Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Oct 2005, 10:32   #521
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
no need to dig for it... doar ca als-ul fotograf il face de rusine pe als-ul cronicar de film. eu vorbesc intotdeauna de al doilea.
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2005, 11:22   #522
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
da' chiar, ALS, de ce nu mai pui fotografii la 'arta foto'?

si ca sa nu fiu off-topic total: am dat 3 lei pe 'Castle to castle' a celinianului Celine, prima carte din trilogia scrisa la batrinete.. n-am mai recunoscut aproape nimic din stilul autentic de la inceput, cartea e scrisa incoerent de catre un Celine obosit, decazut moral, cu personalitatea dezintegrata in urma razboiului.. totusi, Celine avertizeaza de la inceput: nobody is interested in this kind of shit, anyway..
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2005, 10:16   #523
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by keyzer soze:
no need to dig for it... doar ca als-ul fotograf il face de rusine pe als-ul cronicar de film. eu vorbesc intotdeauna de al doilea.

whatever. parerea ta.
dar te-as intreba: pe ce te bazezi?
ai vazut expozitia la care se refera cartarescu in 'jurnal'? sau altele?

la sf. lui noiembrie voi veni la iashi cu o expozitie-promo pt e-albumul de la liternet ('retrovizoare'); sper sa-ti schimbi parerea macar in al 12-lea ceas... 8)

daca insa remarca ta este facuta pt a-l 'pune in valoare' pe 'als-cronicarul de film', o iau ca un compliment: pt mine, fotografia ramine un simplu hobby.

PS du-te si la 'arta fotografica'!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2005, 13:08   #524
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Originally Posted by Alex Leo Serban:
Originally Posted by keyzer soze:
no need to dig for it... doar ca als-ul fotograf il face de rusine pe als-ul cronicar de film. eu vorbesc intotdeauna de al doilea.

whatever. parerea ta.
dar te-as intreba: pe ce te bazezi?
ai vazut expozitia la care se refera cartarescu in 'jurnal'? sau altele?

la sf. lui noiembrie voi veni la iashi cu o expozitie-promo pt e-albumul de la liternet ('retrovizoare'); sper sa-ti schimbi parerea macar in al 12-lea ceas... 8)

daca insa remarca ta este facuta pt a-l 'pune in valoare' pe 'als-cronicarul de film', o iau ca un compliment: pt mine, fotografia ramine un simplu hobby.

PS du-te si la 'arta fotografica'!

ia si complimentul, ia si indoiala mea referitoare la calitatile tale de fotograf (ce sa-i faci, eu te compar cu profesionistii, nu cu amatorii).
daca vii in iasi, te las sa-mi faci cinste cu o bere
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2005, 13:28   #525
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
THE SATANIC VERSES. keeps coming back.

altfel...muuulta teorie..
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2005, 15:04   #526
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
hocus-pocus
:shock: :w00t: :love: :love: :hmm:
vonnegut este apocalipticul meu favorit
viziunea lui cinico-poetico-sarcastico-(melo)-dramatica asupra vietii si americii e... hardcore
asa ca am inceput ca o continuare fireasca un alt autor care scrie genial dsp freaks si outsideri
chuck palahniuk (sufocare0
poate doar la inceput pare a fi inca o variatiune la tema si universul fight club (nu ca m-ar deranja)
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2005, 15:45   #527
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
deocamdata, 'portret al artistului in tinerete' in paralel cu 'negutatorul din venetia' (recitit, ca sa pot savura ulterior filmul). james joyce e un geniu ! am trecut de pasajul acela in care descrie iadul -
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2005, 16:20   #528
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ah!
Am spus cumva, cândva, "Ulysses"?
Dacä n-am spus, repet:
"Ulysses", "Ulysses", "Ulysses", "Ulysses", "Ulysses", "Ulysses", "Ulysses", "Ulysses", "Ulysses", "Ulysses", "Ulysses", "Ulysses", "Ulysses", "Ulysses", "Ulysses"...!!!

Si pot sä vä tin asa pân' la 1 ianuarie 2007, pân' la Bruxelles, pân' la Dublin, pân' la Lunile lui Saturn si mai departe!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2005, 16:26   #529
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
hehe...vonnegut rulez.taica-miu l-a cunoscut acum 2 ani, si de aici anecdote gen : batranel lung uscat, cu flacarui in ochi si muuuult nerv si misto in el, care ca mai toti cretorii adevarati ajunge sa-si doreasca sa mai faca inca ceva dupa o anumita vreme, si acolo cam scartaie. dar la fel de optimist si mistocar. old kurt s-a apucat de ceva gen grafica...insert drum-roll.
anyway, taica-miu (vonegutted ca si mine din frageda adolescenta-the man is camp on wheels) pastreaza si acum casetuta de la answering machine cu "hi, n. this is kurt..." bla bla...

anyway. slaughterhouse 5 forever!
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2005, 16:31   #530
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cartea, by all means! Da' nici filmul n-a fost de lepädat. A fäcut George Roy Hill niste racorduri peste timp acolo... Meserie, tatä!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2005, 14:12   #531
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
gata, pitt, trec si prin 'ulise' ! numai ca pt a citi un roman vast si complex precum 'ulise' este nevoie de un exercitiu continuu de concentrare, iar in camera mea din bucale nu prea se poate... mi-a fost greu si cu 'portretul'... cand voiu avea timp.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2005, 19:36   #532
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
I-auzi brâu'! :huh: Facem mofturi, hai?!
Stii cum am citit eu "Ulise"? Ciucit prin colturi de apartamente, garsoniere si vile, pe platourile filmului "Clipa de rägaz" de Serban Creangä, unde eram asistent de regie, în mai-iunie 1985! Aia se certau prin jur, se zbuciumau, filmau, iar Pitbull cel de peste douäzeci de ani... "cu glas întunecat, noptatec, jinduia mut sä adore."
(Pentru cine se-ntreabä: n-aveam FIX nimic de fäcut la filmul äla, da' Creangä voia asistent de regie pe platou; pe urmä, toatä floarea cea vestitä care în timpul filmärilor ardea gazul cu bancuri, bârfe si nechezoale la sticlutä, sau pe la cârciumile din preajmä, mi-a scos vorbe cä "citesc la locul de filmare"!)

@Obvious
Oh, yes, "The Satanic Verses"! Apropo, stii c-am tradus-o-n 1997? Mi-a comandat-o o editurä care pânä la urmä a renuntat s-o mai publice, cä agentul umfla copyrightul de la o scrisoare la alta. Dacä te curioziteazä, îti trimit traducerea.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2005, 09:18   #533
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
mda, 'ulysses'... e bunutza, nu zic nu... da si mai tare e 'finnegans wake' -ult. roman al lu taica joyce, un experiment irepetabil & limita & whatever! & care nu poate fi tradus!! (au incercat francezii, prin '40 - valery larbaud -, dar a ieshit altceva...)
eu mi-am dat lucrarea de licenta pe el.
cit dspr 'satanic verses' - tin minte ca am facut la 'texte', cind aveam un seminar la facul de lbi straine, fragmente din carte cu studentii (studentele, rather), dar numai dupa ce ma asigurasem ca nu au boyfrenzi arabi!

cit priveste 'ceai in sahara' (vezi mai sus), este - de fapt - o noua editie a romanului lui bowles aparut in 96, la univers ('romanul sec. xx'), pe care l-am tradus - atunci - cu titlul original: 'cerul ocrotitor'; acum am convenit cu humanitasul sa iasa cu ac. nou titlu - cel pe care i l-au dat si francezii acu vreo 20 de ani, cind a aparut la ei... si asta, pt ca mi/ni s-a parut mai 'comercial' si pt ca exista si piesa lui sting cu acelasi titlu, inspirata de carte :love:

voila, c'est tout.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2005, 14:33   #534
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Alex Leo Serban:
mda, 'ulysses'... e bunutza, nu zic nu...
LOL!!! :lol:
Originally Posted by Alex Leo Serban:
da si mai tare e 'finnegans wake' (...) care nu poate fi tradus!! (au incercat francezii, prin '40 - valery larbaud -, dar a ieshit altceva...)
Stiu si eu...? Dacä as fi citit "Ulysses" în original mai întâi, SIGUR as fi declarat-o intraductibilä! Si acum, când mai räsfoiesc editia româneascä, mä minunez de ce-a fost în stare sä facä Ivänescu! Pagini ca astea, si traduceri ca asta, mä fac sä înteleg cä uneori si tälmaciul poate avea nevoie de geniu (cä de eruditie, ce sä mai vorbim!), si sä mä întreb de ce dracu' mä dau eu rotund cu ale mele sese sute de volume, când unii numai în câte unul SINGUR fac de-o mie de ori mai mult.
De fapt, îmi amintesc si de celebrul "Gargantua", semnat ca traducätor de Romulus Vulpescu, dar unde se adunase toatä gasca sä caute împreunä echivalente, mai ales la capitolele "Despre copilärie..." si äla cu "...stergaur".
Originally Posted by Alex Leo Serban:
cit dspr 'satanic verses' - tin minte ca am facut la 'texte', cind aveam un seminar la facul de lbi straine, fragmente din carte cu studentii (studentele, rather), dar numai dupa ce ma asigurasem ca nu au boyfrenzi arabi!
A, da, ästa a fost al doilea motiv pentru care editorul a renuntat sä mai publice "Versetele...". El voia s-o scoatä pe-o filierä fantomä, de undeva din Moldova, dar difuzorii se temeau sä nu le sarä-n aer libräriile si tarabele.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2005, 14:42   #535
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Momentan Odd Thomas. Cica e Vonnegut-like. I wouldn't know. Me likey a lot tho.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2005, 14:34   #536
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
terminat sufocare (palahniuk)
much better than fightclub
very much more better ca sa fiu ai skizoido-exact
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2005, 16:10   #537
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.h. zimmer-regele si cadavrul :love: nu-mi permit sa zic mai mult de-atat
.demoni si miracole. i'm fed up with lovecraft...nuvela e puctul lui relativ forte, in rest Dumnezeu cu mila(jovovich? ).
.thule si walhalla, mituri si legende nordice...aparuta la ed. minerva...ma imbat cu gandul ca o sa-mi procur cat de curand cele doua Edde, ca sa nu ma mai incurc cu aproximatii de gimnaziu...a fost asa, un aperitiv foarte saracut.
.njal sau saga lui njal, tot la minerva aparuta. ma bucur ca am ramas cu mintea intreaga. cartea asta trebuie parcursa cu pixul in mana si caietul de notite alaturi(cee ce evident nu am facut) ca se te poti bucura de lectura...
.violet-le-duc: the french gothic revival. delicioasa din pt de vedere vizual, ok si dpdv al continutului, merge si mai bine citita in paralel cu "constructorii goticului"(imi scapa autorul, a aparut la ed. meridiane)
.mitologie romaneasca-marcel olinescu-o incercare laudabila de a inchega miturile noastre, esuata pe alocuri pe tarmurile obiceiurilor si traditiilor de iarna/nunta/etc
.aventurile lui gordon pym- e.a.poe. :hmm: de cacat
.alfred lord tennyson-selected poems; la fel de selectat si oscar wilde... la mine acasa poezia e un musafir rar. de data asta binevenit, bineprimit si binedigerat.
.istoria turcilor...scrisa de un turc ...tradusa de un roman(sau mai multi-nu mai imi amintesc, oricum nu importeaza)-mai frunzarita, mai pe sarite...nu stiu cat e de recomandabila.
.recitit charles perrault-povesti cu zane. o clasa peste grimm; myths and folklore of ireland-mi-am mai imbunatatit parerea :happy: ...relecturari prolifice
.sunt "pe teava" beowulf, gudruna(sau gudrun...sau gudron ?), demonii lui tofsztoievsky si finnegan's wake al lui joyce (thanksuri catre als pentru recomandarea involuntara )
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2005, 16:20   #538
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Oooo, raptore. In mare, imi place cu ce te-ai indeletnicit. Bun, bun.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2005, 00:25   #539
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
2 kestii f f misto & f bine traduse, citite pe drum la poporul chinez: 'clubul ingerilor', respectiv 'borges si urangutanii eterni' de un brazilian, luis fernando verissimo - la ed. curtea veche. hen bang! (= cool, in chin.)
si mai e 'hen bang' si pt ca (pre)numele autorului sint si ale lui celine... (nu ca ar avea, altminteri, vreo legatura!)
PS great choices, raptore, da vezi ca e 'finnegans wake'!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2005, 14:26   #540
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
da, da' eram obisnuit cu "finnegan's wake" -melodie irlandeza.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells