Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Mar 2012, 11:48   #1141
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Deci cartea e proasta. Daca nu chiar foarte proasta.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2012, 13:07   #1142
margott
Guru
 
margott
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 389
Nu pot spune ca e proasta, mai degraba mi-a placut mai mult filmul decat cartea. De fapt, mi-a placut prea mult, de aceea am fost dezamagita de carte, n-am regasit atmosfera aia din film. De exemplu, Kitty din carte e departe de Kitty (Naomi Watts) din film, pare mai degraba o femeiusca frivola si superficiala, spre deosebire de Naomi Watts care pare eterica in film, ai impresia ca mai are putin si se evapora.
margott is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2012, 13:11   #1143
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Mda, mi-a placut cum se mai "evapora" in Mulholland Drive
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2012, 19:11   #1144
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Stupoare .De un an de zile ce nu stia Einstein a aflat Monica Tatoiu . A aflat unde este a patra dimensiune , a 4 gaura (de vierme ) , a 4 poarta stelara . Daca gaseste si unde se afla Tannhauser Gate eu dau o bere la toti cinemagicienii .Caut de mult portile astea dar nu dau de ele .

http://www.youtube.com/watch?v=a_saUN4j7Gw

bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2012, 16:15   #1145
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
OMFG OMFG! Asta e o pregatire pentru 1 aprilie, nu??? Spuneti-mi ca DA! nu poate sa fie adevarat! nu se poate!
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2012, 16:58   #1146
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
RUSOAICA de Gib Mihaescu.

Locotenentul Ragaiac e un ofiter roman care comanda un batalion ce trebuie sa faca fata migratiei de dincolo de Nistru undeva in zilele de dupa primul razboi mondial. Ragaiac asteapta sa se iveasca, de dincolo, rusoaica perfecta si in acest timp are parte de experiente de neuitat... Romanele lui Gib Mihaescu au influente rusesti, unii critici vorbesc chiar de "dostoievskianism", nu prea mi s-a parut ca ar fi cazul. Cert e ca scriitura e alerta, romanul se citeste cu placere, e de calitate.
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2012, 17:36   #1147
andreiu7z
Guru
 
andreiu7z
 
Join Date: Jun 2009
Location: DeUndeVreau
Posts: 551
Copiii teribili a lui Jean Cocteau. O poveste surprinzător de consistentă şi pătrunzătoare, în ciuda faptului că este cuprinsă în cca. 100 de pagini. Întâlnim aici personaje, puţine la număr, ce-i drept, extrem bine conturate, între care se încheagă un "joc", într-un micro-univers boem destinat pieirii.
***/5

Urmează filmul...
__________________
"My own mind is my own church" - Thomas Paine

Last edited by andreiu7z : 01 Apr 2012 at 17:46.
andreiu7z is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2012, 05:28   #1148
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
CITINDU-L PE TURGHENIEV de William Trevor.

Ce pacat ca nu mai exista colectia "Cotidianul"! A avut multe carti bune printre care si aceasta, care-i volumul 48. Scriitorul irlandez William Trevor scrie despre o casnicie ratata, despre oameni obisnuiti care-i consuma zilele in conflicte marunte, despre iubirea adevarata care-i intotdeauna foarte complicata, despre relatii familiale complexe. Intamplarea face ca am citit recent "Parinti si copii" de Turgheniev. E bun, foarte bun, numai ca nu trebuie luat ad litteram. De altfel, din pacate, romanul si realitatea sunt doua notiuni complet diferite.
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2012, 11:00   #1149
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by sabinalin:
CITINDU-L PE TURGHENIEV de William Trevor.

Ce pacat ca nu mai exista colectia "Cotidianul"! A avut multe carti bune printre care si aceasta, care-i volumul 48. Scriitorul irlandez William Trevor scrie despre o casnicie ratata, despre oameni obisnuiti care-i consuma zilele in conflicte marunte, despre iubirea adevarata care-i intotdeauna foarte complicata, despre relatii familiale complexe. Intamplarea face ca am citit recent "Parinti si copii" de Turgheniev. E bun, foarte bun, numai ca nu trebuie luat ad litteram. De altfel, din pacate, romanul si realitatea sunt doua notiuni complet diferite.
Se leaga de ceea ce ascult eu sapatamana asta la teatru radiofonic in serial pe RRCultural:''Rudin'' de Turgheniev . Rudin om cultivat dar sarac se aciueaza pe la mosia unei mari doamne si bineinteles ca se indragosteste de Natalia , fata acesteia .Toata lumea este impotriva lor dar Natalia se transforma din pustoaica naiva intro leoaica gata sa-si apere cu orice pret dragostea . Rudin nu se ridica la inaltimea situatiei si cedeaza prea usor la presiunile celor din jur . Natalia tocmai era coapta si gata sa-i cada in brate dar Rudin nu are curajul sa fuga cu ea in lume cum doreste fata . Pleaca de la conac infrant cu coada intre picioare, fara fata si plin de datorii .
Rol mare facut de Constantin Codrescu care-l joaca pe Rudin , omul cuvintelor neacoperite de actiune. In alte roluri :Margareta Pogonat,George Constantin ,Adrian Pintea ,Mirela Gorea .
Pentru amatori :
http://teatrale.nobody.ro/2011/05/11...ev-rudin-1986/
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2012, 18:48   #1150
margott
Guru
 
margott
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 389
Zilele si noptile unui student intarziat - Gib I Mihaescu

Ar merita o ecranizare, mie mi se pare excelenta cartea, are un umor delicios.
margott is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2012, 21:15   #1151
Presedintele
Banned
 
Presedintele
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 495
Originally Posted by margott:
Zilele si noptile unui student intarziat - Gib I Mihaescu

Ar merita o ecranizare, mie mi se pare excelenta cartea, are un umor delicios.
Holy shit!
Presedintele is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2012, 21:58   #1152
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
nu sari asa man, dar genu ala de idee e interesant, decat ca , nu multa lume a citit gib I mihaiescu... asa ca , caca maca buli buli... ideea se poate vedea in ceva gen van wilder... student intarziat.... ramas in facultate... femei... dar in anii 1920 ... pf... intelegi ?
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona

Last edited by iiii : 11 Apr 2012 at 13:19.
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2012, 16:03   #1153
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
PADUREANCA de Ioan Slavici.

Filmul m-a trimis la nuvela. Am citit-o in patru zile, jumatate inainte de a vedea ecranizarea lui Nicolae Margineanu, jumatate dupa. Finalul e un pic diferit fata e film dar spiritul cartii e pastrat. Mi-au placut si nuvela si filmul, le recomand.
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2012, 18:33   #1154
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by sabinalin:
PADUREANCA de Ioan Slavici.

Filmul m-a trimis la nuvela. Am citit-o in patru zile, jumatate inainte de a vedea ecranizarea lui Nicolae Margineanu, jumatate dupa. Finalul e un pic diferit fata e film dar spiritul cartii e pastrat. Mi-au placut si nuvela si filmul, le recomand.

Nu-mi aminti de Manuela Harabor ca mi-a obsedat adolescenta . Se intampla niste faze acolo total nepotrivite pentru o minte necoapta .

Am inceput romanul ''Purificare '' scris de finlandeza Sofi Oksanen si aparut la Polirom .
Povestea e destul de misto : o baba estoniana se trezeste cu o pustoica in batatura . Tipa e batuta si evident foarte speriata de ceva si cineva .Primirea pe care i-o face baba este destul de rece dar apoi ostilitatea dintre cele doua femei cedeaza treptat si aflam amanunte greu digerabile : prostitutie fortata pentru pustoaica si vremurile grele din razboi si comunism de partea babei .
Sofi Oksanen a facut o vizita si prin Romania in urma cu doua saptamani pentru a-si lansa cartea . Un prieten mi-a imprumutat cartea (cu autograful autoarei ) si eu am scapat-o pe jos in tramvai .Bine ca nu a cazut in ditamai baltoaca aflata la citiva centimetri de scaunul meu pentru ca mi-as fi pierdut un prieten

bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2012, 12:27   #1155
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
M-am delectat cu trei piese de Eugène Ionesco: Jacques sau supunerea, Viitorul e in ouă sau Mare e grădina Domnului! si Scaunele

Lectura e savuroasa, pacat ca tocmai de la 2 absolvente de litere mi-a fost dat sa aud "Nu-mi place teatrul absurdului" cu un aer de superioritate bineinteles
Eram interesata in special sa citesc Scaunele pt ca vazusem piesa regizata de Kincses Elemér si interpretata magistral de cine altul decat Ilie Gheorghe si Tamara Popescu. Personajele sunt doi batrani, oratorul si multe personaje invizible care de fapt sunt o multime de scaune. Ionesco si-ar fi dorit ca oratorul sa para ireal si regizorul a gasit o modalitate de a respecta viziunea scriitorului. Se simte starea de plictiseala de la inceput apoi ritmul devine din ce in ce mai alert pana se tranforma in haos. Piesa implica multa miscare, de asta si Ionesco vedea in rolul batranei o femeie tanara sau chiar 2. E interesant ca se simte aglomeratia creata, dar in acelasi timp simti golul.
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2012, 12:02   #1156
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
Originally Posted by klaudya_e:
M-am delectat cu trei piese de Eugène Ionesco: Jacques sau supunerea, Viitorul e in ouă sau Mare e grădina Domnului! si Scaunele

Lectura e savuroasa, pacat ca tocmai de la 2 absolvente de litere mi-a fost dat sa aud "Nu-mi place teatrul absurdului" cu un aer de superioritate bineinteles
Eram interesata in special sa citesc Scaunele pt ca vazusem piesa regizata de Kincses Elemér si interpretata magistral de cine altul decat Ilie Gheorghe si Tamara Popescu. Personajele sunt doi batrani, oratorul si multe personaje invizible care de fapt sunt o multime de scaune. Ionesco si-ar fi dorit ca oratorul sa para ireal si regizorul a gasit o modalitate de a respecta viziunea scriitorului. Se simte starea de plictiseala de la inceput apoi ritmul devine din ce in ce mai alert pana se tranforma in haos. Piesa implica multa miscare, de asta si Ionesco vedea in rolul batranei o femeie tanara sau chiar 2. E interesant ca se simte aglomeratia creata, dar in acelasi timp simti golul.

La "Scaunele" mai exista o varianta recenta pe care am avut sansa s-o vad la teatrul Bulandra, cu Razvan Vasilescu si Oana Pellea. Am vazut si "Jaques sau supunerea" la teatrul Mic si mi-a placut, chiar daca transpunerea scenica n-a avut aceeasi calitate. De altfel sunt interesat de tot ce inseamna Eugen Ionescu, ca doar e "conorasan" cu subsemnatul...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2012, 12:06   #1157
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
LUNA SI DOI BANI JUMATE de Somerset Maugham.

Daca stiti cine a fost Gaugain si va pricepeti la pictura e necesar sa cititi aceasta carte. Daca nu stiti cine a fost Gaugain si nu va intereseaza pictura tot trebuie sa cititi pentru ca Somerset e scriitor de mare calitate. Charles Strickland e un personaj pe care un om normal il detesta, dar e inubliabil... Mi-as dori sa pot sa am sansa de a vedea ecranizarea din 1959 cu Laurence Olivier in rolul principal.
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2012, 16:36   #1158
Manusa
Guru
 
Manusa
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 358
Drum sangeros catre moarte - Sven Hassel

" In plin razboi, invadata de trupele germane, insorita Grecie mai are inca multe secrete. Unul dintre ele este padurea de cactusi unde misuna serpii, scorpionii si furnicile uriase si unde fiecare picatura de apa este pretioasa. Mai pretioasa decat viata camaradului......."


O carte foarte buna a lui Hassel care descrie foarte bine evenimentele din acea perioada a razboiului, o carte care merita citita.
Manusa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2012, 18:06   #1159
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Problemele noastre zilnice sunt microscopice fata de nenorocirile de care au avut parte milioane de oameni supusi gulagului sovietic . Citesc impresionanta carte scrisa de Anne Appelbaum ''Gulagul .O istorie .'' O carte mare si la propriu si la figurat ,aparuta la editura Humanitas in 2011 .O carte obligatorie pentru toti ce care se vaicaresc astazi ,pentru nostalgicii presupuselor ''zile bune de altadata '' si pentru amnezici.


Last edited by bremen1980 : 24 Apr 2012 at 18:09.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2012, 05:46   #1160
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
DOAMNA MC GINTY A MURIT de Agatha Christie.

Doamna Mc Ginty e o batranica linistita care isi castiga existenta muncind cu ziua si subinchiriind odai. Cine ar vrea sa ucida o astfel de femeie, care nu pare sa deranjeze pe nimeni? Si totusi cineva se gandeste ca e bine sa-i zdrobeasca extremitatea cefalica. Mobilul crimei e considerat a fi jaful iar suspectul de serviciu este James Bentley pe care toate probele il incrimineaza. Comisarul Spence, acela care a adunat probele, e insa nemultumit: chiar daca Bentley e daja condamnat la moarte, el simte ca nu tanarul e ucigasul. Ca atare Spence i se adreseaza lui Hercule Poirot...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:04.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells