Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Dec 2010, 00:08   #1
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
"Black Swan"

S-ar putea ca pentru mine asta sa fie cel mai frumos film al anului sau poate chiar al ultimlor ani. Si probabil Aronfsky-ul meu preferat. E vorba insa de un cu totul alt Aronfsky din punct de vedere estetic (dat fiind subiectul se cerea intr-adevar ceva grandios, melodramatic), iar schimbarea ii iese minunat, fara a se lepada insa de incarcatura bolnavicioasa caracteristica. As spune ca Black Swan se situeaza undeva intre The Wrestler si Pi, insa mi se pare cu mult mai desavarsit. Singurul repros pe care l-as aduce ar fi scenariul oarecum simplist, dar este mascat de o executie impecabila, asa ca nu are rost sa insist.
Ca prestatii, Vincent Cassel are, bineinteles, o carisma libidinoasa incantatoare. Natalie se descurca absolut onorabil si cu daruire. Face probabil cel mai complex rol al ei de pana acum, dar parca aveam asteptari un pic mai mari. Intr-un an cum e asta totusi, fara concurenta foarte serioasa pentru Oscar la Leading Actress, ar putea chiar sa castige insa. Mila Kunis e intr-un rol ceva mai putin proeminent decat imi inchipuisem din trailer. Nu e sclipitoare, dar in orice caz bine aleasa.
9/10 De revazut la cinema de indata ce va fi posibil!
Ah, am uitat sa pomenesc de Ceaikovski

edit: m-am mai gandit un pic si scenariul nu e simplist, e excat cat trebuie

Last edited by miercuri : 22 Dec 2010 at 14:03.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2010, 13:20   #2
Lelouche
Veteran
 
Lelouche
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 150
Da Miercuri, filmul e destul de bine administrat pe un scenariu nu foarte complex. Asa cum ziceai si tu, meritele si le trage din viziunea si executia regizorala.
Mi s-a parut un film bun in peisajul atit de aglomerat de film comercial. Il apreciez insa in masura in care nu as mai avea rabdare sa-l vizionez si a doua oara. Nu are profunzimea revederii,totusi.
Lelouche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2010, 14:24   #3
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Daca e sa privim filmul ca pe un balet (iar baletul e totusi o metafora mult mai mare aici, bine dezvoltata), atunci complexitatea scenariului nu mai are relevanta, povestea trece pe planul doi, in favoarea spectacolului si mai ales a trairilor pe care le creaza. Iar Aronofsky s-a adaptat perfect rationamentului asta. Intr-adevar, filmul are limitele sale, dar pe care si le asuma din start pentru a se putea concentra exclusiv pe exploatarea ideala a continutului. Rezultatul e compact, dens, intens, imi vine greu sa-i gasesc greseli lui Aronofsky.
De revazut l-as revedea in primul rand pentru placerea mea vizuala.

Last edited by miercuri : 22 Dec 2010 at 14:26.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2010, 02:16   #4
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Ce reteta extraordinara detine acest Aronofsky care reuseste sa creeze constant filme bune, solide, care au la baza aceeasi tematica...
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2010, 13:36   #5
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Best movie of 2010 so far...Mai am asteptari mari de la The Fighter,The King's Speech,True Grit si 127 Hours
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2010, 21:12   #6
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Nu prea imi explic cum se multumesc unii oameni cu un screener, la filme de genul asta. Mi se pare un fel de spoiler trist. Macar, macar un blueray-rip. Anyway, il astept clar la cinema.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2010, 21:30   #7
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by Lecart:
Nu prea imi explic cum se multumesc unii oameni cu un screener, la filme de genul asta. Mi se pare un fel de spoiler trist. Macar, macar un blueray-rip. Anyway, il astept clar la cinema.

Problema e ca acel blurayrip apare de-abia pe la sfarsitul lunii ianuarie... In rest, cu siguranta trebuie vazut la cinema...
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2010, 21:36   #8
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Din pacate la noi apare abia pe 25 februarie, la fel ca si True Grit. Asta inseamna chiar inainte de Oscar (27 feb), ceea ce e putin cam tarziu. Culmea e ca au mai ingramadit si 127 Hours cu o saptamana inaintea celor doua. Nu stiu cum reusesc astia sa le puna atat de aiurea...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2010, 21:39   #9
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Nu-i nimic. Au adus Tron... premiera MONDIALA!
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2010, 00:42   #10
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Liviu-:
Din pacate la noi apare abia pe 25 februarie, la fel ca si True Grit. Asta inseamna chiar inainte de Oscar (27 feb), ceea ce e putin cam tarziu. Culmea e ca au mai ingramadit si 127 Hours cu o saptamana inaintea celor doua. Nu stiu cum reusesc astia sa le puna atat de aiurea...
Bine ca au repogramat 127 Hours, pentru ca initial il lasasera pentru 18 martie, ceva de genul.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2010, 10:51   #11
nashu2010
Novice
 
nashu2010
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 1
a true masterpiece! sper ca Daren Aronofsky sa ia oscarul! merita!
nashu2010 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2011, 11:16   #12
zgubi
Veteran
 
zgubi
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 178
De acord cu tine,miercuri,cu mici exceptii.Consider ca Mila Kunis a intrat perfect in pielea personajului; a fost extrem de naturala in atitudinea ei zeflemista.Despre Natalie Portman n-am ce comenta.A interpretat impecabil un rol foarte complex.
zgubi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2011, 12:45   #13
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
mi se pare un film facut de un student la litere, care tocmai a auzit de Freud si interpreteaza arta prin ceea ce a inteles din cele auzite despre Freud.

e opusul Concertului lui Radu Mihaileanu - asta e trivial, astalalt e pretios pina in pinzele albe.

Black Swan prezinta corect efortul din spatele nasterii marii arte, insa total dezaxat, pe linii romantice revolute - genialitatea e apanajul persoanelor care traiesc dincolo de normalitate, de unde schizofrenia&co, vezi destinul tragic al lui Eminescu, iar in spatele schizofreniei fetei e paranoia mamei sale, totul psihanalizabil pina in pinzele albe. foarte ieftin,
dar cu efecte speciale misto
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2011, 14:24   #14
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Are momente horror luate din filmele mainstream si avand in vedere ca si in horrorul clasic si modern aceste momente au limitele lor ( nu le poti impinge mult prea sus ), pot spune ca Aronofsky stapaneste bine atmosfera, iar filmul ar merita si un tag de "horror". Asa cam pe la coada.
Altfel, insa, un bun film, solid, scenariu compact, la prima vizionare, si cel mai important, incep sa se simta marcile autorului.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2011, 14:32   #15
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by gionloc:
mi se pare un film facut de un student la litere, care tocmai a auzit de Freud si interpreteaza arta prin ceea ce a inteles din cele auzite despre Freud.

e opusul Concertului lui Radu Mihaileanu - asta e trivial, astalalt e pretios pina in pinzele albe.


"The Fountain 2" ? Iar se ia prea in serios Aronofsky si vrea sa ne livreze "marea filosofie" , cum zice Cristi Puiu?
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2011, 17:47   #16
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
da,
e o fintina, cu o apa ceva mai buna decit in aialalta, insa nimic 'to die for'.
de multe ori am avut impresia ca black swan e o parodie la the red shoes (personajul interpretat de cassel, de exemplu, toata povestea cu balerina prima). asta nu inseamna ca the red shoes e perfect, insa e decent (in relatie cu ceea ce inseamna creatie, nu neaparat realist, dar decent) si e construit ca un basm, isi subliniaza bine originea in felul asta si, ca proiect, e bine legat.

Last edited by gionloc : 01 Jan 2011 at 17:56.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2011, 18:59   #17
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
WARNING: SPOILERS

mercur

d fapt natalie e cea care joaca excelent in acest film iar cassel e libidinos-mediocru, asa cum a fost toata cariera lui. scenariul nu e simplist, e stupid de-a dreptul. pina nu intru in detalii, dublura de personalitate??? mai e cineva care nu vomita de asa ceva??? final ultraprevizibil??!!?!?!?!?!? ea isi vira ciobu' n burta, isi imagineaza ca a omorat-o pe cealalta, dupa care mai danseaza un act intreg si exact in momentul in care se arunca afara din scena, apare pata de singe care se intinde cu viteza americana si cu tactica germana? tot filmul pute a fals de la eftinul asa zis conflict interior. "daca e sa privim filmul ca pe-un balet" ???!?!!?!? dar daca il privim ca pe o partida de barbut? daca vreau sa ma uit la balet, ma duc la balet nu ma uit la personalitatea tripla si stupida (natalie doua + aronofsky)
majoritatea scenelor in care natalie danseaza sunt filmate strans, sa nu vezi ca da aiurea din picioare, asa ca nu prea e mare lucru nici de capul baletului, nu-i asa? doar in final mai arata ceva.

"(iar baletul e totusi o metafora mult mai mare aici, bine dezvoltata)"
ia sa auzim, care e metafora aia mult mai mare?
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw

Last edited by buticut : 02 Jan 2011 at 15:58.
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2011, 10:25   #18
zgubi
Veteran
 
zgubi
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 178
eu am decis sa las consideratiile filosofice deoparte daca ma decid sa mai vizionez inca o data(deja a avut parte de 2 vizionari cap-coada) acest film.Cat despre balet nu-mi permit sa comentez deoarece stiu cata munca se ascunde in spatele acestui dans artistic.Tinuta lui Natalie a fost impecabila
zgubi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2011, 18:01   #19
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Vazut aseara. Foarte tare...!
... sacrificiul suprem pe altarul artei sportive, fara nici o trimitere decat la "Wrestler", al aceluiasi cineast-voyeurist - D.A. - necrutator, obiectiv, un indeaproape observator al pasiunii, ce treptat, ia forma spectaculos-estetica a vointelor launtrice a protagonistului insusi, intr-o sugerata lupta contra paranoiei si propriilor ambitii - aproape lipsita de transcendenta -, ce incearca o anumita identificare cu un spectator derutat - intr-o prima faza - , pentru ca mai apoi, totul sa devina atat de uman, atat de justificat, incat rezultatul final al acesui lung proces observational - iarasi, ca in "Wrestler" - , "in the end", sa copleseasca.
Sublim, pasional, artistic, magnific...
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2011, 18:23   #20
zgubi
Veteran
 
zgubi
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 178
Thumbs up

Originally Posted by SMC:
Vazut aseara. Foarte tare...!
... sacrificiul suprem pe altarul artei sportive, fara nici o trimitere decat la "Wrestler", al aceluiasi cineast-voyeurist - D.A. - necrutator, obiectiv, un indeaproape observator al pasiunii, ce treptat, ia forma spectaculos-estetica a vointelor launtrice a protagonistului insusi, intr-o sugerata lupta contra paranoiei si propriilor ambitii - aproape lipsita de transcendenta -, ce incearca o anumita identificare cu un spectator derutat - intr-o prima faza - , pentru ca mai apoi, totul sa devina atat de uman, atat de justificat, incat rezultatul final al acesui lung proces observational - iarasi, ca in "Wrestler" - , "in the end", sa copleseasca.
Sublim, pasional, artistic, magnific...

frumos punctat SMC
zgubi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:11.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells