Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Feb 2014, 21:25   #1801
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Desertul din seara asta - n-am mai facut de mult timp - mini ecleruri umplute cu frisca si cu ciocolata deasupra sau Windbeutel (pungi de vant) cum se numesc in germana



__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2014, 22:38   #1802
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Mona, eclerurile sint cumparate sau facute de tine? Ma refer la coca. Arata foarte apetisant.

In mod normal n-ar trebui sa pun nimic din ce fac eu dupa niste poze atit de atragatoare, dar wth

Am vrut sa iasa un wrap, dar a iesit un flat bread crocant din flaxseed (singurele ingrediente, flaxseed, ulei, apa, sare si am zis sa-i dau putin gust aparte asa ca am pus niste ginger, in general nu ma abtin sa pun ginger, turmenic, cayenne pepper aproape in tot ce fac)



Si pentru ca poza de mai sus e atit de neatragatoare, adaug ciorba/supa facuta saptamina asta tg am invatat la virsta respectabila pe care o am sa fac ciorbe asta e de sfecla rosie si dovlecei, o minune.

__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2014, 21:19   #1803
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
mai, cand eram mica,nu-mi aduc aminte s-o fi vazut pe maica-mea cand gatea, sa puna sfecla rosie in ciorba, dar acum, o face, si spune ca-i da un gust deosebit de bun. in general, nu mai pot pune baza pe ce spune maica-mea, dar tinand cont, de ceea ce spun si nutritionistii, se pare ca sflecla rosie e pe val. minerale si alte alea....eu o prefer tot murata.momentan.

@Mona, balesc la eclerele tale de 10 minute. imi plac si mie, mai ales daca sunt facute in totalitate in casa. eu nu fac, ca nu-mi iese coca. adica am avut tentative. o singura data am reusit. in schimb, cu diverse ocazii, am gustat facute de alte gospodarese maniace si am constatat diferenta dintre cele de cofetarie si cele coapte si umplute in casa.
azi am gatit ceva ce n-am mai facut de foarte mult timp: chiftele cu sos. imediat revin cu o poza sau doua. sper sa va fac pofta, asa cum am avut si eu.
IMG_0182.JPG
IMG_0189.JPG

Last edited by rvn : 15 Feb 2014 at 21:25.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2014, 16:39   #1804
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by anaemona:
Mona, eclerurile sint cumparate sau facute de tine? Ma refer la coca. Arata foarte apetisant.

In mod normal n-ar trebui sa pun nimic din ce fac eu dupa niste poze atit de atragatoare, dar wth

Am vrut sa iasa un wrap, dar a iesit un flat bread crocant din flaxseed (singurele ingrediente, flaxseed, ulei, apa, sare si am zis sa-i dau putin gust aparte asa ca am pus niste ginger, in general nu ma abtin sa pun ginger, turmenic, cayenne pepper aproape in tot ce fac)

Si pentru ca poza de mai sus e atit de neatragatoare, adaug ciorba/supa facuta saptamina asta tg am invatat la virsta respectabila pe care o am sa fac ciorbe asta e de sfecla rosie si dovlecei, o minune.

]

anae, rvn, eclerurile sunt facute in totalitate de mine si mie reteta mi se pare super mega simpla. Fac ecleruri din copilarie, ca sa zic asa, cand o ajutam pe Mama, dar atunci, nu stiu de ce unele retete vechi erau asa, nu faceam aluatul cu mixerul si ma chinuiam un pic mai mult (si nu ca nu aveam mixer). Va dau reteta daca vreti, chiar e ceva simplu de tot. Mie ce mi se pare complicat este sa le dau forma aia lunguiata cu poshul - nu prea le am cu ornatul si cu poshul...

anaemona, m-ai facut sa invat un cuvant nou azi - cu flax seeds-urile tale. Mie nu mi se pare ca arata rau, dimpotriva - mie chiar imi plac chestiile astea uscate si crocante.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2014, 17:40   #1805
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353


Ce vedeti voi aici este o supa crema de legume : ceapa,putin pastarnac,morcovi,mazare si cartofi.
Consistent si usor.Nota finala o da lamaia pe care o adaug dupa gust in farfurie si verdeata.Pentru ca nu aveam in casa patrunjel am ornat cu cateva fire de ceapa verde si cimbru( da,merge !).
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2014, 20:12   #1806
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
intr-adevar, frunzele de ceapa verde taiate marunt, inlocuiesc cu succes pe cele de patrunjel. cu ocazia asta, se schimba si aroma. mie imi place sa pun piper macinat in farfuria de supa de legume unde predomina cartoful, cimbrul merge la fix la supa de fasole. in ultima vreme (chiar ani), am evitat sa mai pun cartofi in supe (ciorbe), dintr-un motiv care si altora li s-a parut intemeiat: cartoful isi altereaza gustul daca respectiva zeama se reincalzeste ca s-o mananci. dar, asta-i o constatare la scara mica, poate altora nu li se intampla asa ceva. oricum, supa sigaliei este binevenita la ora pranzului, cu tot cu stropul de lamaie, pus in ea.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2014, 21:13   #1807
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Intr-adevar, sigalia, arata si suna bine! Si noi mancam supe creme - deseori fac supa crema de dovleac placintar (doar asa pot sa il mananc si sunt fane si fetele mele) - dovleac, telina, morcov fierte si pasate, adaugat putin mustar, suc de rosii si smantana; am auzit si de varianta doar dovleac si praz pasate. Am mai facut si supa crema de cartofi cu praz si ultima descoperire - chiar maine fac din nou e supa crema de linte rosie - niam-niam. Aici e reteta: http://bucatarealaindoi.blogspot.ro/...nte-rosie.html
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2014, 20:55   #1808
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
My dinner. Really long days need really good "sweet dreams" food.
Salata cu rosii cherry, ceapa rosie, masline si branza feta. Am pus si ulei de masline, otet balsamic, sare si piper.

faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2014, 09:59   #1809
Jack-Jack
Novice
 
Jack-Jack
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 19
Pff!
Jack-Jack is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2014, 12:02   #1810
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Exces de zel...
E prima data cand fac muffins sau orice alta prajitura for that matter. Sunt un soi de anti-talent in bucatarie. Sau asa credeam eu, mai mult de lene cred. Am facut azi dimineata muffins cu capsune si ciocolata alba. Au iesit asa de buuuuuuuuune Si frumoase, I must say. (ca-s ale mele)

faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2014, 17:45   #1811
Lesenfantsduparadis
Junior
 
Lesenfantsduparadis
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 27
ecleuri


pandispan cu visine

Last edited by Lesenfantsduparadis : 17 Mar 2014 at 14:54.
Lesenfantsduparadis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2014, 18:14   #1812
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
pandispanul arata perfect in poza. am o curiozitate: unde ai gasit visine pe vremea asta?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2014, 20:51   #1813
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Arata super si eclerurile si briosele si pandispanul. Eu nu fac visinele cu pandispan, ci am o reteta cu margarina. Rvn, visinele pot fi si din congelator si din borcan.

Azi am facut Banoffee Pie adevarata - cu dulce de leche - adica un caramel facut din lapte si zahar sau din lapte condensat. E muuult mai buna decat varianta cu caramel frantuzesc sau facut in casa! A meritat sa fierb aproape 3 ore conservele de lapte condensat.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2014, 23:32   #1814
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by MariaMona:
Rvn, visinele pot fi si din congelator si din borcan.
pot fi, desigur, numai ca nu arata ca ele.
cand eram mica, aveam in curte un visin ale carui fructe se coceau pe la inceputul lunii iulie. parca le vad si acum in fata ochilor, visine mari, sangerii, dulci-acrisoare, o bunatate! abia asteptam sa se coaca, sa pot gusta. din pacate, natura dezlantuita a facut ravagii intr-o vara, chiar cand visinul era aproape gata sa ne ofere fructele lui pline de aroma unica pe care nu am mai regasit-o niciodata de-atunci, la nici o visina gustata.
p.s.:de cate ori pun visine in pandispan, se innegresc la copt. dar poate asta este doar din cauza faptului ca eu il fac numai in sezon, cand fructele sunt proaspete, dar, oricum, orice forma de consevare, le schimba automat, culoarea. sau, poate, photoshopul joaca ceva feste, n-am de unde sa stiu...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2014, 00:35   #1815
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Originally Posted by rvn:
cand eram mica, aveam in curte un visin ale carui fructe se coceau pe la inceputul lunii iulie. parca le vad si acum in fata ochilor, visine mari, sangerii, dulci-acrisoare, o bunatate! abia asteptam sa se coaca, sa pot gusta. din pacate, natura dezlantuita a facut ravagii intr-o vara, chiar cand visinul era aproape gata sa ne ofere fructele lui pline de aroma unica pe care nu am mai regasit-o niciodata de-atunci, la nici o visina gustata.


rvn,exact soiul acesta de visin am avut si eu in copilarie in curtea bunicilor.
Al meu s-a stins de batranete si la fel ca tine ,n-am mai intalnit nici eu, nicaieri, gustul fructelor sale.
Banuiesc ca era un soi obtinut prin altoire cu cires.
Discutand odata cu cineva avizat am aflat ca pomii fructiferi isi schimba si ei "compozitia" : pe masura ce apar noi soiuri ''ameliorate'',altele ies usor din trend,precum visinul nostru fermecat.

In alta ordine de idei : dulciurile voastre arata grozav ,dar eu am sa las orgoliul la o parte si am sa ma laud cu faptul ca sunt intr-un puseu de expunere la " raw& healthy ."
Am gatit un smoothie mai consistent din banana,mar,portocala si putina lamaie cu coaja,in care am adaugat seminte de chia si de canepa,plus niste fulgi de cocos.Lasat putin la rece capata textura unei budinci si e delicios ca desert.
http://s3.postimg.org/b1yc6wumr/Fotografie0182.jpg
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2014, 18:57   #1816
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
sigalia, am citit fulgi de cocos, cocosul din curte adica Am si avut imaginea in fata ochilor

sigalia, cum s-ar spune, esti fix pe aleea mea Smoothie-urile sint in cea mai mare parte mincarea mea de baza, doar ca eu pun mai putin de jumate fructe si restul frunze, spanacul e cel mai usor de suportat si eventual chia seeds. Daca fac ceva mai consistent, cum am facut chiar de curind, din dovleac, numai dovleac, copt, nu stiu daca mi-ar place gustul crud, le zic budinci. Altfel, imi plac smoothie-urile apoase si inul si cinepa, care le ingroasa mult prea tare nu-mi place sa le adaug. Cinepa pun in sosuri sau pur si simplu presar peste salate iar inul, deja mi se pare ca maninc prea mult de cind am invatat sa fac pita numai din in. Am testat si varianta in dehidrator in loc sa o fac in tigaie si mi-a placut la fel de mult, poate chiar mai mult.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2014, 19:08   #1817
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by MariaMona:
Rvn, visinele pot fi si din congelator si din borcan.
pot fi, desigur, numai ca nu arata ca ele.
cand eram mica, aveam in curte un visin ale carui fructe se coceau pe la inceputul lunii iulie. parca le vad si acum in fata ochilor, visine mari, sangerii, dulci-acrisoare, o bunatate! abia asteptam sa se coaca, sa pot gusta. din pacate, natura dezlantuita a facut ravagii intr-o vara, chiar cand visinul era aproape gata sa ne ofere fructele lui pline de aroma unica pe care nu am mai regasit-o niciodata de-atunci, la nici o visina gustata.
p.s.:de cate ori pun visine in pandispan, se innegresc la copt. dar poate asta este doar din cauza faptului ca eu il fac numai in sezon, cand fructele sunt proaspete, dar, oricum, orice forma de consevare, le schimba automat, culoarea. sau, poate, photoshopul joaca ceva feste, n-am de unde sa stiu...


Mie nu mi se innegresc, dar folosesc fructe din visinul meu fermecat - congelate. Si visinul nostru face visine asa cum spui, dar nu in fiecare an. Daca e un an prost, face visine mici si mai uscate (si mai putine), iar daca e un an bun - cum ar trebui sa fie asta, cred - i se apleaca crengile de bogate ce sunt, nici nu pot sa le culeg pe toate - sunt pana sus sus si sunt mari, carnoase si delicioase. Intr-un an bun, in afara de visinele pe care le folosesc imediat - la prajitura, inghetata sau la mancat, pot sa imi umplu un sertar de congelator cu pungute pentru prajitura.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2014, 22:00   #1818
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
uite, Mona, vezi? cam asa se innegresc si la mine...
pandispan-cu-visine-10.jpg
oricum ar fi, mi se pare foarte reusit pandispanul, cel putin asa sugereaza poza. este chiar perfect, asa cum am mai spus, iar cunoscatorii inteleg ce vreau sa spun, fiindca este un secret si-ti trebuie destul de multa abilitate ca sa-ti iasa asa. daca fructele se pun de la inceput in compozitie, pandispanul nu creste, iar ele cad la fundul tavii, fiind prea grele, iar daca le pui in timpul cand tava este in cuptor, risti sa compromiti total prajitura, fiindca, de regula, nu ai voie sa deschizi usa cuptorului, cel putin 15 minute de cand ai pus prajitura la copt. dar, ca fructele doar sa alunece la mijloc si sa-si lase siropul, eu le pun cat mai rapid cu putinta, dupa doar cateva minute, cand compozitia incepe sa se umfle usor. daca lasi mai mult timp, deja se intareste si fructele raman deasupra.
daca cea care a postat pozele, este si autoarea prajiturii, merita cu adevarat felicitari. dar, se pare ca, doar ne-a incitat privirile si....atat.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2014, 12:18   #1819
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Am inteles, rvn, poate depinde si de tipul de visine?! Oricum arata - mie imi place la nebunie placinta cu visine. Uite, mie asa imi iese cu fructe din congelator:

placinta cu visine25.jpg
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2014, 20:14   #1820
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Azi fiica-mea cea mare a avut invitate 3 colege + o surioara pentru a face un proiect la engleza (cica sub indrumarea mea). Au fost foarte harnice si cum eu presupusesem asta, le-am asteptat cu niste briose. Am facut pentru prima data frosting/glazura de briose. Mie mi-au placut, toate fetele + una bucata sot au spus ca fara sunt mult mai bune (chiar daca nu la fel de aratoase). Norocul meu de-altfel ca au ramas doar de-alea cu crema - pe care le voi manca.

__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin

Last edited by MariaMona : 28 Feb 2014 at 20:17.
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells