Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Aug 2010, 11:22   #1
Krieger
Novice
 
Krieger
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 9
Proiecte, proiecte, proiecte... sa fie oare...?

Cred ca inainte de a comenta capacitatea unora sau altora de a face film de calitate ar trebui sa vedem care este nivelul actual al filmului romensc in general, sa analizam comparativ cu finantarile internationale in acest gen de proiecte si sa vedem ce se poate realiza si ce nu cu aceste investitii. Exemplu de proiect ambitios dar care are o finantare penibil de nesemnificativa gasim la sectiunea de animatie. De curiozitate cautati teaser conceptul de la Scrisoarea III-a si ganditi-va cum se poate realiza un asa film cu acei bani. Cred ca toti dorim sa readucem filmul romanesc acolo unde ar trebui sa fie dar din pacate cu asemenea finantari este penibil sa crezi ca poti face o productie de nivel international unde sumele vehiculate te ametesc.
Krieger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2010, 16:02   #2
Abbas
Junior
 
Abbas
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 59
Originally Posted by Krieger:
Cred ca inainte de a comenta capacitatea unora sau altora de a face film de calitate ar trebui sa vedem care este nivelul actual al filmului romensc in general, sa analizam comparativ cu finantarile internationale in acest gen de proiecte si sa vedem ce se poate realiza si ce nu cu aceste investitii. Exemplu de proiect ambitios dar care are o finantare penibil de nesemnificativa gasim la sectiunea de animatie. De curiozitate cautati teaser conceptul de la Scrisoarea III-a si ganditi-va cum se poate realiza un asa film cu acei bani. Cred ca toti dorim sa readucem filmul romanesc acolo unde ar trebui sa fie dar din pacate cu asemenea finantari este penibil sa crezi ca poti face o productie de nivel international unde sumele vehiculate te ametesc.

N-am inteles, cati bani ar fi trebuit dati, dupa tine? In primul rand, finantarea e partiala, trebuie voi (banuiesc ca esti implicat) sa faceti rost de restul banilor, c-asa e legea. In al doilea rand, vad ca e vorba de 180 de mii de euro. Da’ cu cine-l faceti fratilor si unde de nu va ajung atatia bani?! Cu suma asta se poate face filmul, aproape ca nu mai aveti nevoie de alta finantare. In al treilea rand, daca tot m-ai pus sa ma uit pe teaser concept, trebuie sa-ti spun ca mi-am pus mainile-n cap. E penibil daca asta vreti sa faceti. In al patrulea rand, ideea in sine e mizerabila. Si v-au mai dat si bani pentru asta! Mai bine taceai.
Abbas is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2010, 16:13   #3
Abbas
Junior
 
Abbas
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 59
Sa explic, ca sa nu para ca dau in cap fara justificare, de ce consider ideea ca fiind mizerabila. Care e targetul producatorilor? Avem urmatoarele variante:
a.) Copiii. Pai le propui tu, producator, copiilor un film dupa un poem care si-asa nu le mai starneste interesul? E "patriotic", desuet, n-ai cum sa atragi copiii cu asa ceva, chiar daca te lauzi cu cele mai bune intentii. Apoi, in era "Harry Potter", a animatiilor cu tenta fantasy, tu vii cu o chestie autohtona care n-are cum sa fie imbracata intr-o haina atragatoare.
b.) Tineri. Ma faceti sa rad.
c.) Adulti. Aici ar mai fi un minim interes, sa zicem. Adulti din aia batuti in cap care-si obliga copiii sa vada filme "educative". E rost de cateva sute de spectatori per total.
E pacat si ridicol ca se dau bani pe asemenea filme de animatie. Gandit de cineva care nu se pricepe, cu un scenariu probabil de rasul curcilor, numai bun sa starnesti interesul unui juriu de ramoliti. Dar sa vii aici si sa sustii ca e "un proiect ambitios"...
Abbas is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2010, 16:53   #4
Krieger
Novice
 
Krieger
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 9
Multumesc pentru comentariile de un inalt profesionalism Abbas. Despre partea finantarii cat exista ceva bani eu iti spun esti binevenit sa participi la un proiect de asemenea anvergura, desi banii aceia despre care vorbesti nu sunt chiar aceia. E drept ca se mai pot aduna si alte finantari. Acuma nu stiu cat de mult stii despre o productie animata 3D sau despre animatie in general. Chiar si la nivelul financiar al Romaniei s-au facut productii cu bani multi si se fac in continuare. Cat despre subiect, regret dar daca ai idei mai bune decat Eminescu suntem dornici sa le auzim. Ma bucura agresivitatea de care dai dovada si-mi confirma spiritul balcanic de care noi inca nu ne putem departa. Mult succes
Krieger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2010, 20:19   #5
Abbas
Junior
 
Abbas
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 59
Originally Posted by Krieger:
Despre partea finantarii cat exista ceva bani eu iti spun esti binevenit sa participi la un proiect de asemenea anvergura, desi banii aceia despre care vorbesti nu sunt chiar aceia.

Intai remarc o oarecare limitare in ce te priveste, Krieger: te simti inteligent glosand pe marginea unor versuri arhicunoscute de elevii de clasa a treia din perioade un pic mai vechi. Acelasi lucru il poate face, cu putin mai mult succes probabil, si un elev de clasa a treia din prezent. Iarta-ma pentru ceea ce consideri ca ar putea fi agresivitate, e doar o observatie nevinovata.
Apoi trebuie sa-ti spun ca nici daca as avea bani de aruncat nu i-as arunca intr-o directie atat de ineficienta si ridicola.
In al treilea rand, te folosesti de Eminescu in stilul profesorilor obositi de la tara: daca vorbim de Eminescu trebuie sa ne facem cruce, asta dupa ce ne-am spalat de trei ori mainile inainte. Problema e ca Eminescu ramane valoros exlusiv pentru contributia la literatura romana, neinsemnand ca el ar reprezenta ceva pentru literatura universala. Dar las lectiile astea, care ar trebui predate tot in clasa a treia, deoparte. Eminescu a avut in contextul dat o valoare uriasa pentru noi, nu neg. Astazi insa un om destept accepta valoarea aceasta, mai degraba istoriografica, dar stie sa-l coboare pe Eminescu de pe soclul de zeu. Daca atunci cand zici acest nume n-ar mai trebui sa discutam, ce zici sa facem film din Sarmanul Dionis? Dar oare Somnoroase pasarele n-ar fi indicat pentru animatie? Ce drama ar iesi din Imparat si proletar, nu? Un SF din La steaua?
Azi ar trebui cu totii sa-l citim pe Eminescu, pentru ca trebuie sa intelegem ce s-a intamplat cu noi. Dar oamenii destepti ar trebui totodata sa afle ca dupa Eminescu s-a mai scris enorm si bine. Deci nu ma lua cu dintr-astea, Krieger sau cum te numesti. Subiectul e vetust, e doar pentru un juriu la fel de depasit ca si tine, e o jucarie de proasta calitate, e un mijloc de stors bani. In nici un caz nu e un "proiect de anvergura". Abia daca l-as considera astfel as dovedi ca sunt un balcanic si inca unul de mana a doua.
Abbas is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2010, 20:45   #6
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Unde găsesc teaserul ăla, că m-aţi făcut curios? Ăla de pe youtube - începuturile?

Last edited by c.ghevara : 24 Aug 2010 at 21:02.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2010, 21:31   #7
Abbas
Junior
 
Abbas
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 59
Originally Posted by c.ghevara:
Unde găsesc teaserul ăla, că m-aţi făcut curios? Ăla de pe youtube - începuturile?

Da, acela e. Nu stiu cum se poate numi asa ceva teaser, dar eu doar pe acela l-am gasit si despre acela discut.
Abbas is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2010, 21:58   #8
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Abbas:
N-am inteles, cati bani ar fi trebuit dati, dupa tine? In primul rand, finantarea e partiala, trebuie voi (banuiesc ca esti implicat) sa faceti rost de restul banilor, c-asa e legea. In al doilea rand, vad ca e vorba de 180 de mii de euro. Da’ cu cine-l faceti fratilor si unde de nu va ajung atatia bani?! Cu suma asta se poate face filmul, aproape ca nu mai aveti nevoie de alta finantare..

Cam pe ce te bazezi cand spui asta? Filmul de animatie implica niste costuri si o munca titanica...Tocmai de-asta n-avem animatii pe toate drumurile (si nu numai noi ci in general). Daca filme de fictiune se mai pot face si minimalist cu camera din mana, doi actori si trei oameni pe platou, ei bine, la animatie lucrurile difera radical.
Ai idee cam cat costa o masina de stop-motion (care ar fi cel mai simplu mod de a anima)?...

Sa mai cercetam inainte de a afirma ca un buget de 180 000 de euro e arhisuficient.....

Iar despre subiectul in sine, vad ca se mai fac in continuare filme dupa piesele lui Shakespeare, filme cu influente din miturile grecesti...desi toata lumea le stie si au beneficiat de nenumarate adaptari...asa ca nu de cazul sa ne lamantam ca subiectul e prea clasic. Stai sa vedem cum arata in final!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"

Last edited by ricutza : 24 Aug 2010 at 22:06.
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2010, 22:10   #9
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu e un teaser, e un clipulet haotic, färä nici un concept, fäcut de niste copii în joacä. Contine câteva imagini cu o graficä foarte bunä, iar în rest, desene de o mediocritate ieftinä, cu trimiteri la civilizatiile dintre Antichitate si Evul Mediu. Peste ele se suprapune o muzicä estul de simplutä, dar de un oarecare efect. In mod gratuit, undeva spre final cineva a copiat douä versuri din prima parte a Scrisorii III, dupä care urmeazä un portret feminin hibrid (anime + heroic fantasy + încä ceva) care se coloreazä - si, în final, un omulet de plastic în tinutä de iobag care se învârteste cu bratele întinse.
Ca exercitiu de montaj, poate fi valabil - dar nu väd legätura cu proiectele care cer finantare.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2010, 22:25   #10
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
cel mai simplu mod de a anima e pe un calc. c e aia masina de stop motion? pentru ce o sa faca aia eu le-as da 18 euro si pot sa pastreze si restul...
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2010, 22:29   #11
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Personajele 3D sunt misto...restul arata chicios dar cred ca trebuie sa ni le imaginam tot 3D.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2010, 22:47   #12
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by djinjis:
cel mai simplu mod de a anima e pe un calc. c e aia masina de stop motion? pentru ce o sa faca aia eu le-as da 18 euro si pot sa pastreze si restul...

asa si de pe calc ce faci cu desenele? le fluturi prin fata ochilori?

nu trebuie sa le imprimi cumva pe pelicula? aia nu costa bani?
sau daca se lucreaza in mediul digital, nu trebuie sa le scanezi cumva, nu iti trebuie un calculator performant sa le prelucreze? astea se dau undeva pe gratis, sa stiu si eu sa-mi iau... ca sa nu mai vorbim de softuri si licente...

plus ca nici desenele pe calc nu se fac pe genunchi..iti trebuie si acolo un dispozitiv oricat de rudimentar.... si cel mai important, iti trebuie oameni (ca de-asta si Disney a renuntat la animatia clasica) care preasupun ca nu te astepti sa lucreze gratis.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2010, 23:11   #13
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
nu trebuie neaparat imprimat pe pelicula, asta e mai mult un moft, fara nici o justificare calitativa. pentru distributie in cinema cre ca e treaba distribuitorului. niet scanare, doar daca din nou, treci pe pelicula.
...se lucreaza doar in mediu digital... exceptiile scartz
dispozitiv oricat de rudimentar, mda funny, de ala cu doua manivele.
c zici de asta, apropo de animatiile moderne romanesti ale lui rcs, bweheheh

http://www.youtube.com/watch?v=4No43o7zkDQ
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2010, 23:28   #14
Krieger
Novice
 
Krieger
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 9
Costurile la care se ridica o productie 3D si munca depusa in general in animatie nu prea se compara cu un film realizat cu actori ( vezi bugetele comparativ oriunde in lume ). In plus, cu un actor poti trage imediat o dubla ca sa ajungi la jocul dorit, in animatie e o munca imensa pentru aceasi dubla. Apoi vine aparatura utilizata care este iar o investitie enorma sau de inchiriat la fel costa destul de mult. Ca si exemplu o sesiune de motion capture costa aproximativ 1000 de euro. La o asemenea productie, dupa umila mea parere si experienta este necesara o echipa de aproximativ 15 profesionisti si cam 9 luni de munca pentru sa zicem 15 minute. Echipa aceasta trebuie platita bineanteles si cei din domeniu care sunt si buni nu sunt deloc ieftini. Teaserul nu poate spune nimeni ca este un film la gata si eu vad acolo un concept a ceea ce urmeaza sa se creeze in 3d, un concept ambiental sa zicem, iar muzica presupun ca doreste doar sa stabileasca linia pe care se va merge. Aveti idee cam cat costa sa faca cineva muzica la un film? Cred ca acest film are potential si intradevar cred este o varianta de a atrage catre cultura, fie ea si invechita daca asa cred unii, un public destul de variat. Sincer eu as dori sa vad o varianta innoita a acestei povesti. Cred ca se doreste a fi un experiment acest film si cred ca daca este conceput bine chiar poate fi interesant.
Krieger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2010, 23:50   #15
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
nus exact ce inseamna la tine dubla in animatie. daca ceva nu e in ordine intr-o scena gata construita, se poate modifica destul de simplu. nu e ca si cum ai reface de la zero.

15 profesionisti x 9 luni de munca = 15 minute

pura speculatie. poate fi valabil sau nu.

da am idee cat costa muzica de film. se gaseste si gratis. poate costa si mult, depinde de pretentii.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2010, 23:53   #16
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
@kriger

Să fie animaţia mai scumpă oare? E mai simplu cu actorii? Nu cred că Donald Duck avea onorariu mai mare decât Robert De Niro. Glumesc.
Echipa trebuie plătită şi la film. În mod normal, ar trebui să fie mult, mult mai mare decât cei 15 de care ai nevoie pentru desen animat. Echipa aia mai şi mănâncă, lucrează pe căldură - îi e sete. Costume, recuzită, locaţii închiriate, asigurări, transport, aparatură suplimentară. Sunt sigur că o zi la maşină de făcut zăpadă costă mai mult decât sesiunea de motion capture. Muzica e muzică, şi la una, şi la cealaltă.

Last edited by c.ghevara : 24 Aug 2010 at 23:56.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2010, 00:09   #17
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
animatia 3d nu se poate face sub o anumita suma, filme da. nu cred ca o sa iasa ceva decent.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2010, 00:26   #18
Krieger
Novice
 
Krieger
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 9
Bun. Ca si punct de reper sa vedem cata animatie de un nivel inalt poate face un animator. Pai din cate stiu eu undeva pana la 30 de secunde pe luna ( in functie de cate caractere are de animat si cat de complex ). Daca ai de modificat o scena de sa zicem 10 secunde in proportie de 25% cat inseamna ca timp? Apoi scena trebuie luata de alt om care pune luminile si care o aranjeaza pentru render. Dupa ce este randata o ia altul si se apuca sa-i faca compositingul, adica sa o recompuna din punct de vedere al imaginii cu efecte si alte minunatii. Dupa toate astea urmeaza postproductia unde se finalizeaza productia ( alti cativa oameni). Nu stiu daca aveti cunostinta de cati oameni iau la mana un film de animatie pana sa ajunga la animator. Vorbind aici de o productie serioasa nu de una facuta pe genunchi. Toate astea inseamna costuri si nu este usor ca producator sau regizor sa decizi ca trebuie modificata o scena sau mai multe decat daca esti ferm convins ca este necesar. Nu neg faptul ca filmul cu actori are costurile si greutatile lui dar la nivel international filmul animat sau cel care contine efecte digitale este filmul cu bugete ametitoare si asta nu o spun eu o spun statisticile.
Krieger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2010, 00:47   #19
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
depinde ce modifici. am o violenta senzatie ca nu prea ai treaba cu animatia. in rest, da, calitatea costa.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2010, 01:34   #20
Krieger
Novice
 
Krieger
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 9
Ai dreptate, nu le prea am cu animatia, de aceea am si intrat in aceasta discutie ca sa aflu mai multe despre asta, imi place si cred ca-i ceva deosebit sa poti face film de animatie. Daca bat campii asta este si din cauza a ceea ce am citit si eu. Ce am postat sunt date care se pot gasi usor pe diverse forumuri interne si internationale asa ca daca am spus ceva gresit imi cer scuze dar asa am primit si eu informatiile
Krieger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:54.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells