Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Jan 2006, 20:18   #1
AndreiBlack
Novice
 
AndreiBlack
 
Join Date: Jan 2006
Location: Ploiesti
Posts: 4
Send a message via Yahoo to AndreiBlack
Filme de Lukas Moodysson

Salut!
Vreau sa propun o discutie despre filmele lui Lukas Moodysson!
Cum vi s-au parut, ce aveti de obiectat, a meritat timpul acordat vizionarii... Orice...
Multam
Mai târziu imi voi expune si eu parerea, daca va mai fii nevoie...
AndreiBlack is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2006, 21:57   #2
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Lilja 4-ever - foarte bun, daca accepti manipularea emotionala unori subtila, alteori mai putin. Prima data cand l-am vazut mi s-a parut bun, dar nu mi-a placut cu adevarat decat la a doua vizionare, cand am fost mai putin atent la povestea cu iz usor de stirile de ora 5 si mai mult la jocul actorilor, atmosfera, muzica foarte bine aleasa.

Tilesmanns (sau asa ceva, mi-e lene sa caut numele exact) - comedie destul de reusita, ceva teme sociale, un mesaj oarecum naiv de pace si prietenie, totusi nu chiar atat de naiv si feel-good incat sa devina deranjant, cum se intampla aprope intodeauna la americani.

Fuck*ng Amal (damn, forumul Cinemagia cenzureaza arta ) - Fuck*ng s*it. Fantezie plicticioasa cu lesbiene (nu e o contradictie ) . Oprit dupa vreo 40 de minute. Daca eram o lesbiana de 15 ani probabil mi se parea minunat. Imi place mult Bergman, dar nu pot sa pricep cum a putut sa numeasca filmul asta o capodopera - poate vorbea de aspectele tehnice, fiindca povestea e slaba - nerealista, stridenta, fara actori care s-o salveze cum a fost cazul in Lilja 4-ever.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2006, 14:08   #3
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Twinsen:

f****ng Amal (damn, forumul Cinemagia cenzureaza arta ) - f****ng s*it. Fantezie plicticioasa cu lesbiene (nu e o contradictie ) . Oprit dupa vreo 40 de minute. Daca eram o lesbiana de 15 ani probabil mi se parea minunat. povestea e slaba - nerealista, stridenta, fara actori care s-o salveze cum a fost cazul in Lilja 4-ever.

wow!

io zic ori sa te uiti la un film pana la capat ori sa-ti opresti gandurile despre el exact la 50%

ce e nerealist in Amal? disperarea tinerilor provinciali care cred ca oriunde in afara orasului lor e fun? indragostirea homosexuala? pendularea (de la teama la retinere, apoi afirmare) pe marginea dorintei de a-si sustine social preferinta sexuala, trecand de la indiferenta - la vina si la recunoasterea placerii - in cazul personajului iubit de catre Agnes?... e un film aproape Dogma ca stil, iar temele propuse si prezentarea lor documentaristica....
it's a damn good movie, man!

iar A HOLE IN MY HEART, nimic despre el?!!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2006, 19:07   #4
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by gionloc:
ce e nerealist in Amal?
Urmeaza spoilere
.
.
.

Mda, sa vedem. Avem o fata care e outsidera liceului, desi motivele sunt extrem de neclare. Nu e urata, nu e antipatica, dar pur si simplu trebuie sa acceptam ca nu se intelege cu ceilalti, fara sa intelegem prea bine de ce.

In continuare avem o fata populara, Elin, care n-are altceva mai bun de facut decat sa se duca cu o prietena tocmai la petrecerea outsiderei. Acolo nu gasesc pe nimeni, dar raman oricum. Probabil fetelor populare le place sa stea sa tina companie celor ca Agnes. Si, surpriza, Elin descopera ca o iubeste pe Agnes. Iar Agnes o iubea deja de mult! <Insert lacrimi de crocodil.> Cred ca si scenaristii de telenovela ar fi ezitat inainte sa scrie ceva atat de cheesy. Mai departe poate o fi mai bine, nu stiu, dar dupa asa o prima jumatate nu mai vreau sa risc.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2006, 01:06   #5
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Twinsen:
Fantezie plicticioasa cu lesbiene (nu e o contradictie ) . Oprit dupa vreo 40 de minute. Daca eram o lesbiana de 15 ani probabil mi se parea minunat. Imi place mult Bergman, dar nu pot sa pricep cum a putut sa numeasca filmul asta o capodopera - poate vorbea de aspectele tehnice, fiindca povestea e slaba - nerealista, stridenta, fara actori care s-o salveze cum a fost cazul in Lilja 4-ever.

iar tu esti o fire plicticoasa, nu? glumeam

te-ai prins tu imediat ca e nerealist dupa 40 de minute...sau filmul e nerealist pentru ca nu esti lesbiana...ia da-te putin la vreo vecinica bunoaca, vezi ce iese, si daca iese ceva, uita-te la film din nou...anyway..povestea numai nerealista nu e...poti s-o privesti si asa: ma doare fix in ce vrea muschii mei de ce crede lumea asta "plicticoasa" despre mine...sau mai ia-o si asa:...ah, dammit, uita-te la film, don't be so fucking cheesy!
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2006, 13:01   #6
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Originally Posted by gionloc:
iar A HOLE IN MY HEART, nimic despre el?!!

A HOLE IN MY ASS, puf-puf, Moodysson face caca si voi aplaudati.
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2006, 13:18   #7
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by keyzer soze:
Originally Posted by gionloc:
iar A HOLE IN MY HEART, nimic despre el?!!

A HOLE IN MY ASS, puf-puf, Moodysson face caca si voi aplaudati.

asta da
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:36.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells