Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 May 2007, 18:56   #61
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Bravo, Cristi!
Da-i tare!
O sa vedeti voi, sigur castiga ceva la Cannes!
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2007, 20:45   #62
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Carmine Galante:
Sunt destule informatii, le-am accesat, am gasit si singurul nostru film care a luat marele premiu in '64 + ca astia pe pro au spus ca Padurea ... o sa fie proiectat in cadrul Cannes clasic.. Succes p-acolo !

uat?!

Marele Premiu la Cannes? in '64?
Jacques Demy e roman?

poate voiai sa amintesti de singurul roman care a luat premiul de regie la cannes, pina acum - Liviu Ciulei, in '65!

mari premii au luat Gopo si Mitulescu, dar pentru scurtmetraje

deci, eliberati topicul asta de balast pentru a avea spatiu cei care vad si stiu cu ce se papa cannes-ul!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2007, 20:53   #63
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
I'd say!!!

http://www.variety.com/index.asp?lay...V E1117933650
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2007, 20:54   #64
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by keepwalking:
Bravo, Cristi!
Da-i tare!
O sa vedeti voi, sigur castiga ceva la Cannes!

si eu ma bucur foarte mult pentru Cristi Mungiu. sper ca toate vestile astea bune despre ultimul sau film vor fi confirmate cu o distinctie oficiala!

cind a aparut Occident, in 2002, mi-a fost cel mai apropiat film romanesc de dupa ''eliberare'' (de ceausism)
speram foarte mult ca va confirma cu urmatorul sau proiect - atunci cind am vazut Hirtia va fi albastra, A fost sau MDL... mi-am dorit sa fie cel putin la nivelul acestora
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2007, 22:07   #65
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
inca 2 ca astea, si deja imi imaginez ca luam tot:

http://www.screendaily.com/FestivalM...tStoryID=32548
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2007, 22:13   #66
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
e pe cultural emisiunea despre cannes - reportajele zilei.

ca de obicei, tvr strica povestea cu un comentator adus parca de pe hipodrom! si, din pacate, sunetul original e suficient de coborit incit la un volum normal sa nu auzi dialogul din spatele comentariilor ragusite ale tvristului...


Maggie Cheung (in juriu) e mai frumoasa decit Norah Jones (din Noptile newyorkeze ale lui wkw)... dincolo de asta, sint curios cum va simti ea stilul hongkongonezului mutat in spatiile americane... din secventele arate in grupajul asta, e o anumita nepotrivire (in mintea mea, deocamdata, cel putin): acea distinsa imagine a lui wkw, in care era imbracata femeia asiata, nu se semnifica prea bine pe sine in asezarea fetei indo-europone inlauntrul ei.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2007, 22:35   #67
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by gionloc:
uat?!

Marele Premiu la Cannes? in '64?
Jacques Demy e roman?
Come on fuck off, datele erau pe site, crezi ca mi-am notat anul realizarii pe frunte? Esti foarte plictisit.
Projeté Ã* Cannes le 23 Mai 2007 en Sélection Officielle, section Cannes Classics, asta apropo de ce ziceau pe stiri.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2007, 22:45   #68
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
si cu astea ma duc sa ma culc, coz I'm starting to scare myself:

http://www.tv5.org/TV5Site/info/arti...rmf0uwu 3.xml

http://cineuropa.org/newsdetail.aspx...cumentID=77017
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 00:23   #69
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
merci drudu, c'etait du bon travail
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 00:53   #70
cat ballou
Junior
 
cat ballou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 42
@ als - mi se pare inconfortabil genul asta de dialog, peste capetele oamenilor care intra pe topic din cu totul alte motive. dar... cum nu stiu sa existe un loc pentru drept la replica, asta e....

1. cf. Lazar Saineanu editia a doua, din 1906, avem: tribut - 1. ceeace o tara plateste alteia in semn de dependenta (v. haraciu); 2. ofranda; 3. ceeace se da prinos: fluviile aduc tributul lor marii; 4. fig. ceeace e dator a face, a indura: a plati tributul mortii.

so, avem o confirmare a sensurilor de cel putin un veac. asta e, n-am editia princeps. nu m-am multumit si am scormonit mai adinc - recunox, mi-am pierdut fo juma de ora - si n-am gasit la Iorgu Iordan nici o mentiune in valul de importuri pe filiera franceza din sec XIX, ci omul zice clar ca etimologic vine pe filiera latina, ca in toate limbile unde a fost preluat termenul.

acum un veac jumate, cind tributul statea bine pe coada lui, la el acasa, omagiile se prezentau intre prietenii veniti de pe afara, daca intelegi unde bat. am observat ca ai o obsesie de natura purista in legatura cu anumite cuvinte, dar gitlegaul fluturat patriotic face mai mult rau. nu pot uita polemica pe care ai lansat-o acum un an pe tema consumism vs. consumerism, agitind steagul barbarismului. daca nu-ti suna fonetic, oki, e treaba ta, dar unui cuvint trebuie sa-i respecti originea si intelesul. si cum "consumerism" are obirsii americane, cu radacini in apelul lui Kennedy la corecta informare intru protectia consumatorului, si apoi tot ce-a roit in jurul termenului se leaga de consumator, de reglarea unor umori si cautarea echilibrului interior prin drive-ul de consum, toata lumea a adaugat "ismul" in coada lui "consumer", caci el face obiectul de studiu social si economic, nu eugenia pe care o cumpara. toata planeta vorbeste aceeasi limba, numai noi tre' sa fim mai alcoolici decit Papa. prin trunchierea semantica si morfologica, "consumism" e un pur barbarism.

2. daca te referi la filmuletul lui Godard cu fatuca prin apa, io cred ca aia se cheama interventie providentiala. proiectul era filmat si abandonat de Truffaut. Godard l-a montat, l-a pieptanat, a pus neste voci cheie pentru naratiune, a salvat o cauza pierduta. la Müller nu ma bag, ca nu stiu decit Pensao Globo, si aia e alta mincare de peste. in schimb Martin Arnold e exemplu clasicizat pentru rolul montajului in twist-ul intelesurilor: schimbarea tempo-ului, a ordinii cronologice in incadraturi, colorarea personajelor, fade-urile - toate dau alta dimensiune povestii, construiesc un alt text si extratext, te duc intr-o alta zona de asteptare. mie lucrurile astea mi se par meritorii, sa poti interveni original pe o forma data si sa schimbi sau sa imbogatesti continutul. desi am rezistat cu greu, nici lui Decasia n-am ce-i reprosa, pentru ca demersul artistic bate intr-un cotlon rar exploatat. am vazut ce-a facut anul trecut Greenaway cu Rondul de noapte, la Reijkmuseum. ce alt material de lucru avea decit tabloul? si ce show bestial a putut sa fac doar din decupaj, speculatii logice, extratext si neste stropi de ploaie.

asta era nemultumirea mea: daca nu poti adauga sau schimba sensuri, e mai bine sa te orientezi in alta directie. Psycho II se intoarce si Psycho III se razbuna au avut si culoare si tot n-au fost ce-a trebuit. nici macar Perkins n-a vopsit gardul suficient de credibil. originalul era perfect si suficient siesi. si alb-negru. nu vad nici un fel de virtuti in colorare. e o faza in The State of Things al lui Wenders care mi-a mers la suflet si mi s-a intiparit pe cortex: personajul lui Sam Fuller isi intreaba regizorul de ce insista sa faca un film alb-negru, cind tot ce-i inconjoara e atit de ofertant cromatic. si replica era ceva la modul: "Life is in color but black&white is more realistic." si nu cred ca intrebarea era pusa intimplator in gura lui Fuller, care are neste filme marete alb-negru. cu mina pe suflet, nu mi-as dori sa vad vreodata un Shock Corridor pastelat si mi-a picat greu la stomac cind am auzit ca au "reperat onoarea" lui The Big Red One. cum iar, nu as vrea sa apuc vremea sa vad Othello-ul lui Welles sau The Third Man farbuite.

i rest my case. iti urez o saptamina exceptionala si multe satisfactii coltorale pe frontul de vest.
__________________
no rest for the wicked
cat ballou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 03:08   #71
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
OMG! cat ballou, nu poti sa mai amani aceste explicatii docte, academice, acum cand noi incercam sa receptionam o "transmisiune directa", bruiata de atatea kkturi omenesti. sorry!
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 03:35   #72
cat ballou
Junior
 
cat ballou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 42
uh, mi-am cerut scuze la inceput, fiindca pot anticipa diverse reactii, de feliul meu. de pastrat pentru mai tirziu nu era cazul, pentru ca citesti si gindul replay-ului nu-ti da pace. deh, oameni sintem si speram in democratia forumistica... dar cred ca se cerea un split de pe pagina anterioara, de unde a derapat discutia spre Gus Van Sant. daca se proceda asea, toata lumea traia fericita si nu exista comunicare in hiat.

again, sorry, un weekend minunat tuturor, ceea ce-mi doresc si mie. :)
__________________
no rest for the wicked
cat ballou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 08:02   #73
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
ah, cat de misto e sa citesti presa de dimineata si sa dai peste asta:

http://www.nytimes.com/2007/05/18/mo...=1&oref=slogin
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 11:29   #74
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
revolutia romana si lectia de cinema data lui WKW si Fincher, ha!

http://www.letemps.ch/template/cultu...80&qu ickbar=
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 11:44   #75
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
si Liberation
http://www.liberation.fr/culture/cinema/254512.FR.php
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 11:56   #76
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by StefanDo:
revolutia romana si lectia de cinema data lui WKW si Fincher, ha!

http://www.letemps.ch/template/cultu...80&qu ickbar=
se vede treaba ca referinta Dardenne e unanima. Fara sa vad filmul, comparatia poate sta in picioare. Dar cea cu Henckel, cred ca e ratata. singurul punct comun dintre cei doi ar fi perioada abordata.ramane de vazut filmul, e clar, dar anticiez si eu...
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 12:35   #77
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
cred ca referinta la von Donnersmarck se limiteaza strict la incercarea de a privi in trecut. daca e asemanat cu atata incapatzanare cu fratii dardenne, filmul lui mungiu nu are cum sa fie ca Das Leben der Anderen...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 12:39   #78
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
nu vreau sa abuzez de link-uri, dar asta e prea frumos: http://www.avoir-alire.com/article.php3?id_article=9532
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 12:50   #79
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
eu am abuzat de linkuri, intru deja la spamming:

http://www.corriere.it/Speciali/Spet...i/aborto.shtml
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 12:51   #80
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
o sa va bannez pe amandoua! :lol:
link-uri de-astea puteti pune si o mie
totul e sa nu ne umplem de speranta si sa ne dezumflam brusc pe 27
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:17.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells