Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Dec 2010, 14:28   #1
R_Afc
Veteran
 
R_Afc
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 151
The Tourist




Singurele filme, care mi-au plăcut avându-l pe Johnny Depp în distribuţie sunt: "Donnie Brasco" şi "Don Juan DeMarco", restul nu mi-au trezit interesul sau nu mi-au plăcut. Am/aveam mari aşteptări de la "The Tourist", dar dupa reacţiile citite se pare scenariul filmului e făcut de mântuială, acţiunea este lucrată prost, iar legătura dintre personajul lui Depp şi al Angelinei este lipsită credibilitate.

Touşi, în ciuda cronicilor nefavorabile, "The Tourist" a fost răsplătit cu trei nominalizări la Globul de Aur. (Best Motion Picture – Musical or Comedy, Best Actor Comedy or Musical, Best Actress Comedy or Musical)
__________________
“I'm not used to feeling like I belong where I am.”
R_Afc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2010, 15:10   #2
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Nah, credeam ca vii si tu cu o parere. Eu cel mai probabil o sa rezist tentatiei si ma voi duce la avanpremiera pe 2 Ian.

Quote:
Singurele filme, care mi-au plăcut avându-l pe Johnny Depp în distribuţie sunt: "Donnie Brasco" şi "Don Juan DeMarco", restul nu mi-au trezit interesul sau nu mi-au plăcut.

Restul fiind?



Nominalizarile la GG, cum am mai spus, cel mai probabil se datoreaza dorintei lor de a-i avea pe cei doi pe covorul rosu. Depp + Jolie (+Pitt?) = ratings. In plus, proiectia de la The Tourist a fost ultima pe care au vazut-o cei de la HFPA si se pare ca exista niste zvonuri cum ca s-ar vota in functie de cat timp le acorda cast-ul pentru interviuri, iar in cazul lui The Tourist, promovarea a fost intensa. Desigur, la momentul cand nominalizarile au fost finalizate, inca nu aparusera primele review-uri ale filmului, asa ca poate s-au gandit ca nu a fost asa rau; cateodata Presa Straina e mai ingaduitoare cu filmele. Oricum, The Tourist a primit destul bashing, dar se pare ca lumea a uitat ca nici Nine n-a fost primit mai bine de catre critici si a primit si el destule nominalizari, inclusiv la Oscaruri. Categoria Best Musical or Comedy si asa nu e prea ofertanta. Desi la M or C se cam baga toate filmele care nu sunt drame, indiferent daca sunt comedii sau nu, lupta se da la cealalta categorie. Sperantele mi s-au redus dramatic, asa ca pretentia minima este ca filmul sa fie macar entertaining. Average Joe-ul nu e genul de personaj cu care Johnny se simte in elementul lui, la urma-urmei cat de ofertant poate fi ? Presupun ca pe hartie filmul arata mult mai bine si probabil Johnny a fost atras de ideea de a sari de pe acoperisurile Venetiei in pijamale . Daca Turistul va fi un fail, imi va trece repede, fiindca mai vin POTC 4, Rango, The Rum Diary si poate chiar si mult asteptatul Dark Shadows . Cu putin noroc, poate Depp isi gaseste timp si pentru filmul lui Bigelow.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2010, 16:36   #3
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Dupa ultimul rateu vazut de mine, Salt, Angelina nu ma mai pacaleste. Pacat de Depp care ramine un preferat de-al meu. Oricum originalul Anthony Zimmer merita vazut.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2010, 18:25   #4
R_Afc
Veteran
 
R_Afc
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 151
Originally Posted by buticut:
Quote:
Singurele filme, care mi-au plăcut avându-l pe Johnny Depp în distribuţie sunt: "Donnie Brasco" şi "Don Juan DeMarco", restul nu mi-au trezit interesul sau nu mi-au plăcut.

Restul fiind?

Charlie and the Chocolate Factory, The Astronaut's Wife, Secret Window şi Public Enemies, mi se par cele mai slabe filme ale lui. Slabe în sensul scenariu, temă, execuţie şi aşa mai departe, nu că prestaţiile lui Johnny ar fi fost modeste.

Filmele de genul: Sweeny Todd, Alice in Wonderland sau Pirates of the Caribbean sunt simpatice şi spectaculoase, dar pe mine nu mă atrag în mod special. Eu înţeleg că el e acest tip nonconformist, căruia îi place să interpreteze personaje excentrice, locuieşte în Franţa şi spune că SUA e un căţel tâmp cu dinţi mari, ceea ce l-a făcut să accepte roluri dintre cele mai ciudate.
Pe de altă parte, dacă personalitatea lui Depp nu ar fi fost una extravagantă, dacă Johnny nu ar fi existat, "Edward Scissorhands" (după părerea mea, cel mai bun film al lui de până acum) nu trebuia creat, Depp a fost făcut pentru acel rol. Îl apreciez pe Johnny, în special pentru versatilitatea cu care interpretează personaje de la Ed Wood la Edward Scissorhands, cu atât de multă naturaleţe.

După ce a declarat despre SUA, moşnegii Academiei de Film îi vor acorda foarte greu o statuetă, poate niciodată, pentru ei necontând doar ceea ce văd în film.

Sunt curios să văd cum vor fi viitoarele proiecte. Rango pare a fi haios, din câte am văzut. The Rum Diary arată foarte bine, mai ales că lui Johnny iar fi plăcut să fie scriitor dacă nu reuşea în actorie.
__________________
“I'm not used to feeling like I belong where I am.”
R_Afc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2010, 06:19   #5
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Nu mi-a placut deloc filmuletul. Cred ca am mai zis pe undeva...

Angelina Jolie a pozat jumatate din film pentru Vogue sau Cosmopolitan. Cealalta jumatate a fost "ocupata" de flirtul ei constant cu Depp sau cameramanii. Am avut impresia ca ma uit la o emisiune gen Big Brother unde o pitipoanca cu impresii de doamna stie ca e filmata si "se da" interesanta. Imi placea nebunia asta de Jolie si ca actrita si ca "persoana"... dar de ceva vreme numai tampenii scoate. Mai bine ar lua o pauza si s-ar duce prin Grenada sau Niger sa mai faca niste donatii...
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2010, 10:56   #6
R_Afc
Veteran
 
R_Afc
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 151
Thumbs up

Originally Posted by rifa:
De ceva vreme numai tampenii scoate. Mai bine ar lua o pauza si s-ar duce prin Grenada sau Niger sa mai faca niste donatii...

Angelina Jolie: I'll Quit Acting To Raise My Family


Quote:
‘I don't think I'll do it much longer...because I have a happy home,' explains Angelina, 35.‘[We] will do films for the next few years, then we'll do something else.' Angelina and Brad, 46, want to ensure their kids get enough attention.

http://www.nowmagazine.co.uk/celebri...e-my-family/1/
__________________
“I'm not used to feeling like I belong where I am.”
R_Afc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2010, 13:54   #7
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Originally Posted by R_Afc:

Singurele filme, care mi-au plăcut avându-l pe Johnny Depp în distribuţie sunt: "Donnie Brasco" şi "Don Juan DeMarco", .......

Ar trebui sa vezi si Libertinul.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2010, 14:01   #8
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Secret Window si Public Enemies au fost beton ambele. Mie mi-a placut si The Astronaut's Wife (cred ca-i un SF foarte underrated). Daca e sa vorbim de esecuri in cariera lui Depp, Nick of Time imi vine acum in minte...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2010, 14:14   #9
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Fratilor, dar voi unde l-ati gasit la o calitate buna vizuala? Nu vreti sa dati "share" la link? Pot intoarce favorul oricand...
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2010, 14:40   #10
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
Originally Posted by Disciple:
Fratilor, dar voi unde l-ati gasit la o calitate buna vizuala? Nu vreti sa dati "share" la link? Pot intoarce favorul oricand...
subscriu
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2010, 16:01   #11
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Windom:
Secret Window si Public Enemies au fost beton ambele. Mie mi-a placut si The Astronaut's Wife (cred ca-i un SF foarte underrated). Daca e sa vorbim de esecuri in cariera lui Depp, Nick of Time imi vine acum in minte...

Riiight, in plus Secret Window i-a oferit posibilitatea de a incerca sa acapareze publicul, fara sa aiba vreo "recuzita" la indemana. Tot filmul mananca, doarme, se plimba si ucide oglinzi . Face aceste activitati oarecum de rutina si totusi reuseste sa te convinga sa nu-ti iei ochii de la el. Un alt actor ar fi transformat poate totul intr-un snorefest. Mie Secret Window mi s-a parut simplu, dar de efect si mi-a placut faptul ca nu iti arunca twist-ul pur si simplu in fata, ci intreg filmul este presarat cu indicii de care poate nu te prinzi din prima, dar care au sens, cand te gandesti la ele.

The Astronaut's Wife
are flaws, insa e saltat de actori. Charlize are forta necesara de a duce un film in carca si e convingatoare in rolul sotiei care habar n-are ce se intampla cu sotul ei, iar Johnny e foarte bun cand vine vorba sa treaca de la o stare la alta. Isi transforma privirea lovable intr-una rece intr-o secunda si o face convingator. He's a good creep , ar trebui sa joace rolul villain-ului mai des. Dialogurile sunt insa destul de corny, uneori am ras ca au fost plain funny, dar alte replici au fost amuzante neintentionat. Imi vine acum in minte dialogul legat de piersici . Mi-au placut insa anumite secvente in mod deosebit, cum ar fi cea in care cei doi se saruta si planul se schimba, cei doi ajungand in pat . Poate suna sadic, dar imi place cum the love scene devine incetul cu incetul una aproape de viol.Ce m-a lasat putin in ceata a fost motivul acelui alien. De ce voia sa construiasca o racheta? De ce voia ca rand pe rand Pamantul sa fie populat de extraterestri? Ca sa il distruga? Ca sa ne faca sclavi? Ca sa ne omoare? Scopul sau nu e bine definit. Mi-a placut insa ending-ul, spoiler cu alb: totul ii iese acelui mo-fo conform planului , chiar daca Johnny-boy dispare din peisaj.

Public Enemies
e un film grozav. Johnny surprinde foarte bine nonsalanta si bad-asseria personajului, fiindca la urma-urmei, John Dillinger was a character himself. Cred ca de la Once Upon a Time in Mexico, Johnny nu a mai fost atat de bad-ass . Pe parcursul intregului film e in control total, exercitandu-si carisma. Secventa cu Bale din inchisoare e comparabila ca intensitate cu acea intalnire memorabila din Heat. Din punct de vedere tehnic, filmul e aproape flawless, inca ma enerveaza faptul ca a fost total ignorat de Academie.

Cat despre Nick of Time...hmm...nu imi mai amintesc prea multe, l-am vazut doar de vreo 2 ori. Imi amintesc insa ca filmul era aproape filmat in timp real, idee abordata ulterior si de 88 Minutes si serialul "24". Johnny s-a descurcat destul de bine in rolul tatalui disperat, avand in vedere faptul ca la acea vreme nu avea copii, iar el fusese crescut aproape doar de mama. Din moment ce ai o familie, implicarea ta emotionala in asemenea roluri creste considerabil.

Originally Posted by R_Afc:
Filmele de genul: Sweeny Todd, Alice in Wonderland sau Pirates of the Caribbean sunt simpatice şi spectaculoase, dar pe mine nu mă atrag în mod special.
Sweeney Todd e EPIC, iar Alice in Wonderland si POTC dovedesc cat de benefic este sa ii dai creative freedom lui Depp.
Quote:
Pe de altă parte, dacă personalitatea lui Depp nu ar fi fost una extravagantă, dacă Johnny nu ar fi existat, "Edward Scissorhands" (după părerea mea, cel mai bun film al lui de până acum) nu trebuia creat, Depp a fost făcut pentru acel rol. Îl apreciez pe Johnny, în special pentru versatilitatea cu care interpretează personaje de la Ed Wood la Edward Scissorhands, cu atât de multă naturaleţe.

Asta e putin in contradictie cu ce ai scris mai devreme, cand ai considerat ca Depp a fost bun doar in Don Juan deMarco si Donnie Brasco. Edward Scissorhands e probabil filmul care imi atinge cel mai tare coarda sensibila, iar Ed Wood e cel mai glorios tribuit pe care i l-ar fi putut face cineva unui regizor ratat, dar atat de supradozat de pasiune, precum Edward D. Wood Jr.

Mr. Depp is a brave man. Cat de usor i-ar fi sa joace rolul barbatului straight, comun, fara sa riste vreo mutare si totusi el nu se compromite, facand in acelasi timp ceea ce ii place. Dupa Jack Sparrow, putea lejer sa continue seria filmelor mari, but he kept it low instead, cu filme precum Finding Neverland si The Libertine.

De vazut, dintre cele inca nementionate: Benny and Joon (din perspectiva unui Keaton&Chaplin lover, filmul asta ma unge pe suflet, mai ales pentru ca Johnny really gets physical, asa cum o facea si Keaton ), Dead Man, Fear and Loathing in Las Vegas si The Ninth Gate, just to name a few .

<b>The Libertine</b> merita insa o mentiune speciala. That prologue is fucking intense. Practic, John Wilmot iti spune ca il vei displace, iti spune ca vrea sa il displaci si pe parcursul filmului face tot posibilul ca sa il displaci si totusi exista ceva fascinant la el, iar Johnny reuseste sa il mentina intr-o dimensiune umana, astfel ca ajungi sa simti compasiune si sa iti pese de el, chiar daca stii ca este unicul responsabil pentru toate cate i s-au intamplat sau mai pe scurt, stii ca el s-a bagat singur in rahat. Filmul este un downfall, nu vezi vreodata personajul ajungand sus, ci afli doar ca are potentialul si posibilitatea de a ajunge acolo, dar el ii da cu piciorul. Esti martorul neputincios al degradarii sale, de care el insusi este constient, dar refuza sa se opreasca. E un conte destrabalat si nefericit. Intr-un fel, el reprezinta societatea Angliei, murdara si la propriu si la figurat. John Wilmot facea ce facea toata lumea, cu diferenta ca el ducea totul la extrem si nu se ascundea precum ceilalti sub haine si matasuri scumpe. Cand intreaba: Do you like me now? si repeta insistent now...now, rugand parca publicul sa il placa, cu o atitudine opusa celei de la inceput, you just feel for him, chiar daca nu ti-a dat prea multe motive sa il iubesti. Johnny salveaza personajul printr-un singur act de redemption, cand il ajuta pe rege sa obtina voturile necesare in Parlament. Filmul nu este tocmai o capodopera, but Johnny's transformation is something to behold.


Disciple, google: The.Tourist.2010.TS.Xvid-Rx . Ok quality.
But let's talk about The Tourist, shall we? Voi tot ma provocati aici cu JD, dar cand ma apuc, nu mai termin
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 28 Dec 2010 at 17:34.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2010, 20:31   #12
R_Afc
Veteran
 
R_Afc
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 151
Nu am zis ca a jucat slab in celelalte filme, doar ca mie nu mi-au placut sau nu m-au atras alte productii. It's not my cup of tea

Dupa cum am spus, doar pe Johnny il vad jucand roluri precum: Sweeney Todd, Jack Sparrow, Mad Hatter, Willy Wonka sau Edward Scissorhands.

Pana la urma si el a declarat ca se simte cel mai bine, in astfel de roluri.

"Captain Jack is always going to be a part of me," Depp said, adding that he has not hung up his bandana and eyeliner just yet.

"I like going back to him and seeing what we can cook up. It's tougher to play someone like my character in 'The Tourist'. I have the most fun when I can hide behind wigs or hats or make-up," he said.
__________________
“I'm not used to feeling like I belong where I am.”
R_Afc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2011, 19:54   #13
princess_peach
Guru
 
princess_peach
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 335
Nu am vazut inca filmul....acum il descarc...si pentru mine se incadreaza la filme cu Johnny Depp...n-am niciun alt criteriu. Depp e genial! Daca a jucat si aici ca in celelalte capodopere ale lui...e clar: filmul merita vazut!...
princess_peach is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2011, 13:22   #14
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
"Printre ingredientele de seamă ale filmului, pe lângă starurile Angelina Jolie şi Johnny Depp, sunt misterul şi stilul. Ajutat de un buget generos (?), o Veneţie absolut superbă şi şarmul (?) Angelinei, Henckel von Donnersmarck pune la cale un policier lent, care-ţi aduce aminte de un film cu James Bond de pe vremuri" Stefan Dobroiu


Mister (care?) + STIL (sau mai bine zis "swag") + sarm + "policia" lenta = James Bond de pe vremuri?
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2011, 16:02   #15
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
E dragut, cred c-a fost singuru' film atractiv din cinema de sapt. trecuta. Depp e ok ptr rolu' asta nesolicitant iar filmu' are un twist fortat si neverosimil.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2011, 08:32   #16
andreiu7z
Guru
 
andreiu7z
 
Join Date: Jun 2009
Location: DeUndeVreau
Posts: 551
O scurtă cronică
__________________
"My own mind is my own church" - Thomas Paine
andreiu7z is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2011, 16:52   #17
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Acu' chiar ca-mi place de Iulia Blaga.
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2011, 23:53   #18
Lelouche
Veteran
 
Lelouche
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 150
Sincer, nici mie nu mi se pare genial The Turist,dar l-as incadra cu succes in categoria comercial cu "sharm". Mi s-a parut ca ar avea ceva ingrediente care sa ma tina citva timp cu ochii benoclati in TV. Pentru o simbata seara a fost destul de ok. Si in plus imi si place mult Johny. Pe madame Jolie o placeam destul de mult si mi-a placut ca "femeie" si in The Turist,dar cum spunea mai sus un coleg de suferinta, dupa Salt, madama mi-a mai picat de la sufletzel: desi in The Turist a avut un rol destul de cuminte, oarecum de "vampa" sictirita pe viata.
Acum nu stiu daca am fost chiar obiectiv in aprecieri (desi imi place sa cred ca am fost), dar am facut cumva "greseala" sa ma uit la The Turist la vreo 5 minute dupa ce terminasem de vazut (porcaria inimaginabila pe care am si asociat-o de indata cu The Expandables) Red. Pai rosu am vazut in fata ochilor la ce timpenie de film au putut scoate,din nou americanii.

Parerea mea e doar parerea mea. Clear and Over.
Lelouche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2011, 23:58   #19
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
amice,
cum, nu-ti place "madame Jolie"????
vai, nu se poate!
ce nenorocire...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2011, 00:02   #20
Lelouche
Veteran
 
Lelouche
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 150
Ba imi place si asta mai ales daca imi fixez privirile numai pe buzele ei si apoi....................visez.
Imi place n-am ce zice,dar sa joace si bine. Ca daca nu joaca bine eu nu ma mai uit la ea. Asculta-ma tu pe mine si sa vezi ce ti-o pun la punct. Si virgula.
Lelouche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:25.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells