Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Feb 2012, 22:15   #321
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
apropo de dialogul de la inceput, imi aduce aminte de o gluma:
-Comment trouves-tu mes fesses ?
-Tres facilement.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2012, 08:31   #322
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Nimeni nu despica firul in patru ca JLG. E ca un microscop prin care te uiti si te minunezi pt ca nu banuiai ca niste celule pot fi atat de fun.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2012, 12:30   #323
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Chambord:
Imi aduc aminte de finalul Mortii d-lui Lazarescu. Omul saracu cu burta in sus, on his way to kicking the bucket. Fade-out. Generic pe o melodie saltareatza, Angela Similea sau ce naiba era. WHAT ?! Parca l-am vazut pe Cristi Puiu zicandu-mi: Hai ba boule nu mai fa mutra aia, a crapat un mosneag, ei si ce ... chelner ! 2 pahare, o sticla de Saniutza ... si da in pla mea muzica aia mai tare ... mai doruleeeeeeeeee maaaai.


Iar te iei de Puiu si nu-nteleg daca tonul tau e peiorativ au ba. El era sarcastic acolo, la final, nu? Oricum, toate cele 3 varfuri de lance ale NCR-ului (MDL, 432, Adj. ) se savarsec cu niste muzici demential de contrapunctuale. Da' pentru mine cel mai socant moment a fost la Porumboiu. A fost si primul vazut dintre astea 3, ce-i drept. Tocmai ma pregateam sa ma ridic din scaun cand m-a lovit piesa aia. Incremenisem. Si nu numai ca a fost doar un efect emotional puternic din cauza contrastului dintre tonul melodiei si cel al restului de film, insa gratuit, ci atunci mi s-a sucit cu un unghi obtuz parerea mea despre ce credeam ca vazusem. Daca ieseam fara sa fi apucat muzica as fi avut in minte, pan' la vizionarile ulterioare, aproape o cu totul alta perceptie a filmului fata de aia la care-am aderat realiter.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2012, 14:53   #324
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Peiorativ. Ca era sarcastic am inteles. Nu am inteles de ce. Ma rog, licenta artistica sau whatever. Dar mi s-a parut un autogol.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 03:05   #325
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
o cultură cinematografică nu cred că se poate atinge fără un ataşament visceral, primar şi pasional faţă de obieczul muncii. şi ce poate garanta un ataşament mai visceral decît o femeie frumoasă?

un blogger s-a apucat să inventarieze toate scenele în care brigitte bardot apare în baie, în halat de baie, în prosop. de baie. la început a descoperit 13. după alea 13, aţîţat de succesul investigaţiei, a promis electoral:
To be continued whenever I find another 13 bathrooms. I will find those bathrooms! şi le-a găsit.

rezultatele aici:

http://dcairns.wordpress.com/2011/11...-26-bathrooms/
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2012, 00:07   #326
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
poate e cineva interesat:
Elemente de gramatică a limbajului audiovizual
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2012, 19:49   #327
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Ar trebui s-o citim toti de pe forumul asta. Mai ales ca e si cu poze
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2012, 10:29   #328
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Au trecut 10 ani de la precedentul si in toamna asta se vor publica rezultatele ultimei editii ale prestigiosului sondaj Sight&Sound.

Pana atunci,o serie de eseuri video realizate de diversi critici pe marginea unora din filmele (mai putin populare) pe care le vor vota:

http://blogs.indiewire.com/pressplay...ound-film-poll
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2012, 20:56   #329
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
http://vimeo.com/45944121
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2012, 21:20   #330
oneflyride
Veteran
 
oneflyride
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 192
Frumos video Stie cineva ce film e la 02:26?
oneflyride is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2012, 21:41   #331
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Sa fie Barry Lyndon? Sau Duelistii
Apropo, am un lapsus , din ce film e batranica aceea care sta cu puscociu-n brate-n fata ferestrei?

Last edited by omudindulap : 18 Jul 2012 at 21:48.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2012, 21:47   #332
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Seamana cu The Duellists.
LE: Ala-i sigur Night Of The Hunter.

Last edited by White1 : 18 Jul 2012 at 21:49.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2012, 21:54   #333
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Asa, mersi. Nu am vazut filmul, dar stiam imaginea.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2012, 11:26   #334
oneflyride
Veteran
 
oneflyride
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 192
Originally Posted by omudindulap:
Sa fie Barry Lyndon? Sau Duelistii
Apropo, am un lapsus , din ce film e batranica aceea care sta cu puscociu-n brate-n fata ferestrei?

Cred ca e the duellists, cu toate ca l-am vazut nu-mi aminteam aceea secventa, mersi.
oneflyride is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2012, 19:11   #335
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Wim Wenders - Room 666 (1982)

During the Cannes Film Festival in 1982, Wim Wenders set-up a static camera in a room at the Hotel Martinez. He then invited a selection of directors to answer a series of questions on the future of cinema:

“Is cinema a language about to get lost, an art about to die?”


http://vimeo.com/16992326
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2012, 13:18   #336
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Cel mai vechi si mai prestigios sondaj de film din toate timpurile (in fact, the mother of ALL Top 10 polls, cititi si articolul asta, e f interesant: http://www.bfi.org.uk/news-opinion/s...res/listomania) si-a dezvaluit ieri rezultatele ultimei editii (apare o data pe deceniu).

Au fost sondati cei mai importanti critici, regizori, programatori de festival, profesori de film, in total peste 1000 de persoane (de cateva ori mai multi decat la precedenta editie in 2002) si au primit voturi 2045 de filme !

Read and enjoy:

The Greatest Films of All Time 2012

Nick James introduces the countdown to our Greatest Films of All Time poll.


http://www.bfi.org.uk/news-opinion/s...-all-time-2012

The Top 50 Greatest Films of All Time

http://www.bfi.org.uk/news/50-greatest-films-all-time

http://www.bbc.co.uk/news/entertainment-arts-19078948


In cateva zile va aparea si editia print, pe care intentionez sa mi-o procur pt ca e o piesa de colectie si presimt ca voi reveni de multe ori la paginile ei.




Launch dates

3-4 August: our redesigned and expanded September 2012 special poll issue is sent to subscribers, and should be available on newsstands (on Friday 3rd in London, and across the UK by Saturday 4th). The 136-page issue features the critics’ Top 100, a new essay on the top film, short essays on every film in our top 10, an essay on changing critical tastes in our poll, top 10s by decade, nationality and genre, the directors’ Top Ten, the critics’ top directors and directors’ top directors, and individual top-ten entries from 100 critics and 100 directors, from Woody Allen to Edgar Wright.

7 August: the September 2012 issue is available to download as a Digital Edition – as an individual purchase from Apple’s Newsstand, or by subscription from our Subscriptions Bureau.

15 August: the complete critics’ poll of 846 entries is published in interactive form on this website.

22 August: the complete interactive directors’ poll of 358 entries follows.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2012, 13:22   #337
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Printre invitatii la poll sunt si romani !
Pe twitter-ul SightSoundmag au spicuit doar cativa din participanti si am vazut numele lui Porumboiu si Ujica. E de asteptat ca cel putin si Mungiu si Puiu sa fi participat.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2012, 13:48   #338
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
About me and:

- the No.1's (Vertigo pt critici si Tokyo Story pt regizori)

Nici unul din ele nu detine un loc in inimioara mea. Dar de ce oare ? Sunt filme bune fara doar si poate dar nu mari (pt mine). De ce nu pot empatiza cu ele ? O sa le revad curand si o sa-mi readresez intrebarile astea pe baza unor vizionari proaspete (si de ce nu, in urma revederii, sa-mi schimb complet perspectiva asupra lor). Asa cum vad lucrurile acum, vechiul si cvasi-eternul lider Citizen Kane era mult mai aproape de ideal.

- the general Top 10's

Ma bucura in mod special prezenta (ordine aleatoare) a: Citizen Kane, Sunrise, The Passion of Joan of Arc, 8 ½, Apocalypse Now, Mirror, Bicycle Thieves.


- the critics' Top 50

Patrunderea in clubul exclusivist al inaltimilor a unor filme pana acum vazute ca prea "noi" sau prea "altfel" pentru a fi urcate atat de sus: Mulholland Dr., In the Mood for Love, Sátántangó (desi personal consider Werckmeister Harmonies si Damnation ca fiind the pinnacles of Bela Tarr ), The Battle of Algiers, Histoire(s) du cinéma, La Jetée

- the individual lists

Le astept chiar mai mult ca pe topul general. Pentru ca ele sunt sarea si piperul si voi gasi multe hidden gems acolo.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2012, 14:13   #339
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Eu sunt permanent uimit ca un film ca Vertigo poate sa fie atat de sus. Nu mai zic de Crucisatorul Potempkin sau L'Atalante. Daca ar fi sa te iei dupa clasamentele astea ai crede ca tot ce a avut mai bun de oferit cinemaul s-a intamplat pana prin 1950-1960. Si foarte multe filme de aici sunt comerciale, bine facute, dar comerciale in mare, care odata cu trecerea timpului au devenit niste mamuti putreziti pentru ca din punct de vedere artistic nu prea au pretentii. Exista mai degraba un interes istoric (si din asta cred ca vine o intreaga psihologie a faptului ca trebuie sa-ti placa un clasic) si sunt intr-adevar filme bune, dar nu mai sunt de mult varful cinematografiei.

De data asta sunt placut surprins ca intr-un top 50 si-au gasit loc si In the mood for love, MD sau Santantango.

LE: In prima parte nu m-am referit strict la topul asta, ci in general (de exemplu TSPDT). Asta e chiar mult mai misto.

Last edited by Liviu- : 02 Aug 2012 at 14:20.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2012, 16:17   #340
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Liviu-:
Daca ar fi sa te iei dupa clasamentele astea ai crede ca tot ce a avut mai bun de oferit cinemaul s-a intamplat pana prin 1950-1960.
Stiu ce vrei sa spui. Pe de alta parte, eu as putea argumenta ca cele mai bune filme s-au facut in anii '20... Si probabil numai Kevin Brownlow ar fi de acord cu mine...

Oricum, poll-ul de anul asta nu aduce nicio supriza, dar eu sunt multumit de el (cu exceptia absentelor notabile din top 10 - Antonioni si Bergman). "Vertigo" imi place foarte mult - nu cred ca este cel mai bun film facut vreodata (probabil ar intra intr-un top 20-30, cel putin), dar este unul dintre putinele filme pe care le gasesc fascinante la fiecare vizionare (cea mai recenta acum cateva saptamani, absolut din intamplare, la televizor). Iar in varianta de 50 de pozitii, topul are o simetrie frumoasa: incepe cu "Vertigo" si se termina cu "La jetee"... Lipseste insa "Twelve Monkeys"
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells