Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Jan 2011, 00:11   #21
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
buzele ei mi se pare foarte nasoale.
n-ai ales bine, mai gandeste-te.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2011, 07:52   #22
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Nasol nu e originalul, nasoale sint imitatiile. Uite aici o mostra:
http://www.youtube.com/watch?v=PfXtmnxhtTY
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2011, 09:22   #23
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by rifa:
Angelina Jolie a pozat jumatate din film pentru Vogue sau Cosmopolitan.

Foarte buna observatia! Intr-adevar, parea desprinsa dintr-o revista.
Am vazut ieri The Tourist, dupa care am vazut aseara The Bone Collector la televizor. Ce schimbare!

Revenind la subiect, The Tourist a fost dezamagitor pentru mine. Din lipsa de timp, am fost nevoita sa reduc foarte mult iesirile la cinema, asa ca, permitandu-mi o singura premiera luna aceasta, am selectat acest film, dar cred ca am facut o greseala!
Mi s-a parut un film fuserit, plat, fara nicio sclipire (ma rog, aproape fara, prezenta fizica a Angelinei facand exceptie).
A fost previzibil si, desi am sperat pana la final sa nu fie chiar asa de previzibil, sperantele mi-au fost spulberate.
Filmul nu are nimic nou sau special care sa merite vizionarea. Macar daca Angelina ar fi etalat mai multe bijuterii si toalete... Dar daca actiunea filmului se desfasoara pe durata a doar cateva zile, n-a avut timp sa arate mai mult...
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2011, 03:09   #24
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by corinka:
Foarte buna observatia! Intr-adevar, parea desprinsa dintr-o revista.

Ma refeream si la asta dar mai mult la maniera in care abordeaza orice replica si maniera in care isi etaleaza ostentativ orice gest meschin cum ar fi "plimbatul mainii prin par" sau acele miscari de gene reciclate la fiecare 30 de secunde. Pana si acel mers leganat pare fortat si se potriveste mai mult unei prezentari de moda decat unui film artistic. Pare genul de creatura credula ce merita sa fie "plesnita" pentru infatuarea de care da dovada... Nu stiu ce a fost in capul ei...
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2011, 09:20   #25
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Acel catwalk l-am remarcat si eu, dar l-am atribuit personajului.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2011, 04:30   #26
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Oh, Doamne!Angelina cred ca nu se lasa pana nu castiga si o Zmeura.Este, pur si simplu, penibil filmul.Ma uitam la el si nu'mi venea sa cred ca este atat de prost.Daca nu ar fi jucat Depp si Jolie in el, ar fi fost un film demn de Kanal D.Nominalizarile primite la Globuri sunt aberante si rusinoase, indiferent de interesele care au stat la mijloc.
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2011, 17:18   #27
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
O gramada de pareri, dar mai mult rele decat bune. Noroc cu buticut ca face lumina de fiecare data cand vine vorba despre Johnny Depp . Trebuie sa recunosc, nici mie nu mi-a placut atat de mult. De fapt, de la jumatate incolo, singurul motiv pt. care nu am dat close a fost ca sa imi confirm banuiala, care s-a si adeverit la sfarsitul filmului. Il respect pe JD pt. prestatia sa, iar Angelina inca este o femeie frumoasa.. si va fi destul timp de acum incolo.
Am vazut mai sus o lista.. cu cateva filme ale lui Johnny Depp.. si nu am vazut acolo Blow. Mie mi-a placut foarte mult. Deh, poate o fi vorba de subiectivitate
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2011, 00:47   #28
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
M-am gandit si la Blow, dar mi-am spus ca deja sunt cam multe filme si mai bine nu mai scriu, sa nu fiu acuzata ca exagerez .

SPOILERS AHEAD


A fost un film placut. In niciun caz o capodopera, dar enjoyable. Twist-ul detectabil de la kilometri distanta (cum operatia estetica este atat de des mentionata in film, era evident ca si Alexander isi facuse una si era si mai evident faptul ca Frank = Alexander). Am fost putin dezamagita de faptul ca mi s-a confirmat banuiala de la inceput, desi scenariul face tot posibilul pentru a ne pune pe niste piste false. Of course, finalul e total neverosimil, datorita faptului ca Frank parca isi joaca prea bine rolul, neiesind din caracterul "clueless" nici macar o data.

Cinematografia si costumele mi s-au parut impecabile. Venice e un oras superb, iar filmul a scos bine in evidenta acest lucru prin acele bird's-eye views si plimbarile prin canale. Costumele sunt chiar wow, ma intreb cum de nu au fost nominalizate la Oscaruri, probabil pentru ca erau putine (?). In sfarsit Angelina Jolie arata bine in ceva . Chiar si coloana sonora mi s-a parut potrivita si cat de cat alerta. Se simte oarecum mana unui regizor european, primele minute ale filmului, in mod surprinzator, chiar au ceva din Das Leben der Anderen.

Problema majora e cu plot-ul total tras de par. Lucrurile sunt mult prea bine aranjate la fix, toate merg ceas, unii prea ajung in momentul potrivit la locul potrivit si capacitatea "speculativa" a unor personaje este peste nivelul normal. In plus, mi se pare cam aiurea ca Scotland Yard-ul sa nu dea doi bani pe viata unui turist, dar sa-i pese de 700+ de milioane furate de la un gangster. Si mai grav mi se pare sa nu stii cum arata cel pe care il urmaresti, dar treaca-mearga.

Cat despre acting, all in all mi s-a parut ok. Angelina Jolie intr-adevar pare sa se creada constant pe o pasarela, dar adevarul este ca daca barbatii ar vedea o asemenea femeie pe strada, in mod cert ar intoarce capul dupa ea, chiar si numai pentru a-i admira tinuta . Presupun ca asa era rolul ei, de a se comporta intr-un mod ladylike a la britanici, desi accentul ei nu m-a convins prea tare. Johnny...well...e Johnny . Mi-a placut ideea de a face misto de stereotipul americanului ignorant, pentru care spaniola si italiana e aceeasi branza (Bon Jovi cracked me up ) si care crede ca doar pentru ca vine din the USA, se bucura de drepturi depline. La urma urmei, si asta a facut parte din "act-ul" sau si cand vrei sa pretinzi ca esti un American, cel mai usor este sa apelezi la stereotipuri. Personajul insa prezenta si trasaturile unui turist tipic - stand in mijlocul multimii, cu o harta in mana -> that's totally me . Mi s-a parut ok si ideea de profesor schlubby - e plauzibil in contextul mortii sotiei lui. Cand cineva drag tie moare, iti cam piere cheful de a te ocupa de propria persoana - te ingrasi, nu-ti mai aranjezi parul, nu-ti pasa de tinuta, etc. Johnny e chiar bun cand vine vorba sa faca pe naivul si pe neindemanaticul. Nu e tocmai tipul meu de rol preferat, dar daca o face bine, I'm down with that . Timothy Dalton are o aparitie relativ scurta, dar de efect, iar Paul Bettany...well, a fost...uhm...acceptabil. Ii dau un pass, pentru ca am un fel de soft spot pentru el .

Chimia dintre protagonisti cam lipseste, dar intr-un fel cred ca asta era si intentia. Sunt doi oameni in toata firea, care s-au cunoscut recent. Ea e o "woman on a mission", el e un "vaduv". - deci oarecum se intelege lipsa manifestarii unei iubiri...pasionale, pentru ca nu prea a fost cazul.

Pe langa glumele referitoare la stereotypes, salut si punerea in evidenta a eficientei Scotland Yard-ului. Mi-a cam ajuns sa tot vad politisti prosti de dau in gropi - aici si cand o dau in bara, isi repara repede greseala. Important este ca fac uz de tehnologiile de care dispun, faptul ca sunt in stare sa identifice rapid suspectul si sa isi mobilizeze la fel de repede oamenii, indiferent unde se aflau acestia.

Turistul are un aer playful - nu se ia prea tare in serios si este constient de faptul ca desi arata bine, nu este mai mult decat un popcorn movie. M-a ajutat mult faptul ca l-am vazut avand asteptari foarte reduse, reusind cu chiu, cu vai sa mi le scad, dupa ce ca la inceput erau chiar uriase. Si cum n-ar fi, cu o asemenea distributie, regizor si scenaristi! O vreme chiar credeam ca ar putea fi material de Oscar - apoi a fost distrus de review-uri si asteptarile mele au scazut drastic. Problema filmului nu e ca ar fi rau, ci ca nu este atat de bun pe cum se astepta lumea sa fie. Cand ai asteptari de la ceva, exista un mare risc de a fi dezamagit de rezultatul final si in cazul filmelor, dezamagirile apar mult mai des la orizont decat surprizele.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2011, 20:59   #29
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Jenibil .. nu mi-a placut .. pacat de actori
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2011, 22:37   #30
verapower
Novice
 
verapower
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 14
Mie sincera sa fiu, mi-a placut.
__________________
Walk the line...
verapower is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2011, 22:25   #31
Gebeleizis
Guru
 
Gebeleizis
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 640
Pierdere de timp.
Gebeleizis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells