apreciat.Insa On the waterfront trebuie vazut macar pt Marlon Brando.Oricum rolul lui din acest film nu se compara cu cel din Godfather.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2006, 16:07   #209
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Nu cred ca e cineva care sa nu fi inteles, prin urmare nu era nevoie sa enumar toate sursele de pe care iau filme. Si de aici pana la ipocrizie si teama mai este mult!
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2006, 17:16   #210
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Originally Posted by Ambra Blu:
Cinemagia nu incurajeaza pirateria, that was my point.

Ambra, nu se poate spune ca nu incurajez pirateria, din moment ce vad aproape toate filmele inainte sa apara in cinematografe. Bineinteles ca descarc de pe emule, DC++ (ca torente nu folosesc ). Aici nu se pune problema de incurajat sau "descurajat". Si n-am semnat Cinemagia, deci nu da parerilor mele un iz "oficial"...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2006, 18:43   #211
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
aceasta discutie mi s pare o rushine!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2006, 13:19   #212
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
Age of innocence- Ce bine ca Hollywood-ul a inventat terapeuticul "happy end".
Altfel, dupa inca vreo doua-trei filme ca asta, ori te imbolnavesti de icter, ori sfarsesti facandu-ti sepuku.
baroc, fastuos, un film despre ofertele de Destin pe care ni le face viata, un film aristocrat despre timp si iubire, mai proustian decat proust-insusi.
ou les sont les amours d'antan ?
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2006, 22:59   #213
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Batman begins filmul e exact ce se vrea a fi: e entertaining si e destul de cool. christian bale reuseste cel mai dark batman, desi filmul nu se compara k atmosfera cu cele ale lui burton (pacat k tim nu l-a avut atunci pe bale-ul de azi!). big minus for the batmobile :sick:

talk radio filmul e exact ce se vrea a fi: not entertaining si anti-cool. eric bogosian (big-ass playwright) can really act (si inca in film nu pe scena!). oliver stone reuseste mai multe scene lungi si tensionate cand bogosian vorbeste din studio cu cei care il suna. de asemenea very effective scenele in care camera se invarte halucinant de mult in jurul personajului; o lectie bine-invatata de spike lee. lungul epilog al filmului in care se aud voci deasupra zgarie-norilor in noapte si cu un sunet repetitiv pe fundal e exact ce am avut nevoie pt a rumega filmul si ai trage concluziile: lumea intreaga (fara exceptie!) este debusolant de f.ucked up.
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2006, 18:52   #214
Ava
Senior
 
Ava
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 141
Send a message via Yahoo to Ava
11:11
O noua viziune apocaliptica: timp de 20 de ani urmau sa se deschida 11 porti, ultima fiind in 2011. Semnele ca portile se deschideau, erau comportamentele neobisnuite ale diferitelor animale. Actiunea se restrange la o tanara care avea abilitati paranormale, si care dupa uciderea parintilor ei, a ramas obsedata de 11:11, numar care era inscriptionat langa cadavrul mamei sale. Timp de 11 ani, fantoma mamei sale continua sa apara si o conduce in final pe fata la elucidarea misteriosului numar. Aceasta afla ca cea care s-a dat drept prietena a mamei sale, este de fapt o materializare a unui spirit rau, care ii tot omoara prietenii si care a triumfat la sfarsit luand-o in "lumea cealalta".
Se precizeaza la un moment dat in film ca in calendarul mayan lumea s-ar sfarsi in 2011. Wrong! calendarul mayan se termina in 2012 prin decembrie, daca am retinut eu bine..
__________________
Life sucks and then you die!
Ava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2006, 19:36   #215
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
La mine asta cu 11 mergea (in urma cu cateva luni) la Cel mai slab film...
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2006, 13:40   #216
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
El Aura , by Fabian Bielinsky - 8.5 from 10
Final insuficient exploatat, in rest, beton.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2006, 20:36   #217
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Finding Neverland - 9.3/10 - Un film superb fara prea multe cuvinte.Actorului care il interpreateaza pe Peter ii vad un mare viitor in actorie.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2006, 15:53   #218
norina
Veteran
 
norina
 
Join Date: Aug 2006
Location: wonderland
Posts: 219
Send a message via Yahoo to norina
am vazut si eu in cele din urma "Masinistul" 9,5/10
Bale e un actor senzational, m-a impresionat
dumnezeule, si cat a slabit; cadrele in care apare dezbracat sunt dementiale, spatele incovoiat, stomacul lipit de spate :shock: , iar figuta cu pometii scobiti, paloarea pielii, privirea ...wooow
bravo!! foarte bun film :love:
norina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2006, 06:44   #219
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by M0n0:
.fanii filmelor de actiune, luati si va delectati la un film japonez care ar putea fi si fel de bun ca cele americane facute la Hollywood.
Pai asta nu e prea greu, decat daca judeci valoarea unui film dupa efectele speciale.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2006, 09:14   #220
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by norina:
am vazut si eu in cele din urma "Masinistul" 9,5/10
Bale e un actor senzational, m-a impresionat
dumnezeule, si cat a slabit; cadrele in care apare dezbracat sunt dementiale, spatele incovoiat, stomacul lipit de spate :shock: , iar figuta cu pometii scobiti, paloarea pielii, privirea ...wooow
bravo!! foarte bun film :love:
mblah.
bunutz, insa atat de tocita ideea cu "prietenul imaginar" care esti tu insutzi.
too bad.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:19.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells