Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Apr 2012, 08:14   #4201
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Hereafter - tulai maică ce labă tristă. A ajuns moshu cu un picior în groapă, şi-a agăţat clopul de văcar în cui şi a trecut la metafizică. Eastwood has gone Shyamalan, people, it is official. L-a luat pe Damon de-o toartă (cine puii mei cîntă melodia aia that goes Fuck meeee Matt Damooooon sau I fucked Matt Damon, or something like that - îmi tot revenea în minte tot încercînd să nu adorm în alea 2 ore şi zece min(????????) ), pe o franţuzoaică de cealaltă toartă şi 2 bucăţi gemeni insuportabili în cîrcă. Şi s-a pus pe zis basme. Damon e medium. Şi muncitor în construcţii. Schimbă globul de cristal pe casca de constructor dar trecutul îl ajunge din urmă. Franţuzoaica (destul de futabilă), moare şi învie, dup-aia vrea să scrie o carte. Dar înainte de asta, merge la o hoaşcă, coborîtă parcă dintr-un nazisploatation, să-i mai servească cîteva platitudini legate de subiect. Din 2 gemeni rămîne 1, care nu prea se împacă cu ideea şi vine la Damon să-i facă legătura cu partea cealaltă, să-i zică No2 că totu-i ok şi că basca lui e cea care l-a salvat de atentatele teroriste din metroul londonez. În final, Damon şi franţuzoaica îşi zîmbesc cretin, se iau în braţe. Ş-am încălecat pe-o şa...(mai ştii ce-i aia, Eastwood bacsi?).
Jesus, după Invictus şi după cretinătatea asta mi-e şi frică să mă mai bag la J. Edgar...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5

Last edited by Windom : 01 Apr 2012 at 08:21.
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2012, 10:27   #4202
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Originally Posted by Windom:
(cine puii mei cîntă melodia aia that goes Fuck meeee Matt Damooooon sau I fucked Matt Damon, or something like that - îmi tot revenea în minte tot încercînd să nu adorm în alea 2 ore şi zece min(????????)

http://www.youtube.com/watch?v=eSfoF...eature=related <-Asta e si e cantata de Sarah Silverman
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2012, 11:28   #4203
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Aia-i. Il confundam pe Damon cu Ray Bradbury:
http://www.youtube.com/watch?v=e1IxOS4VzKM
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2012, 12:45   #4204
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by charles:
http://www.secolul21.ro/numere/filmul/filmul.html

s-a organizat un colocviu pe tema asta la care au participat printre altii Caranfil, Ciulei, Gulea, Augustin Ioan, Cezar Paul-Badescu, Pintilie, ALS, Cristi Puiu. Din pacate nu gasesc textul integral pe net sa va pot da linkul; eu am gasit cartea la carturesti (cred ca am avut noroc avand in vedere ca este nrul din 2001). daca tu, sau federico sunteti interesati eventual pot scana cele app 40 de pagini si apoi sa le sharuiesc.

Si eu vreau, le-ai pus undeva?
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2012, 14:57   #4205
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
nu le-am uploadat nicăieri, le-am trimis prin mail. dar nu cred ca ar fi vreo problema sa le urc pe undeva.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2012, 18:08   #4206
oneflyride
Veteran
 
oneflyride
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 192
New guy here

Melancholia 9/10

A fost mult mai bun decat ma asteptam. Filmul are un ''feel'' unic, si la nivel vizual se poate considera o opera de arta . Muzica lui Wagner combinata cu imaginile in slow-mo de la inceput sunt incantatoare si le intelegi abea dupa ce ai terminat filmul.

Camera ''shaky'' , care de obicei nu ma convinge , in Melancholia este folosita bine si adauga un realism filmului binevenit, mai ales in prima parte a filmului. Kirsten Dunst dari mai ales Charlotte Gainsbourg, joaca foarte bine.

Sfarsitul este de o putere emotionala rar intalnita . Per total, filmul a reusit sa ma tina cu ochii lipiti de ecran , si il pot considera filmul meu preferat din 2011. Despre continut ar fi mult de discutat.. de observat calul folosit ca... tribut pentru Tarkovsky ? ( Andrei Rublev ) si multe altele. Oricum planuiesc sa revad filmul.

Last edited by oneflyride : 02 Apr 2012 at 18:15.
oneflyride is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2012, 19:05   #4207
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by Windom:
Hereafter - tulai maică ce labă tristă. A ajuns moshu cu un picior în groapă, şi-a agăţat clopul de văcar în cui şi a trecut la metafizică. Eastwood has gone Shyamalan, people, it is official. L-a luat pe Damon de-o toartă (cine puii mei cîntă melodia aia that goes Fuck meeee Matt Damooooon sau I fucked Matt Damon, or something like that - îmi tot revenea în minte tot încercînd să nu adorm în alea 2 ore şi zece min(????????) ), pe o franţuzoaică de cealaltă toartă şi 2 bucăţi gemeni insuportabili în cîrcă. Şi s-a pus pe zis basme. Damon e medium. Şi muncitor în construcţii. Schimbă globul de cristal pe casca de constructor dar trecutul îl ajunge din urmă. Franţuzoaica (destul de futabilă), moare şi învie, dup-aia vrea să scrie o carte. Dar înainte de asta, merge la o hoaşcă, coborîtă parcă dintr-un nazisploatation, să-i mai servească cîteva platitudini legate de subiect. Din 2 gemeni rămîne 1, care nu prea se împacă cu ideea şi vine la Damon să-i facă legătura cu partea cealaltă, să-i zică No2 că totu-i ok şi că basca lui e cea care l-a salvat de atentatele teroriste din metroul londonez. În final, Damon şi franţuzoaica îşi zîmbesc cretin, se iau în braţe. Ş-am încălecat pe-o şa...(mai ştii ce-i aia, Eastwood bacsi?).
Jesus, după Invictus şi după cretinătatea asta mi-e şi frică să mă mai bag la J. Edgar...
O fi vrut sa fac si Cli(n)t un fel de The Tree of Life dar n-a avut DDT??? Si eu am J .Edgar pe hard dar nu prea am chef sa-l vad . Am vrut sa-l vad pe ecran cu un prieten dar m-a luat ala la misto cand a auzit la ce vreau sa-l duc.

Am vazut Le Havre ultimul Kaurismaki -povestea simpla :un batran cu inima mare gaseste un negrisor venit in Le havre intrun container . Toata comunitatea se aduna si-l expediaza pe pustiul nostru in Anglia la mama lui trecind peste filtrele politiei. Problema filmului este ca apeleaza la toate cliseele care-ti vin in minte cand te gindesti la Franta : liberte ,egalite ,fraternite , baghete , micile bistrouri populate cu personaje dubioase dar inimoase , comisari stilati ,oameni buni la suflet .Singurul mar putred din tot cosul parfumat se dovedeste a fi tocmai Jean-Pierre Léaud aici in rolul unui turnator care-l da pe goarna politiei pe pustiul ciocolatiu. De, la batrinete te ma sclerozezi si se alege praful din revolta tineretii tale . Vad ca astia din filmmenu ii dau 4 stele din 5 .Eu ii dau 7.5/10
Daca tot vorbim despre clisee privind Franta cred ca ''Midnight in Paris ''bate toate recordurile .

Last edited by bremen1980 : 05 Apr 2012 at 07:19.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2012, 12:22   #4208
costyn162
Veteran
 
costyn162
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 151
Am revazut aseara primul film din seria Men in black, ecranizat in 1997. Nu pot sa ma satur sa il urmaresc pe Will Smith facand ce stie el mai bine: comedie.. Este genial; nu stiu, pur si simplu, vazandu-l in orice fel de scena (drama, sf, etc), parca ma astept oricand sa se intample ceva care sa ma faca sa rad. Desigur, partenerul sau nu se lasa mai prejos... Probabil motivul pentru care aceasta serie de filme a avut asa de mare succes incat va continua cu a treia parte undeva la sfarsitul acestui an, este tocmai aceasta potrivire (Tommy Lee Jones- Will Smith)....

Nota: 7.5/10
costyn162 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2012, 18:44   #4209
oneflyride
Veteran
 
oneflyride
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 192
Shame aka Skammen (1968)

9/10
oneflyride is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2012, 11:14   #4210
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
''The Innkeepers '' -2011 - pierdere de timp garantata ; un film submediocru
4/10
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2012, 12:37   #4211
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by bremen1980:
''The Innkeepers '' -2011 - pierdere de timp garantata ; un film submediocru
4/10
In cazul asta sa nu vezi nici The house of the devil de acelasi regizor.Un mare snoozefest .
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2012, 18:41   #4212
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
''The Brood '' - un Cronenberg din tinerete (1979 ) . Un tata are de luptat pentru fetita lui amenintat fiind de o sotie cu probleme la mansarda si de psihologul ei dubios . Metodele neortodoxe folosite de psiholog aduc la suprarfata in mod violent numeroasele traumatisme suferite in copilarie de pacientii sai . Sotia eroului nostru reuseste sa-si exteriorizeze furiile dand nastere unor copii monstruosi pusi pe hacuiala . Astea da sarcini extrauterine ,micutii dracusori crescandu-i direct pe piele
Un inceput bun pentru cariera lui Cronenberg si o prefata la viitoarele obsesii corporale ale maestrului :nasteri anormale ,mutatii , mucozitati , supuratii si sangerari .
7/10

http://www.youtube.com/watch?v=UpqIDt1Z4xg
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2012, 00:28   #4213
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Footnote (regia Joseph Cedar) e un film foarte inteligent.
Inteligent construit, spus.
Un film ce are la baza ideea identitatii (cine suntem? de ce suntem asa?) si cum hazardul modifica perceptia propriei noastre identitati si perceptia noastra asupra celor din jur. Stati linistiti, nu e un film greoi-filozofic sau pedant-didactic. Nu e nici un film de entertainment, e un film care reuseste sa fie entertaining prin crearea unor efecte comice rasu-plansu' folosind un stil minimalist, o parcimonie a gesturilor cu izbucniri dramatice violente din cand in cand. "Evreul-tata-arheolog al filologiei Talmudului" pare desprins dintr-un film de Kaurismaki, daca vreodata Kaurismaki ar fi trecut de partea cealalta a baricadei si in loc de filme cu proletari ar fi facut filme cu evrei-intelectuali.
Scenariul e punctul forte al filmului, absolut admirabil, iese in evidenta cel mai mult la filmul asta.
Daca stau bine sa ma gandesc, dintre filmele facute anul trecut pe care eu le-am vazut, cele cu cele mai bune scenarii sunt "Nader & Simin" si "Footnote", ceea ce e foarte ironic pentru ca vorbim de un scenariu iranian versus un scenariu israelian.

Bun, mi-a placut.
9/10

Last edited by varu : 07 May 2012 at 00:56.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2012, 23:02   #4214
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
"Machine Gun Preacher" (2011) este un film destul de impresionant, inspirat din fapte reale, care sigur nu este o pierdere de timp. Vazusem decat posterul filmului inainte de a-l viziona si credeam ca este cu totul altceva decat s-a dovedit a fi. Este interesant faptul ca, desi nu l-am simpatizat pe Sam Childers in ipostaza de fost puscarias, drogat si potential criminal, nici in cea de predicator, personajul sau a devenit totusi fascinant. Gerard Butler ii da cu adevarat complexitate si ne expune astfel un om care a fost in stare sa faca ceea ce 99% dintre noi nu reusim decat poate sa ne imaginam. "Machine Gun Preacher" ne smulge din vietile noastre si ne arunca in centrul adevaratelor drame de razboi, care se petrec pe acelasi glob pe care noi traim facandu-ne probleme care pentru altii sunt nimicuri. Este un film care ne instiga sa reflectam asupra ignorantei care ne cuprinde cu usurinta cand ne aflam prea departe de diferite evenimente tragice si in acelasi timp asupra capacitatii pe care o avem, de a schimba lucruri si de a lupta pentru cauze cu adevarat importante.
Am ramas cu senzatia putin amara ca se creeaza o imagine oarecum discutabila asupra razboiului, care mergea in plus ceva mai mult dezvoltata, cat si a credintei, dar trebuie sa tinem cont ca acestea sunt totusi in lumina personajului central.
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2012, 22:06   #4215
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
American Pie Reunion : ma asteptam la o laba de film,dar se pare ca acolo pe la Hollywood cineva inca stie sa faca comedie.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2012, 22:16   #4216
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Poate din aceeasi categorie de film am vazut 21 Jump Street. La fel, se pare ca inca se mai poate face o comedie tipic hollywoodiana decenta.

Si daca tot am dat pe aici, am vazut The Avengers. It was pure entertainment. Nu ma asteptam sa-mi placa pentru simplul motiv ca intuitia imi spunea ca ar face greseala de a o da in nu stiu ce filozofii si abureli. N-a facut-o si a excelat exact acolo unde filmul putea insemna ceva, adica la entertainment, actiune + comedie.

PS: Vazut la IMAX e super. Kriss (parca tu intrebai)... eu zic ca se merita calatoria aia.

PS2: Nu a fost editat in mod abuziv in stil Snyder, ceea ce e un mare plus. Si nici nu s-a folosit slow-motion mai deloc (imi aduc aminte o scena).

PS3: Nu exista character developement, ca tot ziceam eu ca de asta o sa esueze. Bine a facut, ar fi iesit prost daca ar fi incercat. Bine, poate asta e si motivul pentru care nu o sa raman cu vreo ceva din filmul asta peste vreo cateva zile, dar a functionat perfect pentru ce era facut.

PS4: "Puny God". When you get it you'll laugh your ass off

Last edited by Liviu- : 06 May 2012 at 22:21.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2012, 22:28   #4217
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Avengers il vad la mine in sat in 3d poimaine dar daca o sa am cascaval as vrea sa vad Prometheus(in cazul in care o sa aiba critici favorabile) si Dark Knight Rises in Imax,al doilea fiind obligatoriu.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2012, 22:37   #4218
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by Kriss_Kringle:
dar daca o sa am cascaval as vrea sa vad Prometheus(in cazul in care o sa aiba critici favorabile)

Astept filmul asta de o viata intreaga.Sper ca Ridley Scott sa nu ma dezamageasca.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2012, 22:42   #4219
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Si eu il astept cu nerabdare dar mi-e sa nu-si fi pierdut indemanarea Ridley de la Alien si Blade Runner incoace si sa nu fie "more of the same" in ambalaj frumos.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2012, 00:47   #4220
Presedintele
Banned
 
Presedintele
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 495
Deci m-am uitat azi dimineata la Nine Months. Sau pranz, ce era, plm. Pe Pro, adica reclame intr-o veselie. In fine, ideea e ca mi-am amintit ca l-am vazut pe marele ecran prin anii '90 cu doamna T. Anaemona stie despre ce e vorba.
Presedintele is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:09.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells