Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Mar 2010, 11:30   #21
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Pai e simplu: just go to the director and/or producers.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2010, 23:44   #22
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Eu nu mai am timp desi aveam vreo 3 idei.
Mult succes participantilor de anu' asta!
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2010, 18:26   #23
han.solo
Junior
 
han.solo
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 33
Am o nelamurire.

Stie cineva, dupa inscriere, HBO iti trimite un mail de confirmare ?

Sau cum altfel poti stii ca scenariul s-a uploadat corect, in afara de mesajul de OK de la final ?
han.solo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2010, 19:07   #24
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
acum cativa ani nu trimiteau. am trimis unul cu alte fonturi, fara diacritice si format ampulea, cre ca nici nu l-au citit. da nici nu mi-a zis cineva ceva.
chiar am vrut sa le scvriu sa le zic sa inventeze ceva metoda de feed back da mie lene. s niste incapabili.

l.e. parca l-am trimis si de doua ori si le-am spus, vedeti ca asta e varanta, buna, ha ha, i-o fi lovit amocul.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw

Last edited by djinjis : 31 Mar 2010 at 19:19.
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2010, 21:45   #25
han.solo
Junior
 
han.solo
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 33
Si eu m-am gandit sa-ncerc sa-l trimit inc-o data (cu acelasi continut), doar ca sa fiu sigur, dar ... cine stie ce se poate intimpla, poate te descalifica dup-aia, asa c-am zis mai bine nu.
Ar fi fost "nice" macar o confirmare, dar nu cred ca va mai veni. Altfel, dupa ce-ai lucrat la el ... cat ai lucrat, ai un sentiment de frustrare.
han.solo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2010, 08:39   #26
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
Felicitări! Scenariul tău este înscris în concurs!
Îţi dorim mult success!
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2010, 13:59   #27
Fil
Novice
 
Fil
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2
concurs scenarii-proceduri

Buna ziua,

Ma numesc Filip.
Mi-am inscris scenariul de LUNG METRAJ pentru concursul de scenarii HBO, in urma cu 3 saptamani (pe 01.04.2010). In aceeasi zi am primit si confirmarea prin email ca scenariul fusese primit, (asadar si "informatiile mandatorii") ca fusesem inscris si ca va participa in concurs ("Va uram succes!").

Regulamentul de participare in concurs, care se afla pe pagina HBO stipuleaza: " In vederea inscrierii la Concursul National de Scenarii, editia 2010, autorul scenariului va trebui sa acceseze pagina de web www.hbo.ro/concursscenarii, unde va completa informatiile mandatorii solicitate in cadrul Curriculum-ului Vitae postat (!) pe aceasta pagina." In afara CV-ului, drept "informatii mandatorii" am completat: nume, prenume, data nasterii, telefon, email, adresa, parola.

Asadar, am incarcat si "informatiile mandatorii"-conform regulamentului, care sa-mi autentifice identitatea. (altfel nici nu as fi putut incarca scenariul, pagina s-ar fi blocat). In afara acestor informatii cerute separat, am incarcat si CV-ul, in care aceleasi informatii, plus alte detalii sunt disponibile.

Trei saptamani mai tarziu, adica joi 22-04-2010, am primit de la departamentul HBO-scenarii un email prin care sunt anuntat ca, de fapt, (dupa ce mi se confirmase in scris participarea in concurs) sunt eliminat pentru ca "informatiile mandatorii" din CV nu sunt incarcate. Mi se transmite superficial o decizie luata in legatura cu un proiect care m-a costat luni de munca si incredere. Si asta, intr-un fel neargumentat, fara a mi se acorda cea mai mica explicatie si fara drept de replica.

Mi-am pierdut simtul perceptiei? Ma aflu intr-un scenariu Kafkian? Bineinteles ca am incarcat si CV-ul! Oare asta vor sa spuna?! Sa fiu eliminat fiindca nu se gasesc "informatiile mandatorii"?

Am un control rezonabil in privinta lucrurilor pe care le spun si le fac. Am si expertiza si instrumentele necesare procesarii informatiilor. Doua randuri in care mi se transmite intr-un mod impersonal o eroare (care, repet: nu este a mea) nu pot servi drept argumentatie pentru un astfel de deznodamant. Si din nou: fara acele "informatii mandatorii", nu ar fi fost posibil, tehnic vorbind, sa incarc scenariul.

Am scris ieri echipei HBO-scenarii, unde am explicat lucrurile de mai sus, dar, in ciuda faptului ca am solicitat explicit aceasta, nu am primit nicio reactie. Am sunat ieri la HBO Bucuresti, la trei numere diferite, dar nu raspunde nimeni. E vorba despre o eroare penibila, pentru care mi se cuvine drept explicatie, ceva mai mult decat "Va asteptam la anu'".

In conditiile in care acele informatii s-au pierdut, un demers decent ar fi fost acela in care mi s-ar fi cerut inca o data acele informatii, si asta cu explicatiile de rigoare! (de ce nu mai pot fi gasite informatiile de identitate).

Traim intr-o lume civilizata, in care argumentatia inseamna mai mult decat informatii expeditive, mai ales atunci cand mesajul are o semnificatie negativa si contradictorie cu mesajul initial. E un drept bazal al oricarui om. Acest concurs de scenarii nu este o gluma, nu-i asa?!

Nu discut aici calitatea scenariului, ci felul in care este indepartat din concurs.

Mai intai de toate, e o chestiune de demnitate. Mi se cuvine, cred, o argumentatie de o substantialitate diferita.

Voi ce ma sfatuiti sa fac?

Multumesc.

La revedere.

Filip
Fil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2010, 18:40   #28
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Pentru cä pari într-adevär un om de încredere, ti-as recomanda sä te prezinti la sediul lor si sä nu-i lasi în pace pânä nu primesti un räspuns acceptabil. Un reportofon deschis, în buzunarul de la piept, ar prinde bine.
De asemenea, consultä un avocat si studiazä posibilitätile de a-i actiona în justitie.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2010, 19:22   #29
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
Buna ziua,

Scenariul dvs a fost sters din baza de date deoarece nu ati incarcat si CV-ul impreuna cu acesta.

Va asteptam sa participati si la concursul de anul viitor.


Cu stima,

Echipa HBO

Asta e mesajul meu. Cei drept in cv le-am scris "nu am cv" . in regulament nu se specifica ca trebuie sa ai un cv scris, pe langa rahatu lor de formular si cu 20 de min inainte de expirarea termenului, cu netu mergand ca pula si dupa aproape 26 de ore de scris fara pauza, asta mi s-a parut a fi solutia adecvata, haha. Pe de alta parte mi se cam rupe de heshbeou si de cocursul lor. al meu fiind scurt o sa-l traduc in engleza, aranjez sa mi-l rescrie un american si il trimit la concurs afara. cel putin asta e planul, nus daca o sa am timp acum imediat, am si alte proiecte pe teava, mai importante.

daca nu ai chef de un razboi lung si penibil si cel mai probabil dinainte pierdut, nu te apuca de manevre de astea ieftine. iti dai seama cacacanarii au mult mai multe resurse ca tine. o sa-ti mananci nervii si banii. incerca sa faci alceva cu scenariul. daca e bun, nu e hbo singura lui sansa. ocazia asta s-a dus, orice ai face. e posibil sa fi fost si ceva eroare, cine stie.

L.E.

in urma unui proces de autohipnoza mi-am amintit ca dupa ce am dat upload la text documentu' unde ii informam ca nu am cv, a trebui sa dau un refresh pentru ca browseru' mi-a afisat ceva de genu' "the page is taking too long to respond". e posibil sa nu se fi upload-at documentu' far' de continut. ironic, neh? insa pe pagina era afisat "Felicitări! Scenariul tău este înscris în concurs! Îţi dorim mult success!" Eu nu am primit insa nici un e-mail de confirmare in aceiasi zi.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw

Last edited by djinjis : 25 Apr 2010 at 19:54.
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2010, 21:11   #30
Fil
Novice
 
Fil
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2
vicious

Ce nu inteleg e cum sa ceara CV (sa mai fii si eliminat pentru asta) cata vreme ei nu cer un CV pentru lung si scurt metraj? La documentare obligativitatea CV-ului apare, intr-adevar, stipulata in regulament.
Nici eu nu am avut un CV in romana la indemana, dar l-am facut repede in vreo 5 minute, chiar inainte de ora 10.
Eu nu cred ca oamenii astia stiu ce fac. Sau au angajati niste neprofesionisti. It stinks, it's vicious. Am scris un email la HBO central, in SUA. Nu cred ca or sa raspunda.

Multumesc.

Filip
Fil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2010, 23:11   #31
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
In vederea inscrierii la Concursul National de Scenarii, editia 2010, autorul scenariului va trebui sa acceseze pagina de web www.hbo.ro/concursscenarii, unde va completa informatiile mandatorii solicitate in cadrul Curriculum-ului Vitae postat pe aceasta pagina.
Inscrierea in concurs se va putea realiza prin depunerea scenariului cu ajutorul operatiunii de upload (incarcare) disponibila pe pagina respectiva de web.

Deci la scenariu precizau functia upload dar cv-ul era postat pe site, nici vorba de upload.
Macar pe editiile viitoare sa corecteze imbecilii.

Normal ar trebui citite scenariile si doar la finalisti, (pentru ca cv-urile si alte rahaturi oricum numai la ei au importanta) daca exista vreo probleme cu hartoagele sa fie clarificata, ulterior. nu e greu sa ceri la unu-doi oameni sa mai vina cu ceva fituica daca chiar e necesar. Nu sa elimini scenariul din concurs doar pe baza unui fleac birocratic, pentru care, amuzant, ei sunt de vina.

Eu asta le-am scris, dar oricum era o pierdere de vreme:

"Buna ziua. Am inscris scenariul cu douazeci si ceva de minute inainte de ora limita (banuiesc ca se poate verifica) si nefiind avertizat de obligativitatea de a avea un cv scris separat, nu il aveam. Avand in vedere ca in regulament nu se specifica nimic despre vre-un cv scris separat, care la randul lui sa trebuiasca upload-at si ca am aflat doar in momentul cand upload-am scenariul, consider ca vina nu este de partea mea. Din regulament se intelege doar ca vor trebui completate rubricile normale de pe formular si nu ca eu mai trebuie sa am pregatit inca un document scris. In speranta ca aceasta neintelegere se poate rezolva pe cale amiabila, va doresc numai bine."

La faza cu doritul de bine i-am mintit destul de ordinar... Atunci cand o sa faca superCancer si superAids, sper sa-si dea seama din ce cauza...
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2010, 11:37   #32
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Finaliştii Concursului Naţional de Scenarii organizat de HBO România în parteneriat cu TIFF

In urma jurizarii, cele 9 scenarii finaliste alese din cele 411 scenarii inscrise anul acesta, sunt:

Pentru categoria Scenariu de lung metraj:

Tion Lucian, cu scenariul Ronaldo si Iuliana
Recheşan Gheorghe, cu scenariul Cod portocaliu
Alexandru Hoisan, cu scenariul Norii argintii

Pentru categoria Scenariu de scurt metraj:

Veronica D. Niculescu, cu scenariul Curierul
Nuţă Gabriela, cu scenariul Tema de vacanta
Adrian Munteanu, cu scenariul Noi doi, amici

Pentru categoria Scenariu de documentar:

Eugen Istodor-Berceanu, cu scenariul Dupa 20 de ani
Razvan Muraru, cu scenariul Boierii Bucurestilor
Pavel Cuzuioc, cu scenariul Doina Groparilor

http://www.tiff.ro/stire/finalistii-...iat-cu-tiff/33
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2010, 11:46   #33
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
dupa titlurile lung metrajelor, pot trage concluzia ca sunt niste bull shituri....

ronaldo si iuliana,,,,norii argintii....
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2010, 11:52   #34
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Sa nu ne pripim. Cine stii ce texte pline de substanta cinematografica o fi ?!
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2010, 13:24   #35
danielcozma230
Novice
 
danielcozma230
 
Join Date: Sep 2006
Location: Timisoara
Posts: 17
Send a message via Yahoo to danielcozma230
concurs scenarii HBO 2010

Salut

A mai participat cineva la acest concur?
Ce pareri aveti despre castigatori?
danielcozma230 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2010, 14:50   #36
danielcozma230
Novice
 
danielcozma230
 
Join Date: Sep 2006
Location: Timisoara
Posts: 17
Send a message via Yahoo to danielcozma230
Scenarii HBO 2010

Sunt unul dintre participantii la concursul de anul acesta de la concursul national de scenarii HBO.
Cunosteti pe cineva care a mai participat la acest concurs?

Aveti idee:
- Ce anume s-a urmarit la acest concurs?
- Ce anume s-a punctat la un scenariu?
- De ce a fost nevoie de un CV?

Am citit scenariile castigatoare din 2007 si mi s-au parut niste prostii cu multa descriere din care nu prea poti face un film decent sau poti face un film lipsit de actiune (miscare)la care ai mari sanse sa adormi in sala de cinema daca nu te ridici si iesi din sala.

Am trimis pe putin 3 mailuri la HBO in care am cerut un "feedback" la scenariul meu dar nu am primit nici un raspunc.

Consider ca dupa atata munca depusa pentru a scrie un scenariu pentru un film de lung metraj meritam un "Multumesc pentru participare" si un
fedback ca sa stiu ce anume nu a fost bun in scenariu si la ce anume ar trebui sa mai lucrez.
danielcozma230 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2010, 21:53   #37
costobocus
Guru
 
costobocus
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 327
Originally Posted by danielcozma230:
Sunt unul dintre participantii la concursul de anul acesta de la concursul national de scenarii HBO.
Cunosteti pe cineva care a mai participat la acest concurs?

Aveti idee:
- Ce anume s-a urmarit la acest concurs?
- Ce anume s-a punctat la un scenariu?
- De ce a fost nevoie de un CV?

Am citit scenariile castigatoare din 2007 si mi s-au parut niste prostii cu multa descriere din care nu prea poti face un film decent sau poti face un film lipsit de actiune (miscare)la care ai mari sanse sa adormi in sala de cinema daca nu te ridici si iesi din sala.

Am trimis pe putin 3 mailuri la HBO in care am cerut un "feedback" la scenariul meu dar nu am primit nici un raspunc.

Consider ca dupa atata munca depusa pentru a scrie un scenariu pentru un film de lung metraj meritam un "Multumesc pentru participare" si un
fedback ca sa stiu ce anume nu a fost bun in scenariu si la ce anume ar trebui sa mai lucrez.

daca vrei sfaturi despre scenarii, poti sa incerci niste postari in atelierul de scenaristica.. ai sanse sa iti raspunda cineva..
__________________
Atentie! "Deja devine subiect public cä mint cum respir, si [] n-am nimic sfânt []."
costobocus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2011, 14:43   #38
ChristianCage00
Novice
 
ChristianCage00
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 4
A participat cineva anul asta? Nu de alta, dar din cate vad, anul trecut au trimis confirmari, eu nu am primit absolut nimic de la ei.
ChristianCage00 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2011, 15:11   #39
dansatorul_polimorf
Veteran
 
dansatorul_polimorf
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 223
Eu am prins ceva eroare cu o ora inainte de inchiderea termenului limita. Le-am scris un mesaj dar n-am mai stat sa pindesc cind raspund. Au raspuns repede, in 10 min, dar eu am verificat mailu abia peste o ora jumatate. Una peste alta, am ratat inscrierea magna cum laude. Cred ca daca ii intrebi, o sa iti raspunda. Cam atit.
dansatorul_polimorf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2011, 04:38   #40
DM613
Novice
 
DM613
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 3
After I finally got XBL gold (bought a 12 month subscription card for 40€), me and my friends were playing BC in a party. This guy came to our squad and decided for some reason to get under stairs and start idling there, so we couldn't squad spawn on him. Me and one of my friends were special ops, so we chose to punish him with tracker guns (or whatever those are)...
__________________
WOW GearTera Online GoldCheap WOW Items
DM613 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells