Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Feb 2011, 21:15   #1
cosminlipsa
Novice
 
cosminlipsa
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 21
e de rau

Din pacate cinematografia romaneasca nu merge in directia bina. Filmele bune s-au oprit la sfrasitul anilor 80. Putine filme au mai meritat catde cat fi vazute. Facem doar filme cu buget mititel si fara un pic de suspans
cosminlipsa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2011, 21:48   #2
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
Si care-s filmele alea putine de dupa '80 care-ti sunt pe plac?
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2011, 19:38   #3
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
parerea mea e ca daca ai deschis gura ar trebui si sa sugerezi ceva, o solutie... alcalina de ex.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2011, 21:09   #4
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Pai omu' isi zice cosminLipsa, ce mai vreti?
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2011, 08:21   #5
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by cosminlipsa:
\ Facem doar filme cu buget mititel si fara un pic de suspans
din cate cunosc un buget poate fi "mititel" in sensul "saraciei",dar fara un pic de suspans???
nu stiu ce sa zic,poate chiar ar trebui sa se inventeze la noi....
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2011, 11:03   #6
Angel2010
Junior
 
Angel2010
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 28
De ce "e de rau?"

ca a "intarcat balaia" si s-a cam inchis pravalia cu premii la festivaluri straine de gen, pentru filmul romanesc?
Pai a fost si asta o politica, doar pentru o vreme, nu putea sa tina o vesnicie premiatul filmelor romanesti fie ele oricat de proaste
daca a durat cativa ani idea asta "hai sa premiem cateva filme romanesti sa le dam si romanilor impresia ca au ceva de spus in cinematografia mondiala", chiar li s-a suit unora la cap, si au crezut ca au fost premiati pentru "meritele lor"? Ce naivi sunt!
Stati sa vedeti ce o sa urmeze cu filmul romanesc...
Angel2010 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2011, 11:17   #7
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Cu siguranta ar da cineva premiul de la Cannes unui film romanesc din mila. Mila pentru ce? Nu avem razboaie, nu avem regizori inchisi din motive de cenzura, nu avem motive in plus fata de multe alte tari. Pe baza de saracie? Sa fim seriosi, nu le pasa lor de saracia din Romania atat de mult incat sa dea premiul cel mare unui film romanesc. N-au nici nimic de castigat prin "hai sa premiem cateva filme romanesti sa le dam si romanilor impresia ca au ceva de spus in cinematografia mondiala". De ce ar face asta?

Pravalia s-a inchis temporar pentru ca n-am mai facut un 4,3,2 sau un Moartea Domnului Lazarescu anul trecut.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2011, 11:38   #8
teo_k3
Junior
 
teo_k3
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 42

"ARTA" iti spune ceva? Aceasta este noua inclinatie a cinematografiei romanesti, o cinematografie care nu vrea sa supravietuiasca din filme pentru public, ci din "mila" celor de la CNC (bani din taxe si impozite).

Din punctul de vedere al publicului - cinematografia romaneasca merge intr-o directie proasta.
Din punctul de vedere al "CRITICILOR"- ..................... ii las pe ei sa te lumineze.
teo_k3 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2011, 18:47   #9
prow
Junior
 
prow
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 34
eu daca nu ma plictisesc la un film consider ca am dat banii degeaba
prow is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2011, 23:28   #10
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by teo_k3:
Din punctul de vedere al publicului - cinematografia romaneasca merge intr-o directie proasta.
Din punctul de vedere al "CRITICILOR"- ..................... ii las pe ei sa te lumineze.

Acel "public" nu prea are vreun punct de vedere, pentru ca, cam lipseste cu desavarsire .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2011, 01:58   #11
Moody
Veteran
 
Moody
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 282
Eu cred ca cinematografia romaneasca se indreapta intr-o directie buna. Sunt produse filme din ce in ce mai bune si de o calitate superioara. Faptul ca nu au public nu inseamna ca nu sunt filme bune, ci spune multe si despre publicul roman. Personal as crea si niste filme mai comerciale cu care apoi sa imi finantez niste proiecte mai serioase, pentru premii. Din punctul de vedere al multumirii publicului stam prost, dar din punct de vedere al calitatii stam bine.
Moody is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2011, 14:33   #12
teo_k3
Junior
 
teo_k3
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 42
Originally Posted by buticut:
Acel "public" nu prea are vreun punct de vedere, pentru ca, cam lipseste cu desavarsire .

Punctul de vedere al publicului este foarte clar: Nu se inghesuie la filmele romanesti pentru ca sunt considerate proaste, lipsite de suspans, actiune, ..... ........ simple drame.

Poate avem cateva filme bunicele pentru festivale, dar pentru public: 0,0 lucru care se vede si prin salile de cinema.
teo_k3 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2011, 14:41   #13
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by prow:
eu daca nu ma plictisesc la un film consider ca am dat banii degeaba

Interesant punct de vedere...
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2011, 18:08   #14
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Asa este, insa doar in masura in care nu cumva a vrut sa scrie: "...NU am dat banii pe bilet... " - si a cazut accidental intr-o formulare smechereasca.

Last edited by SMC : 25 Feb 2011 at 18:31.
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2011, 10:42   #15
prow
Junior
 
prow
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 34
a fost intr-adevar o gluma atent premeditata
prow is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2011, 17:08   #16
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Si daca tot sunteti "la treaba", poate stergeti intreg topicul "e (cu "e" mic) de rau". Si nu ca ar fi doar asta, dar e o "deschidere" idioata, care nu-si sustine cu nimic prezenta la unul din cele mai importante thread-uri. Nu-si are locul pe acilea, e un spam caruia i se da prea multa atentie, in lipsa altor subiecte importante de dezbatut.
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2011, 17:18   #17
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Ma tem ca o sa fie mai greu, Stefan nu cred ca are prea mult timp sa treaca pe aici Topicul e intr-adevar inutil, lucrul asta s-a tot discutat in alt topic, nu mai e nevoie de altul. Plus ca persoana care l-a deschis a si disparut imediat...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2011, 17:38   #18
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Pai, atunci Stefan ar trebui sa-si faca timp, nu? Daca nu, faceti-o voi, daca puteti. De exemplu, eu am timp sa raspund semnalarilor ce mi se adreseaza, aici, pe forum, chiar daca n-am nicio obligatie, iar timpul alocat forumului asta imi ocupa destul timp (cautari, editari, etc), ca sa nu mai zic ca am un day-job de 10 ore pe zi si m-am apucat sa mai scriu si o carte (despre cinema). Asa ca, daca te intereseaza, poti... Asa-i? Asa-i.

( A nu se intelege cine stie ce, ci doar, ca personal, mi-as dori ceva mai multa curatenie.)

Last edited by SMC : 26 Feb 2011 at 18:53.
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2011, 00:06   #19
cosminlipsa
Novice
 
cosminlipsa
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 21
Da, am inteles ca sunteti iubitori de filme romanesti. bravo voua, dar, asta nu inseamna ca nu am dreptate, filmele romanesti se fac tot mai putin bune din an in an.Pe langa asta nu cred ca era cazul sa faceti pe ''desteptii'' cu remarci lipsite de bun simt cea ce da nota ca nu sunteti niste oameni cu capul pe umeri ci sunteti inca niste copii oropsiti de soarta.
Hai sa fim seriosi , eu nu am mai vazut un film romanesc bun de mult timp si probabil nici nu o sa apara de curand
cosminlipsa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2011, 23:35   #20
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Da, ce-i drept cinematografia e ultima problema ramasa nerezolvata in Romania.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:53.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells