Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Feb 2002, 10:59   #1
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
...este cel mai controversat film pe care l-am vazut (din punctul de vedere al celor pe care ii cunosc). Unii il urasc si considera ca este lipsit de orice valoare, brutal, si incurajeaza crimele, preaslavindu-i pe Mickey si Mallory Knox. Altii (printre care si eu) cred ca este o adevarata capodopera, o revolta impotriva mass media si a felului in care jurnalistii sint in stare sa faca orice pentru bani si pentru rating...
Cu un scenariu original al lui Quentin Tarantino, modificat insa puternic de Oliver Stone, NBK este intr-adevar o capodopera, o satira facuta la perfectiune, cu o multime de simboluri pe care le descoperi uneori abia dupa a doua sau a treia vizionare. O demonstratie de regie si de montaj. Iar Robert Downey Jr si personajul sau, Wayne Gale, simbolizeaza perfect jurnalistul din ziua de azi.

Voi ce credeti?
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2002, 13:45   #2
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Dupa cum vezi, nimeni nu crede nimic. Si cite sperante ti-ai facut, ca o sa tabarasca lumea sa-ti raspunda, sa polemizezi, sa va injurati cu blindete si sa va gratulati cu violenta...
Imi pare rau pentru tine.

Hai totusi sa spun eu ceva: cred ca peste 10 ani doar o mina de oameni va mai spune ca e un film bun. Iar eu sint de acord cu reactia viitoare a publicului.
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2002, 14:05   #3
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Nu am sperat nici o clipa ca va tabari lumea si ca ma voi certa cu toti... te inseli. Pur si simplu vroiam sa aud si de la altii pareri despre unul dintre cele mai controversate filme ale ultimului deceniu. Atita tot. Si mai renunta putin la sarcasmul din tonul tau, nu prea da bine...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2002, 14:28   #4
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Imi cer scuze daca suna a sarcasm. Construiam doar o ipoteza.

Cu amicitie,
Horatiu
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2002, 13:05   #5
vincent vega
Junior
 
vincent vega
 
Join Date: Apr 2002
Location: vecini
Posts: 56
Christi,

Sunt un fan infocat al lui NBK (si a tuturor filmelor semnate Tarantino si Stone) si sunt 100% de acord cu tine. Nevermind the others!
vincent vega is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2002, 19:19   #6
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Filmul are la IMDb nota pe care o merita: 6,5. Adica ceva mai mult decit OK, but nothing special.
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2002, 21:55   #7
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Daca ar fi sa ne luam dupa IMDB in toate...

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Oct 2002, 11:47   #8
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
In afara de faptul ca sunt perfect de acord cu Amyd IMDB-ul nu e infailibil m-as aventura sa-mi exprimsi eu parerea despre NBK.

Vara asta am vazut la TV un singur film BUN. NBK. Parca n-as avea chef sa bag pilule de genul "NBK - e cel mai tare film" sau "actorii sunt super" sau "Tarantino rulz" ... In schimb vreau sa va marturiesc o singura chestie. In momentul in care Mickey e prins de politai au inceput sa-mi curga lacrimile ...

Ce poate insemna asta ? Habar n-am. Poate ca sunt al naibii de cinic...

V-ati gandit insa vreodata ca filmul poate fi privit din perspectiva romantica?
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Oct 2002, 13:37   #9
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
perspectiva romantica?...cum adica?
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Oct 2002, 01:24   #10
un om bun
Junior
 
un om bun
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 38
Haotic, plictisitor, obositor... prost. Are si calitati, dar mult prea putine.
un om bun is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Oct 2002, 09:24   #11
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Haotic? Da, in sensul bun. Plictisitor? In nici un caz. Obositor? Poate, pentru unii. Prost? No way.
Ma bucur oricum sa vad ca dupa luni de asteptare a inceput sa se discute acest subiect :smile:
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Oct 2002, 12:57   #12
un om bun
Junior
 
un om bun
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 38
E prea multa violenta inutila de care te saturi cit ai clipi si dupa inca o vreme devine obositor ss mai privesti aceleasi faze repetindu-se. Nu mai are farmec, daca i se poate spune asa.
Ideea de baza a filmului e buna, dar e facut cam in graba. Prefer sa stau la soare decit sa ma uit la un asemenea film.
un om bun is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Oct 2002, 21:37   #13
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Quote:
On 2002-10-03 13:57, un om bun wrote:
E prea multa violenta inutila de care te saturi cit ai clipi si dupa inca o vreme devine obositor ss mai privesti aceleasi faze repetindu-se. Nu mai are farmec, daca i se poate spune asa.
Ideea de baza a filmului e buna, dar e facut cam in graba. Prefer sa stau la soare decit sa ma uit la un asemenea film.


Hah! M-ai prins intr-o dispozitie nasoala asa ca..... Intelegi tu, nu pot permite cuiva sa-si bata joc de un film care in topul meu personal se afla undeva in varf.

Stii de cine imi amintesc comentariile tale? N-ai avea cum. E un fost coleg de camera, care n-are nici o treaba, da' absolut nici una cu filmele de calitate si cand a vazut ca vreau sa ma uit la NBK a zis ceva de genul. "Aaaaah... Asta-i filmu' ala in care doi tampiti umbla prin America si omoara in stanga si in dreapta si.... nu se intampla nimic". Au trecut 2 ani de atunci si nu i-am putut uita cuvintele. N-oi fi eu tata cinefililor da' cand vad un film bun de obicei am trei feluri de reactii :
1) raman fara replica
2) il comentez de-i sar fulgii

sau 3) filmul devine o mica parte din mine

Daca tu in NBK n-ai vazut decat violenta atunci eu de ce am fost in stare sa vad romantism ? Poate oi fi eu prost cand afirm ce afirm da' filmul e si o declaratie de dragoste. Nu e "poveste de dragoste" (tin sa subliniez asta) pentru ca pentru mine adevaratele povesti de dragoste se termina cu moartea indragostitilor - e doar o declaratie.

Unii oameni merita sa fie ucisi, asculta-ma pe mine, pentru ca ei sunt MORTI da' nu se sinchiseste nimeni sa le spuna.

N-am chef acum sa-mi aduc aminte cuvintele lui Mickey (interviul din inchisoare) si nici nu cred ca pot sa le reproduc cu exactitate da' daca imi fortezi mana o sa le reproduc.
Acolo se ascunde adevarata filozofie a vietii si nu in frazele incalcite ale "batranilor cu parul alb".

Pentru mine filmele de genul acesta sunt adevaratele .... sau lasa, ca n-am chef in seara asta de asa ceva.

Hai sa-ti dau un exemplu elocvent : Chiar in momentul acesta, in Internet-ul Cafe in care stau, un dobitoc cu fata de cretin imi sufla fumul lui de tigara in fata in timp ce se delecteaza cu Mirc-ul. Daca as fi Mickey probabil i-as vara un glont in cap.... Da' nu stau aici si-i raspund politicos la intrebarea lui "Cat e ceasul?"

Am si o intrebare "unde ai vazut tu aceleasi faze" in NBK ? Poate e un film ciclic sau mai stiu eu cum naiba se numesc filmele de genul asta - cu aceleasi faze - ... da' pentru mine filmul are o actiune cat se poate de naturala si liniara din toate punctele de vedere.

Si inca ceva, mare atentie ca vine iarna si de-acum soarele apune mai devreme. Eu zic sa te grabesti sa nu-l pierzi ... sau poate ai curajul sa-ti dai cu parerea si despre "American History X".

Eu te provoc !
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Oct 2002, 21:51   #14
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Quote:
On 2002-10-02 14:37, ricutza wrote:
perspectiva romantica?...cum adica?

Hai sa-ti raspund si tie ca dupa aia te superi si zici ca nu te bagam in seama, ca esti mica... chestii de-astea. (Nu ma pricep sa bag smiley asa ca o sa scriu : Hi!Hi!)

N-o fi dragostea din NBK ca aia din "City of Angels" da' daca pe mine m-a facut sa lacramez e dragoste. E de-ajuns ?

Eu ma gandeam ca n-oi fi primu' care s-a gandit la asa o perspectiva, da' ma rog...
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Oct 2002, 23:29   #15
un om bun
Junior
 
un om bun
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 38
Zici ca n-as avea nici o treaba cu filmele de calitate. De ce ?
Ai vazut Citizen Kane sau Les Enfants du Paradis ? Dupa parerea mea, NBK e foarte departe din orice punct de vedere de acestea. Nu te invinuiesc ca-ti place filmul atit de mult. Poate avem doar alte standarde in ceea ce priveste calitatea.
un om bun is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2002, 00:45   #16
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
ahm...nush...adik stiati ca scenariul asta se inspira din fapte reale,iar pe mickey knox asta personaj fictiv asta il chema de fapt charles starkweather.
era prin anii 50 cand astea se intamplau.
oricum super filmul.si nu mai faceti ridiculul lucru de a-l reduce la "NBK".e penibil!
...si cineva spunea mai sus ceva cum ca victimele erau deja moarte.bravo !


<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: arhanghell pe 2002-10-04 01:48 ]</font>
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2002, 01:03   #17
un om bun
Junior
 
un om bun
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 38
Victimele erau moarte. Atunci de ce trebuiau ucise ? Ce se cistiga ?
Ati omorit vreodata ? Nu-mi place ca se vorbeste si se ia atit de usor un lucru atit de oribil. Ati vazut vreodata un cadavru distrus de aproape ? Credeti-ma ca v-ati schimba parerea despre "a ucide in stinga si in dreapta".
Asta am de reprosat. Prea multa violenta ce daca ar fi s-o asimilati, vi s-ar face rau pe toata viata. Din punctul asta de vedere, filmului ii lipseste profunzimea.
un om bun is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2002, 01:18   #18
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
popok...
ca sa intelegi pe cineva,trebuie pe undeva ori sa fi ca el,or sa fi.
Multi nu-s nici una nici alta,si totusi se gasesc sa comenteze de parca duc in spate greutatea lumii cu toate legile ei nescrise si scrise.
popok mihai...sau ca sa zic asa "ce tie nu-ti palce altuia nu-i face".

oricum,la un momentdat aveam un aforism (ca sa-i zic asa) si el zicea la randul sau (tot asa):Natural born killers,sau cum am aflat ca iubirea nu este totul.

Aflandu-te in pantofii cu pricina nu vei reusi niciodata sa-ti vezi crestetul capului fara deformarea peliculei sau a oglinzii.
e mai greu,dar se merita.cica si asta ar fi scopul vietii:sa fii.
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2002, 23:56   #19
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Quote:
On 2002-10-04 00:29, un om bun wrote:
Zici ca n-as avea nici o treaba cu filmele de calitate. De ce ?
Ai vazut Citizen Kane sau Les Enfants du Paradis ? Dupa parerea mea, NBK e foarte departe din orice punct de vedere de acestea. Nu te invinuiesc ca-ti place filmul atit de mult. Poate avem doar alte standarde in ceea ce priveste calitatea.


Imi cer scuze ! - pentru atitudinea mea profund "Fight Club"-iana.

Ai dreptate cand zici treaba cu standardele si cu calitatea dar vreau sa te intreb si eu daca AZI, cand violenta face sa se vanda ziarele, mai sunt de actualitate filmele de genul "Citizen Kane".
Eu zic NU. Filmele generatiei de AZI sunt "NBK" sau "Fight Club" sau "American History X".

Ucide sau vei fi ucis. Si nu ma refer neaparat la o moarte fizica - exista zeci de alte variante. Prostia, imbecilitatea, cretinismul, indobitocirea, spiritul de turma - toate te reduc de la EU la ZERO.

Caprioara nu stie ca este caprioara asa cum lupul nu stie ca este lup. Caprioara nu poate decat sa moara iar lupul nu poate decat sa ucida. E legea firii.

La fel si moartea e tot o lege a firii. Tu crezi ca daca in momentul acesta mi-ar trage cineva un glont in cap eu as fi suparat? NU. Doar ca as fi in imposibilitatea de a-i putea multumi. De a-i multumi pentru ca mi-a curmat suferinta. Si eu sunt o caprioara doar ca spre deosebire de ea, eu imi dau seama de conditia mea de caprioara. In timp ce ea se bazeaza pe INSTINCTE eu nu mai am nici macar atat. RATIUNEA mi-a eliminat demult orice urma de instinct. As prefera sa fiu un ANIMAL.

In schimb Mickey si Mallory au preferat sa fie mai puternici decat animalele. Mai puternici decat oamenii. Mai puternici decat ideea de divinitate si ideea de destin.

P.S. Din cauza ta am ales si o semnatura, care imi va marca de acum incolo orice mesaj.
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2002, 00:05   #20
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Quote:
On 2002-10-04 02:03, un om bun wrote:
Victimele erau moarte. Atunci de ce trebuiau ucise ? Ce se cistiga ?
Ati omorit vreodata ? Nu-mi place ca se vorbeste si se ia atit de usor un lucru atit de oribil. Ati vazut vreodata un cadavru distrus de aproape ? Credeti-ma ca v-ati schimba parerea despre "a ucide in stinga si in dreapta".
Asta am de reprosat. Prea multa violenta ce daca ar fi s-o asimilati, vi s-ar face rau pe toata viata. Din punctul asta de vedere, filmului ii lipseste profunzimea.


Poate uiti ca generatia noastra s-a nascut in VIOLENTA, e fortata sa traiasca in VIOLENTA si e ucisa de VIOLENTA.
De ce n-am asimila-o cand ea deja face parte din noi ?
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:18.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells