Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Sep 2010, 16:52   #1
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"Resident Evil: Afterlife"


"Resident Evil: Afterlife" - Miză zero
Pe o distanţă de Mille şi Mille...

Acum trei ani trecute aproape fix, "Resident Evil: Extinction" îşi declara sus şi tare peste tot rolul de închizător al francizei, întărindu-şi spusele printr-un final deschis care zbiera mai abitir ca Maggie Simpson la sfârşitul "Simpson Movie"-ului: "Sequel!" - adică, o încheiere gen când vine parcă pleacă (sau viceversa). Aşa că inevitabilul s-a produs, şi trilogia terminată a continuat. Şi va mai continua - căci Milla Jovovich a confirmat cinciul.
Totuşi, în tot răul e şi-un bine: după lansarea dintru început, Paul W.S. Anderson se repliase regal în postura de scenarist şi producător, dând regia pe mâna unor papagali numiţi Alexander Witt şi Russell Mulcahy, de cotcodăceau scribulicii prin fiţuici de scandal că "Milla e hot". După rizibilul episod al treilea, din 2007, Anderson şi-a dat seama că aşa nu mai ţine, şi s-a întors la cârmă - unde-i meşter regisorul. Aşa se face că actualul episod, deşi e doar un blockbuster de duzină, cel puţin arată bine şi nu mai e idiot decât pe alocuri, nu chiar pe tot arealul.
Ca să nu se simtă nimeni frustrat, se cere să începem prin a risipi orice iluzii: "Viaţa de apoi" din titlu e doar o ciocaţie (vorba CeTePe-ului). Se pune aici problema de "afterlife", cum şi-n ăl trecut se punea de "extinction": banc gratuit, de adus turma-n sală. Ce poveste, filmuleţul nu face altceva decât să screamă câteva noutăţi vechi şi nouă-s toate, ca s-o mai lungească, s-o mai stoarcă, s-o mai aia - treabă de care se achită alternând imaginaţia modică şi iraţionalitatea cronică.
Ar fi irelevant, ba chiar şi spoileristic cu nesimţire, să vorbim aici despre elementele subiectului. Ajunge doar să spunem că, deşi începe taman cum se sfârşise "...Dispariţia" (doar cu numele), atacul armatei de nenumărate Mille şi Mille ocupă fix primele zece minute, doar ca să nu ne lase cu ochii-n soare după promisiunea de-acum trei ani. Problema se rezolvă rapid şi definitiv (n-arată deloc rău explozia aia nucleară în subteranul unui Tokyo devastat), după care scenaristul din Anderson înfige adevăratul inciting event: Milla-n machina de zburat, cu pistolul la tâmpla netrebnicului fugar spre Indonezia pe banii Vântului şi, ca orice luptătoare invincibilă ce se respectă, oferindu-i un răgaz de spus ultimele cuvinte - că dacă-l perfora acolo pe loc, adio film! Evident, pe lângă ultimele cuvinte, jăpiţoiul îi face şi el ei una nefăcută - şi uite-aşam, am pus-o de-un nou film.
De altfel, cam ăsta e principiul de propulsare a acţiunii: toate faptele personajelor sunt tot atât de justificate pe cât le legitimează vrerea muşchilor lui Anderson. Atacuri cu sorţi de izbândă certă în primele optişpe sutimi de secundă se lăbărţează doar ca să mai avem noi ce vedea un sfârtai de ceas. Încăierări rezolvabile în doi timpi şi trei focuri (sau toroipane, sau steluţe Ninja) nu pot până nu devin adevărate numere de balet au ralenti (vezi şi lupta cu măgăoiul cela uriaş, c-un sac pe cap şi-un halebrad de-o tonă în mâini învârtind - gratuitate mie-n sută, dar filmată aproape poetic; păcar doar că-l spulberă nainte să-i vedem faţa - de, au trecut ani dela surprinzătorul Blaster din "Mad Max 3: Beyond the Thunderdome", iar pastişele cu imaginaţie creatoare necesită şi ele niţică doxă! Cu religiozitate, Anderson nici măcar nu caută motivaţii - el doar le zice, şi ei fac.
Explicaţia e firească - miza filmului constă într-o mulţime mai vidă decât fi-ul grecesc, aşa că tot ce contează e spectacolul vizual. Iar la nivelul ăsta, de ce să ne minţim, Paul Anderson cam ştie ce face. Nu degeaba a realizat el "Event Horizon" (1997), după ce cucerise cohorte de fani cu modul de a filma ineptul "Mortal Kombat" (1995). Ba încă, a reuşit să scoată ceva privibil chiar şi din mort-născutul "A.V.P.: Alien vs. Predator" (2004) - cel puţin până l-au potolit definitiv fraţii Krause - sau Strause, sau cum îi chema... (în 2007). N-a făcut el rău ce-a făcut nici în "Death Race" (2008), un remake decent de tot după originalul lui Roger Corman (1975). Aşa că nu e de mirare că actualul "Resident Evil: Afterlife" chiar arată bine - dacă nu ca poveste şi mizanscenă, măcar la capitolul decupaj plus montaj. Există nu puţine imagini pe cât de spectaculoase, pe atât de stilat lucrate (începând cu prologul: contaminarea oraşului Tokyo, urmată de revenirea după patru ani), câştigând inclusiv prin experimentarea onestă cu tehnologia digitală şi 3D. Dacă în filmul precedent ne plimbaseră printr-un Las Vegas devenit maidan al zombiilor antropofagi, acum realizatorilor le-a venit măreaţa idee de a converti ca atare şi oraşul Los Angeles - inclusiv obligatoriile litere "HOLLYWOOD" de pe deal făcute mai mult sau mai puţin scrum - dar, din fericire, ruinele zgârienorilor fumegânzi chiar arată bine în relief. Pentru pasionaţii naturalismelor sângeroase, nu-s de colea nici ciosvârtele catapultate negreşit drept în axul camerei, cu trâmbe de sânge cu tot, iar gloanţele trase în very slow motion reuşesc până şi să disloce aerul atmosferic de la locul lui.
Dac-ar fi să luăm filmul la bani mărunţi, vom găsi goluri logice, inadvertenţe şi aberaţii cu ghiotura - dar mai bine să nu fim răi: să-i recunoaştem lui Anderson capacitatea indubitabilă de a mânui aparatul de filmat (aici, aparatele, jumelate ca mitralierele de pe tanc, pe-un ditamai braţul de macara - c-aşa-i cu filmările stereoscopice!) şi de a gestiona efectele vizuale şi speciale. Ca spectacol se ţine onest în balamale - şi, conform propriilor lui ambiţii, asta-i tot ce contează.

Pitbull (Mihnea Columbeanu)
16 septembrie, 2010, h. 16:30-17:20
Bucureşti, România
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2010, 09:48   #2
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
O combinatie cu alt scenarist si Anderson regizor ar fi fost interesanta, la oricare din filmele astea.

Bine, ca sa nu spun ca, fiind iubitor al jocurilor, ma doare mult sa vad universul meu drag rupt in zeci de bucatele.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2010, 16:56   #3
eps
Novice
 
eps
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 13
Ca si subiect, a fost atat de simplu incat tot filmul nu se intampla absolut nimic.
Dar nu asta conta, pentru ca e evident ca filmul a fost facut strict pentru efectele 3D. Care, trebuie sa recunoastem, au fost extraordinare.

Long story short, merita doar la cinema, doar 3D, doar pentru realizare.
__________________
www.publicistrasse.ro - blog. despre publicitate.
eps is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2010, 17:12   #4
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by eps:
Ca si subiect
Färä "si".
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2010, 18:30   #5
eps
Novice
 
eps
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 13
Mai gresim si noi..
__________________
www.publicistrasse.ro - blog. despre publicitate.
eps is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2010, 18:31   #6
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Errare humanum est...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2010, 23:34   #7
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Rezonabil film, poate cel mai bun din serie, desi asta nu inseamna nimic. Evident, frustrant pentru mine ca personajele din joc sunt plasate aiurea si fara niciun scop aparte, dar asta e.

P.S. Si ce m-a amuzat tare mult e cum a aparut Axeman. Din moment ce toti devin zombi oriunde s-ar afla, ca-i in pat sau la locul de munca, oare ce meserie avea asta si unde si-o exercita? Macar in joc avea o mica introducere, la fel ca si Majini care apar, si cainii.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo

Last edited by PoliFanAthic : 20 Sep 2010 at 12:17.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2010, 06:35   #8
WyzarD
Novice
 
WyzarD
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1
Salve ........

Doamneee !!!....Pitbull...si primesti pct. ptr comentariul acela ?.........Filmul este strict ..." Gen"......Oare dupa acel comentariu stau si ma gandesc .....?????...sti sa regizezi un clip de 10 sec ?.......am intrat sa vad pareri despre film si sa comentam ,sa conversam ......dar ..brrrrr...


"Nu ai cu cine "................
WyzarD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2010, 21:14   #9
vlad4s
Guru
 
vlad4s
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 509
Filmul nu e rau,chiar mi - a placut,noile mutatii etc, dar totusi parca prea simplistic si cere un sequel
vlad4s is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2010, 00:42   #10
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Russell Mulcahy nu e chiar un natarau. A regizat primul si cel mai bun film de seria "Highlander" lansat in 1986.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2010, 09:12   #11
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Mi se pare destul de fantastic ce succes are Resident Evil in cinematografele din afara SUA. Al patrulea weekend la rand pe prima pozitie, deja cu 240 de milioane de dolari, din care doar 23% din America. Foarte solid.

Si asta dupa ce primele trei nu au facut niciunul macar 100 de milioane in restul lumii. Sa fie ca acest "rest" este mai fascinat de 3D decat publicul american?
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2010, 15:10   #12
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Filmul este grotesc de stupid... Nu pot sa cred cat poate sa vanda zdreanta asta

3D gimmick FTL.... (for the losers)
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2010, 21:06   #13
catalinpetrescu
Junior
 
catalinpetrescu
 
Join Date: Nov 2002
Location: Coruscant
Posts: 67
Send a message via ICQ to catalinpetrescu
Originally Posted by rifa:
Filmul este grotesc de stupid... Nu pot sa cred cat poate sa vanda zdreanta asta

3D gimmick FTL.... (for the losers)

Filmul se vinde, si pt fanii jocului este o asteptare implinita, asa vorbind lesne ca la meci, "grotesc de stupid "poate sa fie orice. Eu cred ca trebuie sa avem propietatea cuvintelor si sa vb cat de cat coerent semantic, altfel ajungem sa spunem ca Avatar a fost hranitor de lucios.
Dupa parerea mea e un film de un 3d admirabil, Avatar si Resident Evil: Afterlife sint cele mai bune 3D ale anului.
__________________
"Guns blazing"

Last edited by catalinpetrescu : 08 Oct 2010 at 21:10.
catalinpetrescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2010, 05:30   #14
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by catalinpetrescu:
Filmul se vinde, si pt fanii jocului este o asteptare implinita, asa vorbind lesne ca la meci, "grotesc de stupid "poate sa fie orice. Eu cred ca trebuie sa avem propietatea cuvintelor si sa vb cat de cat coerent semantic, altfel ajungem sa spunem ca Avatar a fost hranitor de lucios.
Dupa parerea mea e un film de un 3d admirabil, Avatar si Resident Evil: Afterlife sint cele mai bune 3D ale anului.

Te inteleg... te vezi un miez de nuca... pacat ca nuca-i goala (desi vrei sa ne arati cata cultura sade in capsorul tau)

Cataline ... nici macar efectele alea "speciale" n-au iesit in film... ecranul ala verde din spate se vede cam la fiecare scena "importanta" din punct de vedere vizual... Cat despre 3D... degeaba e 3D daca filmul e SLAB (de tot)... Mai uita-te la scena aia cu aterizarea imposibila a avionului pe cladirea vietii... Daca tie nu ti se pare o executie tehnica total esuata iti trebuie o pereche de ochelari *si nu 3d*...

Cat despre o "asteptare implinita" habar n-ai ce spui... Exact fanii Resident Evil au fost cei care au fost ingroziti de aceasta "minunatie"... Exact fanii *ca mine* nu au inteles ROSTUL acestui film...

Dupa parerea mea e un film PROST ce foloseste un 3D admirabil. Ce rezulta de-aici??? Ca filmul e PROST. 3D-ul e o chestie total paralela fata de "calitatea" filmului...

Last edited by rifa : 09 Oct 2010 at 05:34.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2010, 22:26   #15
Blondie
Junior
 
Blondie
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 32
Eu nu am inteles de ce la inceputul filmului, tipul acela de era "mr. president" purta ochelari de soare intr-un buncar si de ce Alice,daca avea puteri supranaturale si putea sa ii omoare pe toti doar prin clipit sau ce naiba face cu acei ochi cand ataca la inceput acel buncar se mai chinuie sa ii omoare pe acei soldati cu sabia....fara sens.
Blondie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 07:27   #16
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Purta ochelari de soara fiindca asa poarta si in joc.

De unde majini, daca vine vorba - acei zombi carora li se deschide capul precum o planta carnivora?

Am inteles ca studioul sau cine a pus presiune ca filmul sa nu treaca de 90 de minute, astfel ca mai multe scene au fost taiate - scene ce, probabil, ar fi fost de folos pentru coerenta si tranzitie.

__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2010, 21:08   #17
AnimeX
Novice
 
AnimeX
 
Join Date: Jun 2003
Location: iasi
Posts: 21
Milla Jovovich este una dintre actritele mele preferate, rezident evil 2 unul dintre jocurile mele preferate si nu stiu cum se face ca, personal, seria Rezident Evil mi se pare una dintre cele mai insipide serii din ultimii ani. Filmele astea sunt din ce in ce mai proaste si cred ca o sa mai fac vreo cateva. Iar la capitolul 3d ... dupa Avatar si avand in vedere ca filmele 3d apar pe banda rulanta ar fi cazul ca baietii astia sa mai puna creierul la munca si sa mai lucreze si la altceva in afara de efecte speciale ca a trecut vremea lui My Bloody Valentine 3D ... pana si Uwe Boll a recunoscut ca "... a script matters."
__________________
blablabla
AnimeX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Oct 2010, 16:42   #18
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Fara miza, dar cu priza. Cel putin, la mine. Trecand peste erorile inerente, mi se pare peste majoritatea filmelor de gen (action/SF-action, vezi Predators) aparute in perioada asta.
M-a distrat.
Si Milla e..
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Oct 2010, 17:13   #19
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by omudindulap:
Milla e...
...hot.
(Din putulica gândirii)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:50.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells