Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Jan 2009, 13:51   #1
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
Cinematografe inchise

RADEF (Regia Autonoma de Distributie a Filmelor) a decis sa inchida in perioada 1 februarie - 30 aprilie 2009, 5 cinematografe din Romania, ca urmare a veniturilor mici care nu acopereau cheltuielile. Cele 5 cinematografe sunt: Galax Slobozia, Flacara Hunedoara, Cinema Tineretului Tulcea, Pacea Gherla si Dacia Resita.
De asemenea vor mai fi inchise si salile mari din complexele cinematografice Brasov si Bistrita.

Pe langa scandalurile politice care nu ocolesc nici RADEFul problema acestor sali si nu numai, este lipsa acuta a spectatorilor.

Desi nu locuiesc in nici unul din orasele afectate de aceasta decizie nu pot sa nu atrag atentia celor care se bat cu pumnul in piept ca ei sunt cinefili dar continua sa pirateze filmele in loc sa le vada la cinema.
Pana la urma daca piata o cere vom vedea filmele numai acasa si ne vom aminti cu drag de cinematograf.

PS. Din pacate nu am gasit nici o discutie deschisa despre acest subiect aici (daca exista va rog sa stergeti aceasta postare) si ma asteptam ca un site si un forum care (cica) este pentru cinefili sa i-a atitudine mai promt.
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2009, 17:17   #2
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
La mine sunt 1/2 cinematografe RADEF si un multiplex la mall (1/2 pentru ca sunt cand unul, cand doua, in functie de cum reusesc sa plateasca curentul la unul; la celalalt, portarul iese pe strada si cheama lumea la film).
Din punctul meu de vedere, RADEF-ul si-a facut-o cu propria mana, complacandu-se in scaderea continua a publicului (care, hai sa fim seriosi, n-a avut loc din senin, ca abia de 5-6 ani exista la scara larga in Romania net cu viteze care sa permita piraterie la nivelul la care e azi), fara sa faca niciun fel de investitie.
And I gave them chances. Am inghetat in sala pana la capat la "Razboi pe calea undelor". Am mers la filme ca "Persepolis" sau "L'avocat de la terreur" pentru ca multiplexurile nu se prea complica cu asa ceva. Pana cand au decis ca daca la un cinematograf se taie curentul, mai bine muta la celalalt some lame rom-com cu Lucy Liu in loc de "Auf der anderen Seite" (evident, dupa ce se anuntase deja programul cu filmul lui Fatih Akin). Intre timp curentul pare sa fi revenit, asa incat s-au vazut nevoiti sa treaca la redifuzarea filmelor de pe la inceputul anului trecut. Deci ghinionistii care nu s-au numarat printre cele 4 persoane (estimare; I have no reason to verify this) din sala la "The Bucket List" anul trecut au sansa sa il vada.

Asa ca, din punctul meu de vedere, fara o schimbare de politica extrem de serioasa si fara niste investitii indraznete, RADEFul chiar valoreaza mai mult vandut pe bucati decat tinut in viata. Sadly.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2009, 20:20   #3
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Acest subiect a fost puternic discutat chiar pe cin. ro. Radef este societate de stat aflata sub influenta politica clara. Regia pastoreste 400 de sali de cinema iar interesul este ca aceste sali sa treaca din patrimoniul statului in ograda unor smecheri care sa le transforme in spatii cu alte destinatii mult mai profitabile. Din salile amintite f. putine mai functioneaza cu destinatia initiala, ele fiind inchiriate ca sali de bingo, discoteci, magazine etc, restu' fiind in paragina totala (gen Feroviar).
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2009, 21:11   #4
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Re: Cinematografe inchise

Originally Posted by cornel:
RADEF (Regia Autonoma de Distributie a Filmelor) a decis sa inchida in perioada 1 februarie - 30 aprilie 2009, 5 cinematografe din Romania, ca urmare a veniturilor mici care nu acopereau cheltuielile. Cele 5 cinematografe sunt: Galax Slobozia, Flacara Hunedoara, Cinema Tineretului Tulcea, Pacea Gherla si Dacia Resita.
De asemenea vor mai fi inchise si salile mari din complexele cinematografice Brasov si Bistrita.
De cand dateaza informatia asta? Unde ai citit?
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2009, 15:05   #5
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
@Gloria
sa zicem ca din presa vremii

http://www.gardianul.ro/index.php?pa...ematograf.html

http://www.cugetliber.ro/1233093600/...a-malul-marii/
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:11.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells