Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Aug 2006, 09:28   #21
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Dumnezeu sa-i aiba in paza Lui. Au fost niste oameni buni.
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2006, 10:15   #22
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
tocmai coborat din Retezat, o prietena m-a sunat sa mut pe realitatea tv. ea suspina fara sa ii fi vazut filmele, doar ii povestisem eu dupa TIFF de Marilena si de Poveste...

(un englez jmecher, o lume unde englezul isi imagina ca e sef, ca el avea banu' si cumpara afacerea,)

un destin retezat aiurea...
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2006, 10:30   #23
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
...
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2006, 16:01   #24
mihai_bancila
Novice
 
mihai_bancila
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1
nu am cuvinte

in noaptea cu pricina am stat acolo si m-am uitat fara sa banuiesc vreun moment ca in masina se aflau 2 oameni pe care sa-i cunosc. pe nemescu l-am cunoscut pe cand eram amandoi studenti el fiind coleg cu bunul meu prieten regizorul ion puican dar pe otto il stiam bine ,.imaginati-va ca am stat acolo pana i-au scos ,au trecut pe langa mine fara sa bag de seama ca erau ei.
pentru ce-i ce nu stiti otto era un chitarist desavarsit si pot spune ca am avut placerea de a canta alaturi de el in trupa combustie spontana o trupa ce am infiintat-o cu el cu ion ,koben si costi .

nu-mi vine sa cred ,pur si simplu nu-mi vine sa cred......
mihai_bancila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2006, 21:52   #25
nancyboyo
Novice
 
nancyboyo
 
Join Date: Jul 2006
Location: indie heaven
Posts: 6
Hm....c dracului poti sa zici???...Ma uitam vineri de dimineata la stiri....si au dat o stire bout un strain care a intrat intr-un taxi cu 150 p ora..."ai dracu' inconstienti" mi-am zis...Sambata dupa-amiaza am luat niste ziare...Si p prima pagina a unuia scria "cazul "teo peter 2""(sau ceva d gen..nu mai tin minte)...restul il stiti si voi...fookin frustrating cand te gandesti ca ei scapa fara sa fie pedepsiti si orice nebun isi bate joc de noi...doar pentru ca e strain...

Azi am vorbit with a friend...Imi zice "ai auzit cine a murit?" "Da...." "Chiar inaite sa aud la televizor, citisem articolul din Republik"...twisted???
__________________
"Now that its over I love you more and more" Death From Above 1979
nancyboyo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2006, 02:53   #26
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Daca as fi insirat pe degetele mainilor oamenii care imi placeau cap-coada , mi-ar fi ramas degete nealocate. Nem e unul din acei oameni.
E inutil sa spun ca l-am indragit din prima zi, ca admiratia mea pentru el era de nezdruncinat si, de cand ne-a fost luat, inca sper sa ma trezesc din visul asta ingrat.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2006, 07:21   #27
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
..."nonºalanþa" de curvuliþã scãpãtatã a avocatei "apãrãrii" , privind fix obiectivul ºi þinând sã facã un "anunþ important", prin care clientul ei îºi arãta disponibilitatea ( generoasã, altruistã) de a plãti cheltuielile de înmormântare...
totul fãcut cu gravitate, marþial, ca ºi cum o datã cu gestul ãsta (i)responsabilitatea criminalului s-ar fi ºters brusc cu buretele.

ce animale stranii ºi avocaþii ãºtia...cît efort, cîtã uitare de sine, ca sã te poþi minþii cu atâta naturaleþe....apoi ajung acasã seara, îºi fac toaleta, se privesc în oglindã, pun capul pe pernã ºi dorm ...

...ce-or visa?
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2006, 08:34   #28
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
"l-am cunoscut" intr-o emisiune tv, apoi "l-am vazut" in Mihai si Cristina dupa care ultima oara "l-am vazut" in Poveste la scara C...

sper sa nu supar pe nimeni ... sa cante Another Day de la Air pentru Cristi
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2006, 11:25   #29
cineva
Junior
 
cineva
 
Join Date: Aug 2003
Location: Bucuresti
Posts: 33
Send a message via MSN to cineva Send a message via Yahoo to cineva
L-am cunoscut pe Cristi atunci cand l-am invitat in emisiunea de la Delta. In 2004. Atunci ne-a promis, mie si lui Emanuel, ca va reveni in 2006, cand va termina lucrul la California Dreaming... L-am revazut la petrecerea din Words Cafe... Si parca l-am zarit la TIFF... Apoi... Vineri la pranz am aflat vestea. Mi-am zis ca nu se poate. Ca nu e adevarat si ca nu e vorba despre el. Seara s-a confirmat. Tot ce am putut face a fost sa inchid televizorul si sa revad filmele lui pe computer. Si de atunci ma tot intreb: "De ce?"... Mi se pare o nedreptate mult prea mare.

Si parca am o senzatie de deja-vu... La fal ca in cazul lui Teo Peter, "strainul" scapa basma curata... Poate ar trebui sa facem ceva, sa demonstram ca nu suntem o tara bananiera, asa cum a spus cineva mai sus. Poate ar trebui sa punem toti bani si sa organizam niste vizionari cu filmele lui. Pentru ca lumea sa il cunoasca - chiar daca tardiv - si sa inteleaga de ce moartea lui este o mare pierdere. Pentru ca am auzit oameni care intrebau: "Cine e Nemescu asta?"... Macar atat sa putem face si noi pentru el...

PS: Alex, am postat articolul tau din Observator Cultural si pe forumul de la RFI. Sper sa nu te superi.
__________________
Cristi Dumitrescu
Delta RFI
cineva is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2006, 11:51   #30
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by cineva:
Tot ce am putut face a fost sa inchid televizorul si sa revad filmele lui pe computer.
Imi poti arde si mie un CD cu ele, te rog?
Originally Posted by cineva:
Si parca am o senzatie de deja-vu... La fal ca in cazul lui Teo Peter, "strainul" scapa basma curata... Poate ar trebui sa facem ceva, sa demonstram ca nu suntem o tara bananiera, asa cum a spus cineva mai sus.
ASTEA sunt genul de cazuri în care o dozä de anarhism devine legitimä si sänätoasä.
Corectia pe care i-au aplicat-o taximetristii criminalului a fost salutarä - un exemplu fatä de sistemul nostru juridic îngropat în vechituri, inertii si, cum bine stim, coruptie, incapabil de atâtia ani sä se reformeze.
Dacä si de data asta îl fac scäpat pe angloarabul äla, eu personal sustin represalii de tip anarhist în fortä - Ã* la Franta, eventual; si mä cac pe ce-o sä zicä E.U. apropo de aderare.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2006, 13:36   #31
cineva
Junior
 
cineva
 
Join Date: Aug 2003
Location: Bucuresti
Posts: 33
Send a message via MSN to cineva Send a message via Yahoo to cineva
Cu CD-ul o sa se faca. Imi gasesc putin timp zilele astea si il ard.

Iar cu revolta... Nu ma refeream la o manifestare violenta, desi si eu mi-as cam lua un jeep sa-i alerg prin Bucuresti pe imbecilii astia! Dar nu ar ajuta la nimic. Ziceam sa facem ceva frumos si util. Poate mai aveti si voi idei.
__________________
Cristi Dumitrescu
Delta RFI
cineva is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2006, 13:57   #32
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Multumesc.

Da, inclusiv (ba chiar mai ales) asta.
O idee mi-a si venit, acum, pe loc.
Evident, partea principalä ar fi o proiectie cu filmele lui Cristi. Dar... aici intervin douä treburi:
- fatalmente, sunt putine (câteva scurtmetraje si un lung)
- un asemenea tip de comemorare e firesc pentru oricine.
Prin faptul cä a dispärut atât de tânär, Cristi e un caz mai rar, mai specific, si cu atât mai trist. Plus, evident, potentialul pe care-l dovedise. Plus, desigur, NECESITATEA lui ca artist, în acest Nou Val care, în sfârsit, dupä atâtia ani de deznädejde, începe în sfârsit sä se contureze.
Prin urmare, cred cä în paralel cu sectiunea operelor finite, orice comemorare a lui Cristi ar trebui sä continä o sectiune cu tot ceea ce se poate sti despre proiectele lui de viitor - ciorne, idei, lucruri deja scrise, intentii, directii, conceptii, etc., etc. S-ar putea face cu ajutorul celor mai apropiati, celor care-l cunosteau cu adevärat bine, familiei si prietenilor care au acces la hârtiile lui. Si, evident, sub coordonarea atentä a cuiva suficient de responsabil pentru a selectiona doar lucrurile cu adevärat relevante (poate unele proiecte erau doar schitate... poate Cristi n-ar fi vrut sä le dezväluie înainte de a le finaliza... nu se poate nici sä se scoatä totul pe tarabä, färä discernämânt, când autorul ar fi putut sä fie mai selectiv).
In fine, asta mi-a trecut prin minte acum, rapid... Cred cä un asemenea proiect se poate finaliza în trei variante:
- comemorare cu proiectii si colocviu, cuplatä cu premiera "C.D."
- website
- carte
Pe undeva, destinul lui Cristi îmi aminteste de al lui Jean Vigo.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2006, 16:31   #33
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Cristi Dumitrescu a avut o initiativa de a relua emisiunea in care l-am avut invitat pe Cristi Nemescu.
Emisiunea este din noiembrie 2004 si va fi difuzata maine la RFI (93.5 FM) de la ora 17 la 18...
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2006, 02:23   #34
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
...
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2006, 16:14   #35
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
Se pare ca la sfarsitul lunii septembrie Institutul Cultural Roman a program proeiectia filmului "Marilena de la P7". Data si ora exacte vor fi afisate din timp pe site (www.icr.ro)

Dumnezeu sa-i odihneasca!
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2006, 01:09   #36
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
m-a ravasit moartea lui Cristian Nemescu…
ascult de cateva zile Palestrina si e asa de parca mi-am urcat toate visele in corabia desertaciunilor…
nu l-am cunoscut pe Cristian Nemescu. i-am vazut scurtmetrajele…
l-am citit si l-am simtit pe zizi – nickname-ul sau pe acest forum (apud Pitbull). era bland, potolit, chiar timid, informat, matur, intelept, doar uneori ironic si, fara sa banuiesc nimic, am simtit ca vine din meserie…
imi pare rau ca nu i-am spus ca-l citesc si-l pretuiesc…
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2006, 16:42   #37
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Un topic cu ecouri amare... Sugerez moderatorilor sa-l sigileze si sa-i lipeasca un Sticky...

http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...ht=zizi#126293
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2006, 22:34   #38
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
Am fost la o proiectie in Rahova, putin mai sus de becker. niste persoane (cu o initiativa laudabila de a ajuta cartierul) au realizat o proiectie a documentarului "Viata de Caine" (Alexandru Solomon, 1998) iar apoi "Marilena de la P7".
Cu cat radeam mai tare, cu atat eram mai trist. Si cu cat vedeam mai mult, imi parea rau ca mai este din ce in ce mai putin, ca nu este...mai mult. Cea mai trista parte a filmului este genericul de final.

Amuzant cum se asezau tiganusii de 7 ani langa Madalina.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Sep 2006, 20:47   #39
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
sigur ca ati aflat.
filmul lui Cristian Nemescu a mai castigat un premiu.

La Festivalul de Film de la Milano productia romaneasca,
"Marilena de la P7" a fost numita "Cel mai bun lungmetraj"

Sursa:milanofilmfestival.it

La cea de-a 11-a editie a Festivalului de Film de la Milano, desfasurata in perioada 15-24 septembrie, filmul “Marinela de la P7” a lui Cristian Nemescu (Romania) a castigat premiul pentru “Cel Mai Bun Lungmetraj”.

"Marilena de la P7" dezvaluie povestea unui adolescent in varsta de 13 ani, Andrei, dintr-un cartier din Bucuresti, care decide intr-o buna zi sa fure un troleibuz pentru a o impresiona pe Marilena - o prostituata de care s-a indragostit. Filmul arata lucrurile pe care suntem dispusi sa le facem pentru dragoste.

Inca alte 5 productii au fost nominalizate la aceasta categorie: “Carbuncle” a lui T.Arthur Cottam (SUA); “The Blood of My Brother” de Andrew Berends (SUA); “Een ander zijn geluk (Someone Else's Happiness)” de Fien Troch (Belgia/Olanda); LAI XIAO ZI (Walking on the wild side) de Han Jie (China); “Vier Fenster (Four Windows)” de Christian Moris Muller (Germania).

La categoria scurtmetraj romanul Constantin Popescu a participat cu “Canton (A Lineman's Cabin)”.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Sep 2006, 21:43   #40
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
tre sa fie o eroare: cum sa fie 'marilena...' lungmetraj?!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells