Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Jun 2015, 15:32   #1
Mr.Halloween
Junior
 
Mr.Halloween
 
Join Date: May 2015
Posts: 69
Imdb

Ce parere aveti despre site-ul Imdb, comparativ cu Cinemagia?Credeti ca notele filmelor de pe Imdb sunt mai realiste?Pentru ca eu nu cred, unele filme au note exagerat de mici(Texas Chainsaw 3D: 4,8).
Mr.Halloween is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2015, 23:09   #2
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
avand in vedere ca e cel mai mare site in domeniu poate ca e mai aproape de avedar.
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2015, 15:32   #3
Shadow_Master
Junior
 
Shadow_Master
 
Join Date: Apr 2014
Posts: 40
Pai pe IMDb un film este votat de mai multi utilizatori,de exemplu pe Cinemagia avatar are 8,6 din 5000 si ceva de voturi , pe cand pe IMDb are 7,9 din aproape 800.000 de voturi.Cu cat sunt mai multe voturi cu atat influenteaza mai mult nota unui film.Oricum si mie mi-a placut Texas Chainsaw 3D,dar nu poti sa spui ca merita vreo nota foarte mare pentru ca e doar un slasher,nu e vreun film extrem de inteligent sau cu vreo poveste extraordinara,te uiti la el doar ca sa te distrezi si sa treaca timpul.
Shadow_Master is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2015, 23:51   #4
wIND1ONE
Novice
 
wIND1ONE
 
Join Date: Aug 2015
Posts: 1
Dupa cum spune si Shadow_Master , Cinemagia nu se poate compara cu Imdb pe acest capitol , nu ma refer aici ca ar fi mai bun ca si continut , dar acesta este accesat pe plan mondial ceea ce inseamna ca fiecare film are parte de mai multe note , in timp ce Cinemagia este "populat" predominant de romani.
wIND1ONE is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2015, 16:50   #5
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Originally Posted by Mr.Halloween:
Ce parere aveti despre site-ul Imdb, comparativ cu Cinemagia?Credeti ca notele filmelor de pe Imdb sunt mai realiste?Pentru ca eu nu cred, unele filme au note exagerat de mici(Texas Chainsaw 3D: 4,8).


am verificat pe mai multe surse.
filmul are 19% pe rotten (din 100 , normal) si un avarage de 3.4
pe metacritic are 4.5
3.2 pe mrqe

bine , as mai avea unde sa caut dar...cred ca imdb e mai ..indulgent fata de restul
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2015, 21:34   #6
into_the_labyrinth
Senior
 
into_the_labyrinth
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 131
Imdb este un site mai vast şi am observat destule filme care au note mai mici acolo decât pe Cinemagia. Nu aş face neapărat o comparaţie între ele, deşi sunt construite destul de asemănător (cu prezentări de filme, note, review-uri, liste de filme etc.). Aparent unele notări de pe Imdb ar fi mai realiste, dar părerea mea este că orice evaluare, chiar şi în urma triării a mii de păreri, are un grad de subiectivitate, de discutabil. Sunt unii care înţeleg şi apreciază un anumit film sau gen de film, alţii care nu îl înţeleg sau pe care îi lasă indiferenţi.

Nu vreau să spun prin aceasta că notările de pe Imdb sau Cinemagia nu ar fi utile, chiar le găsesc utile, dar doresc să subliniez că părerea mea este că trebuie mai întâi văzut filmul, şi apoi emisă o părere, nu să se construiască o părere pe baza a "n" recomandări şi note, şi apoi să se vadă filmul. (Desigur că o triere este necesară, dar e mai bine ca fiecare să aibă un "filtru" propriu)
into_the_labyrinth is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2015, 17:44   #7
alex_bogdan93
Novice
 
alex_bogdan93
 
Join Date: Aug 2015
Posts: 2
Metacritic mi se pare cel mai ideal pentru a te orienta dupa filme de calitate pentru ca aduna toate notele de pe site-urile de recenzii si alcatuieste medii.
alex_bogdan93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2015, 21:46   #8
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 535
In primul rand mi se pare total absurd sa faci reclama unui "site" concurent.
De ce-i asa bun "site-ul" asta? Ca eu nu stiu! Iti spune actorii care au murit in ziua in care s-au nascut?
Sau de cate ori si-o pune pe saptamana Vaselina Jolie?
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2015, 12:45   #9
cosmin742000
Guru
 
cosmin742000
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,555
Eu unul nu mai iau dupa rating , totusi IMDb ul e mai bun la filmele vechi , notele sunt mai apropiate de gusturile mele .Pe cinemagia majoritatea filmelor vechi nu au 5 votanti , ca sa nu mai zic ca sunt unic votant la peste 2000 filme pe cinemagia.Totusi pe cinemagia votez pe bune (adica cat cred ca merita atat dau ) pe IMDb daca un film mi se pare cu ratingul prea mare ii dau 1 cum ar fi Django unchanted , care dupa mine e cam de 3 , si la fel filmele cu rratng prea mic in opinia mea le dau 10 , (asa pentru echilibru ).Cred ca pe IMDb pana acum am notat doar cu 1 si 10
cosmin742000 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells