Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

View Poll Results: Ce fel de votant esti in 2012
Uslas 8 25.00%
Pedeu 5 15.63%
Domnu' Dan 2 6.25%
Altceva, oricum nu prea stiu cum merge treaba 7 21.88%
Iresponsabil, apolitic, vreau "sa mi se dea" 10 31.25%
Voters: 32. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Jul 2012, 18:18   #181
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
S-a argumentat ca Traian Basescu nu ne reprezinta bine in strainatate.

Ei bine astazi cancelarul Germaniei a dat acest comunicat in care califica drept "inacceptabile" actiunele guvernului Ponta si sugereaza ca vor urma masuri prin care Romania va fi penalizata.

Cred ca orice om cu scaun la cap vede diferenta intre niste barfe despre Basescu si un comunicat oficial al statului german. Daca vreti ca Ponta sa ne aduca si alte succese sustineti actiunile guvernului sau. Votati pentru demitere si sustineti pe Ponta, prim-ministrul copy-paste cum era alintat in The Economist, care ne va reprezenta tara cu cinste, nu ca Basescu...
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2012, 22:09   #182
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Bai, nene, esti cu capul? Cat de mult te platesc aia ca sa ajungi debil mintal?

Basescu a fost suspendat din functie de Parlamentul Romaniei. Nu l-a impuscat nimeni, nu l-a violat anal cu pickhammerul, nu l-a trimis nimeni la parnaie. L-au pus 2 saptamani pe bara, doar sa vina poporul si sa zica daca il mai vrea sau nu pe Basescu presedinte. Atat, nimic mai mult. Nu s-a rupt cerul in doua, pamantul nu s-a cutremurat.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2012, 22:25   #183
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Asta spui tu.

Cancelarul Germaniei spune altceva.

Dintre cele doua pareri, care crezi ca ne va afecta mai mult viata, prostovane? Cand oamenii de afaceri germani o sa aleaga in ce tara sa investeasca banii o sa te intrebe pe tine, sau o sa se uite la ce spune statul lor?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2012, 22:52   #184
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Bai, propagandist basist, sper ca banii pe care tu ii iei pentru treaba asta sa iti foloseasca la inmormantare. Iar daca nu iei bani pe treaba asta, prostia sa te aduca macar la aceeasi destinatie.

Investitorii aia, germani, nu o sa se uite la Angel Merkel, nu e nevoie. Mercedes avea un gand catre Romania, s-a uitat pe Google maps si a vazut ca in Romania exista mai putin de 300km de autostrada, ghici ce? N-au mai venit. Ghici cine a fost ministru al transportului in 5 guverne? Basescu. Inca una: ghici cine s-a intitulat seful statului si a numit Prim-Ministriin ultimi 8 ani de zile? Basescu.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2012, 23:33   #185
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Bai limbric cretin, PSD-ul lui Ilici a fost la guvernare in Romania timp de peste 10 ani sub diferite denumiri. Daca voiau autostrazi faceau autostrazi. Sau tu ai impresia ca ministrul transporturilor scoate din pusculita sa personala milioane de euro pentru fiecare km de autostrada, nu?

Io incep sa sper ca va fi demis Basescu si va castiga USL-ul. Sincer! Salarul meu nu vine de la stat, dimpotriva eu sunt cel care aduc statului din impozite o suma care ar taia rasuflarea prostovanilor care voteaza USL. Postez pe forumul asta nu pentru bani, imbecilul dracului, ci ca sa ne fie mai bine tuturor in tara asta. Dar incep sa-mi dau seama ca sunt si eu un idiot, cand mai mult de o treime din forumisti voteaza ca sunt iresponsabili si vor sa "li se dea", o sa primeasca ceea ce merita. Tara pe ansamblu merita USL-ul.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2012, 00:02   #186
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Din ce văd eu în acel comunicat se spune că Băsescu a confirmat temerile guvernului federal.
De asemenea mai spun că e inacceptabil ca niște principii (ale UE, ale statului de drept) să fie violate într-un stat din UE.
O poziție oficială săptămâna viitoare la întâlnorea cu Ponta.

Dacă de aici unii extrapolează și vedem știrile de senzație gen: „Angela Merkel: Statul de drept a fost ÎNCĂLCAT INACCEPTABIL în România”
Manipulare, incompetență sau pur și simplu dorința de senzațional? Decideți voi.

Părerea mea e că ar trebui să fim mai mândri, să avem părerea noastră că doar suntem și noi membri UE și să nu mai tratăm străinii ca pe unii superiori cărora să ne plângem dacă nu ne convine ceva.

Last edited by sergiuseling : 10 Jul 2012 at 00:15.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2012, 00:44   #187
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Am stat anul asta 2 luni in Germania, cu serviciul. Eram cazat intr-un sat la periferia Nurnbergului, care arata impecabil. Fiecare casa particulara era diferita, aranjata, curata. Nu vedeai nici un gunoi pe jos, ce sa mai vorbim de caini vagabonzi. Infrastructura era incredibila, de la autostrazi pana la mijloacele de transport in comun. Oamenii nu erau prietenosi, dar erau in general corecti. Cand te duceai la un restaurant aveai 99.99% garantia ca mancarea nu e alterata si 90% sanse sa fii tratat cu amabilitate. Trebuia sa ai grija sa faci cumparaturile la timp pentru ca duminica nu gaseai nici un magazin deschis - si cei care lucreza in comert au dreptul la odihna. Mergeam la mall si vedeam pensionari relaxati si ingrijiti, care stateau la o prajitura. Astea sunt lucruri de care sa fii mandru.

E greu sa fii mandru cand traiesti din datorie. E greu sa fii mandru cand dai spaga ca sa fii tratat. E greu sa fii mandru cand desi ai dat spaga, ai fost tratat cu aroganta intr-un spital ordinar. E greu sa fii mandru cand in jurul tau e plin de injuraturi infecte. E greu sa fii mandru cand parintii tai pensionari sunt priviti de societate ca niste nimicuri sau poveri. E greu sa fii mandru de studiile tale cand orice hot care a copiat are aceeasi atestari ca tine. Mandria se castiga, nu vine din simplul fapt ca existi.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2012, 09:14   #188
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Mda, cam ai dreptate.
Dar nici să fi incapabil să traduci corect un text nu ajută. Și parcă e dorința asta de a ne denigra și când nu e cazul.
Oricum am să urmăresc ce va declara Merkel în continuare și mai ales cum se va traduce în presa de la noi.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2012, 09:21   #189
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
de ce mai lungiti shitu aiurea?

base e la a doua suspendare. e clar ca poporul nu il mai doreste , si acest lucru se v-a vedea pe 29 iulie.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2012, 10:03   #190
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Nope, 90% din suspendare se joaca in orele astea. Daca Curtea Constitutionala va decide ca e nevoie de 50%+1 din votul INTREGII populatii cu drept de vot atunci e game over suspendare.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2012, 10:19   #191
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
game over suspendareA? adica tu crezi ca populatia o sa voteze impotriva suspendari?

vazusem niste sondaje, care erau pro suspendare.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2012, 10:58   #192
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Daca azi Curtea Constitutionala decide ca e nevoie de votul a 50%+1 din numarul total al alegatorilor din tara, rezultatul votului devine secundar. Daca nu vin jumatate din alegatori la vot, cei care vin pot sa voteze toti contra lui Basescu ca tot degeaba, referendumul va fi nul.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2012, 11:19   #193
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
am inteles , eu zic ca o sa mearga poporu la vot.
lumea deja e sictirita de clasa polititca. de cioraniile care se fac.

oricum eu nu il inghit pe basesc, de nici o culoare.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2012, 11:31   #194
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Nu se stie cati vor veni, la suspendarea cealalta prezenta la vot a fost de 44%. E drept ca la alegerile locale de anul asta a fost de 56%.

Basescu ar putea cere sustinatorilor sai sa nu mearga la vot si atunci s-ar complica rau treaba....
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2012, 11:40   #195
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Apropo stiati ca presedintele in exercitiu al Romaniei nu vorbeste limba engleza? Cum credeti ca ne va reprezenta in strainatate?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2012, 11:49   #196
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
nu stie? hahahahhaha
asta e , vorbeste cu translator....

macar tataia iliescu stia engleza lui... cea mai funny engleza auzita de mine vreodata
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2012, 11:53   #197
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Contează și scorul. Dacă e peste 80% moral ar fi să-și dea demisia chiar dacă prezența e de doar 40%.
Mai țineți minte referendumul cu uninominalul neaprobat de popor, dar dacă au fost peste 80% pentru tot s-a adoptat în parlament.

Dacă scorul ar fi de 95% din 12% prezență cum mai știu eu un caz e normal să fie invalidat. La un scor strâns și prezentă de aproape 50% cred că poate rămâne în funcție, dar la un scor categoric (70-80%) chiar și cu 40% la urne Băsescu ar trebui să-și dea demisia de onoare.

La 12% prezență poți spune că referendumul nu-și avea rostul poate spune că Parlamentul și guvernul pierd banii și timpul degeaba, dar la aproape 50% referendumul e oarecum legitim chiar dacă respectă o lege sau alta a referendumului. Din cauza asta nu cred că Băsescu va dori neparticiparea la vot decât în cazul că e sigur că poate menține participarea sub 20-25%.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2012, 13:01   #198
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by iiii:
nu stie? hahahahhaha
asta e , vorbeste cu translator....

macar tataia iliescu stia engleza lui... cea mai funny engleza auzita de mine vreodata
Da, va fi funny sa-l vedem incercand sa intre in discutii cu cei mai puternici lideri ai lumii prin intermediul baiatului de langa el. Vorba lui Sergiu sa fim mandri ca suntem romani!
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2012, 13:20   #199
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Păi n-ai înțeles că Crin o să fie ca o marionetă de-acum înainte. E președine doar de decor, ceea ce-i convine și lui că-și poate face somnul mai bine.

Iar România va fi reprezentată mai peste tot unde contează de premier. Ponta o fi plagiator, dar măcar vorbește engleză bine. (nu le putem avea pe toate)
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2012, 13:46   #200
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
CCR a decis, e nevoia sa vina la vot 50%+1 din populatia cu drept de vot a Romaniei pentru ca sa fie validat referendumul.

Acum sunt curios daca Basescu va cere oamenilor care il sustin sa nu mearga la vot. E foarte tricky treaba, ca nu ar suna bine. Dar daca o face atunci s-a terminat, nu mai e nici o sansa sa fie validat referendumul.
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:09.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells