Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Jan 2011, 16:57   #101
Monotone
Senior
 
Monotone
 
Join Date: Dec 2010
Location: DIGITAL
Posts: 127
Send a message via Yahoo to Monotone
Originally Posted by rvn:
"scanteia de idee" a fost sa clasifice gagicile.atat.nu mi se pare nimic senzational.doar ca a adus clientii.asta-i intr-adevar,ceva "deosebit".

Era vorba de interfata simplista (si user friendly) care a atras majoritatea utilizatorilor de astfel de portale (Myspace / HI5 and co)

In film "scanteia de idee" cred ca a fost mai mult modul prin care s-a promovat clasificarea fetelor, si mai ales faptul ca fetele clasificate erau cele din campus.

Observ ca intram in aria off-topic ului si as vrea sa ne oprim si sa continuam tot cu intrebarea ta :

Ce mesaj a vrut sa transmita David Fincher prin "The Social Network"?
__________________
EIN ! ZWEI ! DIE !

<----- CINEMAGIA TROLL

Last edited by Monotone : 24 Jan 2011 at 17:00.
Monotone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2011, 17:05   #102
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Monotone:
Originally Posted by rvn:
"scanteia de idee" a fost sa clasifice gagicile.atat.nu mi se pare nimic senzational.doar ca a adus clientii.asta-i intr-adevar,ceva "deosebit".

Era vorba de interfata simplista (si user friendly) care a atras majoritatea utilizatorilor de astfel de portale (Myspace / HI5 and co)

Observ ca intram in aria off-topic ului si as vrea sa ne oprim si sa continuam tot cu intrebarea ta :

Ce mesaj a vrut sa transmita David Fincher prin "The Social Network"?

de acord cu tine.
off ( si cu asta termin): interfata s-a creat din nevoia de organizare.asta este "scanteia de idee"la care m-am referit,adica ideea de a organiza in modul acesta reteaua.
sper ca nu gresesc.

Last edited by rvn : 24 Jan 2011 at 17:07.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2011, 20:49   #103
Black
Senior
 
Black
 
Join Date: Dec 2008
Location: Bucharest
Posts: 82
Send a message via MSN to Black Send a message via Yahoo to Black
very offtopic subject here!
daca tot vorbim de facebook si de "friendly interface" nu putem sa ducem discutia asta pe un al thread? Cu siguranta nu ar fi atat de multi doritori.
TSN are succes din cauza Facebook, macar atat poate fi toata lumea de acord, there is no point. Facebook in schimb e din alta categorie. Poate meritul lui Fincher a fost sa arate ca un tip 'antisocial' a creat cea mai de succes retea de socializare. De ce nu ne-au mai placut hi5, myspace??? Au raspuns multi, in loc sa fie doar o retea de socializare, a devenit o parte din viata de zi cu zi a milioane de oameni, lucru care nu se intampla pe celelalte. Succesul a venit simplificare.
Morala: E poate cel mai discutat subiect de dupa atacurile teroriste de la WTC, insa ele au trecut, facebook ramane. Dupa Avatar s-au sinucis unii, daca maine facebook ar inchide sandramaua, god forbid.
Black is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2011, 21:20   #104
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Black:
in loc sa fie doar o retea de socializare, a devenit o parte din viata de zi cu zi a milioane de oameni

Nu chiar. Mai degraba zis in loc sa fie doar un site de matrimoniale e o retea de socializare. Asta e marea diferenta intre Facebook si celelalte.

Apropo, dupa parerea mea nu e deloc off-topic sa vorbesti despre FB aici. E parte prea mare a filmului ca sa nu tratezi si aspectul asta, anume ce reprezinta FB in sine, nu doar creatorul lui.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2011, 21:37   #105
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Originally Posted by Black:

TSN are succes din cauza Facebook, macar atat poate fi toata lumea de acord, there is no point.

Eu nu cred asta. În orice caz criticii sunt cei care laudă filmul acesta excesiv.
Și cum mai toți criticii scriu cel puțin o pagină să-și justifice părerea poți să vezi acolo motivele care culmea diferă de ce spui tu.

Și eu sunt de acord că e supraevaluat, dar măcar criticii aduc și argumente.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2011, 21:39   #106
Black
Senior
 
Black
 
Join Date: Dec 2008
Location: Bucharest
Posts: 82
Send a message via MSN to Black Send a message via Yahoo to Black
Dude, it's gonna be a long taaaaaaalk if we keep it to Facebook.
Black is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2011, 21:50   #107
Black
Senior
 
Black
 
Join Date: Dec 2008
Location: Bucharest
Posts: 82
Send a message via MSN to Black Send a message via Yahoo to Black
Originally Posted by sergiuseling:
Originally Posted by Black:

TSN are succes din cauza Facebook, macar atat poate fi toata lumea de acord, there is no point.

Eu nu cred asta. În orice caz criticii sunt cei care laudă filmul acesta excesiv.
Și cum mai toți criticii scriu cel puțin o pagină să-și justifice părerea poți să vezi acolo motivele care culmea diferă de ce spui tu.

Și eu sunt de acord că e supraevaluat, dar măcar criticii aduc și argumente.

Really now, chiar nu crezi asta??? Na ma rog poate sunt eu nebun!!!! nooooot!
@sergiuseling - Nici tu nu ai argumente!?

Last edited by Black : 24 Jan 2011 at 21:56.
Black is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2011, 22:01   #108
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Nu știu dacă nebun, dar superficial în această privință cu siguranță.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2011, 11:24   #109
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
declaratie:
"Parker, fost presedinte Facebook: Filmul The Social Network este "pura fictiune"
Fostul presedinte al Facebook si co-fondator al Napsters, Sean Parker, a declarat ca, desi i-a placut punerea in scena a filmului The Social Network in care personajul sau este jucat de Justin Timberlake, actiunea este "pura fictiune", scrie Reuters.
Filmul il portretizeaza pe Sean Parker ca un "om de petrecere", machiavelic si subversiv, acesta impresionand pe un tanar Mark Zuckerberg (fondatorul Facebook - n.r.) prin faptul ca se intalneste cu un model Victoria's Secret. In final, acesta este arestat pentru posesie de cocaina.
"Este pura fictiune", a declarat Parker la o conferinta din Munchen. "Mi-as cam dori ca viata mea sa fi fost atat de 'cool'. Nu sunt modele ale Victoria's Secret in Silicon Valley".
Parker este in prezent managing partner al companiei de investitii The Founders Fund, din San Francisco."
articolul il gasiti si aici:
http://www.dailybusiness.ro/stiri-li...fictiune-55519

reiau intrebarea:care este mesajul filmului? ce credeti voi ca a vrut Fincher sa transmita?

Last edited by rvn : 25 Jan 2011 at 11:29.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2011, 20:50   #110
kene
Junior
 
kene
 
Join Date: Jan 2011
Location: Bucuresti
Posts: 27
Originally Posted by sergiuseling:
Și eu sunt de acord că e supraevaluat, dar măcar criticii aduc și argumente.

La prima vedere pare un film obisnuit, nu o mare realizare, dar nu stiu cum sa ma exprim, filmul a avut o scanteie care pe mine cel putin m-a atras, l-am vazut la cinema si inca de 2 ori cu prietenii acasa. Nu spun ca este vreo mare capodopera, dar filmul este clar un must see
__________________
Strength does not come from physical capacity. It comes from an indomitable will.
kene is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2011, 14:07   #111
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Oarecum pe langa subiect, dar tineam neaparat sa o postez:
Jesse Eisenberg ieri prezentand SNL
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2011, 00:31   #112
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by rvn:

reiau intrebarea:care este mesajul filmului? ce credeti voi ca a vrut Fincher sa transmita?

ca facebook e cool? exact ca si fondatorii?...

(nu, glumeam... probabil vrea sa sugereze evolutia atat de rapida a internetului. cum un site marunt poate ajunge in cateva zile foarte cunoscut... cum lumea incepe sa fie plina de programatori tot mai iscusiti care fac "minuni", pentru ca, sa fim seriosi, la vremea aceea, evolutia atat de rapida a facebookului a fost o "minune", o revelatie... a fost debutul serios al siteurilor de socializare...)
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2011, 10:22   #113
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Inainte de Facebook au mai fost cateva, printre care mult mai rapid popularul MySpace.
MySpace a fost lansat in 2003, Facebook in 2004, si cam pana in 2008 MySpace era de departe cel mai popular, atingand un numar de utilizatori mai mare chiar decat google. Cred ca mai bine faceau filmul despre MySpace, drama idiotilor care au reusit sa distruga o afecere de miliarde.
Deci evolutia Facebook nu a fost chiar atat de rapida, si nu a fost chiar atat de fulminanta. In anii in care inca mai crestea, alte retele de socializare ardeau ca lumanarea la doua capete. Facebook nu e un fenomen, e un produs de consum, o nevoie acoperita, supus legilor pietei si ale concurentei ca oricare alt produs.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2011, 11:21   #114
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by marius_em:
cam pana in 2008 MySpace era de departe cel mai popular, atingand un numar de utilizatori mai mare chiar decat google.
MySpace a fost cumparat de google prin 2006, iar facebook-ul a inceput sa ia amploare foarte mare pe la sfarsitul lui 2007.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2011, 12:00   #115
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Nu cred ca Myspace e cumparat de Google.
In fine, ideea e ca Facebook e un produs intr-o piata de produse similare. Nu e special asa cum vrea sa ne arate filmul asta ca ar fi fost "THE Social Network", ci e doar "A social network". Chiar si inainte de Myspace au fost altele.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2011, 13:13   #116
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Da, ai dreptate, Google nu a cumparat MySpace, a cumparat Youtube. News Corporation a cumparat MySpace in perioada aia, iar Google au platit apoi aproape un miliard de dolari pentru a include search engine-ul lor la MySpace + advertising -> http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/5254642.stm
Am facut la un moment dat un proiect despre MySpace si privind retrospectiv MySpace a fost o afacere cumva umflata cu pompa si de-asta a cedat presiunilor asa usor. Facebook a fost infiinat la doar vreo jumate de an dupa MySpace si le-a luat mai mult timp sa iasa la lumina, dar au avut o crestere constanta foarte stabila, ca in momentul de fata sa devina THE Social Network. Iar filmul se raporteaza totusi la prezent si mi se pare corect intitulat asa.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2011, 13:17   #117
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Nu e nevoie decat sa spuna Justin Bieber ca prefera altceva in afara de Facebook, si se duce naibii toata afacerea. Fidelitatea nu e un atu al internetului.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2011, 13:47   #118
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Nu cred ca e vorba de fidelitate, ci de optiune. Intrebarea e ce altceva? Mai e ceva similar care sa ofere servicii mai bune in domeniul asta?
Dupa cum zicea Liviu, fb a reusit spre deosebire de concurenta sa se dezvolte ca o retea de socializare si nu ca o pagina de matrimoniale.
Apoi mai e vorba si de numarul de utilizatori pe care i-a adunat. De ce ai sta pe MySpace/Hi5/Friendster cand toata lumea pe care o cunosti e pe fb?
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2011, 11:48   #119
Monotone
Senior
 
Monotone
 
Join Date: Dec 2010
Location: DIGITAL
Posts: 127
Send a message via Yahoo to Monotone
Depinde in ce mod iti vezi tu pagina de Facebook pentru ca in .ro e doar "A SOCIAL NETWORK" (si prin asta nu vad o mare diferenta fata de matrimoniale)

In romania nu a prins deloc Myspace, si cu siguranta nu s-ar fi bucurat de succesul Hi5-ului sau Facebook-ului pentru ca romanii il vad doar ca INCA o pagina de matrimoniale..

Insa pentru unii, site-urile astea sunt o metoda destul de buna pentru a-si promova calitatile artistice. Tin si acum minte cum in 2008-2009 orice artist consacrat (in domeniul muzical) avea pagina de myspace iar cand doream sa vad vreun "latest work" sau sa obtin vreo informatie despre vreun event cautam myspace-ul artistului.

Acum totul s-a mutat pe facebook / tweeter, asa ca inca imi tin un cont anonim in care am toti artistii preferati si acces la toate Event-urile care au loc fara sa fiu invadat de spam-urile "prietenilor" care abuzeaza de viata pe internet.

Facebook is addictive, si sunt destui prosti pe www, sau doar aveam eu prea multi "friends"

Pana una alta toata lumea pe care o cunosc are telefon mobil si o adresa de e-mail.
__________________
EIN ! ZWEI ! DIE !

<----- CINEMAGIA TROLL
Monotone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2011, 07:41   #120
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
L-am vazut aseara. Big disappointment. Ar merita trimis direct la topicul cu dezamagiri. Mi s-a parut un film la fel de sec si insipid precum o stire de pagina 4 din Ziarul Financiar. Pur si simplu nu mi-a venit sa cred ca e un film regizat de Mr. Fincher, omul care, anterior, cu Zodiac, reusise sa te tine tintuit in scaun pentru doua ore si jumatate propunindu-ti o analiza livresca a unei anchete politienesti. Ca sa nu mai vorbesc de Seven...
Dar aici ce avem? Un Cruel Intentions pentru intelectuali. Acel nerd adorat de americani, singuratic si neiubit de nimeni, dar, culmea, simpatic si cu cea mai buna bucatzica din campus alaturi. Jesse Eisenberg m-a scos din sarite chiar dinainte de aparitia titlului pe ecran. Si face cam acelasi lucru pe intreg parcursul filmului: turuie din gura de-i sar capacele precum un texan la o licitatie de cornute, triade sforaitoare presarate, ici-colo, cu cite o replica isteata. Zero empatie fata de personaje. Zero dramatism. From time to time, a courtroom scene, but no salt or pepper there. Arunca domnul Fincher un ochi la Insider ori, macar, la Ally McBeal cind mai vrei sa te bagi pe domeniul legal.
Dupa 30 de minute am intrat pe pilot automat, motaind si mustacind la cite o replica spirituala. Cam cu atit ramii dupa vizionare: cu 2-3 vorbe de duh si cu o coloana sonora ok. Daca Fincher va lua Oscarul anul asta, il va primi la fel cum la primit Scorsese - un al fel de mercy fuck. Overrated? Putin spus. Daca nu era vorba de Fincher ori Facebook, filmul asta intra direct pe dvd.

4/10
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:30.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells