Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Feb 2011, 12:58   #41
Monotone
Senior
 
Monotone
 
Join Date: Dec 2010
Location: DIGITAL
Posts: 127
Send a message via Yahoo to Monotone
Originally Posted by djinjis:
How do you destroy a ballet thriller? Start by hiring Darren Aronofsky, continue by casting non-dancers

It only lasts two hours, right? In one scene Nina ask Lily about the ecstasy pill she's offering, she's reluctant to take it and asks "it only lasts two hours, right?" Unfortunately this movie lasts two hours too long. It's an anti-ecstasy pill that gives you a headache and no fun at all.
__________________
EIN ! ZWEI ! DIE !

<----- CINEMAGIA TROLL

Last edited by buticut : 08 Feb 2011 at 16:47.
Monotone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2011, 17:17   #42
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
"De acelasi lucru s-a plans lumea si la Sweeney Todd, ca de ce nu au angajat persoane capabile sa cante pe Broadway. Chestia e ca atat Sweeney, cat si Black Swan sunt FILME, prin urmare aveau nevoie de actori care sa si cante/danseze, nu invers."

iote fleosc, de parca nu exista actori care sa cinte bine. vrei sa-ti dau exemple de musicaluri reusite? cind itz hiriie vocean cap miemie totuna c mutre face.punct.

"Nu e acelasi lucru sa pui un dansator sa interpreteze sau sa pui un actor sa danseze."

bla bla, nu spun ca in locul lui portman trebuia sa fie o balerina ci doar ca filmul trebuia sa contina si ceva balet. d exemplu rivala ei putea sa fie o balerina adevarata. Mila Kunis nu arata a balerina de nici o culoare. nu e in stare sa umble ca una. winona???? nici macar postura nu are. please... c colectie de toape.

"-ar putea da drept balerina si m-ar convinge”

pe tine, nu ma indoiesc...

“LOL nu e ca si cum asta ar fi fost un twist”

LOL, nici nu era vorba de twist. scenariul e atit de prost ca nici macar nu emite pretentia la twist. E cliseic pina la nesimtire.

“Filmul e mai degraba un character study”

si aici rateaza, portman e doar alb-negru

“medicii trebuie jucati de medici si politistii de politisti”

Agumentul asta e unul din cele mai imbecile pentru ca in filme nu sunt bolnavi adevarati sau infractori adevarati, dar dansul e ceva real, pentru care iti trebuie dansatori reali. vezi cum vii tu cu argumente de caca, doar ca sa te faci de ris?

“ si ma vad fortata sa recurg iarasi la analogia cu spectacolele de balet, you don't watch them for the plot, you watch them for the execution”

buticut zicea: “Chestia e ca atat Sweeney, cat si Black Swan sunt FILME, prin urmare aveau nevoie de actori care sa si cante/danseze, nu invers.”

pai daca e film, atunci e nevoie si de un twist, nu-i asa? ca balet nu prea vedem. portman, in registrul ei limitat isi face treaba bine, dar nu e de ajuns. daca e film, vreau si poveste, nu doar un exercitiu de acting.

Black Swan is billed as a Thriller - NOTHING - nothing was thrilling in this movie. In fact there were some laughs in the crowd at some of the overdone/hokey "Thrilling" scenes.

We all know that Natalie Portman is one of the best weepers and criers in film but Aronofsky sure lets her beat it to death in this one. Honestly, felt like it could have used a couple more rewrites. She's weepy and whiny and needy the entire film until she beats up ( or thinks she beats up ) her ballerina competitor.

the moment we've been waiting for is magnificent, and magnificently portrayed by.... / / / / a metamorphosis on stage where she literally turns into a great black bird: the itching she feels and the scratches she tries to cover up are in fact the passionate nature she represses. But the filmmaker insisted on bludgeoning us with horror-film clichés and violence ad nauseam (literally... we see her vomit three times, suffer hallucinations where she is ripping her skin off, stabbing someone with a shard of glass, watching while a former ballerina gouges her face with a nail file, etc. etc.). The horror genre has already been there done that with the clichés about the distortions in the mirror, the blood in the bathroom sink, the startling appearance of a reflection or worse.

When you aim for high melodrama as a director, you always risk being on the verge of silliness and parody, and Black Swan is an easy target for parody, similar to movies like Fatal Attraction. Everything is high pitched in this film, shrieking and squalling until we're left with only a portrait of madness that is one-dimensional and unsatisfying.

Black Swan offers a virtuoso performance by Natalie Portman, but a performance of what? The film is heavy handed and clichéd, a pseudo Hitchcockian effort that might have impressed audiences in the '50s with its armchair psychology (controlling mother, repressed sexuality, obsessive need for perfection) but will alienate rather than allure most film goers.

Anything stupendous is worthy of admiration ...including stupidity.
(asta e dupa mine explicatia succesului acestui film)

A Black Swan for the Birdbrained
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2011, 18:58   #43
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Dansul intr-un film nu o sa fie niciodata acelasi lucru cu dansul in real-time, unde nu poti trage duble, nu poti folosi body-doubles si nu poti sa zoom in and out. Iar in afara de acei oameni de profesie care au intr-adevar ochiul format (si dintre acestia, nu toti, intrucat multi inteleg rationamentul), nimeni nu o sa fie cu adevarat deranajt de faptul ca nu au fost folositi dansatori profesionisti.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2011, 22:57   #44
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
Nu e obligatoriu sa traga duble. Cel putin nu din cauza dansului. Ca au nevoie de o filmare din alt unghi, e alceva.

" Iar in afara de acei oameni de profesie care au intr-adevar ochiul format (si dintre acestia, nu toti, intrucat multi inteleg rationamentul"

daca inteleg rationamentul nu inseamna ca tolerez un un surogat de spectacol. ce conceptie, jesus.

" nimeni nu o sa fie cu adevarat deranajt de faptul ca nu au fost folositi dansatori profesionisti. "

ha, te-ai trezit vorbind pentru toata planeta? pai se pare ca au fost destui deranjati, am spicuit citeva comenturi pe tema asta.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2011, 01:39   #45
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Nu e obligatoriu sa traga duble, dar e o optiune in caz ca ceva nu iese din prima, a doua sau a nustiucata incercare. Mi se pare deplasat sa spui ca dansul intr-un film trebuie tratat ca o experienta reala. Un film poate fi cu si despre dans, dar asta nu face dansul din el un scop in sine, la fel ca intr-un spectacol de dans. Nu e obligatoriu sa apelezi la dansatori profesionisti daca vrei sa reprezinti dansatori profesionisti intr-un film pentru ca nu e nevoie sa executi un numar profesionist de dans, ci doar sa simulezi unul, iar un actor bine pregatit se poate descurca foarte bine. Tehnica cinematografica a evoluat suficient incat sa nu te constranga la a filma un numar de dans cap-coada dintr-o singura dubla si eventual dintr-un singur unghi cu o singura camera.

Recunosc ca analogia cu medicii si politistii e imperfecta, asa ca mai aproape cred ca se situeaza filmele despre sport -> dupa rationamentul tau un sportiv profesionist trebuie jucat tot de un sportiv profesionist? Si sportul e tot e o experienta vizuala, reala pentru un spectator.

Cat despre
Quote:
nu inseamna ca tolerez un un surogat de spectacol. ce conceptie, jesus.
Fictiunea e in general e un surogat de realiate. Sper sa reusesti sa tolerezi aceasta revelatie. Urmatoarea data cand vrei sa vezi un spectacol de balet, ti-as sugera sa incerci sa cumperi un bilet la Opera si nu la cinema.

Si sa mai inteleg ca tu esti unul dintre acei oameni de profesie cu ochiul format de care am pomenit? Pentru ca altfel nu vad nicio justificare in pretentiile tale, avand in vedere ca un spectator de rand nu ar fi in stare sa faca diferenta dintre o actrita si o dansatoare fara sa fi fost avertizat in prealabil.

Last edited by miercuri : 09 Feb 2011 at 01:57.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2011, 05:55   #46
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
nus c ai inteles tu si n-am chef sa caut de unde vine confuzia, dar ai luat-o pe aratura.

din nou. protestele au inceput de la cadrele strinse al lu aronovtzchi in scenele de dans. sare in ochi metoda, nu rezultatul. adica uite cum va prostesc eu ca portman danseaza, prostilor. cantro demonstratie de prestidigitatie cu elasticul atirnind din maneca. e de fapt si de facto, o grosolanie, aronovtzchi bazandu-se ca spectatorul e prea prost sa-si dea seama ca el il fraiereste. si insista cu schima lui eftina...

sport, buehehe, mda. Filmeaza-l tu pe de niro sarind cu prajina la sase metri si o sa-ti iasa candid camera cu un dobitoc c aterizeaza n cap. de aia exista dubluri. aronovtzchi a fost prea idiot si arogant, sau io fi fo frica ca se indigneaza portman. actorii pot juca roluri de sportivi de performanta, evident, doar ca nu le poti filma performantele pe care nu le au. cadru larg si bagi dublura, the real deal.

" Fictiunea e in general e un surogat de realiate"

iar eu spun

Fictiunea e in general realiate idealizata.

Nu veni la mine cu jocuri eftine de cuvinte, chiar daca in garsoniera ta, e chiar asa, cum e-n America... Sper sa reusesti sa tolerezi cacalci n strachini. lasa-te de filozofie, its bad for ur health. ai citit si tu o carte de bucate si te crezi privighetoare.

nus c profesie iti imaginezi tu ca trebuie sa ai ca sa apreciezi baletul ca un cunoscator. recunosc ca din bucatarioara ta, poate sa para malaiatza o chestie suprarealista. nu am facut politehnica de balet, daca asta intrebi.

"Pentru ca altfel nu vad nicio justificare in pretentiile tale, avand in vedere ca un spectator de rand nu ar fi in stare sa faca diferenta dintre o actrita si o dansatoare fara sa fi fost avertizat in prealabil."

filmul este considerat n lung sin latz o capodopera. si nu e. asta e justificarea mea. totz s-au urinat in lenjeria intima, ca mamacita, c mai filmo, c profund are, etc. e doar un film bun care, din pacate a ratat unele aspecte. portman merita oscarul, totusi. aronovztchi niet.


most critic wannabes will always shout "MASTERPIECE" if they are unsure about anything that looks or feels unfamiliar to them. Awful habit and The same goes here.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2011, 11:56   #47
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
1. Nu mai face presupuneri despre pregatirea sau non-pregatirea mea academica si intelectuala. Observ ca acolo unde nu ai un contrargument clar, strecori imediat un atac la persoana. Eu te-am facut troll si poate si snob, dar in rest nu m-am repezit la concluzii legate de viata ta personala.

2.
Quote:
cadru larg si bagi dublura, the real deal.
That's exactly what Aronofsky did.
Intr-adevar, a alternat si cu cadre stranse, dar tot nu inteleg de ce te deranjaza asa profund? Camera o urmareste indeaproape pe Natalie, constant, pe tot parcursul filmului, avem un fel de first person point of view. Ar fi fost absurd ca tocmai la secventele de dans camera sa se departeze asa tare. Singura solutie viabila pentru a pastra coeziune in situatia data ar fi fost sa angajeze intr-adevar o balerina adevarata pentru rol, dar mie asta o sa mi se para mereu un compromis mai mare.
Quote:
aronovtzchi bazandu-se ca spectatorul e prea prost sa-si dea seama ca el il fraiereste. si insista cu schima lui eftina...
Eu cred ca Aronofsky s-a bazat pe capacitatea spectatorului to suspend his disbelief si nimic mai mult.

3. Eu nu am proclamat niciodata ca filmul ar fi o capodopera, ci doar ca mi se pare unul din cele mai rasarite filme ale anului trecut. Si am zis ca e in primul rand frumos, pretty to look at. Am si recunoscut ca are neajunsuri, insa nu unele de proportii cosmice asa cum insisti tu pe aici. Tu ai in schimb o problema cu oricine nu a avut o problema cu filmul sau a reusit sa faca abstractie de acele imperfectiuni.

Si pentru ca postezi exclusiv aici si de fiecare data numai ca sa dai peste nas acelor muritori care si-au permis sa se bucure de filmul asta, ai devenit trollul care paraziteaza topicul, mereu de garda. Do you really wanna be that?

Last edited by miercuri : 09 Feb 2011 at 12:13.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2011, 13:06   #48
Moody
Veteran
 
Moody
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 282
Mie mi-a placut mult filmul, nu are nota maxima din partea mea insa este un film chiar foarte reusit. Si in privinta dansului, care vad ca se tot discuta pe aici, consider ca este o tema secundara. Mai importanta in film este transformarea interioara a personajului principal, care este de fapt tema principala a filmului. De aceea eu prefer o actrita care sa nu danseze perfect, decat o balerina care sa nu interpreteze rolul perfect. Natalie Portman a interpretat perfect, de aceea imperfectiunile din dans sunt trecute cu vederea. Plus daca se ia in calcul faptul ca s-a pregatit un an pentru acest rol, eu cred ca sacrificiul este destul de mare pentru un actor. Chiar daca o balerina adevarata are multi ani de antrenament in spate, eu consider ca nu se putea mai obtine un raport mai bun calitate dans/calitatea interpretarii actoricesti.

Last edited by Moody : 09 Feb 2011 at 17:22.
Moody is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2011, 15:40   #49
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
pregatirea ta este reprezentata de ceea ce scrii. diplomele nutz sunt de ajutor aici. conteaza doar ceea ce potz, nutz raspund pe baza cv-ului. iar daca vrei sa reducem conversatia la nivel de gradinita pot sa-tz marturisesc ca tu ai afirmat ca argumentul meu e imbecil, lucru sincronizat cu o explicatie aiurea.

"avem un fel de first person point of view "

cred ca ai vrut sa spui: avem un fel de first person shooter point of view, oricum, ti-e cam neclar si tie. acest first person shooter point of view trage pe cadre strinse mult mai mult cind ea danseaza. frecventa lor e mai mare. aprecierea lor e subiectiva si m-am plictisit sa insist pe tema asta. manevra a deranjat.

" Singura solutie viabila pentru a pastra coeziune in situatia data..."

muhahaaa ugagaaa

Though Natalie Portman does some of her own dancing, ABT professional ballerina Sarah Lane doubles her. These doubles shots involve complex en pointe work (fouettes, pique turns) and virtually all camera shots that focus below the waist on 'Portman's' legs and feet.

cucubau

“Eu cred ca Aronofsky s-a bazat pe capacitatea spectatorului to suspend his disbelief si nimic mai mult.”

asta e treaba regizorului, nu spectatorul trebuie sa se autoconvinga.

daca am inceput o controversa, o si termin(extermin)
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2011, 17:45   #50
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Poti sa-mi explici ce nu e in regula cu cu 'first person point of view'? E un termen naratologic cat se poate de pertinent si de clar.
En fin, eu m-am cam plictisit de meciul asta de ping pong.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2011, 18:04   #51
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Quote:
cred ca ai vrut sa spui: avem un fel de first person shooter point of view,

Too much Call of Duty, eh?
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2011, 23:41   #52
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
'first person point of view' nu are legatura cu incadrarea ci cu directia din care se filmeaza, sau daca vrei, dinspre cine se filmeaza. nu justifica faptul ca lui portman i se vad doar urechile cand danseaza. argumentul e irelevant.

Quake3
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2011, 00:10   #53
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Placut mult, am fost chiar sedus pe parcurs si parasit in fascinatie.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2011, 18:35   #54
myram
Novice
 
myram
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 9
cronica

Într-adevăr, delirul Ninei este împins la extrem şi apoi mai departe: vede un alter ego al ei, sexuală şi misterioasă, imagini sinistre în oglindă, halucinaţii, crimă, auto-mutilare, desene care prind viaţă ş.a.m.d. Într-adevăr, e kitsch, dar puţini regizori cred că l-au mai folosit atât de sugestiv şi eficient. Vedeniile Ninei aduc aminte destul de frapant de cele ale lui Betty / Diane din Mulholland Drive, dar şi de delirul grotesc din Le locataire, cu deosebirea că Aronofsky le conferă o anvergură şi un panaş vizual şi mai mari.

http://filmreporter.ro/cronica-de-fi...nta-black-swan
myram is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2011, 21:40   #55
contlacinemagicieni
Senior
 
contlacinemagicieni
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 88
impresii

- imi aminteste de "Crouching tiger, hidden dragon" al lui Ang Lee ;
- imagine si editare perfecte, de manual;
- muzica furata din desene animate ;
- Portman intra foarte bine in pielea Ninei, Nina impresionant de bine in pene;
- va rezista o scurta perioada in topul all time personal (in special pentru editare).

Last edited by contlacinemagicieni : 22 Feb 2011 at 23:02.
contlacinemagicieni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2011, 22:15   #56
vlad4s
Guru
 
vlad4s
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 509
Inca nu l - am vazut dar vreau si sunt curios:chiar isi merita ratingul de I.M - 18?
vlad4s is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2011, 11:49   #57
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Cît chin si durere pentru balerinele astea .Mi-am amintit de Michel Foucault :''corpurile docile dresate pentru a plăcea ''
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2011, 22:11   #58
BJBlazkowicz
Junior
 
BJBlazkowicz
 
Join Date: Dec 2007
Location: Kazakhstan
Posts: 73
Lebădătura neagră.
La începutul acestui început de început de secol, se poartă negru până la capăt.

Ce vreţi de la un film care nici măcar nu a fost în stare să găsească un titlu original? Atmosfera de consum vine fără lunecări pe gheaţă. Interesant sfatul învăţătorului: in order to get to yourself, you have to touch yourself. Să fi vorbit producătorii din propria experienţă? Rezultatul se vede.
A(b)uci!
__________________
"My God! It's full of stars!"
BJBlazkowicz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2011, 11:49   #59
rm_cristian
Junior
 
rm_cristian
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 65
pentru mine a fost ok, ma asteptam la mai mult. poate putin dezamagit... dar Natalie si Mila au jucat foarte bine
rm_cristian is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2011, 17:54   #60
Unterhaltung
Senior
 
Unterhaltung
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 89
Deci, e savuros sa vezi cum se incaiera unii (chiar si numai in replici) oriunde pe net.
Dar sa revenim. Ma bag si eu in seama, dar ce scriu sunt impresii de boboc, habar nu am cu ce se mananca filmele astea artsy...
Am vazut Black Swan din cauza lui Natalie. Mi se pare o perfectiune de chip, care culmea, in ciuda frumusetii, ca Charlize, e capabila sa transmita atatea stari, emotii si turbulente sufletesti (desi frumosii sunt frumosi... si atat).
Am vazut doar The Fountain de Aronofsky si mi s-a parut overrated, un soi de "daca nu-mi intelegi filmul, esti prost". De acord, sunt, nu neg. Numai ca aici mi s-a parut un pic obsedat de un senzationalism a la Lynch si Mulholland, cand ma gandesc eu, la obtuza-mi minte, ca the lesbi-sequences puteau fi vizualizate altfel, nu asa... Sau ce stiu eu?
Cassel e nesuferit-atragator. O fi avand un lipici, ma rog, imi scapa.
Mila Kunis - impertinenta, usor vulgara, voce sexy - super in rol (pacat ca un pic cam micut).
Barbara Hershey, Winona - nu m-asteptam sa le revad.

Concluzia? Cam indigest, cred, pentru marele public, placut (cu o usoara senzatie de disconfort) pentru ceilalti. Nu face, insa, parte din filmele pe care mi-ar face placere sa le mai revad.

Just my two cents.
Unterhaltung is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:48.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells