Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Jul 2010, 23:24   #381
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Eronat.
"Adela" e un film foarte frumos filmat, dar nicidecum o capodoperä. Este bunicel, dar static si trenant.
Mihalkov are DRAMATISM.
Veroiu era un CONTEMPLATIV.
Mihalkov COMUNICA.
Veroiu ARATA.
Sä nu comparäm pisicile cu câinii.

Revin:
1) Care sunt, concret, acele "valori care care promoveaza spiritul romanesc, cultura romaneasca, istoria romaneasca"? Nume, titluri, proiecte, etc., din aceastä categorie, pe care C.N.C.-ul nu le sustine (dacä existä, evident...)
2) "Experimentele minimaliste care omoara arta" e o alegatie la fel de inteligentä ca "Ploaia care se pierde în cosmos". Filmele minimaliste, atât cele experimentale, cât si celelalte, nu omoarä arta - dimpotrivä, o duc înainte, o înnoiesc, o redescoperä, o înnobileazä. Renuntä la tezismele idioate si veninoase, te faci de râs.
3) Idem întrebarea 1): DEFINESTE, CU EXEMPLE CONCRETE, acele filme care, pe lângä actualele opere minimaliste, "sa conserve identitatea romaneasca", care, "incluse intr-o ipotetica «capsula a timpului», sa dea peste zeci de ani masura culturii romanesti."

L.E.
Apropo de "n-am înteles nimic".
Reciteste mesajul de mai sus, si vezi cât de ilogic e.
Ai apropo de "mafii":
Nu stiu dacä în lumea asta existä vreo cinematografie nemafiotizatä.
Ceea ce stiu, e cä România e un päienjenis de mafii pe toate pärtile.
Dacä în situatia asta o mafie a valorilor superioare înlocuieste mafia non-valorilor absolute, nu pot decât sä mä bucur.

Last edited by Pitbull : 10 Jul 2010 at 23:33.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2010, 23:45   #382
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Mai frate Pittbul,da' unii din utilizatorii astia ai tai sint "crunti"rau,si iertatu-mi fie sarcasmul,dar...

"I never lose - not really"
Jef Costello (Le Samourai) de J.P.Melville
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jul 2010, 23:48   #383
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by Pitbull:
Revin:
1) Care sunt, concret, acele "valori care care promoveaza spiritul romanesc, cultura romaneasca, istoria romaneasca"? Nume, titluri, proiecte, etc., din aceastä categorie, pe care C.N.C.-ul nu le sustine (dacä existä, evident...)
2) "Experimentele minimaliste care omoara arta" e o alegatie la fel de inteligentä ca "Ploaia care se pierde în cosmos". Filmele minimaliste, atât cele experimentale, cât si celelalte, nu omoarä arta - dimpotrivä, o duc înainte, o înnoiesc, o redescoperä, o înnobileazä. Renuntä la tezismele idioate si veninoase, te faci de râs.
3) Idem întrebarea 1): DEFINESTE, CU EXEMPLE CONCRETE, acele filme care, pe lângä actualele opere minimaliste, "sa conserve identitatea romaneasca", care, "incluse intr-o ipotetica «capsula a timpului», sa dea peste zeci de ani masura culturii romanesti."

L.E.
Apropo de "n-am înteles nimic".
Reciteste mesajul de mai sus, si vezi cât de ilogic e.
Ai apropo de "mafii":
Nu stiu dacä în lumea asta existä vreo cinematografie nemafiotizatä.
Ceea ce stiu, e cä România e un päienjenis de mafii pe toate pärtile.
Dacä în situatia asta o mafie a valorilor superioare înlocuieste mafia non-valorilor absolute, nu pot decât sä mä bucur.

e acelasi stil al tau, de contrazicere de genul "ba pe-a ma-tii", fara argumente.
mai iei cu gura mare, in speranta ca fac eu clontzul mai mic.
nu e nimic ilogic cand vorbesc de "mafiii".
s-au schimbat vreo trei ministri la cultura de cand mungiu and comp vor sa schimbe regulamentul cnc si n-au reusit.
de ce oare? o fi "garda veche" atat de influenta? nu cred.
sa fim realisti si seriosi!
fiecare regizor din noul val e si producator.
oamenii astia TRAIESC din banii CNC.
pentru ei e vitala finantarea CNC.
asa ca nu vor omori niciodata vaca de muls numita CNC.
a, daca ar pune mana pe ea integral, da, atunci ar fi exceptional pentru ei!
dar uite ca nu se poate.
problema lor e ca tot ce nu e pentru ei, sunt bani risipiti aiurea!
nu, zau?
luand-o strict dpv financiar, nu e deloc asa.
2000 - 3000 de spectatori adusi in sala de cinema e fix pula. pentru banii investiti de CNC, e fix zero.
din 2007, premii ioc.
din 2007, spectatori ioc.
si atunci, spune-mi, de ce atata bataie pe CNC?
de ce sa mai dea CNC bani?
de ce tacerea lui mungiu and comp?
in 2007 aveau glas.
acum, nu mai au.
de ce?
e foamea mare?
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2010, 00:02   #384
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu mi-ai räspuns la întrebare.
Originally Posted by Pitbull:
Revin:
1) Care sunt, concret, acele "valori care care promoveaza spiritul romanesc, cultura romaneasca, istoria romaneasca"? Nume, titluri, proiecte, etc., din aceastä categorie, pe care C.N.C.-ul nu le sustine (dacä existä, evident...)

3) Idem întrebarea 1): DEFINESTE, CU EXEMPLE CONCRETE, acele filme care, pe lângä actualele opere minimaliste, "sa conserve identitatea romaneasca", care, "incluse intr-o ipotetica «capsula a timpului», sa dea peste zeci de ani masura culturii romanesti."
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2010, 00:03   #385
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
de fapt. eu nu vreau raspunsuri de la tine, pit.
marele tau dezavantaj e ca esti scenarist si regizor si mai ai nevoie de unul, de altul.
de aia nici nu poti fi obiectiv in opiniile tale.
eu n-am ce pierde.
nimeni din cei mentionati de mine nu mi-au dat de mancare.
tot ce am obtinut am obtinut prin munca.
toate sitcomurile, toate scenetele, filmele mele au fost facute prin munca mea, fara sa fac anticamera la nimeni.
de aceea imi permit sa fiu obiectiv.
de aceea tot ce se situeaza in afara bunului simt ma oripileaza.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2010, 00:07   #386
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Pitbull:
Nu mi-ai räspuns la întrebare.
Originally Posted by Pitbull:
Revin:
1) Care sunt, concret, acele "valori care care promoveaza spiritul romanesc, cultura romaneasca, istoria romaneasca"? Nume, titluri, proiecte, etc., din aceastä categorie, pe care C.N.C.-ul nu le sustine (dacä existä, evident...)

3) Idem întrebarea 1): DEFINESTE, CU EXEMPLE CONCRETE, acele filme care, pe lângä actualele opere minimaliste, "sa conserve identitatea romaneasca", care, "incluse intr-o ipotetica «capsula a timpului», sa dea peste zeci de ani masura culturii romanesti."
DE CE nu-mi räspunzi la întrebare?
Ai curaj sä recunosti?
(Hai, cä stii cä stiu, si mai stii si cä stiu si eu cä stii cä stiu... Dar, putin curaj, putinä sinceritate, putinä demnitate... Sau cer prea mult...?)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2010, 00:08   #387
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by Pitbull:
Nu mi-ai räspuns la întrebare.
Originally Posted by Pitbull:
Revin:
1) Care sunt, concret, acele "valori care care promoveaza spiritul romanesc, cultura romaneasca, istoria romaneasca"? Nume, titluri, proiecte, etc., din aceastä categorie, pe care C.N.C.-ul nu le sustine (dacä existä, evident...)

3) Idem întrebarea 1): DEFINESTE, CU EXEMPLE CONCRETE, acele filme care, pe lângä actualele opere minimaliste, "sa conserve identitatea romaneasca", care, "incluse intr-o ipotetica «capsula a timpului», sa dea peste zeci de ani masura culturii romanesti."

raspunsul e simplu: aceste filme inca nu exista. nu au fost facute inca.
nu voi fi de acord niciodat ca CNC sa fie moasa, sa il sustina pe un radu jude, care se screme sa faca un lungmetraj cat de cat digerabil. sa fim seriosi!
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2010, 00:09   #388
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Mihalkov COMUNICA?
Veroiu ARATA?
Whaoo!!!
Veroiu arata,atunci cand Pita nu era in ecuatie,sa fim seriosi.Cat despre Mihalkov...care-i cel ce comunica,Koncealovski sau Nikita - scuze,n-am fost pe deplin atent la discutia de mai sus -? Ca cel din urma e mai mult decat un "orator",si sti si tu asta.

"I never lose - not really"
Jef Costello (Le Samourai) de J.P.Melville
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2010, 00:11   #389
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
si cum iti explici, pit, ca se pot face filme cu 200 de dolari sau cu 4000 de euro, dar se cer (si se dau) 300- 400.000 de euro pentru pelicule al caror cost nu pot depasi suta de mii de euro?
sa luam "politist, adjectiv".
privind la locatii, actori, tehnici de filmare utilizate, poate cineva sa creada ca acest film poate avea un buget de sute de mii de euro?!
sa filmezi pe doua strazi in vaslui si la prefectura?
am vazut acum bugetul: 800.000 de euro!!!

Last edited by keepwalking : 11 Jul 2010 at 00:23.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2010, 00:12   #390
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by keepwalking:
Originally Posted by Pitbull:
Nu mi-ai räspuns la întrebare.
Originally Posted by Pitbull:
Revin:
1) Care sunt, concret, acele "valori care care promoveaza spiritul romanesc, cultura romaneasca, istoria romaneasca"? Nume, titluri, proiecte, etc., din aceastä categorie, pe care C.N.C.-ul nu le sustine (dacä existä, evident...)

3) Idem întrebarea 1): DEFINESTE, CU EXEMPLE CONCRETE, acele filme care, pe lângä actualele opere minimaliste, "sa conserve identitatea romaneasca", care, "incluse intr-o ipotetica «capsula a timpului», sa dea peste zeci de ani masura culturii romanesti."

raspunsul e simplu: aceste filme inca nu exista. nu au fost facute inca.
Deci, tu vrei ca C.N.C.-ul sä finanteze proiecte care nu existä.
OK, acum am înteles.

@Sebastian:
Päi citeste schimbul de mesaje. Era vorba de "Adela" despre care "poti sä juri cä-i de Mihalkov". Eu n-am jurat, mi-am spus doar cä e un Veroiu destul de inspirat.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2010, 00:33   #391
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
eu va mai zic doar ca viata e al naibii de scurta, iar banii sunt tot mai putini, romaniA se afunda in rahat, iar unii proslavesc in veci filmele scremute, peste care au asternut covorul minimalist, ca sa nu miroase prea tare.
desi miroase al naibii de tare a FALIMENT!
o sa mai discutam in toamna sau la anul, cand nu vor fi bani nici pentru douaj de minute de film!
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2010, 00:48   #392
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Keepy, nu mai încerca sä pledezi cu argumente scoase din burtä (ca ästa cu: "Vreau ca C.N.C.-ul sä finanteze filmele din capul meu!")
Si nu folosi niciodatä formule gen "o sä mai discutäm la anu'"...
E un bilet sigur spre a te face de râs (nu cä nu s-ar fi rezolvat deja!)
Il mai tii minte pe Rodion Rashkov?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2010, 01:14   #393
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Ah,da,scuze...

Veroiu a fost intodeauna un "inspirat",desi,consider,ca a lucrat mai bine in tandem - Cu Pita,adica...Iar cu Mihakov (Nikita),Veroiu a fost totdeauna "inrudit" - geografic (ca sa fac o gluma),tematic si estetic,ca sa nu mai zic ca Veroiu avea o mare admiratie pt M.Vezi,daca gasesti pe undeva (eu l-am vzt intru-un fstv obscur de scurt-metraj),"Opera".Si chiar daca la acea data regizorul prezenta afinitati cu filmul vest-european de actiune ( indraznesc ,aici,sa spun ca anticipa accidental,desigur,minimalismul - cand el nu avea un nume in Romania)tot spre Mihalkov batea.

"I never lose - not really"
Jef Costello (Le Samourai) de J.P.Melville
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2010, 08:14   #394
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
catre omul cu argumente,

poti sa-mi spui si mie de ce "A fost sau n-a fost", facut exclusiv din bani proprii, a costat doar 250.000 de euro, iar "Politist, adjectiv", facut si cu bani CNC, a costat 800.000 de euro, adica de trei ori mai mult?
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2010, 08:42   #395
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Evident.
Observä-le, la nivel de setup, locuri de filmare, mijloace, logisticä, actori, si toate celelalte articole de calculatie, fä devizul estimativ, si vei vedea diferenta.
Dacä ai vrut sä demonstrezi cä un film de trei ori mai complex e de trei ori mai scump decât un film de trei ori mai simplu, felicitäri! Nici eu n-as fi reusit mai bine!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2010, 08:51   #396
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
ha, ma crezi atat de idiot?
adica tu vrei sa spui ca filmatul lui cristi cum sta dupa stalp sau cum urca el dealul sau o scena intr-un bufet din vaslui si una intr-un birou la prefectura inseamna locatii care sa tripleze costurile din prima productie?
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2010, 08:56   #397
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu te cred idiot, doar necunoscätor. Flagrant de.
Acum te legi de continutul controversat al acelor cadre ("cum stä dupä stâlp", "urcând dealul", etc.) - adicä tocmai factorul care nu schimbä cu nimic costurile de filmare! Iti garantez eu cä dacä se filma în exact aceleasi conditii, cu aceeasi tehnicä, dar se rosteau niste dialoguri ca-n Neil Simon, tot atâta costa.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2010, 09:21   #398
dansatorul_polimorf
Veteran
 
dansatorul_polimorf
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 223
Isi imagineaza cineva ca regizorii astia nu sint oameni si ei n-au nevoie de bani de haleala?
Sau ca daca pot sa traga un ban de la fraier(CNC) nu o s-o faca?
Filmatul costa putin, mai ales daca are aparatura proprietate personala, restul se imparte intre oameni.
dansatorul_polimorf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2010, 09:33   #399
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by dansatorul_polimorf:
IFilmatul costa putin, mai ales daca are aparatura proprietate personala, restul se imparte intre oameni.
Ai perfectä dreptate - asta e iluzia räspânitä printre profani. De-aia si Keep îsi închipuie cä ar fi fost umflat bugetul filmului.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2010, 09:34   #400
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by Pitbull:
Nu te cred idiot, doar necunoscätor. Flagrant de.
Acum te legi de continutul controversat al acelor cadre ("cum stä dupä stâlp", "urcând dealul", etc.) - adicä tocmai factorul care nu schimbä cu nimic costurile de filmare! Iti garantez eu cä dacä se filma în exact aceleasi conditii, cu aceeasi tehnicä, dar se rosteau niste dialoguri ca-n Neil Simon, tot atâta costa.

dar nu m-am legat de continutul cadrelor si nici de dialoguri.
bineinteles ca ele nu pot schimba costurile!
apartamentele, strazile, birourile si cafenelele care apar in "A fost sau n-a fost" sunt aceleasi din "Politist, adjectiv".
si atunci de unde "complexitatea de trei ori mai mare" la care faceai referire?
prin ce e "Politist, adj" mai complex ca locatii, tehnica de filmare, etc. decat "A fost sau n-a fost"?
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:13.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells