Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Feb 2015, 16:00   #3801
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
pai da, 5 scrie, dar daca expira in 6 luni nu il mai poti folosi.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2015, 16:39   #3802
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Originally Posted by chuckyfan:
pentru ca , nu e asa, atat cartile cat si alcoolul sau tigarile dauneaza grav sanatatii.
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2015, 20:35   #3803
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Sigur că da :-))

Mă enervează toţi păreriştii de facebook care, evident, îşi dau cu părerea fără să aibă cel mai mic habar despre subiectul adus în discuţie. Nu zice nimeni să nu-ţi exprimi opinia, dar ai bunul simţ şi documentează-te puţin înainte.
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2015, 19:25   #3804
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Uite! Postarea de mai sus chiar m-a enervat la culme. Cica sa te documentezi...! Dar asta inseamna ca trebuie sa faci eforturi ca sa cauti si sa gasesti surse, sa parcurgi materiale, sa ai timp...
Apoi mai trebuie si sa ai intelegere, sa ai o judecata cat de cat corecta si iarasi sa ai si o putere de filtrare si sa mai ai si discernamant.
Tre sa tot ai atatea ca nici nu mai poti sa faci fata. Atatea pretentii domle, (formulare patentata va rog frumos), incat poti sa faci vreo boala, vreun accident, ceva. Las' sa fie chukyfan cel mai destept! Ce sa-ti spun!

Auzi la el! Si sa mai ai si bun simt. Pai de unde frate sa tot ai!
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2015, 06:59   #3805
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Du-te lung, nu-i nimic de văzut aici
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2015, 18:55   #3806
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Ultimul film din seria ''Night at the Museum '' e de departe cel mai dezastruos .
Sa-i opreasca cineva pe '' actorii '' astia !

https://www.youtube.com/watch?v=JEYX_CbwAD8
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2015, 10:32   #3807
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Ma enerveaza ingrozitor marlania celor de la METROREX. Scumpesc anual abonamentele si cartelele de metrou.

Ma enerveaza asteptarea pana in data de 1 mai .

Ma enerveaza site-ul metropotam in ultima vreme, am impresia ca se cam can-canizeaza.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2015, 11:23   #3808
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Parazitii bugetari numiti functionari publici, in majoritatea lor si sistemul de rahat in care vietuiesc. Schimbarea unui nenorocit de buletin la expirare e o adevarata odisee, in care trebuie sa aduci cu tine propietarii apartamentului in care stai, 5 acte, sa suporti mutra incruntata a persoanei de dupa ghiseu. Apoi sa astept aproape 2 saptamani in care ti se ia buletinul vechi si nu ti se da nimic in schimb, nici macar o adeverinta. Iar azi cand in sfarsit a trecut periaoda si ziceam ca imi recapat un act fundamental, ma invoiesc de la lucru ca deh programul e de la 12-13, cine nu se incadreaza in ora lor speciala, treaba lui. Merg pe jos printr-un vant napraznic la 2 grade Celsius si ajung la primarie. Acolo ce sa vezi, un afis pe usa: "Azi 3 aprilie biroul bla bla nu e deschis publicului". S-a luat vacanta, doar e vineri. Normal ca niciun "ne cerem scuze", sau vreo motivare. Frate, azi nu lucram, ca n-avem noi chef. Treaba ta ca ti-ai perdut vremea sa vii, ca astepti de saptamani un act fara de care nu poti sa faci nimic din punct de vedere legal.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2015, 12:48   #3809
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Twinsen:
Parazitii bugetari numiti functionari publici, in majoritatea lor si sistemul de rahat in care vietuiesc. Schimbarea unui nenorocit de buletin la expirare e o adevarata odisee(
ha! ha! ha!
fix luni mi l-am schimbat si eu. a durat 10 minute poza si 2 minute sa-l ridic a doua zi.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2015, 13:01   #3810
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
http://www.digi24.ro/Stiri/Regional/...jumatate+la+Ia

rvn, felicitari. Ce-ti pasa de altii? Daca tu ai avut noroc, cum sa nu razi de fraierii care vin si gasesc vineri la amiaza usa inchisa la primarie? Parca erai si tu ceva gen functionar public, nu? Se vede atitudinea.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2015, 16:46   #3811
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Twinsen:
http://www.digi24.ro/Stiri/Regional/...jumatate+la+Ia

rvn, felicitari. Ce-ti pasa de altii? Daca tu ai avut noroc, cum sa nu razi de fraierii care vin si gasesc vineri la amiaza usa inchisa la primarie? Parca erai si tu ceva gen functionar public, nu? Se vede atitudinea.
merci, merci...
nu inteleg cum ai dedus ca nu-mi pasa de altii! doar fiindca am glumit putin pe seama faptului ca nu ai spirit practic, nu inseamna ca nu-mi pasa. vezi,tu, T., pe mine ma enerveaza ingrozitor acele persoane care-si varsa nervii cauzati de birocratie, pe aceia care, le presteaza serviciile. crezi ca functionara de la ghiseu este de vina ca dureaza o luna sa schimbi buletinul? sau poate seful ei? sau, de ce nu, primarul? functionarii nu fac altceva decat sa respecte procedurile si sa aplice legile.
ma refer la cei cu "mutra acra". daca vrei sa arati cu adevarat pe cineva cu degetul, tinteste spre legiutor, te rog, si gandeste-te bine inainte pentru cine bagi buletinul de vot in urna.
p.s. am o curiozitate: chipul tau este mai dulce?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2015, 19:26   #3812
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Daca scriam ca ma enerveaza ca sunt racit, era cazul ca sa imi raspunzi "Ha! Ha! Ha! Eu sunt sanatoasa tun si ma simt excelent"?

Eu nu imi vars nervii pe cei care "presteaza serviciile". Oamenii alea nu le presteaza, pur si simplu. Daca as merge la Carrefour pe jos, prin frig si vant si cand as ajunge as vedea pe usa "azi nu deservim publicul", cred ca as avea un soc. Chestia asta nu se intampla pur si simplu. Si stii de ce? Pentru ca aia inteleg ca oamenii sunt cei care ii tin in afaceri, nu isi permit sa isi bata joc de clienti. In schimb cei de la primarie traiesc cu impresia ca publicul e la dispozitia lor si din pacate asa si este. Doar ca asta e profund gresit. Salarul nenorocitilor alora, mare mic cat o fi, vine in buna masura de la mine. Asa ca trebuie sa fie acolo macar in ora aia cat si-au fixat programul, ca sa nu mai vorbim ca o singura ora e o bataie de joc in sine. Iar de votat am votat bine, ca dovada ca cei pe care i-am votat au mai dat afara din parazitii astia cand a fost criza.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2015, 20:59   #3813
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Twinsen:
s Doar ca asta e profund gresit. Salarul nenorocitilor alora, mare mic cat o fi, vine in buna masura de la mine
asta-i o fraza pe care am auzit-o de nu stiu cate ori, rostita cu aroganta sau cu marlanie, atat de afaceristii care se plang ca sunt prea mari impozitele, dar locuiesc in vile uriase si au cel putin doua sau trei limuzine in garaj, cat si de miile de amarati care nu au nici un venit legal, dar tipa in gura mare ca-mi platesc mie salariul, atunci cand ma umple de bube dulci si miros de latrina, cersind o amarata de hartie care le oloseste pentru a incasa venitul minim garantat.
si eu platesc impozite, mai mari, poate, decat majoritatea celor pe care le platesc cei care obtin venituri din mediul privat, deci, as putea sa spun ca in mare masura, salariul mi-l acopar chiar eu!

Last edited by rvn : 03 Apr 2015 at 21:03.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2015, 21:25   #3814
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
S-ar putea sa te socheze, dar sa stii ca exact aia iti platesc salarul. Sarantocii aia care au nevoie de o hartie si afaceristii aroganti. Si multimea de oamenii obisnuiti. Pentru ei esti tu acolo asa ca ar fi bine sa lasi mofturile si sa-i deservesti cu politete, ca un zambet sigur e prea mult de cerut. Asta inseamna lucru cu oamenii, dai si de marlani, dupa cum sunt absolut convins ca multi vin cu "saru' mana"' si "va rog frumos" la ei. Daca nu-ti convine, da-ti dai demisia si de maine intra la patron. Sa vedem daca e mai placut acolo. Am un sef pe care il dispretuiesc profund, dar te asigur ca ii vorbesc politicos, asa cum fac de altfel cu oricine la servici, fie ca imi place de persoana sau nu. Si e absolut normal sa fie asa. Iar cand am o sarcina de facut pentru un client never ever nu pun o pancarda pe birou cu "azi n-am chef sa lucrez, ghinonul tau" si plec. In primul rand pentru ca e profund incorect si in al doilea rand pentru ca as zbura urgent din firma.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2015, 21:53   #3815
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
"deservirea" mea se face cu pricepere. politetea vine ca bonus si numai daca sunt tratata cu aceeasi moneda. de cativa ani, de cand s-a lansat si sloganul la care ai facut referire, nu s-a vorbit niciodata oficial, despre agresiunile verbale la care sunt supusi functionarii, chiar din partea acelora despre care aminteam. tu, de fapt, confunzi statul, mecanimele dupa care funcioneaza institutiile sale, angajatii care muncesc in fiecare zi, ca mastodontul asta sa miste, cu o firma privata si scopul pentru care isi perie clientii.
o sa ti se para hilar, dar regulile de comportament impuse mie, sunt mult mai stricte ca in multe firme private. si nu ma plateste statul ca sa zambesc, ci ca sa-i socotesc banii din portofel.
nu te-a impiedicat nimeni sa verifici inainte de a te deplasa la primarie, daca vinerea au program cu publicul. probabil, ti-ar fi rapit un minut din viata sa cauti pe internet informatia. nu trebuie sa-ti dea nimeni socoteala de ce primaria nu functioneaza ca un supermarket. probabil, acolo nu expira marfa.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2015, 22:58   #3816
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Acum am inteles, rvn. Pentru ca la ghiseu nu vin doar domni si doamne eleganti si fin parfumati, asta da dreptul stimabililor angajati bugetari sa isi pune un program de eliberat acte de o ora pe zi in fiecare vineri. Iar cand stimabilii angajati bugetari nu au chef, nu se tine nici ora aia. Ca doar nu expira nimic si cine vine degeaba, vine si alta data. Sa citeasca pe Internet... lol, ce sa citeasca ca nici programul obisnuit nu se gaseste acolo. Doar nu suntem la supermarket sa afli programul si exceptiile lui fara sa te deplasezi la usa stimabilior angajati bugetari. Si nu e nevoie sa te scuzi cand nu oferi ceea ce e absolut normal sa oferi, nu e nevoie sa fii politicos decat in anumite conditii, iar de zambit ce mai... cine a auzit de asa ceva?!?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2015, 00:18   #3817
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Twinsen, ceea ce n-ai luat tu in calcul e ca nefiind nici un program pentru public intre 1 si 3 aprilie, prima zi cind puteau sa faca si bietii angajati o gluma a fost abia vineri. Intelege-i, nu fi complet lipsit de inima si de simt al umorului. In locul tau as trimite un email in care sa-i felicit pentru gluma reusita.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2015, 21:45   #3818
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Originally Posted by Twinsen:
ca dovada ca cei pe care i-am votat au mai dat afara din parazitii astia cand a fost criza.

Total acest om Twins. Nu fac nicio aluzie cum au fost facute mai sus, nu sustin nicio parte, adevarul e undeva la mijloc. Dar nu pot sa nu ma distrez cand vad aceasta ura viscerala a lui Twins.

Ps. Legat de functionarii publici, in strainatate, unde am norocul sa fiu, functionarii publici ... doamen! o alta lume... Nu stiu cum si cu ce sa te ajute.... Aici stau cu tine si 30 de minute sa iti explice, reexplice, arate, noteze, chiar daca de multe ori la coada sunt alte 10 persoane care mai asteapta. Au o rezistenta de invidiat. Sincer!
Ati vazut voi vre-odata ca un politai sa opreasca si sa ajute o femeie care are pana sa schimbe roata? Ei, mama-mea a patit. Si nu e singura...
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2015, 20:47   #3819
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Twinsen:
Acum am inteles, rvn. Pentru ca la ghiseu nu vin doar domni si doamne eleganti si fin parfumati, asta da dreptul stimabililor angajati bugetari sa isi pune un program de eliberat acte de o ora pe zi in fiecare vineri. Iar cand stimabilii angajati bugetari nu au chef, nu se tine nici ora aia.
s-o luam pe rand:
intr-adevar, din cate cunosc eu, la unele institutii publice, programul de lucru cu publicul, nu se desfasoara si vinerea. exemplu: itm, casa de sanatate, inmatriculari si permise auto, nu sunt sigura daca si la pasapoarte, dar tot ce este posibil. in nici un caz, nu se pot acuza functionarii de lene sau lipsa de chef de munca. un motiv justificat exista si daca esti curios, poti solicita un punct de vedere conducerii instituiei respective, printr-o simpla scrisoare, sau sesizare. posibil sa ti se raspunda.
oricum, ideea este ca, in nici un caz, functionarii nu lucreaza sau au liber, in ziua de vineri. exista destule sarcini de serviciu pe care pot primi si in afara orelor de lucru la ghiseu.
ai avut dreptate cand m-ai felicitat, spunandu-mi ca am fost norocoasa.da, am fost, in primul rand, fiindca, cladirea Primariei se invecineaza cu aceea in care lucrez eu. deci, nu am strabatut tot orasul pentru chestia asta, lucru, care, recunosc, m-ar fi scos si pe mine din pepeni. de regula, mi-e lene, nu sunt ducace. in al doilea rand, si aici am "batut", cand am incercat sa fac haz de enervarea ta, nu m-am dus la "punct ochit, punct lovit". inainte, m-am interesat printre colegii de la birou care au trecut prin aceeasi faza. asa am aflat ca miercurea, au program prelungit (dupa amiaza) si ca este foarte lejer, chiar nu este nevoie de bonul de ordine. asadar, m-am incumetat luni dimineata, sa fac prima incursiune pentru a lua "pulsul". ca sa economisesc timp, m-am gandit sa merg sa-mi iau formularul, sa ma duc ulterior, cu el gata completat si cu ocazia asta, sa achit si cei 12 lei, contravaloarea lui. cand am ajuns in fata casierului, iar am avut noroc. chior, as putea spune. tipul ma cunostea din vedere si asa, am aflat al doilea pont. cica, dupa ora 2, este excelent daca pot veni, fiindca coada se evapora. pensionatii, somerii, romii, amaratii "neparfumati", asalteaza ghiseele la primele ore ale diminetii. cred ca este un fenomen de masa, orice functionar care lucreaza intr-o institutie publica stie lucrul acesta.
despre termenul de eliberare al buletinului nou, ce pot sa spun? ai ghinionul sa locuiesti intr-un oras mai mare, nu imens, dar, oricum, mai mare decat acela in care locuiesc eu. si la noi au fost perioade foarte aglomerate cand dura la fel de mult pana ti se elibera noul buletin, dar, cate stiu eu, lucrul asta s-a intamplat in preajma alegerilor. iar despre adeverinta care trebuie eliberata pe perioada cand nu ai plastic, stiu ca in mod normal, sunt obligati sa o dea solicitantului. probabil, este o neintelegere in legatura cu faptul ca tie nu ti-au eliberat asa ceva.
poti reclama chestia asta, fara probleme. de fapt, poti face sesizare in legatura cu absolut tot ce te-a nemultumit. chiar sunt curioasa daca ti se va raspunde. oricum, "mutra incruntata", nu poate fi sanctionata decat, daca, a incalcat vreo lege, procedura, sau dispozitie a primarului. lipsa zambetului, nu se pedepseste, asta e clar. iar daca stau si ma gandesc bine, ea nu primeste leafa din banii tai, fiindca, asa cum singur ai povestit, nu esti proprietarul apartamentului, ca atare, nici nu platesti impozit, poate numai daca ai masina, si-atunci, un zambet in coltul gurii, cel mult, ai fi meritat. dar atat. si fara cafea sau ceai.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2015, 11:11   #3820
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by rvn:
intr-adevar, din cate cunosc eu, la unele institutii publice, programul de lucru cu publicul, nu se desfasoara si vinerea
La astia se desfasoara. E program standard de lucru vineri... care sigur nu conteaza daca n-au chef in ziua aia.
Originally Posted by rvn:
aici am "batut", cand am incercat sa fac haz de enervarea ta, nu m-am dus la "punct ochit, punct lovit". inainte, m-am interesat printre colegii de la birou care au trecut prin aceeasi faza.
M-am interesat si eu, doar ca colegii mei sunt experti in IT, nu in orele cand e aglomeratie mai mica in institutiile publice.
Originally Posted by rvn:
poti reclama chestia asta, fara probleme. de fapt, poti face sesizare in legatura cu absolut tot ce te-a nemultumit. chiar sunt curioasa daca ti se va raspunde.
Aici ai dreptate si e vina mea ca nu fac. Pe de alta parte e evident ca la nivel de conducere se stiu toate lucrurile astea. Era un afis mare pe usa ca vineri nu se lucreaza cu publicul... deci evident ca se stia de toata lumea din cladire. As putea reclama ca nu mi s-a dat adeverinta aceea pe care s-o folosesc cat nu am buletinul, dar pe de alta parte nici nu am solicitat-o din simplul motiv ca nu stiam ca asa ceva exista.
Originally Posted by rvn:
iar daca stau si ma gandesc bine, ea nu primeste leafa din banii tai, fiindca, asa cum singur ai povestit, nu esti proprietarul apartamentului, ca atare, nici nu platesti impozit, poate numai daca ai masina, si-atunci, un zambet in coltul gurii, cel mult, ai fi meritat. dar atat. si fara cafea sau ceai.
Cred ca impozitul pe care il plateste firma pe salarul meu e mai mult decat suficient. Ca sa nu mai vorbim de TVA-ul pe care il dau pentru orice cumpar si alte numeroase moduri in care statul ia bani de la mine pentru buget.
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:23.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells