Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Nov 2010, 10:58   #41
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
eu cred ca facebookul poate rivaliza cu Evidenta Populatiei.
poate chiar ofera date mult mai complete decat serviciul specializat pe-asa ceva.
in curand, cei care se ocupa de investigarea unor crime, pot cauta date despre potentialii nebuni, schizofrenici, ticniti, pe Facebook, ca le gaseste si aici cazierul.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2010, 11:45   #42
myram
Novice
 
myram
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 9
daca n-ar fi vorba despre Facebook

... filmul asta nu ar atrage atata atentie. Nici nu prea are de ce.

http://filmreporter.ro/the-social-ne...ark-zuckerberg
myram is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2010, 15:34   #43
rc-st.
Senior
 
rc-st.
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 91
acum am vazut ca acelasi regizor a realizat fight club si nu pot spune decat ca in viata unui regizor sunt filme bune si apoi, cand e plictisit sa regizeze un film bun, isi pune semnatura si pe o emisiune de televiziune, doar pt bani
criticii straini adora acest "film" , sincer nu stiu de ce... poate in speranta ca o sa le dea si lor un milion - doua baietelul ala miliardar
imi mentin nota de 0/10
rc-st. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2010, 15:39   #44
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by rc-st.:
acum am vazut ca acelasi regizor a realizat fight club
Omul, cât träieste, învatä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2010, 17:44   #45
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by rvn:
eu cred ca facebookul poate rivaliza cu Evidenta Populatiei.
poate chiar ofera date mult mai complete decat serviciul specializat pe-asa ceva.
in curand, cei care se ocupa de investigarea unor crime, pot cauta date despre potentialii nebuni, schizofrenici, ticniti, pe Facebook, ca le gaseste si aici cazierul.

Cred ca au si existat cazuri in care au fost gasiti criminali prin intermediul Facebook-ului. In urma cu ceva timp a fost amanata o operatiune militara intr-o zona secreta, fiindca un soldat a postat pe Facebook locatia unde urmau sa mearga . Si la noi au fost doua cazuri in care niste detinuti postau poze din celula lor pe Facebook. Politistii s-au prins ca cei doi facusera rost de celulare si i le-au confiscat .

Nu stiu daca o sa ma dau in vant dupa film, dar in niciun caz nu-i voi da nota 0. 0-ul mi-l rezerv pentru filmele care imi insulta inteligenta si care nu-mi dau nici macar un motiv sa cred ca au fost facute din alte motive decat $$$. Daca doar banii te motiveaza in a face un film si se vede asta, pentru mine it's a no-go si nu cred ca asta e cazul lui Fincher.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2010, 22:57   #46
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by rc-st.:
doar pt bani

de-aia a facut atatea zeci si sute de milioane filmul asta... *sarcasm*
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2010, 23:47   #47
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Facebook, fenomenul, e descris cel mai bine aici.

http://www.southparkstudios.com/full...have-0-friends

Eu nu pot intelege utilitatea Facebookului, sau al oricarui site de acest tip.

Last edited by danonino : 02 Nov 2010 at 23:49.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2010, 00:07   #48
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
The Social Network. Facebook-ul într-un scenariu ca o reţea

Iulia Blaga

Filmul lui David Fincher despre cum s-a creat Facebook-ul are un tipar clasic. El urmăreşte ascensiunea unui tânăr genial, dar amoral, care ajunge în vârful piramidei. Există, însă, nişte amendamente: Mark Zuckerberg ajunge sus prin mintea sa extraordinară, dar nu pentru că ar fi dorit să se îmbogăţească, iar amoralitatea sa e legată de un paradox: creatorul celei mai mari reţele de socializare e, pe ecran, un semi-autist. Al treilea amendament se referă la cât de moral e să faci un astfel de film.

E sub semnul întrebării dacă e moral să faci un film deloc drăguţ cu cineva care e încă în viaţă şi care nu a participat în vreun fel la realizarea lui, mai ales că scenariul scris de Aaron Sorkin după cartea The Accidental Billionaires, de Ben Mezrich, amestecă realitatea cu ficţiunea. Rămâne neclar dacă Mark Zuckerberg, creatorul Facebook-ului, a furat ideea gemenilor Winklevoss, care îl cooptaseră ca programator la realizarea site-ului lor, Harvard Connection, dar e explicit modul în care Facebook-ul a luat fiinţă şi felul în care Zuckerberg şi-a scos din joc cel mai bun (de fapt, singurul) prieten, Eduardo Saverin.

Motivul pentru care Mark Zuckerberg a pus bazele celei mai mari reţele de socializare din lume a fost, ca şi motivul războiului din Troia, amoros. Nu s-a bătut cu un alt student pentru inima aceleiaşi fete, ci fata cu care se întâlnea îi dă papucii pentru că se poartă ca un nemernic. Întors în campus, Zuckerberg îşi ia o bere din frigider şi, după ce o face pe fată de două parale pe blogul lui (legându-se de numele ei de familie şi de numărul de la sutien), face în câteva ore un site ultra-misogin pe care studenţii de la Harvard să-şi poată vota colegele în funcţie de calităţile fizice.

Adevăratul Mark Zuckerberg a spus, întrebat în legătură cu filmul lui David Fincher, că şi-ar fi dorit ca nimeni să nu facă un film despre el cât timp trăieşte. Dar această violare a intimităţii sale nu e oare efectul firesc al intimităţii scoase în ogradă, pe Facebook?

Construit pe schema clasică a ascensiunii sociale a eroului, filmul lui David Fincher e - prin construcţia lui de cub rubik, prin ritmul cu care înlănţuie replicile pline de termeni de specialitate, prin răceala lui - un film al epocii prezente. Violenţa din Fight Club care trebuia regurgitată pentru ca societatea să nu facă implozie, a lăsat locul unei societăţi care şi-a redefinit campionii, cizelând regulile jocului. Mai ţineţi minte ultima replică din Fight Club? "O să fie bine", în vreme ce afară se surpă zgârie-norii. Ei bine, lumea aceea a dispărut şi a fost înlocuită cu alta.

Nu întâmplător, adversarii lui Mark Zuckerberg, gemenii Cameron şi Tyler Winkelvoss sunt în film doi tineri de familie bună, care, pe lângă pasiunea pentru calculatoare, sunt şi campioni la caiac-canoe. Ei aparţin unei specii demodate - sunt bine făcuţi, blonzi, sănătoşi - spre deosebire de Mark Zuckerberg care, genial cum e, e indiferent la aspectul fizic, n-are nevoie de sport pentru a rezista la computer cât de pizza şi bere.

Scenariul şi regia sunt suficient de alunecoase încât să refuze să spună lucrurilor pe nume, iar filmul îţi poate da impresia, dacă te apropii din mai multe părţi, că îşi păstrează rotunjimea. Secvenţa concursului de caiac-canoe din Anglia, lumea veche cu tabieturile ei - nu e menită să pună accente pe dublul eşec, sportiv şi de business, al gemenilor cât să celebreze un cod etic, de fapt o lume pe cale de dispariţie. Mai inteligent decât Wall Street, filmul lui David Fincher nu agaţă steguleţe albastre de gulerele personajelor negative şi steguleţe roşii de gulerele personajelor pozitive.

Nici societatea de azi nu mai e atât de clar delimitată ca odinioară. Dar devine evident pe ecran că imboldul lui Zuckerberg de a crea o reţea de socializare la care toată lumea să aibă acces provine şi din dezamăgirea de a nu fi fost acceptat în frăţiile de elită de la Harvard. Pe când gemenii Winkelvoss, de familie bună cum sunt, au din educaţie nişte reflexe etice care îi determină să păstreze, în ciuda spiritului de castă, o anume integritate morală şi sportivitate.

Mark Zuckerberg cel de pe ecran (interpretat perfect de Jesse Eisenberg), e în acelaşi timp tartor şi victimă. Nu e un personaj simpatic, dar nici antipatic. Nu pare un personaj negativ, dar nici pozitiv. Când îşi trădează prietenul, nu pare să simtă durerea acestuia, la fel cum nici până atunci nu dăduse impresia că empatizase cu el în vreun fel. Probabil că nici nu realizează că e ticălos. Acesta ar putea fi prototipul omului viitorului - un individ autist şi muncitor, într-o lume tot mai eficientă şi mai tehnică.

Spre deosebire de el, Sean Parker, co-fondatorul Napster-ului (interpretat de Justin Timberlake) are conştiinţa perfectă a lipsei sale de conştiinţă. Dându-şi seama de lucrurile urâte pe care le face, este el mai uman?

Toate aceste lucruri scrise mai sus nu sunt livrate la prima mână. Trebuie să laşi filmul să se aşeze puţin ca să-ţi dai seama că e inteligent, chiar dacă la ieşirea din sală nu ţi se pare că a atins mari niveluri de profunzime. Gândit să urmărească în acelaşi timp trei planuri temporale - ceea ce face din scenariu un fel de mănuşă cu degete care se tricotează în acelaşi timp, The Social Network e, dramaturgic vorbind, o reţea ale cărei elemente comunică. În plus, are şi umor. Probabil că are deja asigurat Oscarul pentru scenariu adaptare.

http://www.hotnews.ro/stiri-film-798...ariu-retea.htm

Last edited by Pitbull : 03 Nov 2010 at 14:17.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2010, 10:13   #49
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Daca nu ia (br)oscarul pt best picture sa-mi spuneti cutzu
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2010, 21:42   #50
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Un film bun, dar nimic deosebit. Desigur comparat cu ce filme sunt de obicei la cinema e mult mai bun.
În plus toată povestea pare trasă de păr, multe lucruri de acolo nu prea au sens. Cel mai probabil au schimbat mult realitatea ca să iasă ceva mai interesant.

Punctul forte însă sunt dialogurile care deseori au fost foarte bine scrise.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2010, 22:53   #51
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by sergiuseling:
În plus toată povestea pare trasă de păr, multe lucruri de acolo nu prea au sens.

Like... ?

Originally Posted by sergiuseling:
Cel mai probabil au schimbat mult realitatea ca să iasă ceva mai interesant.

Chiar sunt curios ce e inventie si cee realitate...

Last edited by Liviu- : 03 Nov 2010 at 23:10.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2010, 07:04   #52
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by Chambord:
Daca nu ia (br)oscarul pt best picture sa-mi spuneti cutzu

Mai mult ca sigur The Social Network o sa ia oscarul pentru Best Picture nu neaparat ca ar fi cea mai buna pelicula dar datorita faptului ca este un film reprezentativ generatiei actuale. Oscarul nu se da numai pentru cea mai buna pelicula astfel anul trecut am fi avut castigator Inglorious Basterds iar prin 2008 posibil Benjamin Button...

Singurele care pot ridica pretentii la statueta ar fi True Grit (fratii Coen - sunt iubiti prin partile alea) si Inception (Christopher Nolan - a fost ocolit destul iar dupa dezastrul din 2008 who knows?) ... restul, ca sunt sau nu filme mai bune decat astea 3 nu prea conteaza tinand cont ca nu au nici o sansa...
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2010, 09:58   #53
rc-st.
Senior
 
rc-st.
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 91
Originally Posted by danonino:
Facebook, fenomenul, e descris cel mai bine aici.

http://www.southparkstudios.com/full...have-0-friends

Eu nu pot intelege utilitatea Facebookului, sau al oricarui site de acest tip.
haha
asta film despre f@ckbuuk , mult mai bun decat Social Security sau cum s-o numi filmu asta
ii dau 7.5/10 !!!
rc-st. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2010, 11:07   #54
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by rifa:
iar prin 2008 posibil Benjamin Button...

Benjamin Button e o LABA TRISTA.

Originally Posted by danonino:
Eu nu pot intelege utilitatea Facebookului, sau al oricarui site de acest tip.
Utilitatea lui e ca te afli constant in contact cu o gramada de oameni, fara a face eforturi suplimentare de a lua legatura cu fiecare personal.
Mie imi convine ca sunt la curent cu ce-au mai facut o gramada de fosti colegi de liceu si ce mai fac o gramada de prieteni plecati din Romania si nu trebuie sa pierd timp trimitand de 10 ori 50 de poze pe YM sau sa dau zece telefoane, cand pot sa postez un singur mesaj. Iar facebook am din 2007, cand erau inscrisi doar vreo 10.000 de utilizatori romani, I'm not one of those who jumped the bandwagon.
De vreo juma de an si maica-mea are facebook si si-a gasit o gramada de prieteni cu care nu mai vorbise de foarte mult timp.

Last edited by miercuri : 04 Nov 2010 at 11:23.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2010, 12:27   #55
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by miercuri:

Benjamin Button e o LABA TRISTA.

hai maaa mie mi-a placut mai mult ca "bagabontu' milionar"

Originally Posted by miercuri:
Utilitatea lui e ca te afli constant in contact cu o gramada de oameni, fara a face eforturi suplimentare de a lua legatura cu fiecare personal.
Mie imi convine ca sunt la curent cu ce-au mai facut o gramada de fosti colegi de liceu si ce mai fac o gramada de prieteni plecati din Romania si nu trebuie sa pierd timp trimitand de 10 ori 50 de poze pe YM sau sa dau zece telefoane, cand pot sa postez un singur mesaj. Iar facebook am din 2007, cand erau inscrisi doar vreo 10.000 de utilizatori romani, I'm not one of those who jumped the bandwagon.
De vreo juma de an si maica-mea are facebook si si-a gasit o gramada de prieteni cu care nu mai vorbise de foarte mult timp.

Pe langa ce a spus miercuri, "facebook" este si o buna arma de promovare de marketing. in concluzie "facebook" este mult mai util decat crezi. nu confunda fenomenul "facebook" cu cocalarismul de pe "hi5" unde nu am vazut pe unul sa-si puna numele din buletin ca "nick" sau "nume de cont".... toti sunt cu SH si cu TZ + butterflyZ, cruciuliTZe Ji alte semne..
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2010, 12:32   #56
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Cam asa e cum zice miercuri. Plus ca iti zice cand sunt zilele de nastere ale prietenilor, ceea ce e esential pentru cineva care nu are ambitia si determinarea necesare sa completeze un calendar cu zile de nastere.

M-am inregistrat cand eram in Anglia prin 2006, fara sa-mi dau seama prea bine despre ce-i vorba, desi toti colegii care stateau pe computere la universitate parea sa fie pe fb. Multa vreme n-am intrat pe el fiindca nu aveam ce face cu el, dar mai nou, de cand s-a mutat toata Romania pe fb de pe hi5, a devenit util. Mai ales ca-mi pot informa dragii mei polisti despre ce mai scriu eu pe blog.

Aveam impresia ca atunci cand m-am inregistrat trebuia sa fii neaparat afiliat cu o universitate, dar citind pe wiki am realizat ca nu are cum sa fie asa. Imi place ca pare sa iti ofere optiunea integritatii, probabil si fiindca la baza "retelei" au stat comunitati de studenti si nu atat de intesexnauti.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2010, 12:41   #57
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
despre film, va rog mult

daca vreti sa discutati despre facebook, subiect nou la cafenea (apropo, unul dintre motivele pentru care nu-mi place facebook e ca primesc o multime de spam de la diversi - desi nu am decat cunoscuti in lista de prieteni. ma irita la culme invitatiile sa-mi placa x si y - mai ales cand x si y sunt tampenii. Ca fapt divers, un regizor destul de cunoscut ma invita acum cateva luni sa-mi placa de o dentista sau dermatologa!)
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2010, 16:27   #58
rc-st.
Senior
 
rc-st.
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 91
Originally Posted by StefanDo:
despre film, va rog mult

daca vreti sa discutati despre facebook, subiect nou la cafenea (apropo, unul dintre motivele pentru care nu-mi place facebook e ca primesc o multime de spam de la diversi - desi nu am decat cunoscuti in lista de prieteni. ma irita la culme invitatiile sa-mi placa x si y - mai ales cand x si y sunt tampenii. Ca fapt divers, un regizor destul de cunoscut ma invita acum cateva luni sa-mi placa de o dentista sau dermatologa!)
pai n-avem cum sa vorbim despre film pt ca ala nu e film, e doar o emisiune tv despre facebook

Facebook are adresa ta de mail si parola... si numarul de telefon... si stie si tot ce faci in fiecare secunda... multumita tie! Sper sa nu superi pe cineva de la facebook ca altfel te-ai cam ars
rc-st. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2010, 17:14   #59
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by sergiuseling:
În plus toată povestea pare trasă de păr, multe lucruri de acolo nu prea au sens.

Like... ?

Originally Posted by sergiuseling:
Cel mai probabil au schimbat mult realitatea ca să iasă ceva mai interesant.

Chiar sunt curios ce e inventie si cee realitate...

Modul cum le-a venit ideea: din câte știu eu tipul are aceeași prietenă dinainte de a înființa Facebook, deci m-aș mira să fi fost plauzibil chestia cu despărțirea și apoi crearea de site pentru notarea fetelor la orele acelea din noapte. Sau cum a trimis zeci de emailuri fără a se întâlni. Chestiile cu drogurile, găina sau cum l-au scos pe tipul ăla cu 30% afară din afacere.
Să nu mai spun că aia aveau un stil de programare foarte ciudat: se puneau la calculator și scriau non stop fără să gândească prea mult.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2010, 00:29   #60
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by sergiuseling:
Să nu mai spun că aia aveau un stil de programare foarte ciudat: se puneau la calculator și scriau non stop fără să gândească prea mult.

Dude! Ai vazut vreodata un programator talentat at work? Ei CHIAR asa scriu; dupa ce le intra asta in sange, incep sa scrie codurile mecanic si abia la sfarsit cand compileaza programele se gandesc cum sa corecteze posibilele erori/avertismente pe care limbajul de programare i le-a dat.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:24.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells