Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Feb 2011, 08:16   #121
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
ai reactia asta pentru ca te asteptai la foarte mult compara TSN cu restul filmelor carora le-ai dat patru in ultima vreme si ai sa vezi ca fincher e deasupra
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2011, 08:23   #122
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
o fi deasupra, da'nu prea-i de statueta cea mai ravnita....
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2011, 08:29   #123
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
nici nu am spus asta
eu unul in 2011 nu m-as grabi cu premiile, e un an cat se poate de mediocru. Si de obicei in anii astia statuetele ajung la filmul mediocru cu mai multa emotie, adica la The King's speech
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2011, 08:29   #124
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by StefanDo:
ai reactia asta pentru ca te asteptai la foarte mult compara TSN cu restul filmelor carora le-ai dat patru in ultima vreme si ai sa vezi ca fincher e deasupra
Intr-o anumita masura probabil ca ai dreptate, mai ales daca luam in considerare faptul ca TSN a venit dupa La Belle Noiseuse, pe care-l vazusem cu o seara inainte. Dupa acea experienta, m-am simtit ca intr-un vid urmarind TSN. Gol.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2011, 08:46   #125
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by StefanDo:
e un an cat se poate de mediocru. Si de obicei in anii astia statuetele ajung la filmul mediocru cu mai multa emotie, adica la The King's speech
poate sunt mediocre din anumite puncte de vedere.astea sunt tendintele si Oscarul trebuie sa tina pasul cu ele...
cred ca vremurile cand un film era incoronat la toate categoriile au cam apus...
"the best-ul" nu prea e sinonim cu comercialul..
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2011, 08:48   #126
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
oh, La Belle Noiseuse quel tour de force !

http://www.cinemagia.ro/forum/showpo...&postcount=337

Originally Posted by Windom:
L-am vazut aseara. Big disappointment. Ar merita trimis direct la topicul cu dezamagiri. Mi s-a parut un film la fel de sec si insipid precum o stire de pagina 4 din Ziarul Financiar. Pur si simplu nu mi-a venit sa cred ca e un film regizat de Mr. Fincher, omul care, anterior, cu Zodiac, reusise sa te tine tintuit in scaun pentru doua ore si jumatate propunindu-ti o analiza livresca a unei anchete politienesti. Ca sa nu mai vorbesc de Seven...

Gimme five, pal
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2011, 19:08   #127
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Windom:
L-am vazut aseara. Big disappointment. Ar merita trimis direct la topicul cu dezamagiri. Mi s-a parut un film la fel de sec si insipid precum o stire de pagina 4 din Ziarul Financiar. Pur si simplu nu mi-a venit sa cred ca e un film regizat de Mr. Fincher, omul care, anterior, cu Zodiac, reusise sa te tine tintuit in scaun pentru doua ore si jumatate propunindu-ti o analiza livresca a unei anchete politienesti. Ca sa nu mai vorbesc de Seven...
Dar aici ce avem? Un Cruel Intentions pentru intelectuali. Acel nerd adorat de americani, singuratic si neiubit de nimeni, dar, culmea, simpatic si cu cea mai buna bucatzica din campus alaturi. Jesse Eisenberg m-a scos din sarite chiar dinainte de aparitia titlului pe ecran. Si face cam acelasi lucru pe intreg parcursul filmului: turuie din gura de-i sar capacele precum un texan la o licitatie de cornute, triade sforaitoare presarate, ici-colo, cu cite o replica isteata. Zero empatie fata de personaje. Zero dramatism. From time to time, a courtroom scene, but no salt or pepper there. Arunca domnul Fincher un ochi la Insider ori, macar, la Ally McBeal cind mai vrei sa te bagi pe domeniul legal.
Dupa 30 de minute am intrat pe pilot automat, motaind si mustacind la cite o replica spirituala. Cam cu atit ramii dupa vizionare: cu 2-3 vorbe de duh si cu o coloana sonora ok. Daca Fincher va lua Oscarul anul asta, il va primi la fel cum la primit Scorsese - un al fel de mercy fuck. Overrated? Putin spus. Daca nu era vorba de Fincher ori Facebook, filmul asta intra direct pe dvd.

4/10
Eu cred ca uiti care a fost ultimul film al lui Fincher inainte de asta. TSN e clar un pas inainte.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2011, 19:29   #128
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Și mie inițial nu mi s-a părut că e chiar cel mai bun film al anului, cum se tot intitula, dat pe mine m-a ținut țintuit pe scaun. Ce-i drept că nu ar fi oprit nimeni filmul pentru mine, dar filmul chiar a avut ritm alert și chiar am râs mai mult ca la majoritatea comediilor.

Și ce am observat eu la filmul ăsta că trebuia să fiu foarte atent că altfel pierdeai discuțiile. Pentru scena de la început cu tipa chiar trebuia să fii foarte atent cu toată muzica din preajmă și cu viteza lui Jesse de a vorbi. Și sincer eu unu nu mi-am dat deloc seama că gemenii sunt jucați de același actor. Filmul chiar are destule lucruri care sunt foarte bine făcute, e chiar antrenant și amuzant, dar tot a lipsit ceva.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2011, 19:30   #129
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Fata de BB? Never. Ala cel putin a fost original.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2011, 19:55   #130
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by StefanDo:
nici nu am spus asta
eu unul in 2011 nu m-as grabi cu premiile, e un an cat se poate de mediocru. Si de obicei in anii astia statuetele ajung la filmul mediocru cu mai multa emotie, adica la The King's speech

Hai ca nu e chiar atat de rau, fata de alti ani in care nu-ti ajungeau doua maini ca sa numeri toate mediocritatile aparute.
TKS mediocru? Blasphemy !
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2011, 21:57   #131
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Windom:
Fata de BB? Never. Ala cel putin a fost original.
Oh common, ala e chintesenta a tot ceea ce inseamna overlong, pointless movie
TSN Macar e pragmatic si pe alocuri taios. Also, how can you not like Jesse?
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2011, 14:05   #132
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
No king speech could beat a movie based on this:

http://www.suplimentuldecultura.ro/i...Fast-food/6433
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2011, 15:44   #133
Claudio06
Novice
 
Claudio06
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 10
Si cu filmu asta a mai facut facebook-u niste bani si a mai castigat cateva conturi in plus... ca parca nu avea destule
Claudio06 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2011, 20:03   #134
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Nice acting .. mi-a placut ..
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2011, 15:39   #135
Gebeleizis
Guru
 
Gebeleizis
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 640
Un film supraevaluat.
Gebeleizis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2011, 15:51   #136
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
N-ar strica niste pareri ceva mai elaborate. Nu e nevoie de eseuri, dar cu siguranta nici sub jumatate de rand nu-i bine.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells