Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Dec 2013, 19:37   #21
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Identitate inseamna ,din fericire,infinit mai mult decat Ionescu sau Popescu.
Capacitatea de a relationa este identica in real si in virtual.Ba in virtual este chiar mai provocator sa "citesti " personalitatea cuiva,si da,cred ca un om cu un nivel normal sau mai profund de perceptie nu are nevoie de prea multe amprente virtuale pentru a clasa corect un user ,de pilda.
La fel cum,si in contact direct,te poti lamuri si in 10 minute ce hram poarta omul din fata ta.
Esenta este aceeasi,cadrul variaza.
Lucrurile sunt de altfel in acest sens vizibile cu ochiul liber chiar si aici: oamenii interactioneaza pe nivele de rezonanta.
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2013, 21:22   #22
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by sigalia:
Identitate inseamna ,din fericire,infinit mai mult decat Ionescu sau Popescu.
Capacitatea de a relationa este identica in real si in virtual.Ba in virtual este chiar mai provocator sa "citesti " personalitatea cuiva,si da,cred ca un om cu un nivel normal sau mai profund de perceptie nu are nevoie de prea multe amprente virtuale pentru a clasa corect un user ,de pilda.
La fel cum,si in contact direct,te poti lamuri si in 10 minute ce hram poarta omul din fata ta.
Esenta este aceeasi,cadrul variaza.
Lucrurile sunt de altfel in acest sens vizibile cu ochiul liber chiar si aici: oamenii interactioneaza pe nivele de rezonanta.

Afinitati elective 2.0
Daca esti blog cu mine, sunt si eu blog cu tine. Exista o sansa sa ne link-uim.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2013, 00:21   #23
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by Twinsen:

Cand citesc ce spue Maria despre "nepoata care a avut mari probleme din cauza unor grupuri de pe net din alta tara", eu vad cu totul altceva. O nepoata care a avut probleme din cauza ei insisi si a persoanelor din jurul ei, dintre care parintii au rol esential.

.
Ai dreptate, clar, stiu si stiam inainte de a scrie eu ce am scris. Chestia e ca lipsa unor sentimente in familie si aparenta existentei lor in spatiul virtual pot duce la adolescenti la chestii cam naspa. Bine ca se pare ca la fata de care ziceam s-au rezolvat. Aleluia!

Mie, cum am zis, netul imi provoaca angoase doar in legatura cu viitorul fiicelor mele. Uneori ma simt ca intr-un SF. Incerc sa le invat sa fie oameni adevarati wherever si sper sa aplice chestia asta si pe net; am pe net safe nu stiu cum, nu pot intra deocamdata copiii pe net fara parola, dar stiu ca in cativa ani va trebui sa le iau propriul calculator cu propriul net si atunci, vorba ceea "the world is your oyster". Nu ne putem creste copiii intr-o colivie de aur, dar totusi e greu sa intuiesti mereu ce si cand trebuie sa le zici tinerilor. Nu as vrea sa nu fi existat internetul, dar as vrea poate sa fi avut mai mult timp sa le explic ce si cum...mai ales acum cand orice idiot are net, care nu stie nici macar ce e aia 'enter' sau 'cancel' sau alte chestii din-astea super flu...
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2013, 00:24   #24
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by sigalia:
Identitate inseamna ,din fericire,infinit mai mult decat Ionescu sau Popescu.
Capacitatea de a relationa este identica in real si in virtual.Ba in virtual este chiar mai provocator sa "citesti " personalitatea cuiva,si da,cred ca un om cu un nivel normal sau mai profund de perceptie nu are nevoie de prea multe amprente virtuale pentru a clasa corect un user ,de pilda.
La fel cum,si in contact direct,te poti lamuri si in 10 minute ce hram poarta omul din fata ta.
Esenta este aceeasi,cadrul variaza.
Lucrurile sunt de altfel in acest sens vizibile cu ochiul liber chiar si aici: oamenii interactioneaza pe nivele de rezonanta.


Ai dreptate oarecum, nu stiu cum ar intelege un copil de 12-16 ani ceea ce ai scris si nu stiu cat fler ar avea in a detecta onestitatea sau falsitatea... I have an obsession, I know, call me mom
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2013, 00:26   #25
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by bremen1980:
Toata lumea are dreptate si disputa asta n-o sa se termine niciodata . Eu ma bucur ca datorita ( sau din cauza ) netului pot vedea asemenea minunatii :

http://9gag.tv/v/2242


That bunny
Is funny!
(ca n-am gasit alta rima)
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2013, 00:41   #26
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Daca as avea copii, cred ca netul ar fi ultimul lucru care mi-ar provoca angoase in legatura cu viitorul lor. Mie imi pare mai degraba ca ti-e teama ca le-ar putea schimba imaginea despre lume pe care incerci sa le-o dai. Complicata treaba asta. Mai ales cand incerci sa creezi "oameni adevarati"...
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2013, 16:40   #27
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Twinsen:
Daca as avea copii, cred ca netul ar fi ultimul lucru care mi-ar provoca angoase in legatura cu viitorul lor
si mie la fel.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2013, 20:36   #28
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Daca as avea copii , mi-ar fi frica de mine
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2013, 21:43   #29
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by bremen1980:
Daca as avea copii , mi-ar fi frica de mine
Asta imi aduce aminte de inceputul lui Idiocracy, cand inteligentii asteptau momentul potrivit sa aiba copii, iar prostii se inmulteau pe rupte.

Dar evident ca ai dreptate, cred ca de asta ar trebui sa se teama in primul rand un parinte. Pe de alta parte copiii se nasc cu propria lor personalitate, asa ca nu depinde doar de parinti. Raman insa niste intrebari neplacute, de genul nu cumva il si condamni la moarte cand il faci?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2013, 08:31   #30
Sorin87
Guru
 
Sorin87
 
Join Date: May 2011
Posts: 730
de multe ori ne ajuta internetul dar trebuie dozat in cantitati normale, prea mult timp petrecut pe interne duce la o viata monotona
Sorin87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2013, 20:25   #31
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Twinsen:
intrebari neplacute, de genul nu cumva il si condamni la moarte cand il faci?
il condamni sigur la viata, care poate fi mai rea ca moartea, uneori.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2014, 17:27   #32
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Computers Change the Way We Learn
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2014, 00:17   #33
nesss
Novice
 
nesss
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 5
Originally Posted by MariaMona:
Nu esti pe Facebook, nu existi, e o vorba trista....

Acum 3 luni asa spunea un prieten mosului. Chiar conteaza . facusem cont pe FB dar il dezactivasem. la vremea aceia imi parea o mare prostie.
Ma supara ca devenim mult prea virtuali. nu prea ne mai intalnim face to face. avem de postat poze pe fb etc.cat despre copii. ce sa zic. nu prea e de bine.
nesss is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2014, 12:39   #34
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
http://www.psychologies.ro/anchete-s...ului-2-2137925
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2014, 23:59   #35
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
Treaba asta cu facebook-ul îmi pare a fi o mare păcăleală...chiar și cea cu forumurile....fiecare își construiește o anumită imagine despre sine, își crează imaginea pe care vrea ca ceilalți să o vadă. Fiecare postează doar anumite momente din viața sa, selectând, clădind tot mereu imaginea dorită.
Toți comunică prin like-uri, dar când într-adevăr o problemă este pusă, aceasta este ignorată. Relaționarea dintre oameni este egală cu 0, este una superficială....în plus, procesele de gândire suferă o mare schimbare, devenim mult prea grăbiți, incapabili de a ne exprima corect (da, am simțit și pe propria piele).
Recent mi-am dezactivat contul de facebook și mi-am dat seama cam cât timp îmi mânca, cam cât de inutil și în același timp cât de util este. Spun util pentru că, în cazul meu, toate noutățile, știrile de la facultate sunt postate pe facebook în mod exclusiv de către profesori, colegi.
Într-un final, ăsta e mersul lumii, chiar dacă nu e decât o capcană....Ăștia suntem, noi, oamenii ... masinăria trebuie să meargă mai departe.

Last edited by Rapture : 15 Feb 2014 at 00:03.
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2014, 22:08   #36
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Rapture:
Treaba asta cu facebook-ul îmi pare a fi o mare păcăleală...chiar și cea cu forumurile....fiecare își construiește o anumită imagine despre sine, își crează imaginea pe care vrea ca ceilalți să o vadă.
Noroc ca in viata de toate zilele fiecare e complet sincer.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2014, 15:04   #37
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Stefana Broadbent: How the Internet enables intimacy( secventa numarul 10 dintr-o miniserie TED dedicata iubirii.)

http://www.ted.com/playlists/143/in_..._for_love.html
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2014, 23:10   #38
smartapp
Novice
 
smartapp
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 6
Originally Posted by Twinsen:
Originally Posted by bremen1980:
Daca as avea copii , mi-ar fi frica de mine
Asta imi aduce aminte de inceputul lui Idiocracy, cand inteligentii asteptau momentul potrivit sa aiba copii, iar prostii se inmulteau pe rupte.

Acest film l-as promova prin scoli si Parlament, ca sa mai sensibilizez opinia celor care doresc sa creasca generatii de dobitoci in invatamanul romaneasc.
__________________
Ai nevoie de un SRL, PFA, ONG? Te ajut GRATUIT cu dosarul de acte. Informatii gasesti pe pagina web din profilul meu personal.
smartapp is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2014, 10:57   #39
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Si eu ma trezesc vorbind de multe ori despre "fenomenul Idiocracy"
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2014, 14:50   #40
Rippa
Senior
 
Rippa
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 104
Smile

This is all bullshitt..>!!!!..mai iesiti si pe afara...sa luati o gura de aer...lasati netu!!!
Rippa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells