Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

View Poll Results: Echipa De Forbal Favorita ?
Steaua 74 38.34%
Dinamo 31 16.06%
Rapid 13 6.74%
Cfr Cluj 9 4.66%
Unirea Urziceni 1 0.52%
Fc Vaslui 4 2.07%
Poli Timisoara 9 4.66%
Universitatea Craiova 12 6.22%
I Don't Love Footbal ! 32 16.58%
Doar din strainatate ( Barca , Real , Manchester etc ) 39 20.21%
Multiple Choice Poll. Voters: 193. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Jul 2010, 14:15   #2781
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Ipu, nu s-a implinit nici o profetie. Dar la cat de jaf e pana acum Mondialul asta, nu m-ar mira sa castige cea mai praf echipa, adica Ghana!

Danonino, mai sapa.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2010, 18:30   #2782
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
si olanda a batut brazilia...nu ma asteptam sincer mai ales cand am ajuns acasa si am vazut 1-0 pt brazilia...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2010, 18:36   #2783
rrs85
Cinemagia's Wine Lover
 
rrs85
 
Join Date: Mar 2009
Location: Somewhere beetwen wines and movies...
Posts: 1,468
Send a message via Yahoo to rrs85
Originally Posted by rrs85:
Eu vad Olanda in finala...

Yupiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiii.... a castigat Olanda!
__________________
De junghi să aivă parte şi de lance, de bâtă noduroasă şi de spată,
De paloş zdravăn, de cârlig de cange, de ghiont cu ghioagă-n ghinturi fericată,
De suliţă călită, de săgeată, de furcă, de ţapină, de baltag,
De furi pândind la coturi de drumeag
Să-i hăcuie, să-i jefuie de pungă, să-i spintece, în inimi să-i împungă.
La beregăţi să-i sângere puţin; în beciuri de Ghehenă să ajungă,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin !
rrs85 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2010, 18:39   #2784
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
eu nu ma bucur deloc pentru olanda.
joaca rudimentar, dupa parerea mea.
bine, ma oftic si pentru ca am vrut sa pariez ca brazilia conduce la pauza, dar olanda castiga, in final.
dar n-am mai facut-o, fiindu-mi lene sa ma duc la casa de pariuri
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2010, 18:47   #2785
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Primul sfert l-am nimerit, nu chiar scor exact, dar orisicat.

Keep, exista pariuri online.
Sau, pentru jucausi, asta:
http://www.wmprophet.de/
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2010, 19:51   #2786
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Quote:
Carlos Dunga, selecţionerul Braziliei, şi-a anunţat demisia imediat după meciul pierdut în faţa Olandei, meci contând pentru sferturile Cupei Mondiale din Africa de Sud.

Dunga a afirmat că eliminarea de la Cupa Mondială este responsabilitatea tuturor, el demisionând după un mandat de patru ani ca selecţioner al Braziliei. Dunga a preluat echipa de la Carlos Alberto Parreira, după eliminarea Braziliei din sferturile Cupei Mondiale din 2006.

"Ştiam că va fi greu. În prima repriză ne-am făcut jocul, dar în a doua nu ne-a ieşit, nu am reuşit să menţinem nivelul, nici concentrarea necesară. La un astfel de meci, detaliile contează. Nu ne-am atins obiectivul principal de a fi campioni mondiali. Am avut rezultate în ultimii patru ani şi având în vedere ce jucători avem, am fi putut face mai bine. Am trăit o experienţă minunată alături de aceşti jucători şi apreciez demnitatea cu care s-a comportat această echipă. Eliminarea lui Felipe Melo ? Să joci cu un jucător mai puţin la Cupa Mondială contra unor fotbalişti de calitate face ca lucrurile să devină mai dure. Jocul era destul de dur, au existat greşeli, am fost nevoit să-l înlocuiesc pe Bastos după un cartonaş galben pe care nu îl merita, însă asta nu este o scuză" , a afirmat Dunga.

Mie nu imi place de el ca tactician, insa isi respecta statura.

In schimb, campionatul asta mondial ne-a dat o mare "panarama" de antrenor:

Quote:
"Vă gândiţi să demisionaţi?", a întrebat un jurnalist la conferinţa de presă de după meci. "Nu, absolut nu", a răspuns Fabio Capello.

Mai mult federatia engleza s-a decis sa il pastreze. Spre binele lor mai bine nu s-ar califica. Au venit cu ifose in Africa de Sud: "avem sanse mari sa castigam CM/ suntem favoritii/ avem cea mai buna generatie de fotbalisti". Si au venit si au marcat 3 goluri in 4 meciuri, primind in schimb 5. Dupa ce ca s-au chinuit mult sa se califice din cea mai accesibila grupa de la CM, au dat peste jucatorii germani, care i-au spulberat, care i-au adus in genunchi pe pamant.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2010, 20:18   #2787
moltisanti88
Guru
 
moltisanti88
 
Join Date: Nov 2008
Location: Bucuresti
Posts: 360
[quote=danonino]
Quote:
Mie nu imi place de el ca tactician, insa isi respecta statura.

In schimb, campionatul asta mondial ne-a dat o mare "panarama" de antrenor.

Ok, care sunt argumentele tale? Ca nu joaca ofensiv ca Brazilia din '82? Ca nu joaca fotbalul gen freestyle pe care il vezi in reclamele nike? Cand Brazilia va avea jucatori capabili sa joace ca in '82 atunci vor juca, deocamdata cei mai in forma jucatori brazilieni sunt aparatorii (Lucio, Maicon, Juan, Julio Cesar). Poate cand Neymar si Ganso vor mai creste vei vedea fotbalul acela super-ofensiv si super-sinucigas ca in '82 cand de asemenea nu au castigat cupa.

Cum adica nu iti place ca tactician? Chiar sunt curios sa iti aud argumentele, Dunga a castigat Copa America si Cupa Confederatiilor, iar azi a pierdut meciul din doua faze fixe, a avut ghinion si nu el l-a pus pe Melo sa-l calce in picioare pe Robben... dar banuiesc ca la pauza il ridicai in slavi si erai minunat de fotbalul Braziliei.
moltisanti88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2010, 21:20   #2788
rrs85
Cinemagia's Wine Lover
 
rrs85
 
Join Date: Mar 2009
Location: Somewhere beetwen wines and movies...
Posts: 1,468
Send a message via Yahoo to rrs85
Originally Posted by keepwalking:
eu nu ma bucur deloc pentru olanda.
joaca rudimentar, dupa parerea mea.
bine, ma oftic si pentru ca am vrut sa pariez ca brazilia conduce la pauza, dar olanda castiga, in final.
dar n-am mai facut-o, fiindu-mi lene sa ma duc la casa de pariuri
eu am jucat scor corect
__________________
De junghi să aivă parte şi de lance, de bâtă noduroasă şi de spată,
De paloş zdravăn, de cârlig de cange, de ghiont cu ghioagă-n ghinturi fericată,
De suliţă călită, de săgeată, de furcă, de ţapină, de baltag,
De furi pândind la coturi de drumeag
Să-i hăcuie, să-i jefuie de pungă, să-i spintece, în inimi să-i împungă.
La beregăţi să-i sângere puţin; în beciuri de Ghehenă să ajungă,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin !
rrs85 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2010, 21:39   #2789
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
A observat cineva că azi am avut un sfert de finală Nike - Nike și unul Puma - Puma? Mâine, două Adidas - Adidas.
În semifinale: Nike - Puma și Adidas - Adidas.
Finala Nike/Puma - Adidas.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2010, 21:42   #2790
rrs85
Cinemagia's Wine Lover
 
rrs85
 
Join Date: Mar 2009
Location: Somewhere beetwen wines and movies...
Posts: 1,468
Send a message via Yahoo to rrs85
conduc ghanezii...1-0!
__________________
De junghi să aivă parte şi de lance, de bâtă noduroasă şi de spată,
De paloş zdravăn, de cârlig de cange, de ghiont cu ghioagă-n ghinturi fericată,
De suliţă călită, de săgeată, de furcă, de ţapină, de baltag,
De furi pândind la coturi de drumeag
Să-i hăcuie, să-i jefuie de pungă, să-i spintece, în inimi să-i împungă.
La beregăţi să-i sângere puţin; în beciuri de Ghehenă să ajungă,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin !
rrs85 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2010, 21:57   #2791
ofelik_cat
Novice
 
ofelik_cat
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 4
Hai Dinamo!

Dinamo Are Jucatori Valorosi ! As Fi Bucuroasa Sa Castige Ea Campionatul !
ofelik_cat is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2010, 21:59   #2792
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by keepwalking:
eu nu ma bucur deloc pentru olanda.
joaca rudimentar, dupa parerea mea
(

mai, mi-aduc aminte de anul 1988. atunci Portocala mecanica devenea campioana Europei
iar Van Basten si Gullit faceau senzatie pe teren.
care dintre voi a vazut meciurile alea la televizor? adevarate meciuri si adevarati jucatori....
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2010, 22:11   #2793
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
La bulgari, cam cu purici. He, hee, unii dădeau bacul atunci...
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 02 Jul 2010 at 22:16.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2010, 22:36   #2794
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Ipu:
La bulgari, cam cu purici. He, hee, unii dădeau bacul atunci...

da? cine?
ipule, nu incetezi sa ma fascinezi....
apropos, de ce nu deschideti un topic cu istoria campionatelor mondiale si europene de fotbal, unde sa puneti fotografii de la meciuri si taieturi din ziarele vremii?
ar fi extrem de interesant...

uite asa:
marco_van_basten[1].jpg
ruud_gullit[2].jpg

din cate mi-aduc aminte asta era echipamentul de-atunci. si pozele cred ca sunt facute in timpul finalei cu URSS
a...si inca ceva inainte sa ma duc la culcare: jude, uneori gospodinele proaste prefere fotbalul in locul unui film siropos...

Last edited by rvn : 02 Jul 2010 at 23:16.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2010, 23:56   #2795
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Hera, prima poza este sigur dintr-un meci cu Anglia - se vede in planul secund echipamentul inconfundabil si legendarul numar 6 al lui Tony Adams la Nationala.

Intr-adevar, is dementiale turneele finale cand toate gospodinele incep sa comenteze fotbal.
Daca mai joaca si Romania, totul devine delicios.


La zi: Ghana si-a spalat pacatele cu acest meci. I-am injurat de-am trezit vecinii, mi-a parut rau de ei la final, nu m-ar fi deranjat sa mearga mai departe. Dupa 4 meciuri de toata jena, ghanezii parasesc competitia cu capul sus. Felicitari!

Iar Uruguay... N-am cuvinte, o surpriza minunata! Sper sa se opreasca in semifinale totusi, vreau Olanda in finala. Plus ca am pe cineva care ar pierde 250 de iepu daca iau celestii titlul.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2010, 07:00   #2796
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Judex:
Intr-adevar, is dementiale turneele finale cand toate gospodinele incep sa comenteze fotbal.

radeti voi, radeti, dar si femeile pot comenta la fel de bine ca si voi...
jude, mea culpa, poza e ce-am gasit aseara la repezeala, recunosc...

Last edited by rvn : 03 Jul 2010 at 07:04.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2010, 09:49   #2797
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Ce ocazie are din nou Olanda!

Am rememorat ieri transversala lui Mijatovic din `98 tot din penalti, tot la scorul de 1-1 (http://www.youtube.com/watch?v=nKWH1kEfTG4, la 4:00)... Pentru cei care se întreabă de ce a bătut Gyan așa, explicația poate fi că, după ce a mai înscris de două ori de la 11 metri, s-a temut că toți portarii îi cunosc stilul și a optat pentru o execuție imparabilă, în forță, dar „javelina” Adidas a luat înălțime...
Păcat că Rajevac, ca și Okada, nu pare că și-a pregătit echipa special pentru loviturile de departajare. (Cel puțin ganezii au căutat să le evite, înscriind înainte de minutul 120...) „Pasele la portar” rușinoase ale lui Mensah și Adiyiah au dovedit-o. După Paraguay, Uruguayul infirmă și el mitul lipsei de tărie de caracter a sud-americanilor la loviturile de departajare.

Deși Forlan a fost votat omul meciului, eroul și personajul decisiv a fost Suarez. Dacă împotriva Africii de Sud el provoca o eliminare, acum, prin sacrificiul său el a dat colegilor șansa să câștige la o loterie la care erau mai bine pregătiți. Uruguayul a rămas în schimb fără cel mai periculos și greu de marcat om și devine o pradă mai ușoară pentru olandezi.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2010, 09:59   #2798
rrs85
Cinemagia's Wine Lover
 
rrs85
 
Join Date: Mar 2009
Location: Somewhere beetwen wines and movies...
Posts: 1,468
Send a message via Yahoo to rrs85
Originally Posted by hellsteed:
Tocmai ce mi-a zis un cipriot ca un preot a prezis in urma cu 2 ani ca Ghana va lua CM

i-a cam dat cu virgula, a gresit pe undeva un semn, vreo 2 centimetri...
__________________
De junghi să aivă parte şi de lance, de bâtă noduroasă şi de spată,
De paloş zdravăn, de cârlig de cange, de ghiont cu ghioagă-n ghinturi fericată,
De suliţă călită, de săgeată, de furcă, de ţapină, de baltag,
De furi pândind la coturi de drumeag
Să-i hăcuie, să-i jefuie de pungă, să-i spintece, în inimi să-i împungă.
La beregăţi să-i sângere puţin; în beciuri de Ghehenă să ajungă,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin !
rrs85 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2010, 11:52   #2799
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
La meciul de aseara am inceput prin a tine cu Ghana, care a fost mai buna in cele 120 de minute, insa in prelungiri, si la penalty m-am trezit tinand cu Uruguay. M-a captivat determinarea lor, atitudinea lor machiavelica, totul pentru victorie, in fata unui adversar clar mai puternic, in primul rand fizic, si in fata unui public ostil.
Africanii mi-au dat impresia celor mandri, cu onoare, etc, insa sud-americanii au fost cei vicleni, albii care prostesc negrii mandri in sclavi. . Hentul care a scos golul ce i-ar fi trimis acasa a fost ceea ce a pus capac. Albii au castigat prin viclesuguri. Ca tot vorbeam zilele trecute pe aici de nedreptatea deciziilor arbitrilor, iata un exemplu clar ca fotbalul in sine e nedrept, ca fair-play-ul, onoarea, sa fii baiatul bun, sa respecti jocul si adversarul, nu iti asigura victoria, chiar dimpotriva, te indeparteaza de ea.
Cel mai bun meci de la mondiale, in special ce s-a intamplat pe final. Uruguay scapa cu un hent pe linia portii, Gyan rateaza penalty-ul ce ar fi inchis socotelile, si apoi, la loviturile de departajare, acelasi Gyan marcheaza primul. A fost o decizie buna asta, desi riscanta. Daca aveau putin sange in instalatie, ghanezii trebuiau sa prinda aripi dupa asta, si sa nu bata lamentabil.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2010, 11:56   #2800
moltisanti88
Guru
 
moltisanti88
 
Join Date: Nov 2008
Location: Bucuresti
Posts: 360
Nu inteleg de ce toata africa il crucifica pe Suarez. Daca situatia ar fi fost inversa, Ghana ar fi actionat in acelsi fel. Ar fi sarbatorit un astfel de "furt".

Ceea ce e imposibil de inteles e declaratia lui Pantsil care a zis ca arbitrul ar fi trebuit sa acorde golul. Dar stai putin... ar fi absurd sa acorzi un gol cand mingea nu a intrat in poarta, ar fi absurd sa schimbi tu regulile jocului in mod spontan.

Sa nu uitam de exemplul lui Kewell. A fost o faza SIIMLARA. Atunci au tacut si au fost fericiti cu golul inscris, au fost multumiti de regulile fotbalului. E numai vina lor ca au ratat, si e vina lor ca au executat niste penaltiuri mediocre in fata lui Muslera care a ghicit toate colturile.
moltisanti88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:38.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells