Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Aug 2010, 13:50   #21
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by Frank:
Un film prost. Rasturnarile de situatie /extrem de multe/ sunt total nemotivate si nu fac decat sa complice inutil filmul si se te aduca in fata unui scenariu total lipsit de logica.
Sfarsitul filmului arata ca va exista o continuare, lucru deloc imbucurator.

poate continuarea va fi mai buna... have faith...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2010, 19:02   #22
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
L-am vazut si eu abia aseara si am fost placut surprins,mai ales ca ma asteptam la o ridicola frizare a fantasticului in stilul "Telefonului"lui Don Siegel,din 1977,cu Charles Bronson.Acolo,"subiectii",oameni ordinari(dame casnice;mecanici auto si patroni de pescadroane),erau manipulati telefonic de un soi de guru al hipnozei ,ce le comanda sa detoneze bombe despre care numai ei stiau unde le-au ingropat.
O accidentala comedie,rezultata din paranoia americanilor din timpul Razboiului Rece,in care Siegel rateaza magistral.

In plus,"Salt"nu-i chiar atat de rau.
Am vazut si mai si...!
Insa n-am vazut atatea gros-planuri si planuri apropiate pe o moaca(a Angelinei,desigur) de la Ioana D'arc al lui Dreyer incoace.
A nu se intelege ca nu consider respectivul film un monument.
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2010, 00:12   #23
mirkea
Junior
 
mirkea
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 53
Sincer sa fiu am ramas surprins de filmul asta. Poate ca aveam asteptarile prea joase dar chiar nu a fost atat de rau pe cat ma asteptam. Sigur, are unele momente in care trebuie sa-ti pui creierul in standby dar pe de alta parte asta e ceva comun multor filme de actiune.

A fost chiar bunicel (spre mediu). Oricum m-a tinut mai mult in priza decat the expendables (care vorba aia numai expandabili n-au fost - talk about false advertising)
mirkea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2010, 20:38   #24
vlad4s
Guru
 
vlad4s
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 509
un film mediocru,nu aduce nimic nou
vlad4s is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2010, 19:06   #25
Lelouche
Veteran
 
Lelouche
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 150
Dear Pitbull, cronicile tale sunt intotdeauna binevenite si chiar edificatoare. Dar de ce sunt asa lungi? Pe la juma' mi se taie firu si-mi fuge privirea ( o fi de la lentile?).
In alta ordine de idei, da, Salt dezamageste la modul cel mai crunt. O fi Angelina interesanta ca femeie, dar rolul ei cred ca a fost scris de badea Gheorghe la gura cazanului de palinca.
O analiza destul de frumoasa, referitoare la film, mi s-a parut cea a lui Gorzo.
In rest, pacat ca s-a subinteles ca va fi si un Salt 2.

Last edited by Pitbull : 14 Sep 2010 at 13:49.
Lelouche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2010, 20:49   #26
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Sunt lungi, atunci când sunt analize.
Când sunt simple cronici, devin mai scurte.
In ambele cazuri, scriu atâta timp cât am ce spune. Când am epuizat, mä opresc.
Si, cu rare exceptii, consider cä e o lipsä de respect sä expediezi din trei fraze un film, la care s-a muncit enorm (chiar si când e dezastruos de prost). Era unul dintre motivele pentru care studentii si cineastii neînregimentati îl dispretuiau pe fostul scribulet de la zdreabloidul "Libertatea", care o vreme s-a dat în stambä si pe-aici. Un film meritä totusi mai mult spatiu, efort si atentie.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2010, 22:05   #27
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
tocmai asta e farmecul cronicilor sale... oricat ar fi de lungi si de complicate, alambicate etc. nu se plictiseste lumea cand le citeste... pentru ca in momentul in care simti ca iti pierzi rabdarea apare un element care te pune pe gandrui si ridica un semn de intrebare care te determina sa citesti in continuare...!
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells