Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Oct 2005, 23:48   #3321
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
What the Bleep Do We Know, un soi de documentar pentru gospodine despre creier, univers si puterea mintii :sick: De ratat!
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   sendpm.gif
Old 18 Oct 2005, 15:02   #3322
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
laura, printre primele noir-uri marca preminger, foarte rafinat regizat, insa, oricat de mare fan al genului as fi, n-am reusit sa cad pe spate la el. e muuuult sub 'the big sleep' sau oricare noir al lui wilder.

le proces, ei, alta ecranizare stralucita. welles reuseste sa extraga perfect seva din romanul lui kafka (one of my favourites, by the way :love; eu personal chiar n-aveam idee cum poti pune in imagini logica de cosmar a oricarei opere de kafka, sentimentul de alienare, de izolare, disperare in fata absurdului existential (suna corny, stiu), dar, daca te uiti la 'procesul' si vezi imensa hala in care lucreaza angajatii bancii, automatismul cu care isi savarsesc rutina, dezumanizarea lor (vezi cadrul in care, la finele programului, se ridica robotic de la mese)... s-ar putea sa ai o revelatie. mai ales, insa, mi-a placut ordinea in care alegea welles sa transpuna episoadele romanului, actiunea e continua, lipsita de timpi morti, si din aceasta cauza, la care se adauga si imaginea rece si acea monumentala scena din camera pictorului, filmul este un cosmar din care nu te poti trezi.

din pacate, schimbarea din final mi s-a parut gratuita... dar asta mai putin conteaza in aceasta excelenta mostra de Cinema.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 18 Oct 2005, 16:25   #3323
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Four Brothers - 8/10 o poveste despre 4 frati care vor sa faca dreptate pentru moartea mamei lor...o poveste care nu trebuie ratata...presupun ca din cele spuse toata lumea se asteapta la impuscaturi si crime...aa, pe cine pacalesc eu, bineinteles ca o sa fie si inca foarte multe...dar nu tot filmul. Acesti patru baieti isi fac dreptate cu cap...va trebui sa va uitati la film sa vedeti in ce fel...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 18 Oct 2005, 22:02   #3324
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo

A fost odata ca niciodata, doamnelor si doamnelor, o fetita uratica numita christiane f..., mare amatoare de prafuri si substante interzise. Dupa vreo douaj' de ani de trag pe nas si nu ma las, gagica scrie o carte (de fapt ea povesteste, altii scriu, ea se umple de faima, altii de bani), succes imens, blah, blah, si vine Uli Edel si ne-o ecranizeaza - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo - adica puberi/junkies/labagii/muiste/cosuri/amoruri, care ard gazul in metroul berlinez, storcand matzul burghezilor perversi pentru a-si potoli matzul ala care sta pe brat si-i spune vena. Nu e Trainspotting, nici Adam and Paul, nici Kids, ci o povestioara subtire cu personaje tari, cu imagini si mai tari si cu un regizor cu mult mai tare-n glanda atunci decat acum (post Body of Evidence crap). 10x10, asta nu pentru ca ar merita, ci pt ca s-a nimerit cap de serie dintr-o urna continand urmatoarele mizerii vazute astazi pe ff.: 'Henry: portrait of a serial killer', 'Sympathy for Mr.V', 'Kairo' si 'Aaltra'.
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   sendpm.gif
Old 18 Oct 2005, 23:16   #3325
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
killer kondom 5/5 :love: :love: :love: :love: :love: :w00t: :shock:
comedie dsp niste prezervative nu chiar ucigase ci carnivore
cu ce se hranesc nui greu d gresit
nam mai ras atat d la dodgeball

killer nun 3/5
anita ekberg la vreo 50 de ani
un sanatoriu si niste calugarite
niste crime
fruos filmat, ekberg superba
adadat ca stil vizual si narativ, din pacate

splatter farm 5/5
:love: :love: :love: :love: :love:
:shock: :shock: :w00t: :w00t: :hmm:
capodopera onitica si transgresiva
words are useless

promeons-nous dans la bois 2/5francezii nu prea le au cu horroru
previzibil si cam plicticos
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 19 Oct 2005, 05:25   #3326
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by notorious:
le proces, ... s-ar putea sa ai o revelatie.
AM AVUT-O la 15 ani, când l-am väzut. Tocmai citisem povestirile lui Kafka, si avusesem prima jumate de revelatie, asa cä taica mi-a zis: "Eeee, n-ai väzut tu «Procesul»...!" Si când l-am väzut în program la cinematecä, abonament m-am fäcut, de la o colegä de cineclub (pe vremea aia, se intra NUMAI cu abonament, iar abonamentele se fäceau NUMAI în septembrie, si NUMAI pe pile!) Si când am iesit, mergeam ca halucinat...
Originally Posted by notorious:
din pacate, schimbarea din final mi s-a parut gratuita... dar asta mai putin conteaza in aceasta excelenta mostra de Cinema.
Da, si da.

Eeei, si de-acum încolo, se-aratä c-am sä mä produc mai des prin acest topic, pentru cäci si-a luat fi-miu computer d-äla ciumeg, si gata, vedem filme, tatä, färä miscäri de marionetä si iesiri din sincron! OGLIN-DDA!!! Care mai aveti plozi, duce-ti-le muncä de lämurire sä se pregäteascä pentru C.A.V.!
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 19 Oct 2005, 14:30   #3327
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
@KORBEN -- Asa de tarziu ai vazut Killer Condom?

Anyway...

Din ciclul...

...ce DVD-uri isi mai cumpara Nightwane:

Astazi -- DAGON, La Secta Del Mar.

Bazat pe niste povestiri HPLovecraftiene si regizat de dudul care a regizat Re-Animator.
Filmul il vazusem acu ceva vreme ca doar nu dadeam banii anapoda pe un dvd cu un film pe care nu il vazusem.
Dar, sa continuam.
Prima chestie in favoarea filmului:
PIZDA BUNA
Asa, trecand peste cele 3-4 momente in care efectele speciale sunt cheesy, filmuletul asta (facut in mare parte d spanioli), mi-a placut la nebunie. Pentru ca e cu apa multa (unul dintre cele mai ude filme ever), pentru ca e cu pesti, oameni-pesti si pizda aia buna. Mancaiashpizdulicea. 8/10

Tot astazi -- Cannibal Holocaust.

Deja orice comentariu e de prisos. 11/10. La a 10-a vizionare este mult mai bun decat la prima (care tot cu 10 a fost ntoata candva).

Maine sau intr-un viitor apropiat: Attack Of The Killer Tomatoes 25th Anniversary.

Tomatoes will have their day!
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   sendpm.gif
Old 19 Oct 2005, 15:47   #3328
raul_necesar
Novice
 
raul_necesar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4
Send a message via Yahoo to raul_necesar
am facut intr-un weekend o terapie cu:
-HEAVEN,care in ciuda criticilor mie mi-a placut de nota 10
-WAKING LIFE-8 pt film,10 pt filosofeala
-GARDEN STATE-9
-OSAMA-8
-TILLSAMMANS-10
-DEAD POETS SOCIETY-10
deci am avut un weekend like no others;
la A HOLE IN MY HEART,am dat reject.
__________________
eternal sunset of the spotless mind
raul_necesar is offline   sendpm.gif
Old 20 Oct 2005, 16:41   #3329
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Starsky & Hutch - 7/10: mult mai amuzant decat ma asteptam sa fie, asta in contextul in care Stiller, Wilson, Vaughn si Ferrell nu ma mai surprind cu nimic.

Ordinary Decent Criminal - 6/10: un film de vazut daca va plac Kevin Spacey, irlandezii, tablourile celebre si daca vreti sa-l prindeti pe Colin Farrell "in stare naturala"... De la un moment dat, devine monoton.



P.S.: venind vorba de "Procesul"... de prolog nu ziceti nimic?
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 20 Oct 2005, 20:07   #3330
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by MinRep:
P.S.: venind vorba de "Procesul"... de prolog nu ziceti nimic?
D-apoi, cum nu?
Vezi cä-n Cafenea, la Cartea preferatä, am pus acu' câteva luni versiunea englezeascä dupä "In fata legii", de Kafka - definitely, my favorite Kafka short story! Atunci, în '74, când l-am citit la 2 Mai, tot "In fata legii" m-a atins cel mai mult! Ce satisfactie, un an mai târziu, s-o regäsesc în prologul filmului! Iar când fi-miu avea patru ani, i-am povestit-o mot-Ã*-mot într-o searä, la întoarcerea de la grädinitä. A doua zi, mi-a reprodus-o asijderea. A treia zi, "In fata legii" a devenit PRIMA prozä cititä de el cap-coadä.
Splendidä ideea lui Welles de a începe filmul cu ea, folosindu-se de primele cuvinte ale romanului ("...dupä o noapte plinä de vise agitate"; evident, povestirea e cosmarul quintesential al lui Josef K.). Conceptia acelui slide-show de gravuri sumbre, si felul cum e fäcut - toatä acea succesiune de usi, când päzitorul îl avertizeazä pe omul de la tarä...! Iar pe urmä, reluarea povestirii (la locul ei din roman), cu proiectarea acelorasi diapozitive de cätre preot, si umbra lui K profilatä peste ele - un superb arc dramatic si semnificativ! A contribuit mult, si asta, la cristalizarea viziunii mele asupra a ceea ce înseamnä CINEMA.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 21 Oct 2005, 14:19   #3331
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
si pana la urma... inseamna ceva povestea preotului de la manastire ? it's a good question.

.................................................. ..........................

the skeleton key a fost destul de ok. are cateva momente de suspans bune (vezi scena cu usa din mansarda care livreaza stilat niscaiva fiori reci din-spatele-usii-inchise , un rol super (john hurt ca batran invalid, dovedit deci ca britanicul nu a obosit inca), o silueta super (kate hudson) si un final inteligent; se vede ca intreaga constructie a filmului lui sofley duce aici. well thought - te convinge ca filmul chiar a fost gandit, luandu-ti gustul amar lasat de banalitatea povestii, cliseele ordinare si sabloanele dupa care sunt croite personajele.

ah, si, desigur, imaginea new orleans-ului e fantastica.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 21 Oct 2005, 17:49   #3332
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
garden state -z.braff 7,5/10

broken flowers - j.jarmush 9,5/10

hitchhikers guide to the galaxy 6/10

lemony snickets a series of unfortunate events - 8/10

n-am stat sa le si comentez, k din cate am vazut a tot fost zis despre ele paici pe forum
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   sendpm.gif
Old 22 Oct 2005, 00:45   #3333
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Crash, 2004

Ok...s-a intamplat in American Beauty...s-a intamplat in Magnolia...s-a intamplat si in Crash...ce legatura au cele 3 pelicule una cu alta? una mare, zic eu. aman3 vorbesc despre ceva tipic americanesc, dar care se intampla cam peste tot. vorbesc despre secretele, nebunia, fixatiile, temerile, paranoia celui numit individ...hm...prea general, nu? de fapt, vorbesc despre ce ne macina si ce ne poate distruge, pe noi si pe cei din jur.

cu nota pentru Crash, media celor 3 e 10
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 22 Oct 2005, 04:25   #3334
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
ultimo mondo cannibale :love: :love: :love: :shock: :w00t: (*) :shock: (*) (*)
ruggero deodato, iubitorul de canibali si canibalisme face filmul lui dsp povestea biblica lu adam si a lu eva... doar ca eva e mancata de rudele ei si adam pleaca singur cu avionul din jungla blestemata
frumos si incitant
are multe in comun cu holocaustul canibalilor:
animalele hacuite (aici un crocodil)
muzica gen simfonica (mult mai buna in CH)
sex (mai convingator decat in CH)
moarti cumplite (mai imaginative)
un cadavru cu craniul plin de viermi siinsecte, etc
loooved it, da nu m-a lasat masca
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 22 Oct 2005, 20:54   #3335
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Deuce Bigalow: European Gigolo - 2/10: mda, e stupid si gretos, dar mult mai putin decat ma asteptam sa fie...

The Lady Vanishes - 5/10: remake-ul facut de Anthony Page, aproape xeroxat dupa Hitchcock. Cybill Shephard joaca groaznic, filmul nu are suspans si parca lipseste orice idee vizuala. Singurele motive pentru care acest film chiar merita vazut si savurat sunt dialogurile dintre cei doi englezi pasionati de cricket (nu se compara cu originalul, dar totusi...) si - evident - Angela Lansbury, careia acest rol ii vine ca o manusa (aproape).
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 23 Oct 2005, 11:16   #3336
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Hotel Rwanda

Excelent film. Cu un Don Cheadle in zi de gratie. Nici partenera sa nu s-a lasat mai prejos. Mi-a placut foarte mult si modul in care a fost construita si intretinuta tensiunea. 10/10
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 23 Oct 2005, 14:30   #3337
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Paris, Texas (Wenders)

Loved it till the end. Muzica semnata Ry Cooder... :love: :love: :love:

Hot Shots

I never get bored. :oops:
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 23 Oct 2005, 18:11   #3338
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Ali - 6/10: in pregatire pentru "Cinderella Man" (oarecum). L-am urmarit impreuna cu fratele meu (un mare admirator al boxului 'clasic'). Nu am prea gustat nici unul dintre noi amestecul de politica si religie cu viata sportiva (pe la jumatatea filmului ne intrebam daca Cassius Clay mai si boxa din cand in cand). Plusuri mari la coloana sonora si imagine. Povestea plictisitoare (ca de obicei in filmele de genul). Iar Will Smith joaca bine, dar parca nu e destul de masiv.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 23 Oct 2005, 20:07   #3339
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
horror express
i almost cried cause it was soooo beautifullllllllll
(*) (*) (*) (*) (*)
cel mai sublim film cu trenuri EVER MADE
christopher lee
:love: :love: :love: :love: :love:
desperado]
(*) (*) (*)
un rodriguez simpatik
dar nu mai mult
ptprima oara am avu timpresia ca tarantino cam prea vrea sa fie regizor cool intr-un cameo

saved!!!
:love: :love: :love: (*) (*) (*) :shock: :sick: :sad:
macaulay culkin este crippeled, mandy moore este the popular bitch, si ei si restu actorilor adolescenti sunt liceeeni intr-un liceu religios american
un inceput atat de bun incat l-ar incinta si pe waters (cit de frumos sa dai d pamant cu rahaturile gen "jesus savesaus all" ale americacanilor) dup care filmu cade (liber) cu ceva momente entertainening dar un final atat de comedii de duzina ca te cam scarbeste
de vazut dupa palindromes si a dirty shame
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 23 Oct 2005, 21:08   #3340
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by KORBEN:
horror express
i almost cried cause it was soooo beautifullllllllll
(*) (*) (*) (*) (*)
cel mai sublim film cu trenuri EVER MADE
christopher lee
:love: :love: :love: :love: :love:
desperado]
(*) (*) (*)
un rodriguez simpatik
dar nu mai mult
ptprima oara am avu timpresia ca tarantino cam prea vrea sa fie regizor cool intr-un cameo

saved!!!
:love: :love: :love: (*) (*) (*) :shock: :sick: :sad:
macaulay culkin este crippeled, mandy moore este the popular bitch, si ei si restu actorilor adolescenti sunt liceeeni intr-un liceu religios american
un inceput atat de bun incat l-ar incinta si pe waters (cit de frumos sa dai d pamant cu rahaturile gen "jesus savesaus all" ale americacanilor) dup care filmu cade (liber) cu ceva momente entertainening dar un final atat de comedii de duzina ca te cam scarbeste
de vazut dupa palindromes si a dirty shame

daca panseurile aglutinat-agramate ale lui Korben nu ma mai enerveaza de mult timp, apoi aceste stelute, lavuri si grimase reusesc s-o faca. ce stare multicolora trebuie sa aiba cineva pt a comunica - inutil/futil nuantat - cu noi in acest fel. no rspekt!!!
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells