Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Mar 2013, 09:25   #3121
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
la fel e si la iasi .... erau poli iasi, acum sunt csmscsmscs iasi... si banuiesc ca pt ieseni tot poli e.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2013, 17:53   #3122
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
Originally Posted by ghost90:
Aici nu-s de acord cu tine.Echipa care o evidentiez mai sus ar trebui sa se numeasca Kolozsvari Vasutas Sport Club, conform primei denumiri.

nu zic nu, ghost, eu mă refeream la cum s-ar citi în ruseşte literle latine c, f şi r, luate brut, fără a transpune în altă limbă şi cuvintele care dau acele iniţiale. în rusă există chirilicul C, dar acela stă pentru sunetul s. cînd vorbesc de simbolul latin C, aceştia îi spun ţă.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2013, 18:34   #3123
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Stati cuminti ca o pun pe Luminta Gheorghiu pe voi !!!!
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2013, 18:33   #3124
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Exista motiv mai plictisitor de cearta ?
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2013, 11:00   #3125
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Ma enerveaza momentul ala de dis-de-dimineata cand ma autoiluzionez ca de data asta o sa ma duc la facultate,o sa invat, o sa ma perfectionez...pentru ca peste nici 10 min., sa imi schimba radical parerea si sa ma arunc ca ultimul om in mijlocul patului, gandindu-ma ca poate-poate recuperez data viitoare...
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2013, 11:55   #3126
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
iti garantez eu, daca aveai servici, program fix, luni-vineri , te duceai.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2013, 12:22   #3127
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Originally Posted by iiii:
iti garantez eu, daca aveai servici, program fix, luni-vineri , te duceai.

Evident...Dar la serviciu as fi si remunerat pentru efortul depus, plus ca nici nu prea as avea incotro...
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2013, 11:40   #3128
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
A plecat Vlad Craioveanu la radio 21 . In tineretea lui nu puteam sa-i suport timpeniile dar in ultimii ani a devenit mai serios si chiar ma amuza. A facut cu Dobro cel mai tare cuplu din tot matinalul romanesc .Cand puteam ii ascultam . Doar pe ei si pe aia de la Romania Cultural sau RFI .

Au cheltuit astia milioane de euro asta vara sa puna placute din alea pe la Unirii si acum multe dintre ele sunt desprinse . Cand calci pe ele parca faci surfing . Cred ca daca placau aia cu IPad-uri costa mai putin si tinea lucrarea mai mult .

Last edited by bremen1980 : 19 Mar 2013 at 20:37.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2013, 20:17   #3129
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Am auzit si eu ca a plecat.Nu ma asteptam, insa sa se duca la 21.M-am uitat si m-am tot uitat pe pagina lui de facebook(din curiozitate sa vad daca intr-adevar s-a dus) si mda....deja am vazut postari cu Puya-Maidanez si Guess Who-Onoare...WTF?Poate au fost puse la vrajeala, sa testeze piata, sa vada cine mai e cu el sau poate doar sa rada putin de oripilarile inutile, dar am sincere indoieli ca asta a fost intentia lui.
Eu il stiam pe Craioveanu asta baiat serios...Oricum,am speranta ca nu s-a vandut de tot.....
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2013, 22:58   #3130
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Tocmai am fost nevoit sa sterg o intreaga discutie cu tenta nationalista si xenofoba. Imi cer scuze celor care pusesera raspunsuri decente, dar acestea nu mai aveau sens fara mesajele initiale. Va rog sa folositi un limbaj decent si sa respectati minoritatile din tara.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2013, 00:53   #3131
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
a ne-respectat cineva minorităţile din ţară? eu ţin minte că s-a pus problema felului cum gestionează autorităţile unele tensiuni, iar proasta gestiune generează xenofobia, pentru că se doreşte egalitate în gestionarea unor astfel de probleme, iar acest deziderat nu e onorat de autorităţi. mă rog, fiecare cu ce-l doare.

Last edited by Malombra : 22 Mar 2013 at 01:01.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2013, 03:06   #3132
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Twinsen, puteai sa muti discutia la azil.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2013, 08:50   #3133
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Malombra:
a ne-respectat cineva minorităţile din ţară?
Glumesti?
Originally Posted by anaemona:
Twinsen, puteai sa muti discutia la azil.
E o sugestie valida, nu m-am gandit la asta. Cred totusi ca in mod normal niste injurii ar trebui sterse nu mutate in alt loc pe forum.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2013, 12:27   #3134
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
nu, nu glumesc . majoritatea a răspuns isteric la o insultă a minorităţii, parcă acesta era contextul. iar autorităţile, ca mai mereu, au răspunsuri preferenţiale. dar să fim creştini, tovarăşi, să întoarcem şi partea cealaltă a drapelului. în fond, eu cu una din secuice ne uitam ca proastele una la alta la piesa gianinei cărbunariu care prezenta românii ca pe nişte semi-vegetale ce-şi fac cadou eternele seturi de 6 ştampe de votcă, iar ungurii mergeau la sanatorii austriece pentru a setrata de impotenţă. între ei hăul incomunicabilităţii. jesus.. ce a fost la sfîrşit, cînd se puteau pune întrebări montatorilor piesei, care găsiseră soluţia în monta generală, nu mai zic..

a, da stai, am uitat că stau în România şi că în Timişoara un băiat riscă 5 ani de puşcărie pentru delict de opinie, pentru că a spus, nu a făcut, pentru că a spus o dată , nu ca alţii, de mii de ori, dintr-un post cocoşat de onoruri. băga-mi-aş eu poala de mii de ori.

nu mai intervin, gata.
problema este că dacă bubele nu se discută, se infectează.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2013, 13:16   #3135
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Twinsen , adevaru e ca noi gazduim in Romania foarte multi unguri , si cu toate astea tot noi suntem nenorocitii in ecuatia asta.
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2013, 18:37   #3136
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Faza cu gazduim multi unguri nu prea tine din mai multe motive :
Ungurii sunt de o mie de ani pe aici cand Romania ca stat nici nu exista .Dupa o mie de ani de pripasit pe aici cred ca au niste drepturi naturale pe care nu trebuie noi sa le dam sau ei sa le merite . Pur si simplu le au .
E dreptul ungurilor sa nu ne iubeasca tinand cont ca ei au stat brat la brat cu austriecii la conducrea unui imperiu . Pai dupa 1918 s-au trezit in fundul gol si fara imperiu de condus si impartiti ( ca minoritari ) prin diverse tari . Nu era normal sa turbeze fiind luati la suturi in fund si alungati de la carma imperiului ??? Era inevitabila aceasta nostalgie de care dau astazi dovada si care noua ni se pare greu de digerat .
Ii inteleg pe unguri ca vor un statut privilegiat si e normal ca fiecare sa incerce sa testeze limitele normalitatii . Pai in zilele noastre cand orice minoritate ( sexuala , etnica , religioasa) vrea o portie mai mare din pizza , nu vad de ce ungurii ar sta linistiti . Politica inseamna un construct nu un dat . Lucrurile se negociaza , se disputa ,se fac , se desfac . Fluiditate , manevre lunecoase , disponibilitate la repozitionare permanenta . Asta insemana astazi politica pozitiva spre deosebire de vremurile cand lucrurile erau decise de forta ,dogme si ideologii rigide . Vor ungurii scoli cu predare in limba lor - negocieri , calcule pe buget , pe resurse .Nu discursuri cu steaguri arse , fetite pubere cu bentite tricolore si cu acadele in buzunare . S-a si gasit o eroina de tip Ioana D'Arc in jurul careia sa ne aliem ( Rally 'round the flag) si sa aruncam cu pietre in ambasada bozgorilor . Sa asteptam mai intai ca mititica sa treaca cu bine bac-ul .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2013, 19:01   #3137
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by bremen1980:
Faza cu gazduim multi unguri nu prea tine din mai multe motive :
Ungurii sunt de o mie de ani pe aici cand Romania ca stat nici nu exista .Dupa o mie de ani de pripasit pe aici cred ca au niste drepturi naturale pe care nu trebuie noi sa le dam sau ei sa le merite . Pur si simplu le au .
E dreptul ungurilor sa nu ne iubeasca tinand cont ca ei au stat brat la brat cu austriecii la conducrea unui imperiu . Pai dupa 1918 s-au trezit in fundul gol si fara imperiu de condus si impartiti ( ca minoritari ) prin diverse tari . Nu era normal sa turbeze fiind luati la suturi in fund si alungati de la carma imperiului ??? Era inevitabila aceasta nostalgie de care dau astazi dovada si care noua ni se pare greu de digerat .
Ii inteleg pe unguri ca vor un statut privilegiat si e normal ca fiecare sa incerce sa testeze limitele normalitatii . Pai in zilele noastre cand orice minoritate ( sexuala , etnica , religioasa) vrea o portie mai mare din pizza , nu vad de ce ungurii ar sta linistiti . Politica inseamna un construct nu un dat . Lucrurile se negociaza , se disputa ,se fac , se desfac . Fluiditate , manevre lunecoase , disponibilitate la repozitionare permanenta . Asta insemana astazi politica pozitiva spre deosebire de vremurile cand lucrurile erau decise de forta ,dogme si ideologii rigide . Vor ungurii scoli cu predare in limba lor - negocieri , calcule pe buget , pe resurse .Nu discursuri cu steaguri arse , fetite pubere cu bentite tricolore si cu acadele in buzunare . S-a si gasit o eroina de tip Ioana D'Arc in jurul careia sa ne aliem ( Rally 'round the flag) si sa aruncam cu pietre in ambasada bozgorilor . Sa asteptam mai intai ca mititica sa treaca cu bine bac-ul .

Nici eu n-as fi putut-o spune mai bine...
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2013, 11:26   #3138
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Manariile din F1 si ordinele de echipa care denatureaza competitia . Nici nu mai stii cine a fost mai bun sau pe cine l-au ''franat '' aia de la boxe.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2013, 08:50   #3139
Sorin87
Guru
 
Sorin87
 
Join Date: May 2011
Posts: 730
ma enerveaza iarna asta si zapada ca nu se termina odata :-(
Sorin87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2013, 15:02   #3140
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Originally Posted by bremen1980:
Faza cu gazduim multi unguri nu prea tine din mai multe motive :
Ungurii sunt de o mie de ani pe aici cand Romania ca stat nici nu exista .Dupa o mie de ani de pripasit pe aici cred ca au niste drepturi naturale pe care nu trebuie noi sa le dam sau ei sa le merite . Pur si simplu le au .
E dreptul ungurilor sa nu ne iubeasca tinand cont ca ei au stat brat la brat cu austriecii la conducrea unui imperiu . Pai dupa 1918 s-au trezit in fundul gol si fara imperiu de condus si impartiti ( ca minoritari ) prin diverse tari . Nu era normal sa turbeze fiind luati la suturi in fund si alungati de la carma imperiului ??? Era inevitabila aceasta nostalgie de care dau astazi dovada si care noua ni se pare greu de digerat .
Ii inteleg pe unguri ca vor un statut privilegiat si e normal ca fiecare sa incerce sa testeze limitele normalitatii . Pai in zilele noastre cand orice minoritate ( sexuala , etnica , religioasa) vrea o portie mai mare din pizza , nu vad de ce ungurii ar sta linistiti . Politica inseamna un construct nu un dat . Lucrurile se negociaza , se disputa ,se fac , se desfac . Fluiditate , manevre lunecoase , disponibilitate la repozitionare permanenta . Asta insemana astazi politica pozitiva spre deosebire de vremurile cand lucrurile erau decise de forta ,dogme si ideologii rigide . Vor ungurii scoli cu predare in limba lor - negocieri , calcule pe buget , pe resurse .Nu discursuri cu steaguri arse , fetite pubere cu bentite tricolore si cu acadele in buzunare . S-a si gasit o eroina de tip Ioana D'Arc in jurul careia sa ne aliem ( Rally 'round the flag) si sa aruncam cu pietre in ambasada bozgorilor . Sa asteptam mai intai ca mititica sa treaca cu bine bac-ul .


http://youtu.be/QaTjtyJc28w?t=1s
Nu ca mai vreau sa dezgrop mortii, dar..

Last edited by ghost90 : 27 Mar 2013 at 15:09.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells