Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Apr 2002, 10:52   #1
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Ideea mi-a venit uitindu-ma la topul filmelor de pe acest site. Ei bine, daca habar n-ai despre ce-i vorba, ai crede ca mai toate sint niste capodopere ale cinematografiei universale, e plin de cinci stele pe acolo.
Cinci stele la Beautiful Mind? Sincer, va mai amintiti mare lucru din filmul asta, pe care l-ati vazut acum doua saptamini? Iar aminitrea voastra nu va spune ca era doar un film fainut?
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2002, 00:53   #2
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
cred ca cel mai subevaluat film pe care l-am vazut vreodata, a fost Arizona Dream...
in ceea ce priveste filmele supraevaluate, lista este mult prea mare...oricum cred ca undeva prin capul listei este totusi Titanic...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2002, 14:18   #3
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Un film supraevaluat este cu siguranta Stapinul inelelor, ca sa nu mai vorbim de Moulin Rouge!

horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2002, 14:31   #4
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
nu mi se pare nici unul din cele doua, supraevaluat...in ceea ce priveste "Lord of the Rings", in general lumea a apreciat scenariul si efectele - si amandoua meritau apreciate...
cat despre Moulin Rouge, nu trebuie sa uitam ca este totusi un musical, si ca trebuie privit din perspectiva acestei categorii...iar ca musical, filmul este foarte bun....
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2002, 14:39   #5
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Daca ar fi cum spui, ca lumea a apreciat la LOTR efectele, imaginea etc. atunci nu ar fi putut numai cu atit sa intre pe primul loc la IMDb (acum a mai cazut un pic). Prin urmare, este supraevaluat.
Despre Moulin Rouge! am scris destul, spun eu, (vezi tema cu acelasi nume). Voi spune doar ca un film care plictiseste nu poate fi bun, orice gen ar fi el. Or, pe mine m-a plictisit. Deci e prost.

Cu prietenie
Horatiu
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2002, 14:54   #6
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
eu nu inteleg de ce sa nu poata sa intre LOTR direct pe prima pozitie de la imdb doar cu efecte si scenariu...totusi aceste elemente inseamna cam 60% dintr-un film...daca ele sunt bune, nu e suficient?
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2002, 14:58   #7
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Pai daca ar fi asa, filmul ar fi putut lua maxim nota 6! Dar are aproape 9!
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2002, 19:17   #8
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Un alt film supraevaluat este Tacerea mieilor. Afara de relatia Hopkins-Foster,restul e banalitate.
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2002, 21:58   #9
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Despre Moulin Rouge! am scris destul, spun eu, (vezi tema cu acelasi nume). Voi spune doar ca un film care plictiseste nu poate fi bun, orice gen ar fi el. Or, pe mine m-a plictisit. Deci e prost.

Noroc ca nu esti tu criteriul universal de judecata asupra valorii. Asa cum nici IMDB nu e.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2002, 05:25   #10
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Tacerea Mieilor nu e un film supraevaluat...numai faptul ca m-am uitat la el a patra oara cu aceeasi incantare si tensiune, imi spune(mie) ca este un film excelent...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2002, 05:51   #11
Blizz
Veteran
 
Blizz
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 150
Mai bine sa vorbim de Gladiatori supraevaluati decat de mielusei... aia poate doar de Pasti sunt supraevaluati.

Eu unul sunt de acord cu pozitia 5 pe care o are "Silence of the Lambs" in topul 100 ala Institutul American de Film al celor mai bune thrillere. Si discutia e putin mai complicata decat parerea spusa asa, la coltul forumului.

AFI's List Downloads

http://www.afi.com/tv/lists.asp
__________________
"Film lovers are sick people."
Francois Truffaut
Blizz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2002, 10:17   #12
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189

Noroc ca nu esti tu criteriul universal de judecata asupra valorii. Asa cum nici IMDB nu e.

Cred ca e destul de evident ca ceea ce scriu pe aici sint parerile mele, convingerile mele, etc. Nu am pretentia nici ca detin Adevarul si nici sa fiu aprobat cu aplauze. A se slabi!
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2002, 11:00   #13
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Pai atunci discutia despre ce filme sunt supraevaluate si ce filme sunt subevaluate e un pic ***ila. Supraevaluate si subevaluate de cine? IMDB, Cinemagia, "Cahiers du Cinema", AFI, Ebert, etc.?

Fiecare are preferintele si criteriile lui, iar filmele care sunt in top intr-un loc nici nu apar in altul. AFI vorbeste numai de filmele americane, "Cahiers du Cinema" vor sa fie mai interesanti, dar tot francezi raman, IMDB e cu vot din toate partile lumii, Cinemagia e cu vot doar de la noi....

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2002, 17:06   #14
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Ai cistigat. Renunt.

Cu amicitie, Horatiu
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2002, 20:40   #15
mark
Novice
 
mark
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 7
LOTR - film supraevaluat?

Cred ca peste 10-15 ani trilogia va fi un punct de referinta pt.cinematografie.Din acest punct de vedere se poate face o comparatie cu Star Wars(desi difera in multe privinte).
Intr-un univers paralel in care nu ar fi existat Star Wars(si nu sunt un superfan al seriei), cit am fi pierdut la capitolul cinema in ultimii 20 ani?

Cam aceeasi intrebare se poate pune pt.multe filme.

Beautiful Mind - un film fara nici o putere de influenta(in 2-3 ani va figura doar in statistici).

La polul opus sunt filmele subevaluate,ara succes extraordinar la box-office, fara nominalizari si premii,dar care
"cresc" incet si sigur{ Fight Club, The thin red line si altele despre care s-a vorbit pe acest forum}
mark is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2002, 14:13   #16
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Un univers paralel fara Star Wars ar arata absolut la fel de bine, desi ca nu am constientiza lucrul asta. Salturile intre dimensiuni inca nu sunt posibile.
Star Wars e celebru nu pt ca e un film bun, ci pentru ca toata lumea tine minte lucruri pe care si eu le tin minte , de cind eram pustan: un cinematograf ticsit ochi(e.g."Melodia", va mai amintiti?) , plin de tigani, bisnitari si mirosuri fetide, o copie a filmului (oricare din parti), de o calitate oribila, zgomot de seminte, si niste faze pe are daca le vedeai ca lumea, raminea oarecum siderat.
Cam atit tin eu minte despre Star Wars.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2002, 02:12   #17
Blizz
Veteran
 
Blizz
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 150
Ba da, Floydman,

Salturile intre dimensiuni sunt posibile,
Asa cum exista si lumi paralele,
Ca atunci cand soldatul din "Thin Red Line"
se intalneste pentru o clipa
cu un aborigen, si cu sulita lui.
__________________
"Film lovers are sick people."
Francois Truffaut
Blizz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2002, 12:49   #18
mark
Novice
 
mark
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 7

Bine punctat, Blizz.
Cit despre Star Wars,putem spune ca a determinat revenirea spectatorilor in salile de cinema la sfirsitul anilor 70.
Anii 60-70 au insemnat parasirea cinematografelor in detrimentul
televiziunii.
SW a fost primul blockbuster (urmat de ET si Jaws)cu f.mare succes de box-office, si practic a determinat relansarea industriei de film de la Hollywood.
mark is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2002, 11:50   #19
R2D2
Novice
 
R2D2
 
Join Date: Jan 2002
Posts: 2
Nu sunt dect un umil spectator de filme, dar as vrea sa-mi exprim si eu parerea care, as vrea sa subliniez, nu este chiar cea mai autorizata. In ordinea inversa:

1. SW, este totusi un film care a marcat o generatie. Ma indoiesc ca exista cineva sub 35 ani care sa poata spune ca acest film nu i-a dat un prilej de visare ("dac-as fi fost eu acolo..."), chiar si pe cinicul Flodyman. Si in definitiv, dincolo de toti si toate, ce este un film daca nu o poveste? Cata vreme acest film a fermecat majoritatea populatiei, si nu numai un segment bine definit, se cheama ca si-a atins scopul. Ca urmare eu as vrea sa il numesc un film bun, desi intr-adevar usor supraevaluat, mai ales datorita legendei abil intretinuta de Lucas in mass-media.

2. Moulin Rouge chiar m-a dezamagit. Sunt de acord ca ii poate fermeca pe profesionisti prin montajul original si alte artificii tehnice, totusi eu ca simplu cetatean am avut pe alocuri momente de plictiseala, momente in care pur si simplu ma simteam agresat de imagine (nu intrasem in sala sa vad un videoclip), dar si incantat de anumite secvente de ironie mai mult sau mai putin fina la adresa industrei de film si muzica. Pe scurt da, il consider supraevaluat.

3. LOTR, este un film care desi iarasi are o baza tehnica solida si este facut de profesionosti, totusi eu consider ca isi bazeaza succesul pe cunoasterea anterioara a epopeei lui Tolkien. Mai mult, eu personal consider ca se departeaza de unversul cartii prin accentuarea ambientului fantastic si creionarea cu superficialitate a personajelor. O trasatura importanta a acestora - optimismul - este foarte putin scos in evidenta si inlocuit de o incrancenare sumbra care tinde spre pesimism, mai ales in coditiile accentuarii puterii Dusmanului cu toate mijloacele specifice cinematografiei moderne. Pe scurt, o clara supraevaluare si nu-i dau nici o sansa de a fi un "punct de referinta in cinematografie" peste 10-15 ani, cu exceptia cazului in care nu este schimbat registrul in urmatoarele doua parti.

Ca sa inchei hai sa aduc in discutie un nume nou: Dogma. Mie personal mi-au placut enorm scenariul si interpretarile Lindei Fiorentino si a lui Chris Rock. Cred ca este usor subevaluat, cel putin in Romania, unde n-am auzit de el decat intamplator. Ce parere aveti?

Salutari!





<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: R2D2 pe 2002-04-25 09:47 ]</font>
R2D2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2002, 11:43   #20
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Revin la acest thread simpatic, ca sa il mai aduc in prim plan.Blizz eu am vazut thin red line si sincer nu imi aduc aminte de nici o faza cu un aborigen cu sulizta. Probabil adormisem :smile)))). cred ca ti-a trebuit multa implicare intelectuala in acel film ca sa tragi concluzia ca a fost un salt dimensional...in termeni simpli;TE-AI GINDIT MULT, domnule!
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells